Hurá na Jih 41: Ti s jednou deskou podruhé

Hurá na Jih 41: Ti s jednou deskou podruhé

Profil skupiny .38 Special a další pátrání po kapelách, které po prvním albu zmizely beze stop. 


Dolů

Dnes pomyslně přezouváme na pátý gumy a přinášíme vám 41.díl hudebního southern rockového měsíčníku Hurá na Jih. Co vás čeká a nemine? Dališova Drbárna bude plná pozvánek na koncerty a festivaly, které se konají na přelomu června a července. Petr Jirásek opět přinese nějaké novinky ze světa, v miniprofilu představí jižany v mrkváčích .38 Special a ve druhé hodince vysílání vám Pavel Hartl už podruhé rozšíří hudební obzory o „těch s jednou deskou“.

Dališova Drbárna

S nástupem léta se s velkými akcemi doslova roztrhl pytel. Poslední (celý) červnový víkend mají příznivci domácího southern rocku zakódovaný v hlavě a po paměti míří do Hřmenína na Summer Southern Session – mekku domácí southern rockové scény – MLEJN. Letos už po čtyřiadvacáté. 

Loni se na Mlejně osvědčila dramaturgie s osmi vystupujícími kapelami, začátkem lehce po poledni a koncem těsně po desáté večerní. Obdobné by to mělo být i letos 23.6.2018. Které kapely lze na Mlejně očekávat? Nevím, v jakém pořadí nakonec vystoupí na pódiu a tak to vezmu jen tak, jak mi přijdou na mysl. Domácí pořadatelé Blackies a dále Last Rebel, Old Boars Band, The Blu´ Ravens, Big Boy Band, Bandoleros, The Cell a zahraniční host z Polska Highway. Je zaděláno na báječnou akci a já věřím, že se sejde dost diváků, aby práce pořadatelů byla náležitě oceněna. Nehledě na to, že se nad Mlejnem pomalu smráká a tento ročník bude v tomto prostředí jeden z posledních, ne-li skutečně poslední.

Ve dnech 5.- 8.července 2018 se Praha stane evropským centrem všech milovníků motorek. Společnost Harley Davidson si naše hlavní město vybrala jako druhé místo na světě (to první je někde v USA), kde se bude slavit 115. výročí založení značky Harley Davidson. Počítá se s příjezdem více jak 70 tisíc motorkářů. 

Na žádné motorkářské akci nesmí chybět muzika a i na HD 115 v areálu holešovického Výstaviště bude muziky spousta. Neztratí se tam určitě ani kapely, které hrají jižanskou muziku. Ve čtvrtek 5.7. v průběhu dne vystoupí Full House, Bandoleros, Blackies, Asphalt Horsemen (z Maďarska) a The Cell. V pátek pak večer zahrají Natchez z Francie a Modern Earl z USA. V areálu výstaviště budou celkem čtyři pódia a hudba všech možných žánrů bude znít celý den.

Jak naši pravidelní posluchači vědí, dvě z výše uvedených kapel Natchez a Asphalt Horsemen jsou pravidelnými návštěvníky našich končin. V Čechách hrávají poměrně často a mají tady své fanoušky. To byl také důvod, proč si je pořadatelé vybrali pro pražská vystoupení na HD 115. Logicky se tedy samo nabízelo, že když už budou ve sváteční čtvrteční a páteční dny v Praze, bude možné jejich přítomnosti využít i k dalším koncertům. Na 7.července jsem tedy zorganizoval ve střediskové obci Nové Dvory (u Kutné Hory), kde mám shodou okolností trvalé bydliště, „Jižanskou tancovačku v Nováčích“.

V Nových Dvorech je totiž krásný letní parket a byla by škoda se s muzikou cpát někam pod střechu. Navíc je zde i tradice letních tancovaček a tak nedalo moc práce pořadatele těchto zábav přesvědčit, že právě tyto kapely dokážou zaujmout a roztancovat posluchače. Pro jistotu jsme přidali jako předskokana i jednu kolínskou melodickou hard&heavy partičku Blue Bucks s jejich kádrem skalních fanoušků a tak je na dobrou zábavu zaděláno. Jen jsem zvědavý, kolik českých jižanů si k nám najde cestu …

Poslouchejte: Jižanský pelmel 20 – Jak přežít hnusný osmdesátky

Poslouchejte: Hurá na Jih 41 – Ti s jednou deskou podruhé

Nahoďte trvalou a vzhůru do jižanských osmdesátek!

Další část úvodní hodiny už bude mít pevně v rukou hudební dramaturg Rádia Dixie Petr Jirásek. Nejdřív očíhneme dvojici nových desek zpoza velké louže a pak přijde čas na miniprofil .38 Special – kapely, která dokázala úspěšně smíchat jižanský rock s osmdesátkovým popem. Znalci si trochu provětrají mozkové závity a ti, co tuhle kapelu ještě neznají (a že jich je spousta) možná dostanou inspiraci pro pátrání po youtube, streamovacích serverech či eshopech s cédéčky. 

.38 Special

Black Stone Cherry -  Family Tree 

Čerstvá várka muziky od tvrďáků z Kentucky! Black Stone Cherry není asi třeba nějak zvlášť představovat, hrají více než deset let a patří bez debaty k tomu nejlepšímu, co může současný jižanský hardrock nabídnout. Nová deska mi přijde odlehčenější, kapela tentokrát tolik netlačí na pilu. Skvělé album, zvuk se místy blíží bohovským Skynyrd. Třešně dozrály. Pro mě zatím album roku. Definitely must have.

Jason Charles Miller - In The Wasteland 

Tohohle týpka si oťukněte na YouTube. A když se Vám bude líbit, tak šup za ním na Spotify. Jasona Charlese Millera (ročník ´72) možná znáte jako šéfa kapely Godhead, to je ovšem jiná písnička. Tam je hudba jeho kapely nacpaná elektronikou s metalovým spodkem. Sólově se prezentuje někdy jako sensitivní písničkář, na novém albu to ovšem rozjíždí s kapelou s plným, často hutným jižanským rockovým zvukem, nadhledem a vynikající produkcí. Album In the Wasteland zkraje hřmí, southern rockově valí a ke konci příjemně zvolní. Znamenitý muzikant a zpěvák, který má mnoho tváří.

.38 Special - Jak přežít hnusný osmdesátky

Něco se tehdy z kraje osmdesátých let podělalo – módní elektronické bicí ubouchaly valnou část tehdejší hudební produkce, velké rockové kapely jakoby ztratily smysl a orientaci, velká hardrocková trojka (LedZep, Purple a Sabbath) to měla fakticky už za sebou, a třeba kdysi okázale výpravní Queen zatáhli na pódia do té doby nevídané sračky jako nátělníky, trenky a potítka. Ostatní rockeři zhusta zakrátili vlas a tápali, co vlastně dál.

Nastupující hudební televize MTV, bažící po všem novém a neokoukaném, pak tradiční archetyp rockera zahubila definitivně, jako něco, co je jednoduše už překonané. Pop si nadobro a navždy osedlal hitparády.

Jižanský rock tehdy zmíral na úbytě. Lynyrd Skynyrd a Allman Brothers Band ukončili činnost (naštěstí ne definitivně), Molly Hatchet byli zmítáni personálními změnami. Bodovali snad jen hardrockoví Blackfoot a hlavně ZZ Top, míchající jižárnu s novým elektronickým zvukem. Samozřejmě, ty si MTV oblíbila zejména kvůli jejich trademarku – typickým dlouhým vousům.

.38 Special (pojmenovaní podle ráže populární bouchačky) založili v Jacksonville v roce 1975 kámoši Don Barnes (kytarista a zpěvák) a Donnie Van Zant (zpěv, brácha tragicky zesnulého zpěváka Lynyrd Skynyrd Ronnieho Van Zanta). Jakou muziku chtěli s takovým tradičním zázemím hrát, je nasnadě. Po dvou nevýrazných southern rockových albech (která docenil až čas) kapela přemýšlela, co dál. A rozhodla se pragmaticky. Vlastně, až moc pragmaticky, dle mého.

Barnes: „Nemůžete zpívat pořád o krokodýlech a whiskey. Dřív jsme vypadali jako zlí kluci. Motorkáři s kytarama. Ale jsme taky lidi s určitým cítěním. Náš manažer nám říká, jak je těžký prodat lidem kapelu, která je jenom další jižanskou skupinou. Vždycky jsme se cítili být něčím víc. Jestli to je o tom, mít současnější styl, kostým nebo účes, tak se nebojíme do toho jít.“

To zní u jižanské, dle očekávání z podstaty ortodoxní kapely, hodně tvrdě, ale taková byla osmdesátá léta – všechno staré spálit! .38 Special programově posunuli svůj sound blíže aktuálnímu easy-listening zvuku s dominantními klávesami a prásk! Vyšlo to. Zhruba od čtvrtého elpíčka Rockin´ To The Night kapela generovala hit za hitem.

Přichází doba velkých koncertních arén a zvuk kapely je ještě více popově zaměřený a  radio-friendly. Současně dochází i ke zkrácení vlasu, plus nějaká ta trvalá, obří saka, mrkváče a podobná odporná dobová veteš. A úspěch se valil dál.

 „Osmatřicítky“ mají další masivní hity: Cought Up In You, Wild-Eyed Southern Boys, splendidní Hold On Loosely a kupu dalších.

„Rádio je divný zvíře“, říká Barnes. „Když nemáš rádia na svý straně, nemůžeš si zařídit dobrej život. Nemáš jak zasáhnout lidi svejma písněma. Hodně lidí nepovažuje pop za opravdový umění, ale když někdo, jako já, vyrostl na rádiu a poslouchal na něm všechny druhy hitů ze šedesátých a sedmdesátých let, tak dneska dobrý muzikantský řemeslo ocení.“

Famózní jízda .38 Special na konci osmdesátých let, se zánikem éry stadionového rocku, ovšem končí. Kapele koneckonců dochází síla i hity, a ani MTV už nezajímá. Má jiné miláčky - mraky nových mladých hairmetalových smeček, divoce pobíhajících po pódiu s natupírovanými palicemi, mastících o překot jepičí popmetalové hity. I jejich čas je ovšem na MTV vyměřen. Poslední silnou deskou 38 Special tak zůstává LP Rock And Roll Strategy z roku ´88. Další desky pak už jsou nevýrazné, koncertní anebo bilanční.

.38 Special prodali za svoji kariéru přes 20 milionů desek a hrají vlastně dodnes. A to je fajn. Já osobně mám jejich muziku moc rád. Ne tak úplně majitel našeho rádia Marty, milovník poctivé outlaw country, který když podobnou muziku v toku našeho vysílání zaslechne, řičí: „Ty vole, co to je zase za osmdesátkovou sračku!!?“

Inu, co naplat. Majitel má vždycky pravdu. Stadionový sound typu .38 Special je dnes už opravdu pasé a většina přeživších jižanských kapel se časem ke svému původnímu zvuku vrátila. Díky bohu!

Hlavně, že jsme všichni ty hnusný osmdesátky ve zdraví přežili…

Poslouchejte: Jižanský pelmel 20 – Jak přežít hnusný osmdesátky

Poslouchejte: Hurá na Jih 41 – Ti s jednou deskou podruhé

Hurá na Jih 41 – Ti s jednou deskou podruhé

Ve druhé hodině mezi nás opět po dvou měsících přichází Pavel Hartl s volným pokračováním svého minulého tématu: „Ti s jednou deskou“. Předcházející díl snadno najdete v našem podcastovém archívu nebo přímo tady. Stačí kliknout a objevovat.

Na úvod ještě jednou připomenu moje oblíbené The Mothers Station a hlavně zpěvačku, pianistku a skladatelku Susan Marshall.  Vydala sice několik sólových alb, která nám ale do našeho hudebního scénáře nepasují,  podílela se ale na nahrávání více než sta alb jiných umělců, mimo jiné i na návratovém albu Lynyrd Skynyrd 1991.

U bratrů Tolerových – The Toler Bros. jsem trochu švindloval, využil jsem rozdílu v názvech jejich dvou společných alb a uslyšíte dvě skladby. Bubeník David „Frankie” Toler a hlavně více známý kytarista „Dangerous“ Dan Toler si to za výrazné působení na hudební scéně převážně blízké The Allman Brothers zaslouží. I proto, že oba už spolu hrají několik let v hudebním nebi.

Následující album nahráli také dva bratři, také ovlivněni hudbou The Allman Brothers Bandu. Bratři Tim a Gregg Brooksovi – The Brothers Brooks.  Bohužel, Tim už tři roky hraje tam nahoře s bratry Tolerovými.

Typickou lokální kapelou, která má na faceboku necelé tři stovky sledujících a fotografie z místních hospod a festivalů, která vyhrává svým sousedům na oslavách a tancovačkách, je skupina Southern Tide z Virginie, která vlastním nákladem vydala v roce 2006 CD ...and the Liquor Store's Closed.

Když jsme po převratu začali vyjíždět do Německa na koncerty, ověřili jsme si, že je to opravdu země southern rocku zaslíbená. Bohužel, tento pořad je o těch, kteří toho nedokázali využít, a to i když stovky fanoušků plnily koncerty a dobrá značka jim vydala album. Jednou z  německých kapel s krátkou existencí jsou i Creepy Lane z Mnichova.

Mudpie se sami označili jako hard southern blues rock band, ale i tak mě hodně  překvapilo, že tenhle nářez vyšel na značce Time Blues, i když na albu je i It Hurts Me Too od Elmora Jamese. Jádro skupiny s jepičím životem tvořili už zkušení muzikanti – kytarista a excelentní háč na slajdku z Texasu John Arle Grell a zpěvák Keith Wayne Slack (mj. ex-Michael Schenker Band), z ostatních muzikantů zúčastněných na nahrávání zmíním ještě agilního bubeníka Salty Dog Khurta Mailera

Jak nelehce se živí hudbou lokální kapely, lze ilustrovat na příkladu texaské zábavové kapely The Guzzlers a bohužel i u typické jižanské skupiny s dvojím životem – Chain Lightning, která zároveň působí pod názvem Freebird a tak i onak obehrává známé hity Lynyrd Skynyrd. Ty návštěvníky nejspíš zajímají víc, než jejich vlastní písně vydané už v roce 1999 na dobrém albu Ain't Just Whislin Dixie.  

Tím dnešní pátrání po utajených perlách jižanského rocku pro dnešek ukončíme, ale nevylučuji, že se k tomuto tématu ještě někdy v budoucnu nevrátíme. Jih s vámi, bratři a sestry!

Poslouchejte: Jižanský pelmel 20 – Jak přežít hnusný osmdesátky

Poslouchejte: Hurá na Jih 41 – Ti s jednou deskou podruhé

Playlist Jižanský pelmel 20 – Jak přežít hnusný osmdesátky
Highway - W co grasz!
Asphalt Horsemen – Connected
Natchez - I Gotta Hit The Ground
Black Stone Cherry – Southern Fried Friday Night
Jason Charles Miller – In The Wasteland
.38 Special – Hold On Losely
.38 Special – Caught Up In You
.38 Special – Wild-Eyed Southern Boys
.38 Special – Twentieth Century Fox
.38 Special – Rebel to Rebel

Playlist Hurá na Jih 41 – Ti s jednou deskou podruhé 
The Mother Station - Stanger To My Soul
The Toler Brothers - Murdered By Love
Toler - Year of Tears
Brothers Brooks -  Primitive
Southern Tide -  Mountain Song
Creepy Lane - Southbound Ride
Mudpie - Take Me Back
The Guzzlers - Let s Slug One Down
Chain Lightning - Ain't Just Whistlin Dixie
Chain Lightning - Southern Man

Dalibor Mierva

Dalibor Mierva

Nenápadný, skoro introvert, když ale dojde na SOUTHERN ROCK, šel by na kraj světa. Neúnavný propagátor domácí jižanské rockové scény.

All articles of the author

Honkytonk Jukebox 26: Vyměním banjo za zesilovač. Velkej...

Honkytonk Jukebox 26: Vyměním banjo za zesilovač. Velkej...

Martin Pešek , Montgomery Gentry se loučí posledním albem, máničky z Biblického pásu The Steel Woods zahodili banja a věčný tulák Dallas Moore zakotvil v honkytonk tančírně.

Hurá na Jih 28: Bigbít Rossingtonovic famílie a dunění harleyů

Hurá na Jih 28: Bigbít Rossingtonovic famílie a dunění harleyů

Dalibor Mierva , Pavel Hartl zmapuje „neskynyrdovskou“ hudební dráhu Gary Rossingtona a v rozhovoru s Petrem Smutným (ex-Sweet Pain) dojde kromě muziky na Harley-Davidsony.

Hurá na Jih 39: Bordel, chlast a rap´n roll

Hurá na Jih 39: Bordel, chlast a rap´n roll

Dalibor Mierva , Páteční kalenice rapujících řepáků Mocassin Creek, pozvánka na Southern Rock & Blues Kolín a pátrání po zaniklých a přesto skvělých kapelách z jižanského pravěku.