Hurá na Jih 28: Bigbít Rossingtonovic famílie a dunění harleyů

Hurá na Jih 28: Bigbít Rossingtonovic famílie a dunění harleyů

Pavel Hartl zmapuje „neskynyrdovskou“ hudební dráhu Gary Rossingtona a v rozhovoru s Petrem Smutným (ex-Sweet Pain) dojde kromě muziky na Harley-Davidsony.


Dolů

Obal nového alba kapely Bandoleros El Clásico

A je to tady. Dlouho očekávané album libereckých Bandoleros se, za těžkých porodních bolestí, dere na svět. Už mu kouká hlavička, začíná se nadechovat a jsou slyšet první výkřiky a do měsíce by mělo být venku. Na začátku první hodiny dnešního Hurá na Jih si poslechneme dva kousky, které nám laskavě Bandoleros pro tento účel poskytli. Titulní a potenciálně hitové El Clásico a Partagas.


Poslouchejte: Na lince Pavel Hartl 2 - Tady je Rossingtonovo

Předtím než předám mikrofon Pavlovi Hartlovi, si ještě připomeneme, že příští měsíc, konkrétně 24.6.2017, proběhne už 23.ročník Summer Southern Session - kultovního českého festivalu jižanského rocku Mlejn. Přijede celkem sedm kapel, z toho šest domácích (Last Rebel, Old Boars Band, Sweet Pain, Full House, Stetson, Blackies) a jedna zahraniční – francouzští Natchez. Ti ještě v pátek 23.6. večer, před svým hlavním vystoupením na Mlejně, zahrají v kutnohorském klubu Česká1 společně s mladoboleslavskými Full House.

  

Pavel Hartl - Milovník hudby, malých pivovarů, bourbonu, jídla, dýmek, hradů a toulání přírodou. Spoluzakladatel Spolku přátel jižanského rocku.

Po dvou měsících se do pořadu Hurá na Jih vrací Pavel Hartl. V první hodině to tentokrát bude jeho povídání o aktivitách Garyho Rossingtona mimo jeho hlavní a mateřskou kapelu Lynyrd Skynyrd. A bude to stát za to …

Po leteckém neštěstí v říjnu 1977, kdy Lynyrd Skynyrd prakticky zanikli, trvalo nějakou dobu, než se přeživší muzikanti vzpamatovali, vyléčili poranění a začali znovu naplno žít. Gary Rossington s Allenem Collinsem založili novou kapelu, které dali svá jména. Členy byli i další bývalí „Skynyrdi“ Billy Powell a Leon Wilkeson a také výborná vokalistka Dale Krantz, která se stala zpěvačkou kapely a později také manželkou Gary Rossingtona. 


Rossington Collins Band v době své největší slávy. Škoda, že trvala tak krátce...

Když Rossington Collins Band přestal fungovat (proč, to vám řekne Pavel), další svou hudební dráhu spojil Gary s Dale. Nejen, že se stali manželi a přivedli na svět dvě dcery, ale vydali také dvě alba. Byla to však doba, která našemu „echt“ jižanskému rocku moc nepřála. Naštěstí došlo k znovuobnovení Lynyrd Skynyrd. Gary se chopil kapelnických otěží a Dale se pokorně vzdala sólových ambicí a přijala roli sboristky …  Naštěstí to mezi manželi neustále jiskří a tak jsme se v loňském roce dočkali i nového společného alba.


Poslouchejte: Hurá na Jih 28 - S Petrem Smutným o harleyích a jižanských kytarách

Hostem 28.dílu pořadu Hurá na jih bude tentokrát kytarista, vášnivý motorkář a hudební dramaturg Prague Harley Days Petr Smutný.


Petr Smutný s kytarou na pódiu ještě v dresu Sweet Pain

Petr byl (spolu s Vlastou Moutelíkem) náš vůbec první host v historicky prvním pořadu Hurá na jih v lednu 2015. Od té doby se mnoho změnilo. Petr opustil Sweet Pain a dělá spoustu dalších zajímavých věcí, o kterých bude samozřejmě řeč. Odchod od Sweet Pain nebyl až tak úplně dramatický. Chlapci se nějak dohodli a dokud si kapela nenajde za Petra náhradu, hraje s nimi na občasných koncertech dál jako host. Například i příští měsíc na Mlejně.

Jak jsem se už zmínil výše, Petr Smutný kromě hraní na kytaru provětrává svého Harleye a v pražském Harley-Davidson Clubu dělá hudebního dramaturga mj. také vyhlášené akce Prague Harley Days, jejíž čtvrtý ročník proběhne první tři zářijové dny na výstavišti v Praze - Holešovicích. Stejně jako v minulosti i letos na této akci zahrají i naše spřátelené jižanské partičky (mj. The Cell/CZ a Modern Earl/USA).

Během našeho povídání zazní celkem sedm písniček a z toho jen jedna domácí, právě od Sweet Pain. Ostatní budou od Petrových oblíbených kapel a z toho jedna jako dárek pro mě…  Takže Petře díky za povídání, hodně zdraví, klidu a pohody do Tvých aktivit a našim posluchačům radost z poslechu pořadu Hurá na jih a pevnou ruku pro rozkliknutí odkazu na druhou hodinu pořadu …

Už kvůli téhle kapele má smysl vyrazit začátkem září na Prague Harley Days.

Playlist Na lince Pavel Hartl 2 - Tady je Rossingtonovo
Bandoleros - El Clásico
Bandoleros - Partagas
Natchez - Canicule Boogie
Rossington Collins Band - Prime Time
Rossington Collins Band - Three Times As Bad
Rossington Collins Band - Tashuana
Rossington Collins Band - Seems Like Every Day
Rossington - Waiting In The Shadows
Rossington - Godluck To You
The Rossington Band - Enough Is Enough
The Rossington Band - Welcome Me Home

Playlist Hurá na Jih 28 - S Petrem Smutným o harleyích a jižanských kytarách
Chuck Berry - Big Boys                 
Sweet Pain - I Believe In Your Lovin´                
SUN - I´m The One    
Waren Haynes - Sick Of My Shadow                
Black Crowes - Kick´My Heart Around         
Modern Earl - Hillbilly Band
Dead Daisies - Something I Said 

Dalibor Mierva

Dalibor Mierva

Nenápadný, skoro introvert, když ale dojde na SOUTHERN ROCK, šel by na kraj světa. Neúnavný propagátor domácí jižanské rockové scény.

All articles of the author

Billy F Gibbons a jeho Whiskey Runner

Billy F Gibbons a jeho Whiskey Runner

Chrom a plameny , Nový rod frontmana ZZ Top voní načerno pálenou whiskey, prozrazuje v exkluzivním rozhovoru pro Chrom&Plameny Billy F Gibbons.

Honkytonk Jukebox 10: Kytarová armáda opět útočí

Honkytonk Jukebox 10: Kytarová armáda opět útočí

Martin Pešek , Jak v hokejové NHL. Za Kanadu nastoupí mafiánští pekelníci Dry County, za Česko celníci bez uniforem The Cell a za USA nestárnoucí klasici The Outlaws. Volume doprava!

Hurá na Jih 27: První slovenský jižan a politický emigrant Miki Hartus Kadlečík

Hurá na Jih 27: První slovenský jižan a politický emigrant Miki Hartus Kadlečík

Dalibor Mierva , Pozvánka na Southern Rock & Blues Kolín 2017 a koncerty francouzských Natchez v dalším díle našeho southern-rockového speciálu.