Hurá na Jih 17: Heavy jižárna po maďarsku - Asphalt Horsemen

Hurá na Jih 17: Heavy jižárna po maďarsku - Asphalt Horsemen

Pozvánka na Hrměnínský Mlejn – největší southern-rockovou akci u nás a profilový rozhovor s maďarskými jižany Asphalt Horsemen.

Dolů

Poslechněte si: Heavy jižárna po maďarsku - Asphalt Horsemen 

Americký heavy southern rock z maďarského Gödöllö

Tentokrát jsem za svým hostem 17.dílu Hurá na Jih vyrazil do 540 km vzdáleného městečka Gödöllö, které je, mimo jiné, domovem jediné maďarské southern rockové kapely Asphalt Horsemen. Nebyl to samo sebou jediný důvod té dlouhé cesty, prioritou byla nutnost odpočinku a relaxace po náročném prvním pololetí tohoto roku. No a když už jsme se s Ivčou pohybovali v okolí Budapešti, byl bych sám proti sobě, kdybych toho nevyužil. Jedno odpoledne vyplněné návštěvou císařského zámku, rozhovorem se dvěma sympatickými borci a pak návštěva zkušebny a účast na zkoušce kapely, prostě příjemně strávený den ...

S chlapci z Asphalt Horsemen se znám už si tři roky, když jsem je objevil díky ještě starším kontaktům s italskými Smokey Fingers. Tyhle dvě kapely spolu kdysi někde hrály a já to kdesi vyštrachal. Pak jsem zapátral po těch „maďarech“ a ejhle. Nářez, jako by to ani nebylo z Evropy.  Aby taky ne, když vzory „asphalťáků“ jsou hlavně Black Stone Cherry.

V roce 2014 pozval Asphalt Horsemen do Otrokovic na festival Stetson & Bourbon Pepa Huslík. V roce 2015 jsem je doporučil Romanovi a Líbovi Kosinovým a Asphalt Horsemen se stali ozdobou a vrcholem 21.ročníku Mlejna. Letos vystoupili „asfaltoví koňáci“ v Kolíně na festivalu Southern Rock & Blues a už tady mě napadlo s nimi natočit rozhovor. Bohužel nedostatek času byl tak obrovský, že se to v Kolíně prostě nepodařilo. Relaxační víkend mi ale báječně pomohl. Jak s odpočinkem, tak i se splněním mého přání. Ostatně to můžete posoudit sami ...

Poslechněte si: Jižanský pel-mel 2

Červnový Jižanský pel-mel

První hodinku červnového vysílání začneme miniprofilem čtvrtého alba Žlutého psa „Yellow dog“ z roku 1994.  Bylo to, dle mého názoru, přelomové album, kterým se Žlutý pes zařadil mezi veřejnými rozhlasovými stanicemi preferované kapely. Nebylo to ale za dlouholeté zásluhy na poli (jižansko) rockové hudby, ale jen a díky dvěma komerčně trefeným písním „Sametová“ a „Náruživá“. Obě milé, příjemně melodické, lahodící mainstreamovému publiku. To je ale bohužel osud mnoha kapel, které se v našich končinách chtějí muzikou živit. Naštěstí na tomto albu bylo i dost kousků, lahodících uchu rebela. Dva z nich v miniprofilu zazní. „Skoro blues“ a „Pearl Street Surprise“ – můj favorit alba.

Hudební vydavatelství Tanzan Music koncem května oznámilo, že nové album italské kapely Smokey Fingers (známé u nás též z vystoupení na kolínském festivalu Southern Rock & Blues  v roce 2014) "Promised Land" bude vydáno letos 9. září. 

Albu bude předcházet 20. června 2016 singl "The Road is my Home" spolu s videem. No a my k tomu dodáváme, že pokud bude dvojka Smokey Fingers stejně dobrá, jako jednička "Columbus Way", není na co čekat a je třeba do toho jít ... Z prvního poslechu novinky to vypadá, že by to tentokrát mohlo být víc countryové ...

Poslední částí první hodinky bude věnována propagaci letošního Summer Southern Session – 22. ročníku festivalu Mlejn

Akce, kterou se nebojím označit za „pro jižany kultovní“, proběhne v sobotu 25.června a vystoupí na ní celkem osm kapel. Z toho tři budou na Mlejně nováčky. O Full House to ale platí jen částečně. Polovina z téhle kapely byla před lety součástí mladoboleslavské legendární party MBA Band, která Mlejn pořádala. Po rozpadu MBA Bandu v roce 2008 se ale Full House na Mlejně objeví poprvé až letos a já věřím, že budou přivítáni velkými ovacemi.

Dalšími nováčky na pódiu letošního Mlejna budou Bluesable z Loun a brňáci The Blu´ Ravens. Zatímco Bluesable už známe z lednového Hurá na jih, kde byl hostem zpěvák kapely Pavel Beran, brněnskou bandu jsem si musel vyhledat na YouTube a na Bandzone. Prezentují se jako revival Black Crowes, tak jsem na ně zvědavý, s čím přijedou a jak se představí v „Mekce“ českého (a moravského) southern rocku ...

Malé překvapení nás asi čeká v podobě reunionu novopacké kapely Hogo. Tahle parta nejsou žádní nováčci a na Mlejně už minimálně jednou hráli. Hogo si ale prochází peripetiemi bytí a nebytí a na letošek připravili s novým kytaristou i první CD, které by chtěli na Mlejně pokřtít. 

V posledních letech tradičním účinkujícím bude mělnická smečka Old Boars Band. Loni se představili s novým zpěvákem a dokazují vzestupnou tendenci. Po roce se také objeví věkovým průměrem nejmladší česká southern rocková parta Last Rebel z Krupky. Jsem moc zvědavý, jak za ten rok pokročili. Chybět na Mlejně nemůžou ani domácí pořadatelé celého festivalu, kapela Blackies. Loni nás Blackies dostali do kolen novými skvělými písněmi a i na nich je vidět (a slyšet), jak se to správně usazuje. Jako bourbon. Čím starší, tím lepší.

Po roční přestávce se letos na Mlejně objeví taky The Cell z Prahy. „Cellníci“ nám předvedou, jak se vypořádali s odchodem kytaristy Martina Endla, který nám minulý rok navždy opustil, a jak se na jeho místě zabydlel Martin Škoda z boleslavských Full House. Jsem přesvědčený, že jejich vystoupení bude patřit k vrcholům festivalu.

Takže přátelé, pokud máte v sobotu 25.6. volno a chcete si užít skvělé muziky, neváhejte a přijeďte do Hřměnína, malé vísky mezi Libání, Jičínem a Sobotkou. Začíná se od 14:00 hodin.

Dalibor Mierva

Dalibor Mierva

Nenápadný, skoro introvert, když ale dojde na SOUTHERN ROCK, šel by na kraj světa. Neúnavný propagátor domácí jižanské rockové scény.

All articles of the author

Hurá na Jih 16: Generál Lee a jižanská kytara Víti Havlíčka

Hurá na Jih 16: Generál Lee a jižanská kytara Víti Havlíčka

Dalibor Mierva , O hraní v nejjižanštější české kapele Generál Lee a o spoustě dalších zážitků spojených s muzikou jsme si povídali s kytaristou Víťou Havlíčkem.

Nukleární rodinka a americká hospodyňka ve zlatých padesátkách

Nukleární rodinka a americká hospodyňka ve zlatých padesátkách

Ivo Strejček Jr. , Novinky v kuchyni, silnice plné skvělých aut a v jukeboxu Buddy Holly. I to byla padesátá léta v Americe.

Rebel Flag jako symbol „jiné“ Ameriky aneb 7 důvodů, proč v ČR nosit triko s jižanskou vlajkou

Rebel Flag jako symbol „jiné“ Ameriky aneb 7 důvodů, proč v ČR nosit triko s jižanskou vlajkou

Martin Pešek , V našem eshopu DixieGear.cz je největší zájem jednoznačně o trička s motivem konfederační vlajky. Nejžádanější motivy jsme právě opět dotiskli a to je i důvod zkusit zjistit, proč jde rebel flag tak na dračku.