Creedence Clearwater Revival: Průkopníci swamp rocku

Creedence Clearwater Revival: Průkopníci swamp rocku

Příběh kapely, která byla svého času slavnější než Beatles, a v historii rocku i country zanechala nesmazatelnou stopu. Na sólovou dráhu frontmana CCR Johna Fogertyho dojde příště…


Dolů

Creedence Clearwater Revival byli začátkem 70. let nejprodávanější kapelou na světě a za relativně krátkou dobu své existence natočili řadu kultovních evergreenů, které se hrají dodnes. V první části dvoudílného článku o CCR a jejich frontmanovi Johnu Fogertym si dnes podrobně představíme příběh jedné z nejslavnějších kapel v dějinách, která ovlivnila celé generace hudebníků v rocku, country i v dalších žánrech.

Nejprve nás však čeká tradiční přehled novinek za poslední měsíc.  

Poslouchejte: Creedence Clearwater Revival a Country zprávy červenec 2021

Country zprávy – červenec 2021

6. července uplynul rok od úmrtí legendárního Charlieho Danielse a u této příležitosti tento měsíc vychází jeho první posmrtná deska jednoduše nazvaná Duets. Skalní fanoušky však na ní nemá co překvapit – prvních 13 nahrávek je kompletní Danielsovo album duetů Deuces z roku 2006, které je doplněno o šest starších a též velmi známých duetů jako např. All Night Long s Montgomery Gentry, Southern Boy s Travisem Trittem nebo Texas s Rayem Bensonem a Lee Royem Parnellem.   

Charlie Daniels

Clay Walker vydává 30. července své dvanácté studiové album nazvané Texas To Tennessee. Deska vychází na značce Tobyho Keitha Show Dog Nashville, produkoval ji věhlasný Michael Knox a na všech deseti nových písních se Walker podílel i jako autor. První singl Need A Bar Sometimes se již dočkal úctyhodných 11 milionů streamů.

Mark Chesnutt byl nucen začátkem léta zrušit několik koncertů kvůli problémům se zády, které si nakonec vyžádaly bezodkladnou operaci, po níž se zpěvák bude zotavovat plných deset týdnů. Chesnutt tak musel škrtnout celé letní turné a na koncertní podia se vrátí až v druhé polovině září. Mark Chesnutt začátkem června vydal maxisingl 6 Pack Summer Mix Tape, který však obsahuje jen dříve vydané písně a jedinou novinkou je nově zremixovaná píseň You Can’t Do Me This Way.

Mark Chesnutt

Legendární Bellamy Brothers chystají nové album svých oblíbených coververzí, které se bude jmenovat Covers From The Brothers. Prvním singlem je klasický hit Billyho Swana - I Can Help, který bratři nazpívali jako duet s hollywoodským hercem Dennisem Quaidem. Slavný herec je aktivní v country muzice již několik let, kdy začal chodit se zpěvačkou Tanyou Tucker

Blake Shelton se oženil a po šestileté známosti si vzal zpěvačku Gwen Stefani, někdejší frontmanku kapely No Doubt. Seznámili se během porotcování talentové soutěže The Voice na podzim 2015 a od té doby již spolu natočili řadu duetů. Shelton byl předtím v desetiletém vztahu se zpěvačkou Mirandou Lambert, se kterou se rozvedl v červenci 2015.

Novomanželé Gwen Stefani a Blake Shelton

Nashville 4. července oslavil Den nezávislosti tradičním volně přístupným koncertem.  Letos na Broadway hrál Brad Paisley a ulice města zaplavilo několik set tisíc diváků. Toby Keith tento den vypustil novou a vcelku depresivní píseň Happy Birthday America, ve které kritizuje stav současné společnosti ve Státech, a televize PBS odvysílala slavnostní koncert od Capitolu, na kterém vystoupili také Alan Jackson, Jimmy Buffett a Jennifer Nettles.

Poctivá country muzika je nesmrtelná. Stylové tričko s originálním designem Country Music Will Never Die najdete v našem vidláckém eshopu DixieGear.cz. Díky za vaše objednávky – jen díky Vám můžeme vysílat a připravovat pro Vás speciální pořady jako třeba Country servis Petra Mečíře

Poslouchejte: Creedence Clearwater Revival a Country zprávy červenec 2021

Creedence Clearwater Revival: Průkopníci swamp rocku

Počátky kapely Creedence Clearwater Revival (zkráceně též Creedence nebo CCR) sahají do roku 1959, kdy tři čtrnáctiletí spolužáci John Fogerty, Stu Cook a Doug Clifford na střední škole v El Cerrito v Kalifornii založili kapelu. Říkali si Blue Velvets a hráli především instrumentálky a rokenrol ve stylu svých vzorů Little Richarda a Hanka Williamse. Časem se k nim přidal i Johnův starší brácha Tom Fogerty, který se ujal zpěvu. Po pěti letech vystupování získali nahrávací smlouvu se společností Fantasy Records, která se o nich dozvěděla díky tomu, že u ní mladičký John pracoval jako skladník. Vydavatelství však kapelu bez jejich vědomí na nahrávkách přejmenovalo na The Golliwogs. Pod tímto názvem vydali sedm neúpěšných singlů, které zcela zapadly.

Blue Velvets s Tomem Fogertym

John Fogerty ve službě v US Army

V roce 1966 Johnovi přišel povolávací rozkaz pro účast ve válce ve Vietnamu. John šel okamžitě do nejbližší armádní kanceláře, kde dobrovolně narukoval a hodný úředník mu datoval přihlášku zpětně ještě před účinnost povolávacího rozkazu, takže Fogerty do Vietnamu nemusel a další dva roky sloužil jako záložník na základnách v Severní Karolíně, Kentucky a Virginii. Své silné pacifistické cítění později promítnul v řadě protiválečných písní.

Po Johnově návratu ze služby The Golliwogs obnovili činnost a pokračovali ve vydávání příležitostných singlů. V roce 1967 společnost Fantasy Records koupil podnikatel Saul Zaentz a nabídl kapele vydání prvního plnohodnotného LP. Kapela se pod novým vedením přejmenovala na Creedence Clearwater Revival a John Fogerty nahradil svého bratra na pozici hlavního zpěváka a rovněž se stal multiinstrumentalistou, který hrál na elektrickou kytaru, klávesy, saxofon a harmoniku.

V květnu 1968 vyšlo jejich debutové album nazvané Creedence Clearwater Revival a rádia po celých Státech začala hrát jejich předělávku rockabilly písně Suzie Q, která se nakonec dostala až do Top 40 multižánrového žebříčku. Další menší hity zaznamenali i s I Put A Spell On You a skladbou Porterville, kterou John napsal během své vojenské služby.

První deskou se CCR skvěle uvedli a dali o sobě vědět světu. Žádná jiná kapela nehrála podobnou směsici žánrů, jako byl jejich rock střižený jižanským rockem, blues a country. Až později se jejich soundu začalo říkat swamp rock a roots rock, ale v začátcích Creedence tyto pojmy ještě neexistovaly. Kapela se rovněž odlišovala svými texty, které se týkaly vážných společenských témat, takže nikoliv romance nebo historky z bujarého života, o čemž podobné party dvacetiletých mladíků obvykle zpívaly.

Creedance vyjeli na turné a zároveň začali pracovat na druhém albu. Když ve studiu nahrávali Johnovu píseň Proud Mary, ostatní členové na ní zpívali sbory a někdo nahrál tamburínu, což prý vše znělo úplně příšerně. Fogerty si uvědomoval, že stojí na rozcestí, kde mají velkou šanci neuvěřitelně prorazit anebo to totálně zvorat. Zbytku kapely proto oznámil, že se v žádném případě nehodlá vrátit k práci v automyčce, a že musí všechno natočit tak, jak nejlépe dovedou. V praxi to však znamenalo, že si John Fogerty udělá všechno sám a své spoluhráče prakticky k ničemu nepustí. Fogerty tak ve studiu začal sám nahrávat hlavní vokály, zpíval sbory, natočil většinu nástrojů a sám se rovněž postaral o veškeré aranže a produkci. Jeho spoluhráči pak jen přišli do studia dotočit několik málo nástrojů.

Jednotlivé role v kapele byly sice velmi nevyvážené, výsledek však měl ohromný úspěch. Deska Bayou Country vyšla v lednu 1969 a z písně Proud Mary se okamžitě stal obří hit. Fogerty tuto píseň napsal v euforii, když ho propustili z armády, a ta se později stala nejčastěji přebíranou skladbou jinými umělci. Z více než stovky coververzí s ní měla největší úspěch Tina Turner v roce 1971.

Ačkoliv byl John Fogerty hudební génius, jeho obchodnické dovednosti byly mizerné. Kapela měla s vydavatelstvím neuvěřitelně nevýhodnou smlouvu a navzdory jejich obrovskému komerčnímu úspěchu naprostou většinu financí shráblo Fantasy Records v čele se Saulem Zaetzem. V hudební branži bylo tehdy veřejným tajemstvím, že žádná jiná prominentní kapela nemá tak strašlivě špatné podmínky jako právě Creedence. Fogertyho však zajímala jen tvorba co nejdokonalejší muziky. Otěže kapely třímal pevně ve svých rukou a jako těžký perfekcionista nutil ostatní muzikanty k nekonečnému zkoušení. Netoleroval v kapele drogy ani alkohol (zřejmě jako jediný rocker široko daleko), protože mu vždy šlo jen o perfektně odehrané vystoupení.

V srpnu 1969 kapela vydala další album s názvem Green River, které přineslo obří hit Bad Moon Rising a úspěšné byly i písně Lodi a titulní Green River. Desky se prodalo přes tři miliony kusů. Čtrnáct dní po vydání alba kapela vystoupila na legendárním Woodstocku, kde byli do line-upu zařazeni jako jedny z vůbec prvních hvězd. Pro přítomných 400 tisíc diváků odehráli 11 písní, ale John Fogerty nebyl s vystoupením spokojen a požádal, aby jejich nahrávky nebyly zařazeny na oficiální soundtrack ani do doprovodného filmu. Fogertyho spoluhráči s jeho tvrzením nesouhlasili a tvrdili, že absence na soundtracku je hlavním důvodem, proč většina lidí vůbec netuší, že na Woodstocku vůbec hráli. Fogerty však argumentoval tím, že měli špatné ozvučení a že předešlá kapela Grateful Dead diváky naprosto uspala a jejich vystoupení pak nemělo potřebnou šťávu. Kompletní koncert Creedence z Woodstocku 1969 pak vyšel na CD až po padesáti letech v roce 2019. 

Rok 1969 byl pro Creedence nesmírně produktivní a na podzim vydali svou již třetí desku v tomto roce. Album Willy And The Poor Boys zabodovalo s hity Down On The Corner a Fortunate Son. Druhá jmenovaná píseň se stala protiválečnou hymnou kritizující americkou intervenci ve Vietnamu (a později byla použita v kultovním filmu Forrest Gump). Oním privilegovaným„šťastným synem“, který Fogertyho k napsání textu inspiroval, byl David Eisenhower, vnuk prezidenta Dwighta D. Eisenhowera, který mohl na rozdíl od ostatních mladíků svou vojenskou službu během války absolvovat v bezpečné vzdálenosti na bitevní lodi ve Středozemním moři. CCR s touto písní zabodovali především při televizním vystoupení ve slavné show Eda Sullivana.

Creedence byli k nezastavení. Po rozpadu The Beatles byli nejslavnější kapelou na světě. V lednu 1970 vydali další úspěšný singl s písněmi Travelin‘ Band a Who’ll Stop The Rain. Na jaře se pak vypravili na své první velké turné po Evropě a v červnu po svém návratu zamířili do studia v San Franciscu, kde natočili pátou desku Cosmo’s Factory. Kromě obřího hitu Travelin‘ Band na ní vyšla i další mimořádná píseň Lookin‘ Out Of My Back Door (tato píseň se pak dočkala renesance v 90. letech, když se objevila v úspěšném filmu Big Lebowski). Tohoto alba se prodalo přes čtyři miliony a stalo se jejich nejprodávanější studiovou deskou. O pár měsíců později pak vydali další nové album s názvem Pendulum, na kterém se objevil další obří hit Have You Ever Seen The Rain.

Creedence už více než dva roky neměli na hudebním poli žádnou konkurenci, avšak nic nemůže trvat věčně. John Fogerty vzhledem ke všem svým rolím v kapele zastával názor, že jeho hudební cítění má větší váhu než zbývajících muzikantů dohromady, což v kapele způsobovalo čím dál větší třenice, protože ostatní chtěli mít v bandu také prostor. Tom Fogerty nakonec v lednu 1971 odešel, protože se cítil přehlížený, a Creedence se rozhodli pokračovat jako trio. 

Když Fogerty už nemohl nadále poslouchat stěžování zbývajících dvou členů, tak rozhodl, že kapela přijme demokratický přístup a na příští desce tedy budou všichni tři rovnoměrně rozloženi jak autorsky, tak pěvecky. Pohledy na tento krok se však rozcházejí. Podle Fogertyho byli Cook a Clifford nadšeni návrhem, že mohou nahrát své vlastní písně, a teprve po fiasku po vydání alba změnili názor. Cook a Clifford ovšem tvrdili, že s návrhem od začátku nesouhlasili a Fogerty jim dal ultimátum, že buď album natočí ve třech a každý si nazpívá písně, které sám napsal, nebo z kapely ihned odejde. Fogerty ovšem ve studiu odmítl zpívat sbory na skladbách svých kolegů a byl ochotný na jejich tracky nahrát pouze kytary.

Výsledné album Mardi Grass bylo totálním průšvihem. Prodeje se brutálně propadly, žádná z písní neprorazila a časopis Rolling Stone napsal, že se jedná o nejhorší album v historii, které kdy vydala prominentní kapela. Kapela Creedence Clearwater Revival  se krátce po vydání desky rozpadla. Někteří kritikové toto album nazývali „Fogertyho pomstou“ a sám Fogerty po letech prohlásil, že podle něj Creedence vydali jen šest alb a že poslední Mardi Grass vůbec nepočítá, protože na něm prý neměl žádnou kreativní kontrolu.

Majitel Fantasy Records Saul Zaentz v dalších letech vydal řadu kompilací Creedence včetně neuvěřitelně úspěšného výběru hitů Chronicle, Vol. 1 (1976), kterého se prodalo přes 10 milionů kusů nebo živáku The Concert (1980), který byl natočen v lednu 1970 v Oaklandu. Zaentz díky nahrávkám Creedence pohádkově zbohatl, v Berkley v Kalifornii si vybudoval honosné sídlo a rovněž se pustil do filmového průmyslu, kde mimochodem později dostal dva Oskary za produkování filmů Miloše FormanaPřelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus. John Fogerty z těchto desek Creedence vydaných po roce 1972 však neviděl ani dolar. 

Od rozpadu kapely se bývalí členové Creedence sešli v kompletním složení pouze jednou, a to na svatbě Toma Fogertyho v říjnu 1980. Tom o deset let později zemřel ve věku 48 let.

V roce 1993 byla kapela Creedence Clearwater Revival uvedena do rokenrolové síně slávy, avšak John Fogerty odmítl vystoupit se svými zbývajícími bývalými spoluhráči na jednom podiu a raději si na ceremoniálu zahrál s Brucem Springsteenem.

V roce 1995 se Fogertyho bývalí společníci Stu Cook a Doug Clifford dali opět dohromady a začali stavět nový band. Ze slušnosti zavolali i Fogertymu, zda nemá zájem, ale ten v té době stále odmítal hrát cokoliv od Creedence. Tato nová parta si začala říkat Creedence Clearwater Revisited a s původním repertoárem CCR vyjela na turné. Fogerty se jim pokusil právní cestou znemožnit užívání názvu podobného původní kapele, ale nebyl úspěšný. O muziku Creedence Clearwater Revisited byl velký zájem, kapela projela celý svět a roku 1998 vydala dvojalbum živých nahrávek Recollection, kterého se prodalo přes milion kopií. Kapela Creedence Clearwater Revisited je i dnes stále aktivní.

Creedence Clearwater Revisited ve své poslední sestavě

John Fogerty na sólové dráze – téma příštího Country Servisu

John Fogerty od roku 1972 vystupuje sólově a plných 25 let vytrvale odmítal hrát jakýkoliv materiál od Creedence. Své stanovisko přehodnotil až v roce 1997 a od té doby pravidelně koncertuje, takže klasické hity Creedence je možno slyšet naživo i přímo od jejich autora a původního interpreta. 
Téměř padesátiletou sólovou dráhu Johna Fogertyho si podrobně rozebereme příští měsíc.

Poslouchejte: Creedence Clearwater Revival a Country zprávy červenec 2021

PLAYLIST:
Charlie Daniels - Long Haired Country Boy (feat. Brooks & Dunn)
Clay Walker - Texas To Tennessee
Mark Chesnutt- I Found Another You (And She Hates Me Too)
Bellamy Brothers - I Can Help (feat. Dennis Quaid)
Blake Shelton - Happy Anywhere (feat. Gwen Stefani)
Toby Keith - Happy Birthday America
Creedence Clearwater Revival - Susie Q
Creedence Clearwater Revival - Proud Mary
Creedence Clearwater Revival - Bad Moon Rising
Creedence Clearwater Revival - Down On The Corner
Creedence Clearwater Revival - Fortunate Son
Creedence Clearwater Revival - Lookin' Out My Back Door
Creedence Clearwater Revival - Have You Ever Seen The Rain
Creedence Clearwater Revival - Hello Mary Lou
Creedence Clearwater Revival - Travelin' Band

Petr Mečíř

Petr Mečíř

Nejsem hudební kritik, ale hudební chválič, protože píšu jen o tom, co se mi líbí. Za dobrou muzikou pojedu kamkoliv.

All articles of the author

Alabama: Country kapela ze samého srdce Dixie

Alabama: Country kapela ze samého srdce Dixie

Petr Mečíř , Příběh nejúspěšnější country kapely v historii není jen osmdesátkové retro. Pánům z Alabamy to pořád hraje velice slušně.

Eagles: Nesmrtelná legenda opět na pódiu

Eagles: Nesmrtelná legenda opět na pódiu

Petr Mečíř , Kalifornská country-rocková legenda jménem Eagles posílená Vince Gillem vyráží na turné a do Mnichova se chystají Shooter Jennings a Dale Watson.

John Denver - Tragický příběh nejslavnějšího folkaře v country music

John Denver - Tragický příběh nejslavnějšího folkaře v country music

Petr Mečíř , Milovník divoké přírody, ekologický aktivista, vášnivý lyžař a pilot, alkoholik, feťák a násilník, ale především skvělý zpěvák a autor písní. Tím vším stačil být John Denver.