Brad Paisley - kytarový ďábel ze Západní Virginie

Brad Paisley - kytarový ďábel ze Západní Virginie

Charismatický zpěvák, excelentní kytatista a neúnavný showman Brad Paisley míchá country s rockem a bojuje za práva válečných veteránů.


Dolů

Než se podrobněji podíváme na úctyhodnou kariéru zpěváka a skvělého kytaristy Brada Paisleyho, jako vždy zamíříme do Nashvillu a zjistíme, co je mezi country hvězdami nového.

Country zprávy červenec 2017

Nové album Shanii Twain po 15 letech se bude jmenovat Now a vyjde 29. září. Prvním singlem z něj je skladba Life's About To Get Good

Shania Twain

Kenny Rogers po 60 letech aktivní dráhy odchází do hudebního důchodu a svůj rozlučkový koncert za účasti mnoha hostů odehraje v Nashvillu na konci října.

Garth Brooks oznámil, že americkou část svého comebackového turné ukončí letos v prosinci. V dalších dvou letech pak budou následovat štace po Evropě a Austrálii, ale na termíny si musíme ještě počkat. 

Jamey Johnson

Trapasem skončilo vystoupení Jameyho Johnsona v Myrtle Beach - zpěvák odmítl odložit svoji pistoli, takže ho ostraha nepustila do budovy, koncert byl zrušen a 2500 lidí muselo jít domů. Kritika padá na hlavu ostrahy, která se prý během bezpečnostních prohlídek k divákům i muzikantům chovala jak k teroristům. 

Toby Keith natočil další song o hulení trávy a ve studiu se samozřejmě nemohl obejít bez Willieho Nelsona - novinka Wacky Tobaccy je objeví na Tobyho příští desce.

Poslouchejte: Country zprávy červenec 2017 a profil Brada Paisleyho

Brad Paisley - kytarový ďábel ze Západní Virginie

Koncerty Brada Paisleyho už 15 let patří k tomu nejlepšího, co lze na country scéně spatřit. Přestože na hitparádě už dnes neboduje tak jako dřív, před pár měsíci opět zčeřil vody novou desku s netradičními kolaboracemi. Jeho zajímavou hudební dráhu včetně nejnovější desky je dnes blíže představíme.

Brad Paisley se narodil v roce 1972 v Západní Virginii a ke country muzice ho přivedl dědeček, který ho v osmi letech začal učit hrát na kytaru. Od deseti let veřejně vystupoval a ve třinácti už měl vlastní kapelu. Brzy ho objevilo místní rádio a než se Paisley nadál, otevíral koncerty Rickyho Skaggse a George Jonese. Po dvou letech studia na vysoké ve Virginii dostal stipendium na nashvillské Belmont University, takže se přestěhoval do Nashvillu a udělal si bakaláře v hudebním managementu. 

Svou kariéru odstartoval za pomoci party kluků, které potkal ve škole: Frank Rogers se stal jeho producentem a Kelly Lovelace a Chris Dubois parťáci na psaní textů. Na první desce začal pracovat ihned po skončení školy a jeho debutové album Who Needs Pictures vyšlo v únoru 1999. Bradovi bylo sice jen 24 let a vypadal jak totální ucho (což mu vydrželo ještě dalších 10 let), ale jelikož byl úplně jiný, měl okamžitý úspěch. Jeho texty měly důvtip, měl příjemný hlas a především byl vynikajícím hráčem na elektrickou kytaru s velmi specifickým a až lehce agresivním soundem, což ho odlišilo od všech ostatních. Hned dva songy z jeho první desky dobyly vrchol hitparády, Brad byl v roce 2000 v anketě CMA vyhlášen Objevem roku a také se stal nejmladším členem Grand Ole Opry.

Brad Paisley a Kimberly Williams

Začátkem 90. let chodil Brad Paisley s holkou, se kterou byl v kině na komedii Hlava rodiny se Stevem Martinem. Těsně před uvedením druhého dílu se s ní rozešel, a tak se z nostalgie do kina vypravil sám. Na plátně se mu hodně líbila herečka Kimberly Williams a Brad si říkal, že takovou nějakou holku by bral. Později svůj plán změnil z „takové nějaké holky“ na „přesně tuhle holku“ a když měl o pár let později již nahrávací smlouvu a chystal svou druhou desku Part II, rozhodl se s touto herečkou seznámit tak, že ji oficiálně najal do svého videoklipu k novému songu I'm Gonna Miss Her (The Fishin' Song). Z písně se stal velký hit a za klip s Kimberly Williams dostal Paisley rovněž cenu za nejlepší videoklip roku. Pro něho samotného však bylo důležitější, že mu vyšel i jeho tajný plán: s herečkou začal skutečně chodit a v roce 2003 se vzali. 

Paisley pokračoval ve spanilé jízdě a jeho další tři desky - Mud On The Tires (2003), Time Well Wasted (2005) a 5th Gear (2007) - představují vrchol jeho kariéry. Prakticky každý song se dostal na 1. místo singlového žebříčku a s velkým očekáváním byl vítán i každý nový videoklip. V tomto období vznikla celá řada hitů jako Celebrity, Alcohol, The World, She's Everything nebo Ticks. Skladba každého Paisleyho alba byla velmi různorodá - byly tu vtipné songy, kytarové vypalovačky, působivé duety (postupně s Alison Krauss, Dolly Parton a Carrie Underwood), gospely a instrumentálky. Paisley nezapomínal ani na komedii a každou z těchto desek zakončil komickým trackem s fiktivní kapelou Kung Pao Buckaroos, jejíž jádro tvořily countryové legendy Bill Anderson, George Jones a Little Jimmy Dickens.

Hlavní doménou Brada Paisleyho však byla živá vystoupení. Každý jeho koncert je po technické stránce dokonalý - celou stage vždy obklopují obří obrazovky a na každou skladbu je připraven zvláštní vizuál, takže se pořád něco děje a každý song má úplně jinou atmosféru. Paisley je sám schopným grafikem a spoustu doprovodných animací si vytváří sám. Kromě toho si také potrpí na nejnovější technologie a neustále vymýšlí něco nového - před pár lety například při duetu Remind Me promítal na podiu svou parťačku Carrie Underwood coby hologram. A už vůbec se nemusíme zmiňovat o Paisleyho vlastním výkonu při koncertech, kdy hraje a zpívá jako o život, neustále pobíhá po jevišti a do toho hraje svá ďábelská sóla na elektrickou kytaru, takže každá jeho show je opravdu neskutečným zážitkem.

V roce 2008 začal Brad Paisley trochu experimentovat a nahrál kytarové album Play, které bylo čistě uměleckou záležitostí. Na další desce American Saturday Night začal nenápadně koketovat s mícháním dalších žánrů a ve svých textech se zaměřil na vážnější témata. V listopadu 2010 byl oceněn nejvyšší možnou trofejí v country music, když byl v anketě CMA vyhlášen Umělcem roku. Možná bylo až trochu s podivem, že ji nedostal už dříve, protože by si ji jistě zasloužil už v pěti předešlých letech. 

Poslední úspěšnou deskou Brada Paisleyho bylo album This Is Country Music, které kromě titulní skladby přineslo hity Old Alabama, který pomohl ke comebacku superkapely Alabama (více jsme psali v článku o Alabamě, který najdete ZDE) a duet Remind Me s Carrie Underwood

Na další desce zkusil Paisley experimentovat ještě více, jenže tentokrát se to moc nepovedlo a album Wheelhouse bylo silně neúspěšné. Texty byly dost překombinované a to samé lze říci o jeho hudebním aranžmá, kde se ve změti efektů ztrácel jak zpěv, tak nástroje. Jednalo se o první Paisleyho desku, ze které nevzešel žádný #1 hit a propady prodejů byly ještě dramatičtější - o pouhých šest let dříve prodal od jednoho alba přes dva miliony kopií a nyní byl v prodejích sotva na desetině původních čísel.

U příštího alba Moonshine In The Trunk se tedy rozhodl ohledně zvuku desky podniknout krok zpět a zároveň vybral spíše odlehčenější songy. Na tomto albu zaznamenal hity v podobě písní River Bank, Perfect Storm a Crushin' It, ale komerčně album opět úspěšné nebylo.

V hlavním proudu country v posledních letech frčí míchání všech možných žánrů dohromady a v rámci snah o návrat na výsluní Brad Paisley oznámil, že na další desce bude spolupracovat s celou řadou hudebních hostů mimo oblast country. V květnu 2016 vydal pop-country-rockový duet Without A Fight s popovou zpěvačkou Demi Lovato, ale nakonec z toho byl takový propadák, že Paisley tento song nakonec na své nové album ani nezařadil.

Jeho poslední projekt nazvaný Love And War vyšel letos v dubnu a obsahuje duety s Mickem Jaggerem, Johnem Fogertym, Timbalandem a hosty z vod country tu zastupuje už jen Bill Anderson. Deska přitom nezní špatně a svoji skladbou písní i zvukem to vypadá, jako by se Paisley vrátil o 10 let nazpátek. Titulní píseň Love And War napsal Paisley spolu s Fogertym a jedná se o ostrou kritiku na adresu americké vlády ohledně jejího přístupu k válečným veteránům. Hudební portál Allmusic nicméně tomuto albu dal jen 2 a půl hvězdy, což z něj činí nejhůře hodnocenou desku Paisleyho dráhy a rovněž i jeho prodeje jsou velice tristní.

Přestože je hvězda Brada Paisley již trochu za zenitem, jeho koncerty však neztratily nic ze svých kvalit a i jeho poslední album stojí za poslech.

PLAYLIST:
Shania Twain - Life's About To Get Good
Kenny Rogers - Slow Dance More
Garth Brooks - Ain't Going Down (Til The Sun Comes Up)
Jamey Johnson - Playing The Part
Toby Keith - Wacky Tobaccy
Brad Paisley - Long Sermon
Brad Paisley - Wrapped Around
Brad Paisley - The World
Brad Paisley - Ticks
Brad Paisley - Start A Band (feat. Keith Urban)
Brad Paisley - Remind Me (feat. Carrie Underwood)
Brad Paisley - High Life
Brad Paisley – Drive Of Shame (feat. Mick Jagger)

Petr Mečíř

Petr Mečíř

Nejsem hudební kritik, ale hudební chválič, protože píšu jen o tom, co se mi líbí. Za dobrou muzikou pojedu kamkoliv.

All articles of the author

Glen Campbell: Ve velkém stylu až do úplného konce

Glen Campbell: Ve velkém stylu až do úplného konce

Petr Mečíř , Dokázal dobýt svět country i popu a čelem se postavil i ke své nevyléčitelné chorobě.

Honkytonk Jukebox 16: Staří psi s pěkně ostrými zuby

Honkytonk Jukebox 16: Staří psi s pěkně ostrými zuby

Martin Pešek , Willie Nelson, Marty Stuart, John Mellencamp i ZZ Top se do důchodu rozhodně nechystají a hrají jak o život.

Ronnie Dunn: Rebel se zlatým hrdlem

Ronnie Dunn: Rebel se zlatým hrdlem

Petr Mečíř , V mládí vyměnil kazatelnu za honkytonk putyku, stal se slavnou country hvězdou a teď na stará kolena začal dokonce nosit kovbojský klobouk.