Měsíc má obvykle čtyři týdny. A tím je jasné, jaký podcastový speciál bude mít každé úterý premiéru, ať už v podobě více či méně obsáhlého článku na webu RadioDixie.cz či v audioverzi v našem podcastovém archívu a vždy od osmi večer v živém vysílání rádia. První týden patří Evženovi Müllerovi, který v rytmu 2+1 střídá své pořady Country Heroes a Americana Express, druhé úterý má zabukované Mr.Beman pilně čenžující temnotou oplývající Noční Můru a převážně akustickou bluegrassovou a punkovou Dupárnu. Třetí úterý dočasně vyplňuju já a taky to střídám, jeden měsíc Honkytonk Jukebox s recenzemi trojice nových desek, další pak Moonshine Jam, kterýžto skládám cikcak z nových singlů či songů z nových desek, které se už do Jukeboxu nevešly. Ale už se těším, až bude mít Petr Mečíř víc času a zase rozjede svůj Country Servis. No a poslední úterý v měsíci už léta okupuje neúnavný propagátor a dobrá duše českého jižanského rocku Dališ se svým Hurá na Jih.
Nový album Codyho Jinkse Change The Game určitě v Honkytonk Jukeboxu nepřeskočíme
Ale občas se stane, že těch úterků je v měsíci pět a tudíž je potřeba tenhle prostor zaplnit. Z důvodu mé lajdáckosti obvykle na poslední chvíli. A přesně to je důvod, proč dneska čtete a posloucháte Moonshine Jam s pořadovým číslem 32. Bude to o vesměs úplně neznámých jménech, sem tam se mihne i nějaká ta hvězda, ale hlavně to bude totální improvizace. To se to improvizuje, když je tý dobrý muziky tolik, že jí můžete přehazovat lopatou. Tak si to užijte.
Poslouchejte: Moonshine Jam 32 – Čínský komouši, rezatý pickupy a krvavá hranice
Začneme pěkně zostra. Britské kapele Sons Of Liberty věnoval velký prostor Dališ ve svém Hurá na Jih ZDE, takže se nebudu opakovat. Z jejich nového alba Devil Is In The Detail si pustíme jeden kousek, kde není tolik metalu, ale o to víc country, a ten anglánskej přízvuk jejich novýmu zpěvákovi asi rádi odpustíme.
Při poslechu starých klasických nahrávek Johnnyho Cashe s jeho Tennessee Three vám dřív nebo pozdějc přijde, že sice pecka, ale je to takový suchý. Tak si poslechněte Jacoba Weldona a hlavně sledujte jeho kytaristu. A je to tam.
Smíchat kovbojský písničky, rodeo a toulavej život na cestách s rokenrolem? Proč ne, obzvláště když pocházíte z Jižní Dakoty jako Kenny Feidler a jeho kapela The Cowboy Killers.
Stará dobrá muzika s mladým srdcem. I tak by se dala vystihnout současná vlna návratu k tradiční honkytonkové country muzice, kterou mají dost často na svědomí mladí a nebezpečně talentovaní zpěváci, skladatelé a muzikanti. V oblasti východního Nashvillu je můžete ve dne potkat někde za barem a večer si od pípy a nalévání panáků odskočí za roh do klubu zahrát pár fláků. Emily Nenni je jednou z nich a na její novou desku Drive & Cry se už s Evženem Müllerem velice těšíme.
Díky, že se vobčas kouknete do DixieGear.cz, jedinýho echt vidláckýho eshopu široko daleko, a něco si tam vobjednáte. Jinak bysme tyhle podcasty museli stopnout a celý Rádio Dixie poslat do kytek…
Poslouchejte: Moonshine Jam 32 – Čínský komouši, rezatý pickupy a krvavá hranice
Willie Nelson je pořád tady a v jeho 91 letech to vypadá, že má fakt HIT. Píseň The Border napsal před pár lety další „pan písničkář“ Rodney Crowell a jako video si dáme právě jeho verzi. Ovšem pozor, 31.5. vychází Williemu stejnojmenné album a nebudou to žádné recykláty nebo nějaká předsmrtná kompilace, samé nové nahrávky a nové písně. Klobouk dolů.
Čína. Další problém, který vedle nekontrolované migraci přes jižní hranici, trápí současnou Ameriku. Aaron Lewis má jasno. Jeho vzkaz čínskejm komoušům je naprosto jednoznačnej. Táhněte do prdele!
Appalačská alternativní country. Tak by se dala zaškatulkovat muzika, kterou dělají Woody Woodworth & The Piners. Anebo nějak úplně jinak. A zajímají vůbec někoho nějaký škatulky?
Že je tráva modrá, to je vám jasný. Ale v Austinu v Texasu to evidentně neplatí, poniváč místní kapela Sour Bridges svůj hudební styl označuje jako browngrass. Proč je ta tráva do hněda, po tom radši nepátrejte a pusťte si jejich nový CD Down and Out.
Píseň Long Haired Country Boy Charlieho Danielse je něco jako vidlácká hymna. Takhle to tak nějak máme a vidíme. Verze Reida Haughtona, kterou si pustíme na závěr dnešního Moonshine Jamu, je fajn, ale není k ní zatím video, takže si tenhle nesmrtelnej flák dáme v podání Travise Tritta. Hlas, kytara, pár akordů a bohatě to stačí.
A máme to. Doimprovizováno jest. Kdybych se hned v úvodu nepřiznal, tak byste to možná ani nepoznali. Mějte se fajn, užívejte jara a za 14 dnů na slyšenou u novýho Honkytonk Jukeboxu!
Poslouchejte: Moonshine Jam 32 – Čínský komouši, rezatý pickupy a krvavá hranice
Playlist:
Sons Of Liberty – Turn This Tide
Jacob Weldon – Burnin´ For You
Kenny Fiedler – Cigarettes And Milk
Carolina Drifters – Whiskey Tango
Hellbound Glory – Rusted Up Old Pickup Trucks
Emily Nenni – Get To Know Ya
Willie Nelson – The Border
Blaine Bailey – Loblolly Pines
Aaron Lewis – Made In China
Woody Woodworth & The Piners – Poor Man´s Gold
Sour Bridges – A Pair Of Arms
Reid Haughton – Long Haired Country Boy