Country Heroes Country Heroes

Country Heroes

Kris Kristofferson to řekl ze všech nejlíp: „Když to zní jako country, tak to asi nejspíš bude country.“ I když od časů Jimmieho Rodgerse a Hanka Williamse Sr. protekly hrdly countryových hrdinů nekonečné řeky whiskey, je duše téhle muziky stále svěží.

Dolů

Country doby internetové

Vysíláno 17. července 2015, 07:00

V současnosti můžete tu svoji muziku objevovat online a neustále. Mezi aktuálními „country heroes“ Evžena Mullera se tak objevují nejen vyhlášení muzikanti – Old Crow Medicine Show, Steve Earle, Old 97’s či Lucinda Williams, ale také u nás nepříliš známé písničkářky Iris DeMent, Eilen Jewell nebo kapely Low AnthemThe Felice Brothers.

Přečíst článek

Staří psi a kočky aneb Country hvězdy let 70. a 80. let

Vysíláno 17. července 2015, 06:00

První hudební zážitky autorovi zprostředkovávaly vzácné vinyly a hitparáda v nočním vysílání Hlasu Ameriky plná country hvězd sedmdesátých a osmdesátých let. Mezi tehdejšími country hrdiny nemohli chybět Johnny Cash, Willie Nelson, Waylon Jennings, Charlie Daniels, Merle Haggard, George Jones, Johnny Paycheck, Dolly Parton či Emmylou Harris. Za neostrou hranicí country a dalších stylů byla ke slyšení spousta další inspirující muziky - dvojice Flatt & Scruggs, Ramblin’ Jack Elliott, Eagles či J. J. Cale.

Přečíst článek

Rockové hity v country kabátě

Vysíláno 10. června 2015, 19:00

Druhá hodina je inspirována novým albem samorostlého country psance Boba Wayna. Na rozdíl od předcházejících autorských počinů ale sáhl po klasických písních a natočil album coverů s výmluvným názvem Hits the Hits. Jedná se většinou o slavné rockové opusy takových legend jako Rolling Stones, Led Zeppelin, Ozzyho Osbourna, Red Hot Chilli Peppers, Guns 'n Roses či Beatles geniálně přetavené do ryzí country podoby. A protože Bob Wayne nebyl zdaleka prvním country umělcem, který sáhl do rockových zpěvníků, přidáme pár často docela raritních nahrávek z podobného soudku. Těšit se můžete na Johnnyho Cashe, Dwighta Yoakama, Dierkse Bentleyho, Giant Sand, Rodneyho Crowella, Allison Moorer, Nitty Gritty Dirt Band a Dolly Parton.

Přečíst článek

Good Ole Boys aneb Countrymani nestárnou

Vysíláno 10. června 2015, 18:00

První hodina bude věnována veteránům country scény. Ray Price (1926–2013), Charlie Louvin (1927–2011), George Jones (1931–2013), Porter Wagoner (1927–2007) a Cowboy Jack Clement (1931–2013) bohužel už své songy zpívají v hilbilly nebi, ale nahrávky, které pořídili v posledních letech života, mají kouzlo až magické. Někteří vrstevníci jako Ralph Stanley (r. 1927) a Willie Nelson (r. 1933), či chlapci jen pár let mladší – Bobby Bare (r. 1935), Charlie Daniels (r. 1936), Merle Haggard (r. 1937), Billy Joe Shaver (r. 1939), Chip Taylor (r. 1940) a Guy Clark (r. 1941) – táhnou káru plnou písní úspěšně dál. Ryzí countrymani prostě nestárnou. Jako důkaz poslouží i ukázky z alba, které před několika dny vydali Django & Jimmie, vlastními jmény Willie a Merle.

Přečíst článek

Recenze desek: Od tradicionálů k hudebním experimentům

Vysíláno 12. května 2015, 20:00

Tentokrát se ohlédneme za loňskou bluegrassově-countryovou deskou Rhondy Vincent Only Me, prozkoumáme mimořádně povedenou novinku Dwighta Yoakama Second Hand Heart a zamyslíme se nad experimenty brilantních muzikantů z kapely Punch Brothers a jejich albem The Phosphorescent Blues.

Přečíst článek

Country Heroes Mix 3

Vysíláno 12. května 2015, 19:00

Sedmý díl Country Heroes, letněčasově dvouhodinový, namíchá v první hodině koktejl více či méně známých  tradicionálů, často hodně svérázně pojatých. Léty prověřené songy zazní v podání Johnnyho Cashe, Willieho Nelsona, Bobbyho Barea, Charlieho Danielse, Toma Jonese, Neko Case a dalších.

Přečíst článek

Buck Owens - bakersfieldský otec rockující country

Vysíláno 14. dubna 2015, 21:00

Profilová hodinka bude věnována Bucku Owensovi – chlápkovi, bez něhož by dnešní country music neměla svůj švih, drajv a eleganci. Muzikantovi, kterého zbožňovali The Beatles a jenž přivedl Grama Parsonse na myšlenku zkřížit country s rockem. Bakersfield sound přímo od pramene. A samozřejmě nebude chybět ani Dwight Yoakham či The Derailers.

Přečíst článek

Recenze desek: Allison Moorer, Brandi Carlile a Gill Landry

Vysíláno 14. dubna 2015, 20:00

Recenze desek nabídnou dvě pozoruhodné dámy a jednoho svérázného písničkáře. Allison Moorer po rozchodu se Stevem Earlem natočila velice osobní a nesmírně působivou desku Down to Believing. Novinka její mladší kolegyně Brandi Carlile The Firewatcher's Daughter patří také k těm nadmíru vydařeným. Gill Landry sice svou domovskou kapelu Old Crow Medicine Show neopustil, přesto přivedl na svět již své třetí, nevázaně alt-country-rockové sólové album. 

Přečíst článek

Country Heroes Mix 2

Vysíláno 14. dubna 2015, 19:00

Nejoceňovanější nahrávky minulého roku - alba Rosanne Cash, Old Crow Medicine Show a The Secret Sisters. Rhiannon Giddens bude v létě hrát kousek za našimi hranicemi. Přidáme pár žhavých novinek, přičemž nevynecháme kámoše Marka KnopfleraBoba Dylana. Willie Nelson s Merle Haggardem opět plánují společný projekt Django & Jimmie a veterán texaské písničkové scény Ray Wylie Hubbard taky připravovuje novou desku.

Přečíst článek

Sladké sny Patsy Cline

Vysíláno 18. března 2015, 21:00

Třetí hodina bude věnována profilu zpěvačky Patsy Cline. Ač tato dáma zemřela v pouhých třiceti letech, zanechala za sebou dlouhou řadu nahrávek, jimž ani půlstoletí neubralo nic na jejich kouzlu.

Přečíst článek

Další podcasty

Evžen Müller

Evžen Müller

Jako dítě mě chytla Dylanova Blowin' In the Wind. V pubertě přišel Johnny Cash, v osmnácti Waylon s Williem a karty byly rozdány.

Všechny články autora