Country Heroes Country Heroes

Country Heroes

Kris Kristofferson said it best: „If it sounds like country, it’s probably country“. Even though the throats of the heroes of this music have been drowning in whiskey from the times of Jimmie Rodgers and Hank Williams Sr., the music itself is still very much alive.

Down

Country Heroes 10 –Tyler Childers

Aired 22. cctober 2019, 20:00

Evžen Müller se pokusil vybrat ty nejlepší fláky z repertoáru Tylera Childerse, pozoruhodného country písničkáře z Kentucky. A protože Childerse na jeho dráze již léta provázejí John Prine a Sturgill Simpson, bude tu i něco od nich.

Country doby internetové

Aired 17. july 2015, 07:00

V současnosti můžete tu svoji muziku objevovat online a neustále. Mezi aktuálními „country heroes“ Evžena Mullera se tak objevují nejen vyhlášení muzikanti – Old Crow Medicine Show, Steve Earle, Old 97’s či Lucinda Williams, ale také u nás nepříliš známé písničkářky Iris DeMent, Eilen Jewell nebo kapely Low AnthemThe Felice Brothers.

Read article

Staří psi a kočky aneb Country hvězdy let 70. a 80. let

Aired 17. july 2015, 06:00

První hudební zážitky autorovi zprostředkovávaly vzácné vinyly a hitparáda v nočním vysílání Hlasu Ameriky plná country hvězd sedmdesátých a osmdesátých let. Mezi tehdejšími country hrdiny nemohli chybět Johnny Cash, Willie Nelson, Waylon Jennings, Charlie Daniels, Merle Haggard, George Jones, Johnny Paycheck, Dolly Parton či Emmylou Harris. Za neostrou hranicí country a dalších stylů byla ke slyšení spousta další inspirující muziky - dvojice Flatt & Scruggs, Ramblin’ Jack Elliott, Eagles či J. J. Cale.

Read article

Rockové hity v country kabátě

Aired 10. june 2015, 19:00

Druhá hodina je inspirována novým albem samorostlého country psance Boba Wayna. Na rozdíl od předcházejících autorských počinů ale sáhl po klasických písních a natočil album coverů s výmluvným názvem Hits the Hits. Jedná se většinou o slavné rockové opusy takových legend jako Rolling Stones, Led Zeppelin, Ozzyho Osbourna, Red Hot Chilli Peppers, Guns 'n Roses či Beatles geniálně přetavené do ryzí country podoby. A protože Bob Wayne nebyl zdaleka prvním country umělcem, který sáhl do rockových zpěvníků, přidáme pár často docela raritních nahrávek z podobného soudku. Těšit se můžete na Johnnyho Cashe, Dwighta Yoakama, Dierkse Bentleyho, Giant Sand, Rodneyho Crowella, Allison Moorer, Nitty Gritty Dirt Band a Dolly Parton.

Read article

Good Ole Boys aneb Countrymani nestárnou

Aired 10. june 2015, 18:00

První hodina bude věnována veteránům country scény. Ray Price (1926–2013), Charlie Louvin (1927–2011), George Jones (1931–2013), Porter Wagoner (1927–2007) a Cowboy Jack Clement (1931–2013) bohužel už své songy zpívají v hilbilly nebi, ale nahrávky, které pořídili v posledních letech života, mají kouzlo až magické. Někteří vrstevníci jako Ralph Stanley (r. 1927) a Willie Nelson (r. 1933), či chlapci jen pár let mladší – Bobby Bare (r. 1935), Charlie Daniels (r. 1936), Merle Haggard (r. 1937), Billy Joe Shaver (r. 1939), Chip Taylor (r. 1940) a Guy Clark (r. 1941) – táhnou káru plnou písní úspěšně dál. Ryzí countrymani prostě nestárnou. Jako důkaz poslouží i ukázky z alba, které před několika dny vydali Django & Jimmie, vlastními jmény Willie a Merle.

Read article

Recenze desek: Od tradicionálů k hudebním experimentům

Aired 12. may 2015, 20:00

Tentokrát se ohlédneme za loňskou bluegrassově-countryovou deskou Rhondy Vincent Only Me, prozkoumáme mimořádně povedenou novinku Dwighta Yoakama Second Hand Heart a zamyslíme se nad experimenty brilantních muzikantů z kapely Punch Brothers a jejich albem The Phosphorescent Blues.

Read article

Country Heroes Mix 3

Aired 12. may 2015, 19:00

Sedmý díl Country Heroes, letněčasově dvouhodinový, namíchá v první hodině koktejl více či méně známých  tradicionálů, často hodně svérázně pojatých. Léty prověřené songy zazní v podání Johnnyho Cashe, Willieho Nelsona, Bobbyho Barea, Charlieho Danielse, Toma Jonese, Neko Case a dalších.

Read article

Buck Owens - bakersfieldský otec rockující country

Aired 14. april 2015, 21:00

Profilová hodinka bude věnována Bucku Owensovi – chlápkovi, bez něhož by dnešní country music neměla svůj švih, drajv a eleganci. Muzikantovi, kterého zbožňovali The Beatles a jenž přivedl Grama Parsonse na myšlenku zkřížit country s rockem. Bakersfield sound přímo od pramene. A samozřejmě nebude chybět ani Dwight Yoakham či The Derailers.

Read article

Recenze desek: Allison Moorer, Brandi Carlile a Gill Landry

Aired 14. april 2015, 20:00

Recenze desek nabídnou dvě pozoruhodné dámy a jednoho svérázného písničkáře. Allison Moorer po rozchodu se Stevem Earlem natočila velice osobní a nesmírně působivou desku Down to Believing. Novinka její mladší kolegyně Brandi Carlile The Firewatcher's Daughter patří také k těm nadmíru vydařeným. Gill Landry sice svou domovskou kapelu Old Crow Medicine Show neopustil, přesto přivedl na svět již své třetí, nevázaně alt-country-rockové sólové album. 

Read article

Country Heroes Mix 2

Aired 14. april 2015, 19:00

Nejoceňovanější nahrávky minulého roku - alba Rosanne Cash, Old Crow Medicine Show a The Secret Sisters. Rhiannon Giddens bude v létě hrát kousek za našimi hranicemi. Přidáme pár žhavých novinek, přičemž nevynecháme kámoše Marka KnopfleraBoba Dylana. Willie Nelson s Merle Haggardem opět plánují společný projekt Django & Jimmie a veterán texaské písničkové scény Ray Wylie Hubbard taky připravovuje novou desku.

Read article

Další podcasty

Evžen Müller

Evžen Müller

Jako dítě mě chytla Dylanova Blowin' In the Wind. V pubertě přišel Johnny Cash, v osmnácti Waylon s Williem a karty byly rozdány.

All articles of the author