Hurá na Jih 85 – Holky v domácím southern rocku

Hurá na Jih 85 – Holky v domácím southern rocku

Baby patří do pořádného jižanského rocku, jako k velbloudovi patří hrby. Platí to i na naší domácí scéně? 

Dolů

Ženský vokál nebo dokonce sólový zpěv není v jižanském rocku zrovna nezbytným a nutným pravidlem, jak ale ukázal příklad Lynyrd Skynyrd a jejich následovníků, i na naší domácí scéně, se toto spojení osvědčuje.  

Poslouchejte: Hurá na Jih 85 – Holky v domácím southern rocku

Ženy do jižanského rocku patří, jak k velbloudovi hrby (jak kdysi říkali pánové Šimek a Grossmann). Původní myšlenka byla namíchat zahraniční i domácí kapely, kde mají holky důležitou roli nejen jako vokalistky nebo sólové zpěvačky, ale také mnohdy i jako instrumentalistky a někde mají na starosti také management (že Basio a Peťo…). Když jsem to pak začal dávat dohromady, zjistil jsem, že bychom se museli vrátit k dvouhodinové verzi pořadu Hurá na jih, protože těch „bab“, co do naší muziky patří, je tolik, že by hodina nestačila. Tak jsem se rozhodl, že dnešní díl bude jen o těch holkách u nás. Že žádné neznáte? Jen se v pohodě usaďte, dejte si pivko nebo bourbon a poslouchejte. 

MBA Band a Gabča s Blankou

Než ale dojde na naše southern ladies, musím udělat malou odbočku, které tady říkám Drbárna. Mám totiž jeden čerstvý a zásadní drb, který nemůžu a nesmím vynechat. Letos na jaře se chystali do Evropy na své turné američtí Skinny Molly. Měl jsem s nimi domluvené i vystoupení 21.května na festivalu Southern Rock & Blues v Kolíně, ale Skinny Molly své evropské turné úplně zrušili. Odpadly jim nějaké koncerty v Anglii a v Německu a náhrada za ně není. Aby odehráli jedno či dvě vystoupení a pak týden někde seděli, to je neefektivní a neekonomické. Jako náhradu se mi podařilo zajistit vycházející hvězdu domácí rockové scény. Nejde o žádné nováčky, většina z vás ty muzikanty dobře zná a možná si i vzpomenete, že jsem se o plánech na vznik tohoto projektu zmínil už při rozhovoru s Pavlem Marcelem, který jsme v Hurá na jih na Rádiu Dixie loni na podzim měli. Oficiální název je Holeček & Marcel Project a kromě uvedené dvojice jsou členy kapely další výborní muzikanti. Začátkem dubna by mělo vyjít jejich první album a venku už je i první promo video s písničkou Light Up Your Fire

A teď už honem za těma holkama v našem jižanském bigbítu. Mimochodem Holeček & Marcel Project managuje velká šikulka Petra Macháčková … ale to jen tak na okraj.

Začít bych asi měl tou nejstarší, tehdy jižanskou kapelou u nás, a sice Žlutým psem. I když si nemyslím, že by kdy některé zpěvačky byly řádnými členkami kapely, ale můžu se samozřejmě mýlit. Nejdříve jsme mohli na prvních albech Žlutého psa zaznamenat mezi hosty Lucii Bílou a Marcelou Březinovou. Později jsem na albu Yellow Dog (1994) zaznamenal Janu Fériovou a na dalším albu Trsátko (1996) se dokonce jako vokalistky vystřídala čtyři děvčata. Majda Rezková, Majda Urbánková, Ája Suková a opět Jana Fériová. Na dalších albech pak s kapelou spolupracovaly nejčastěji Jana Fériová a Ája Suková. 

Žlutý pes

Svým způsobem „perličkou“ bylo v jednu chvíli angažování kytaristky kapely Gaia Messiah Kateřiny „Morelly“ Pelíškové na pozici třetí kytary. Gaiai Messiah ale po čase obnovila svou činnost a nevím, jak to dnes s Kateřinou a Žlutým psem vypadá dnes…

Další historicky nejstarší naší jižanskou kapelou, která v jistém období své aktivní činnosti využívala dívčích vokálů, je General Lee. Kapela se zformovala v září 1989 a nějakou dobu, než se etablovala na hudební scéně, vystupovala jen jako klasická „chlapská“ parta.  Od roku 1993 se na větších akcích začala s kapelou objevovat dvojice zpěvaček Magda Rezková s Marií Urbánkovou. Generálové touto sestavou, společně s tříkytarovou sekcí, vlastně kopírovali Žlutého psa, ale hlavně své ideové vzory Lynyrd Skynyrd. Ke cti Generálů je potřeba říct, že nebyli nikdy revivalovou kapelou, ale stavěli hlavně na výborném vlastním autorském repertoáru. V roce 1996 General Lee vydali své první a jediné oficiální album eponymně nazvané jen General Lee a na něm se objevila dvojice zpěvaček Šárka Janoušková a Lucie Kukulová

General Lee

General Lee pak prošli svým hudebním i personálním vývojem, aby postupně utlumili své veřejné aktivity. V roce 2014, u příležitosti kulatých narozenin mnoha členů kapely, uspořádal Michal Cerman výroční koncert v Lucerna Music Baru (gratulanty byli The Cell a Blue Rocket) a tehdy došlo i k reinkarnaci kapely. 

GL v Lucerna Music baru

Chlapci na mnoha zkouškách opět nadřeli starý repertoár a odehráli, kromě toho výročního, i několik dalších koncertů. Mimo jiné i u nás na fesťáku v Kolíně. Šárka Janoušková a Lucie Kukulová u toho samozřejmě nemohly chybět.

Poslouchejte: Hurá na Jih 85 – Holky v domácím southern rocku

Mezi jarními novinkami našeho vidláckého eshopu DixieGear.cz si fanda poctivé jižanské muziky určitě něco vybere.

Stejně jako v minulém dílu Hurá na jih, kde jsem se věnoval českým coverům písniček amerických southern rockových kapel, i dnes se musím zmínit o mladoboleslavské kapele MBA Band a po jejím rozpadu i nástupnických kapelách Blackies a Full House. MBA Band ve svých neslavnějších časech před rozpadem (cca 2005 – 2008) měl ve své sestavě dvě vokalistky. Gabču Konopkovou a Blanku Doudovou

MBA Band 

Nevzpomínám si, že by holky v té době dostaly příležitost k sólovému zpěvu, ale rozhodně celkovému soundu kapely výrazně pomohly a také na pódiu krásně zdobily…

Když se MBA Band rozpadl, došlo i k rozdělení Gabči a Blanky. Zatímco se Gabča stala hlavní zpěvačkou kapely Full House, Blanka se stala zpěvačkou kapely Blackies. Na rozdíl od Gabči nedostávala tolik prostoru k sólovému zpěvu, protože hlavním zpěvákem Blackies byl Roman Kosina, ale přeci jenom pár svých písniček později měla. Jak už to tak u děvčat bývá, poměrně často nastávají situace, které je přinutí kapelu opustit. Některé jsou stejné, jako při výměně muzikantů (nedostatek kvalit, invence, neochota na sobě pracovat, nabourané mezilidské vztahy, studium, odstěhování… a bylo by toho víc), děvčata pak mají ještě další důvod. Těhotenství a mateřství. 

Blanka Doudová a Blackies

Nevím, co konkrétně stálo za odchodem Blanky Doudové, ale prostě po čase odešla a následně se u Blackies vystřídalo několik dalších děvčat/žen. Vzhledem k tomu, že jsem před rokem na Mlejně zaregistroval, že už Roman Kosina pověsil svůj mikrofon na hřebík a zpívaly tam, společně s Liborem Kosinou, dvě další holčiny, tak se zdá, že to tam s těma holkama prostě funguje dál. V audio verzi pořadu si zahrajeme písničku z jediného alba Blackies, kterou zpívá Blanka Doudová, a ta písnička se jmenuje Nejsi cowboy. Já jsem ale našel jedno video ze 4.kolínské jižanské noci z roku 2010 a to si teď můžete poslechnout. 

Teď se pojďme zastavit u Gabči Konopkové (dnes Janebové). Jak jsem se zmínil dříve, po vzniku Full House byla hlavní zpěvačkou kapely. Tak jsme ji znali v prvních letech a mám natočena i nějaká amatérská videa a živé zvukové záznamy z několika koncertů. Gabča byla výborná zpěvačka a kromě MBA Bandu a Full House zpívala současně i s dalšími kapelami, big bandy a tanečními orchestry. 

Gabča Konopková/Janebová

Později se Gabča začala potýkat s nějakými zdravotními a i jinými soukromými problémy a od Full House odešla. Dnes je šťastnou maminkou už tří dětí a kromě zpívání (už ne s Full House) se věnuje podnikání ve výrobě a prodeji sýrů a dalších mléčných výrobků. Vřele doporučuji. Od Full House si dáme na videu stejnou písničku, jako v audio verzi pořadu: Attitude.

Další kapelou, která si uvědomila, že ten ženský element v kapele není jenom pro zlost, ale i ku prospěchu, byli Sweet Pain. První vokalistkou a později i sólovou zpěvačkou byla dcera kapelníka, kytaristy a autora většiny repertoáru Michala Zvoníčka Sylva, po provdání v roce 2012 Sylva Hajek

Sylva Zvoníčková / Hajek

V roce 2008 se ke kapele přidala klávesistka, vokalistka a i sólová zpěvačka Andrea „Ája“ Toušová a na chvilku se v kapele mihla i její spoluhráčka z kapely Country Sisters, houslistka Linda Jarošová. V této sestavě se třemi děvčaty jsem Sweet Pain viděl snad v roce 2012 na Mlejně. V audio verzi pořadu uslyšíte písničku What To Do se zpěvem Sylvy a Áji z prvního alba Sweet Pain (What The Sound) z roku 2011. Na videu tady níže pak najdete celé vystoupení Sweet Pain na Mlejně v roce 2013 s oběma děvčaty.

Služebně nejmladší z dnešní sestavy kapel jsou Last Rebel. Severočeské kapele šéfuje zpěvák Michal „Mike“ Vojnar, který je, v dobrém slova smyslu, veteránem domácího southern rocku. Zpíval s Petr Bultas Bandem, Big Water, až si nakonec v roce 2007 založil vlastní kapelu. I v Last Rebel docházelo k personálnímu průvanu a vystřídalo se dost muzikantů. Na děvčata ale došlo až v době, kdy Mike po koncertním zápřehu přišel o hlasivky a uvědomil si, že je potřeba polevit a zvukové ústrojí více šetřit. 

Last Rebel s Karolínou a Markétou

I dostavily se dvě sestry Karolína a Markéta Čermákovy, které ke kapele, resp. k některým muzikantům, vázaly jakési osobní sympatie a potřebovaly „někam patřit“, jak se mi svěřily při jednom rozhovoru na Mlejně. Zatímco starší Karolína brzy kapelu opustila a vydala se do Liberce na studia, mladší Markéta je, pokud vím, členkou kapely dodnes. I když … Jak to je Miku? Pojďme si zahrát něco od Last Rebel a pozorní posluchači tam Markétu s jejím vokálem určitě uslyší.

Poslední kapela, o které bude dnes řeč, není nikdo jiný, než pražští The Cell, kteří jsou, dle mého názoru, nejlepší současnou domácí southern rockovou skupinou. V téhle kapele od jejího počátku vždy existoval nějaký ten ženský element. A nikdy to nebylo jen na ozdobu, ale vždy ta děvčata byla důležitou součástí soundu kapely. Historicky první vokalistou u The Cell byla Veronika Mohaplová, která si později vzala bratra kapelníka The Cell a tak ji mnozí znáte už jen jako Veroniku Milatovou. Druhou vokalistkou se po nějaké době personálních změn stala na dlouhou dobu Vlaďka Svobodová

Vlaďka Svobodová a Veronika Milatová

The Cell velice brzy začali využívat děvčata nejen k doprovodnému vokálu, ale i k sólovému zpěvu. Už na prvním albu kapely Are You Ready (2006) se objevila písnička Back Door Woman, kde excelovala obě děvčata (tehdy Veronika Milatová a Hanka Vaníková). Ostatně tato písnička je v repertoáru The Cell dodnes a těch zpěvaček se v ní vystřídalo více. Ale k tomu se ještě dostaneme.

Ani The Cell se za dobu své existence neubránili personálním změnám. Střídali se hlavní zpěváci, druzí kytaristé, přišel a odešel klávesák a i těch děvčat se vystřídalo víc. Po odchodu Veroniky Milatové a Vlaďky Svobodové se dalšími stálými vokalistkami a zpěvačkami staly Radka „Sele“ Vojáčková a Martina Dolečková

Radka Vojáčková a Martina Dolečková

Radka s Martinou logicky podědily repertoár po svých předchůdkyních a po čase Martina dostala „svou“ vlastní písničku, kterou pro ni, po dlouhém slibování, složil Michal Beneš. Ta písnička se jmenuje Rusty Girl.

Pojďme teď v těch personáliích ještě trochu dál. Po odchodu Radky Vojáčkové přišla velmi výrazná osobnost. Míša Jonczyová. Malinká vzrůstem, ale s obrovským pěveckým potenciálem. Dvojici Martina Dolečková a Míša Jonczyová jsem na koncertech viděl mnohokrát a byla to i velmi fotogenická dvojice. Míša taky dokázala věrohodně a skvěle zazpívat „ženskou“ verzi písničky Out Of Time, kterou na prvním albu zpíval David Gore a na druhém albu a pak i na koncertech Vlaďka Svobodová. 

Míša Jonczyová s Martinou Dolečkovou

Po odchodu Míši Jonczyové (dnes je to šťastná maminka) se těch zpívajících děvčat u The Cell vystřídalo opět několik. Odešla a vrátila se i Martina Dolečková a dnes je její stálejší parťačkou Martina Zmijová. Tak hlavně aby po té zasrané covidové době bylo dost příležitostí pro hraní a pro děvčata dost zpívání. Bohužel neexistuje žádné akčnější video s písničkou Out Of Time, kterou zpívá některá ze zpěvaček The Cell.  Protože ta písnička je, podle mého názoru, klenotem v repertoáru The Cell, dám vám ji sem aspoň v té „statické“ verzi s obalem druhého alba, ale zato s tou první originální, studiovou „ženskou“ verzí této písničky v podání Vlaďky Svobodové.

To je pro dnešek vše. Děkuji za pozornost, zachovejte nám přízeň a za měsíc opět na slyšenou. Sweet home!

Poslouchejte: Hurá na Jih 85 – Holky v domácím southern rocku

Playlist:
Holečk & Marcel Project – Light Up Your Fire
Žlutý pes – Čas letní
General Lee – Si druhá
MBA Band – Tak já to vzdávám
Blackies – Nejsi Cowboy
Full House – Attitude
Sweet Pain – What To Do
Last Rebel – Noc
The Cell – Back Door Woman
The Cell – Out Of Time 

Dalibor Mierva

Dalibor Mierva

Nenápadný, skoro introvert, když ale dojde na SOUTHERN ROCK, šel by na kraj světa. Neúnavný propagátor domácí jižanské rockové scény.

All articles of the author

Hurá na Jih 29: Arizonským pěnicím se v cele líbí

Hurá na Jih 29: Arizonským pěnicím se v cele líbí

Dalibor Mierva , Další díl hudebního putování po státech Konfederace s Jirkou Petrů a rozhovor s Martinou a Míšou, zpěvačkami kapely The Cell.

Hurá na Jih 59: Honza Holeček - český Greg Allman?

Hurá na Jih 59: Honza Holeček - český Greg Allman?

Dalibor Mierva , Vzpomínka na Petara Introviče, novinky z Maďarska i z domácí scény a rozhovor s klávesákem a zpěvákem Honzou Holečkem.

Hurá na Jih 72: The Cell krok za krokem

Hurá na Jih 72: The Cell krok za krokem

Dalibor Mierva , Podrobný příběh The Cell - jedné z nejlepších domácích southern rockových kapel. Raritní fotografie, videoklipy a spousta poctivé muziky.