Hurá na Jih 32: Michal Cerman – profesionální zpěvák v amatérské kapele

Hurá na Jih 32: Michal Cerman – profesionální zpěvák v amatérské kapele

Od Brutusu přes muzikály, Stardance až k jižanské Celle vedla cesta dnešního hosta Michala Cermana. Legendární southern-rockový producent Paul Hornsby a pozvánky na nejbližší akce a koncerty.

Dolů

Po připomínce třicátých narozenin Petr Bultas bandu už bude první hodina záříjového Hurá na Jih patřit Jirkovi Petrů, který nás seznámí s Paulem Hornsbym, producentem a muzikantem, bez kterého by byl southern-rock výrazně chudší. Následovat bude (tak jako obvykle) velký rozhovor, tentokrát se zpěvákem Michalem Cermanem, dalším odsouzencem z pražské Celly. Na muziku v něm samozřejmě dojde až v první řadě.

Poslouchejte: Na lince Jirka Petrů 3 – Profil producenta Paula Hornsbyho

Poslouchejte: Hurá na Jih 32 – Michal Cerman – profesionální zpěvák v amatérské kapele

Třicátý druhý díl pořadu Hurá na Jih vychází právě včas, abychom si ještě stihli připomenout jeden koncert, který je pro fanoušky southern rocku v regionu severozápadních Čech dlouho očekávaným vrcholem letošního roku. 30.9. se v sále Národního domu v Ústí nad Labem uskuteční oslava 30 let existence místní jižanské legendy Petr Bultas band. Oslavenci přijdou pogratulovat domácí Last Rebel a Second Band z Prahy. Zatímco Last Rebel koncertují poměrně často a jsou v regionu hodně známí, vystoupení Second Bandu s takovými osobnostmi, jako jsou Michal Cerman, Víťa Havlíček a Jirka Hrubeš, bude velmi vzácnou lahůdkou. 

Jedna z prvních sestav Petr Bultas bandu 

Hlavní hvězdou koncertu ale bude Petr Bultas band. Představí se v nejrůznějších sestavách tak, jak šel čas a jak se kapela během let proměňovala. Určitě dojde i na vzpomínku na dva bývalé hráče, kteří už trénují v té nebeské zkušebně…

Jirka Petrů - Velký fanoušek rockové a bluesové muziky 60-tých až 80-tých let, Jihočech a dlouholetý nadšenec domácího kina.

Hlavní část první hodiny tohoto dílu pořadu Hurá na Jih opět ovládne Jirka Petrů. Po předcházejících dvou dílech, kdy nás v excelentní exkurzi provedl po státech bývalé Konfederace a z každého státu zahrál jednu prakticky neznámou kapelu, se tentokrát Jirka zaměřil na producenta Paula Hornsbyho. Ten pomáhal na svět albům mnoha významných skupin, které dnes považujeme za základní kameny southern rocku, jako např. Allman Brothers Band, Marshall Tucker Band či Charlie Daniels Band.


V první hodině dnešního Hurá na Jih uslyšíte mimo jiné i kapelu The Hour Glass. Za klávesami sedí Paul Hornsby a možná, že byste mohli poznat i kytaristu a zpěváka. Ne? No přece Duane a Gregg Allmanové!


Jako videoukázku jsem vybral taktéž méně známou kapelu Grinderswitch

Poslouchejte: Na lince Jirka Petrů 3 – Profil producenta Paula Hornsbyho

Poslouchejte: Hurá na Jih 32 – Michal Cerman – profesionální zpěvák v amatérské kapele

Hostem druhé hodiny zářijového pořadu Hurá na Jih je Michal Cerman. Protřelý rockový muzikant a hlavně profesionální zpěvák, který se protlouká českou hudební scénou a má za (a před) sebou poměrně pestrou a bohatou kariéru. Poprvé se do širšího povědomí dostal jako jeden ze zpěváků tancovačkové kapely Brutus, která nechyběla snad na žádném sále a venkovním pódiu v Čechách. 

Brutus Forever!

Protože se Michal vždy chtěl zpíváním živit, bylo jasné, že jen u jedné kapely zůstat nemůže. Hledal další příležitosti, chodil po konkurzech a uspěl. Dostal šanci v muzikálu Jesus Christ Superstar, ale tím asi nejprestižnějším je jeho sólové a sborové zpívání s Moondance Orchestra Martina Kumžáka v komerčně velmi úspěšné televizní soutěži StarDance.

Už za časů účinkování v muzikálu v polovině 90. let se Michal cítil nevyužitý a s několika kamarády z muzikálového orchestru dal dohromady kapelu Second band. Časem se v ní sešla parta, která v minulosti tvořila základ české jižanské legendy General Lee (Víťa Havlíček, Jirka Hrubeš a Olda Borovička) a to už byla muzika Michalovu rockovému srdíčku velmi lahodící. Second Band nikdy nehrál vlastní autorskou tvorbu, ale ze světového repertoáru si vybíral méně známé rockové a bluesové kousky a ještě je hrál tak trochu po svém …

Když pak v polovině roku 2010 začala kapela The Cell hledat anglicky zdatného zpěváka, byl Michal tím pravým, komu byl post frontmana nabídnut. To byl úplně jiný level v Michalově pěvecké kariéře. Přestože jsou The Cell amatérskou kapelou, představují svou kvalitou absolutní špičku českého southern rocku. 

The Cell v Malostranské Besedě při křtu třetího alba Memories

Odpovědi na otázky, jaké to je být jediným profesionálním muzikantem v amatérské kapele, jaké to je živit se v Čechách muzikou a spoustu dalších zajímavostí z Michalova života se dozvíte, když si rozkliknete odkaz na druhou hodinu zářijového pořadu Hurá na Jih.


Playlist Na lince Jirka Petrů 3 – Profil producenta Paula Hornsbyho
Petr Bultas band – Žádná změna 
Hour Glass - In A Time /Hour Glass 1967
Hour Glass - Southbound / Pover Of Love 1968
Eric Quincy Tate - Suzie B. Dunn / Drunking Man´s Friend 1972
Grinderswitch - How The West Was Won / Honest To Goodness 1974
Two Guns - The Daltons / Balls Out 1979
Totti - T-Town Tears / Totti 1977
Bear Mountain Band - Somethin´ To Say / One More Day 1971
Blue Money Band - Watchin The Devil Die / No Money Down 1978
Blackhorse - Cannot Find My Way Home / Blackhorse 1979
Nitzinger - L.A. Texas Boy / Nitzinger 1971
Dottie West - An American Trilogy Live / Country Ladyes 2008

Playlist Hurá na Jih 32 – Michal Cerman – profesionální zpěvák v amatérské kapele
Chuck Berry – Memphis Tennessee
Jim Reeves – Hell Have To Go
Brutus – Činžákový blues
Second Band – Wake Up This Morning
Moondance Orchestra – Great Balls Of Fire
Gentlemani – Margaret
The Cell – Pieces Of Wild
The Cell – The Cell

Dalibor Mierva

Dalibor Mierva

Nenápadný, skoro introvert, když ale dojde na SOUTHERN ROCK, šel by na kraj světa. Neúnavný propagátor domácí jižanské rockové scény.

All articles of the author

Hurá na Jih 31: Natchez a southern rock po francouzsku

Hurá na Jih 31: Natchez a southern rock po francouzsku

Dalibor Mierva , Velký rozhovor s muzikanty z absolutní špičky evropského southern-rocku, kapely Natchez, profil polozapomenutých a přesto skvělých Point Blank a pozvánky na nejbližší akce a koncerty.

Moonshine whiskey: Samohonka z Jihu

Moonshine whiskey: Samohonka z Jihu

Mr. Beman , Doma pálená whiskey se stala poslední baštou odporu Konfederace proti vítězným USA a jejim úřadům. Hlavně proti berňáku. Což platí dodnes.

Vlajky Konfederace: Jak opravdu vypadá symbol amerického Jihu?

Vlajky Konfederace: Jak opravdu vypadá symbol amerického Jihu?

Lukáš Visingr , Každý dnes mluví o vlajce Konfederace. Ale to, co za ni téměř každý označuje, ve skutečnosti představuje něco trochu jiného. Jak to tedy vlastně je?