Hurá na Jih 51: Benzín, tabák a rokenrol

Hurá na Jih 51: Benzín, tabák a rokenrol

Hudební pozvánka na festival Southern Rock & Blues Kolín 2019, něco málo novinek ze světa a cestovatelsko-řezbářský southern-rockový mix Pavla Hartla.


Dolů

Dališova Drbárna tentokrát opanovala první hodinu. Ono to totiž nejde jen tak odbýt ve dvaceti minutách vše, co se v blízké budoucnosti chystá. Původně jsem se chtěl věnovat jenom festivalu Southern Rock & Blues Kolín 2019, ale pak se před nedávnem objevila informace, že maďarská kapela Asphalt Horsemen vydává 4.5.2019 své třetí album a to jsem nemohl zamlčet.

Nové album nese název Halld, amit mondok! (Slyšte co říkám). Obsahuje pět nových písniček a dvě písničky z prvního a dvě z druhého alba. Novinkou je, že všechny písničky budou zpívány maďarsky, což u Asphalt Horsemen nebývá vůbec zvykem. U našich posluchačů by to ale neměl být problém, obzvláště u těch starších ročníků, které pamatují nákupy elpíček v Maďarské kultuře na Národní třídě. V pořadu samotném uslyšíte písničku Megteszem ha kell z nového alba, ale tady si dáme videoklip z vystoupení Asphalt Horsemen na festivalu v Kolíně v roce 2016.

V sobotu 18.5.2019 proběhne v Kolíně už osmý ročník mezinárodního hudebního festivalu Southern Rock & Blues Kolín 2019. Příprava toho letošního ročníku je obzvláště vypečená. Nevím, jestli to je tím, že letos dělám už 13.(slovy třináctý) festival, když započtu i těch pět předcházejících Kolínských jižanských nocí. Nejsem pověrčivý, ale na něco se to svést musí. Když vám tady vypočtu všechny ty hrůzy, které se letos nahromadily, divím se, že jsem ještě celkem v klidu a pohodě.

Začalo to tím, že se letos do příprav nezapojil můj parťák Vojta Klouček, se kterým festival od začátku děláme. Polehává po nemocnicích a rehabilitačních ústavech a tento rok s ním nemůžu vůbec počítat. Žádosti a povolení mi na Městském úřadu pomáhal vyřizovat bývalý místostarosta Tomáš Růžička a ten zjistil, že na „náš“ termín má zamluvené celé náměstí od 11:00 do 22:00 společnost Vinný košt, která zde bude dělat velkou gastronomickou akci s vlastním kulturním programem. Oba mladí manželé, kteří za společností Vinný košt stojí, ale byli natolik vstřícní a ochotní, že jsme brzy našli společnou řeč a obě akce uděláme dohromady. Obě strany musely trochu slevit ze svých původních představ, ale ve finále by to mohlo a mělo všem pomoci. 

Další problém nastal s rozpočtem, protože několika větším sponzorům vyschly zdroje, nebo ochota pomáhat. Podařilo se sice najít několik nových, menších, ale rozhodující bylo, že se ukázal Ochranný svaz autorský, že umí nejen prachy vybírat, ale občas i nějakou akci podpořit. Pokud se podobně zachovají i další dva velké oslovené subjekty (Středočeský kraj a Ambasáda USA), byli bychom i na další roky za vodou. Pravděpodobnost ale není moc velká.

No, a aby těch problémů nebylo málo, tak vypadly dvě z původně plánovaných zahraničních kapel. Američtí Modern Earl a italští RebelHot. Těšil jsem se a plánoval jsem, že by písničku z následující ukázky mohla s Modern Earl zazpívat třeba Gabča Konopková (z bývalého MBA Bandu a potom Full House), a ona by se tomu nebránila …. Ale nebude z toho nic. Dost nepříjemná a zákeřná choroba zpěváka Christophera Earla (totální selhání imunitního systému) ho v prosinci na dlouhou dobu vyřadila z činnosti. Dnes už by mělo být vše v pořádku a postupně by se měli Modern Earl vracet na pódia.

Jak jsem se zmiňoval výše, naše festivalové muzicírování začneme, na rozdíl od všech předcházejících let, už od 11:00 hodin vystoupením power bluesového tria The BladderStones. Druhou kapelou pak budou Tonny´s Southern Session. Legenda domácí rockové a bluesové scény Tonda Smrčka, který byl u zakládání Abraxasu, Žlutého psa, Pumpy a mnoha dalších kapel, dal podruhé dohromady tuto příležitostnou partičku. Poprvé to bylo v roce 1994 při natáčení druhého kompilačního alba českého southern rocku Whiskey & buráky. Plány na toto vystoupení se začaly spřádat po tom, co jsem s Tondou dělal rozhovor pro Rádio Dixie. Na repertoáru budou písničky Žlutého psa, General Lee, Lynyrd Skynyrd, Atlanta Rhythm Section a možná i Pumpy. Jo a za mikrofonem by měl být Dominik Wallenfels právě z General Lee. Jako malou ukázku tady máte video Tondovy další kapely Míchačky betonu, se kterou nahrál letitý hit Pumpy, který sám složil s textařem Zdeňkem Bartákem.

Třetí na venkovní scéně zahraje trojice skvělých a zkušených muzikantů. Co jméno, to pojem. Jesse Ballard, Jan Hrubý a Joe Kučera. První je vynikající americký folk-blues-jazzový kytarista a zpěvák. Druhý je vyhlášeným stylovým houslistou, který spoluvytvářel zvuk legendárních Etc… a Framus Five. Třetí je neméně legendární hráč na saxofon a flétnu z prvních sestav Prokopových Framus Five a Černochova Juventusu. V roce 1969 pak emigroval do Německa, aby se mohl věnovat své milované bluesové a jazzové muzice. No prostě další vrchol dne.

Naši produkci na venkovní scéně na náměstí pak zakončí vystoupení stylového rockabilly tria Slapdash. Tato tříčlenná kapelka nám nahradí druhou zahraniční kapelu, která bohužel nepřijede, italské RebelHot. Nebudu rozebírat důvody, ale domluvili jsme se na příštím ročníku. Já doufám a věřím, že Slapdash Rockabilly roztančí publikum obdobně, jako se to loni podařilo Charlie Slavíkovi.

Odpolední koncert na venkovní scéně Karlova náměstí bude končit kolem čtvrté hodiny odpolední a na přesun do Městského společenského domu budou mít posluchači celou hodinu času. S ohledem na to, že MSD stojí hned v roku náměstí, stihnou při tom i nějaké to občerstvení. Od 17:00 na hlavním sále večerní část festivalu zahájí legendární domácí kapela Energit. S Lubošem Andrštem, Vladimírem „Gumou“ Kulhánkem (ten letos slaví 75 narozeniny a určitě mu tyto jeho půlkulatiny nějak připomeneme), Jiřím Zelenkou a Honzou Holečkem. Těším se na ně, ale možná ještě víc se těším na italskou tříčlennou partu, která si říká Nandha Blues Band. Tahle kapela operativně a na první dobrou okamžitě kývla na nabídku hraní v Kolíně, když jsem sháněl náhradu za RebelHot. Italové za Italy… Těším se na Maxe Arriga, charismatického kytaristu a zpěváka, kterého už znám pár let z kapely VooDoo Lake, tehdy jedné z mála italských southern rockových skupin. Do Čech je kdysi přivezl Milan Milata. Tuhle novou Maxovu sestavu, která si říká Nandha Blues Band jsem slyšel před rokem a je to žrádlo, to mi věřte…

Po půlhodinové přestávce vystřídá Nandhu hlavní hvězda letošního kolínského festivalu. Dustin Arbuckle & The Damnations. Dustin Arbuckle je druhou polovinou dříve už skoro slavné sestavy Morelland & Arbuckle. Když se cca před dvěma lety tihle muzikanti rozešli, protože Aaron Moreland už nechtěl trávit spoustu času cestováním, a raději se věnuje rodině a profesi učitele hry na kytaru, Dustin Arbuckle dal dohromady novou sestavu a letos vyrazil na evropské turné. Bude mít i několik zastávek v České republice, přičemž jedna z nich bude i v Kolíně!

Na závěr kolínského festivalu zahraje jedna z nejosobitějších skupin českého southern rocku The Cell. Sice mi opět nevyjde můj plán, dostat na jedno pódium vedle sebe americké Modern Earl a naše The Cell, aby německá manažerka Modern Earl konečně Cellníky viděla a slyšela naživo a vytáhla je do západní Evropy, třeba jako předkapelu právě Modern Earl. No nic, bohužel to letos nevyjde, ale The Cell budou opět skvělí, jako vždy. A víte co, pojďte se podívat a poslechnout si první velký hit a první videoklip The Cell, ještě z doby, kdy s nimi hrál a zpíval David Gore. Blues Never Stop!

Jo, a abych nezapomněl. Jako každý rok, i letos bude v předsálí u baru vyplňovat přestávky při střídání kapel na hlavním pódiu menší, víceméně poloakustická sestava. Letos to budou Petr Džetro Ritzka a Rosťa Orság. Příběh o tom, jak se tito muzikanti dostali do Kolína, si nechte povyprávět v pořadu samotném a tady si na videu můžete poslechnout, jak hraje Džetro sám.

Poslouchejte: Jižanský pelmel 29 - Vzhůru do Kolína, chásko jižanská!

Poslouchejte: Hurá na Jih 51 - Benzín, tabák a rokenrol

Když už jsem si dnes takhle usurpoval pro sebe více času, než bývá obvyklé, udělám si ještě oko u Mártyho a připomenu vám všem čtenářům a posluchačům, že už za týden po kolínském festivalu, tedy o víkendu od 24.do 26.5. se uskuteční v autokempingu Konopáč, nedaleko Heřmanova Městce, velká oslava 5 let Rádia Dixie pod názvem Dixie On The Road.

Program bude přepestrý. Americký auta a motorky, krásný holky nejen kolem aut a motorek, ale taky při fashion show a při zápasech v bahně. Americká muzika bude samozřejmě základ, ať už reprodukovaná zpoza velké louže, nebo domácí. V pátek večer zahrají plzeňský bluegrassový démon Míša Leicht se svou kapelou Forehand a liberečtí Tarantinem, AC/DC, mexikánským koksem a tequillou nasáklí Bandoleros, v sobotu pak propukne dixielandový mejdan s Black Buřiňos, zlaté padesátky a klasický rockandroll a rockabilly připomenou The Mayhems, moderní americkou elektrifikovanou country do diváků naperou pražští Blueground a vrcholem sobotního večera bude nejlepší kapela, kterou tady v jižanských luzích a hájích momentálně máme – The Cell. Jako host s nimi mimořádně vystoupí Dominik Wallenfels a to znamená, že na pecky z reprtoárů kultovních General Lee dojde zcela jistě. A pozor! Hlavní cenou v tombole je plně pojízdný a espézetkou opatřený americký kočár Cadillac De Ville z roku 1987! Jak říká Marty: „Na Konopáč přijeď vlakem, domů jedeš Cadillacem!“

Káry, roštěnky a video Petra Jiráska

Na hudebního dramaturga našeho rádia Petra Jiráska dneska příliš prostoru nezbylo...

Jelikož se v tomto díle pořadu Hurá na Jih jeho autor Dališ až epicky roztáhnul, zbylo na mě jenom pár volných řádků a to je vlastně dobře, protože díky hektickým fofrům kolem příprav na oslavách 5. výročí Radia Dixie DIXIE ON THE ROAD na Konopáči, které budou cirka za měsíc, nestačíme s Martym v podstatě pracovat na ničem jiném, než na jejich přípravě.

Proto protentokrát mám pro Vás jenom tři klipy, ovšem všechny se týkají klasických amerických auťáků a všeho co k nim patří, stejně jako připravovaný 1. ročník festivalu  DIXIE ON THE ROAD. Držte nám pěsti, ať se nám vše za měsíc vydaří a můžeme z tohohle velkýho mejdanu udělat každoroční pravidelnou akci, na které nám všem bude společně fajn a kde najdeme všechno, co máme rádi - dobrou muziku, ikonický káry i motorky, dobrý pití, prima zábavu, bezstarostnou pohodovou atmosféru, přívětivé počasí a  hlavně další nové skvělé přátele, kteří jedou na stejné vlně!

Don Felder - Heavy Metal (Takin' A Ride)

Tuhle píseň napsal kytarista skupiny Eagles Don Felder speciálně pro animák Heavy Metal z roku 1981. Kreslený přílet Corvetty odstartuje skoro pětiminutovou jízdu střihů ze skoro dvacítky kultovních bijáků, kde nechybí svého času nejdelší filmová automobilová honička z legendárního filmu Bullitův případ (1968), kdy svalnatý Ford Mustang, kterého řídí Steve McQueen, nakonec vyjebe s Dodge Chargerem, řízeným úhlavními padouchy. Mimochodem: za McQueena většinu scén odřídil najatý kaskadér a setříhaná desetiminutová automobilová honička se prý natáčela celé tři týdny. Samotný animovaný film Heavy metal je pak docela temnou a úchylnou jízdou s docela slušnou muzikou (Black Sabbath, Devo, Cheap Trick and many others), kterou jsme kdysi s mými kámoši na videokazetách sjížděli jako o život.

ZZ Top - I Gotsta Get Paid

Nebýt dobře podchyceného masivního nástupu hudební televize MTV z kraje osmdesátých let, asi by ZZ Top v Evropě znali jen fandové jižanské muziky. Kapela ale v té době dovedla zatraceně dobře prodat svoji dnes už klasickou vousatou image. Ve spojení s dlouhonohýma krasomilama, speciálně postaveným rudým Fordem 1934 Eliminatorem a osobitým houpavým boogie kombinovaným se syntezátory pak vytvořila masivní americký trademark, jako jsou třeba Marylin, Coca-Cola, Mickey Mouse anebo kapela Kiss.

S tou je ostatně uvidíme 19. června v Praze. Vzhledem k pověstné kolísavé (popravdě: poslední dobou mizerné) úrovni živých vystoupení ZZ Top doufejme, že alespoň Kiss v Praze předvedou solidní bombastickou (prý jejich poslední) show. Každopádně kouřových bomb, konfet, prskavek a opaleskujících laserů do očí bude určitě zase spoustu. Radši si dám o dvě piva navíc, abych si to užil a lístek si pak schovám do herbáře vedle starých lupenů z Dylana, Rolling Stones, Colloseum anebo Lynyrd Skynyrd.

Klip ZZ Top, který vidíte, je z roku 2012 a použité kulisy jsou vlastně pořád stejné, jako před třiceti lety.

Florida Georgia Line – Cruise

A do třetice jedny ,,asfaltové kovboje“, jak countryoví puristé říkají dnešní pop-country, která se podle nich nedá už ani poslouchat a nestojí za nic. My v Radiu Dixie jsme od tohoto pohledu osvobozeni, neboť já jsem starý rocker a majitel Marty je svobodomyslný milovník outlaw country a laskavý a tolerantní editor (pokuď tedy toto čtete).

Duo Florida Georgia Line patří k těm nejúspěšnějším souborům moderní country a nebojí se do své muziky napustit spoustu jiných hudebních vlivů a esencí, rádi pracují na různých verzích a remixech svých hitů a zkrátka jsou v rámci možností docela kreativní. Takže jim to funguje a pak si mohou dovolit točit luxusní klipy, jako je tenhle co vidíte: se skvělejma kárama a prvotřídníma roštěnkama.
 
Přátelé, kamarádi, za mě, jakožto hudebního redaktora Radia Dixie: Vás všechny, kteří máte rádi muziku, kterou na Radiu Dixie hrajeme, rád na Konopáči letos potkám a pozdravím, a budu-li ještě při smyslech, dám si s Vámi i něco malého dobrého k pití. Užijme si to!

Těším se na Vás, na viděnou!

Poslouchejte: Jižanský pelmel 29 - Vzhůru do Kolína, chásko jižanská!

Poslouchejte: Hurá na Jih 51 - Benzín, tabák a rokenrol

V Kolíně i na Konopáči samozřejmě najdete i stánek s originálním vidláckým outfitem naší značky DixieGear. A jestli ve svém šatníku ještě pořádné echt jižanské triko nemáte, v eshopu DixieGear.cz to můžete napravit hned teď.

Hurá na Jih 51: Benzín, tabák a rokenrol

Ve druhé hodině nás tentokrát pozve Pavel Hartl ke svým oblíbeným kapelám, které poslouchá v poslední době při cestách autem, nebo když v dílně vyrábí dýmky. Mnoho z těchto kapel jsou pro mě novinky. Mám pocit, že ne jenom pro mě. Jako třeba The Bohannons. Ani další kapela, kterou nám Pavel představí, The Plott Hounds mi absolutně nic neříkala, ale už po poslechu prvních tónů mě zaujala a přesvědčila víc než The Bohannons. Tak schválně, co budete říkat vy? Tady máte od obou kapel po jedné videoochutnávce:

V jednu chvíli se Pavel také vrátil k rozhovoru s Mikem Estesem z minulého dílu Hurá na jih a k mým vzpomínkám na vystoupení Skinny Molly na loňském festivalu Stetson & Bourbon v Otrokovicích. Přidal ještě několik podrobností o Mikovi a pustil také ukázku sestavy Mike Estes & Brave New South, kde si s Mikem zahrál také Ed King

Ed King (+ 22.8.2018)

Výrazně větší část svého povídání pak Pavel věnoval další legendě, která vzešla z líhně jižanského roku, města Jacksonville na Floridě. Povídání o .38 Special můžu směle nazvat krátkým miniprofilem, který Pavel doprovodí celkem čtyřmi písničkami této skvělé kapely. Pro vás, čtenáře těchto řádků, pak Pavel vybral jako videoukázku celý koncert .38 Special ze 14. května 1977 ve Winterlandu.

Poslední čtyři hudební ukázky ve druhé hodině Pavel Hartl věnuje (aspoň pro mě) neznámé kapele, The Screamin' Cheetah Wheelies. Jak jsem měl možnost z těchto písniček slyšet a poznat, jedná se o další z mnoha skvělých kapel, které prostě nebyly ve správný čas na správném místě. I když se první album dostalo poměrně vysoko do žebříčků a prodalo se ho přes 100.000 kusů, nestačilo to. Tohle video ukazuje, že je kapely velká škoda.

Poslouchejte: Jižanský pelmel 29 - Vzhůru do Kolína, chásko jižanská!

Poslouchejte: Hurá na Jih 51 - Benzín, tabák a rokenrol

Playlist Jižanský pelmel 29 - Vzhůru do Kolína, chásko jižanská!
Asphalt Horsemen – Megteszem ha kell
Míchačky betonu - Světla do očí/Pokaždý, když jsme někde hráli
Slapdash Rockabilly - Silly boy
Nandha Blues - Nandha's Slave Blues
Dustin Arbuckle & The Damnations - Half A Piece
The Cell - Burnin like a fire
Retro Blues - Smutnej chlap
Bandoleros - Billy Houd
Don Felder - Heavy Metal (Takin' A Ride)
ZZ Top - I Gotsta Get Paid
Florida Georgia Line – Cruise

Playlist Hurá na Jih 51 - Benzín, tabák a rokenrol
The Bohannons - Refills
The Plott Hounds -  Lay You To Rest
Mike Estes & Brave New South - When The Goin' Gets Tough, The Tough Go Fishin
38 Special - Long Time Gone
38 Special - Fly Away
38 Special - I Been A Mover
38 Special - Take Me Back
The Screamin' Cheetah Wheelies - Shakin' The Blues
The Screamin' Cheetah Wheelies - Ride The Tide
The Screamin' Cheetah Wheelies  - Gypsy Lullaby
The Screamin' Cheetah Wheelies - Grace (Write Me)

Dalibor Mierva

Dalibor Mierva

Nenápadný, skoro introvert, když ale dojde na SOUTHERN ROCK, šel by na kraj světa. Neúnavný propagátor domácí jižanské rockové scény.

All articles of the author

Hurá na Jih 40: Folkař v mundúru jižanského generála

Hurá na Jih 40: Folkař v mundúru jižanského generála

Dalibor Mierva , Velký rozhovor s Dominikem Wallenfelsem, frontmanem nezapomenutelné kapely Generál Lee, Rusáci ve zhuleným vlaku jménem Stoner Train a Modern Earl - ze řetězu utržení Amíci v Čechách.

Hurá na Jih 41: Ti s jednou deskou podruhé

Hurá na Jih 41: Ti s jednou deskou podruhé

Dalibor Mierva , Profil skupiny .38 Special a další pátrání po kapelách, které po prvním albu zmizely beze stop. 

Hurá na Jih 50: Mike Estes – Forrest Gump jižanského rocku

Hurá na Jih 50: Mike Estes – Forrest Gump jižanského rocku

Dalibor Mierva , Rozhovor s leaderem americké southern-rockové kapely Mikem Estesem, profil kapely Cry Of Love, jedné z velkých nadějí hard&southern rockové scény devadesátých let a Dališova Drbárna plná novinek a aktualit.