Hurá na jih 35: Southern rockové Vánoce

Hurá na jih 35: Southern rockové Vánoce

Za vánočními melodiemi Jihu vyrazíme s Pavlem Hartlem. Hostem pořadu je dnes Tonda „Tony“ Smrčka (ex Abraxas, Žlutý pes či Pumpa).

Dolů

Máme před sebou 35. díl nejstaršího fungujícího speciálu Hurá na Jih na Rádiu Dixie. Už tři roky se vám snažíme přinášet historii i novinky z české i zahraniční southern rockové scény. Doufám a věřím, že nás invence a entuziasmus neopustí ani v dalších letech, a že si nás najdou i další čtenáři a posluchači.


Než dám ve vysílání prostor Pavlovi Hartlovi, využil jsem několika volných minut k zavzpomínání na několik koncertů, které proběhly v minulých dvou měsících. Původně jsem přemýšlel, jak je to špatné se současnou southern rockovou scénou u nás, jak se málo hraje … a pak jsem se podíval, kde jsem v poslední době byl a trochu jsem musel svůj původní názor opravit. 15.10. Praha, klub Vagon a skvělá americká kapela Hogjaw. 4.11. Otrokovice a festival Stetson & Bourbon (Old Dogs, Kiero Grande, King Bee, Pumpa). 8.11. Hřmenín a jižanské loučení se sezónou na Podzimním Mlejnu (Blackies a Tommy G Band). 15.11. Karlovy Vary a akustický koncert maďarských ostrých hochů Asphalt Horsemen.


Pavel Hartl - Milovník hudby, malých pivovarů, bourbonu, jídla, dýmek, hradů a toulání přírodou. Spoluzakladatel Spolku přátel jižanského rocku.

Protože je prosinec, na jehož konci nás čekají vánoční svátky, připravil si v první hodince Pavel Hartl malý přehled písniček, kterými se southern rockové kapely přihlásily ke křesťanské tradici Vánoc. Ostatně v Americe, a na Jihu obzvláště, má křesťanství daleko silnější kořeny než u nás. My je dnes povětšinou nejsme schopni ani ochotni přiznat a Vánoce jsou většinově jen volnými dny spojenými s utrácením peněz za zbytečnosti a přejídáním. 

Asi nejznámějším vánočním počinem amerických southern rockových kapel je album Lynyrd Skynyrd  Christmas Time Again z roku 2000. Titulní písničkou z tohoto alba Pavel svůj vánoční set zahájí …  


Vánoční písničky nemusí být jen pomalé cajdáky. Klasický rock´n´roll Run, Run Rudolph nahrála spousta interpretů, mj. i na výše uvedeném albu Lynyrd Skynyrd, ale u nás ji uslyšíte od borců z kapely The Georgia Satellites.


Kdo z vás by si chtěl rozšířit svou soukromou sbírku o album, ze kterého Pavel pro dnešní pořad hodně vybíral, hledejte v internetových obchodech Southern Rock Christmas. Ještě byste to možná do Vánoc pod stromeček mohli stihnout.

Pavel svůj set sestavil výborně i dramaturgicky. Vánoční balíček jedenácti písniček od nejlepších kapel toho “našeho” žánru na konec převázal nádhernou stuhou – akustickou pohodovou lahůdkou od Lynyrd Skynyrd Classical Christmas. Kompletní playlist pořadu najdete jako obvykle na konci tohoto článku.Hostem prosincového Hurá na Jih je výborný baskytarista, velká a respektovaná osobnost naší hudební scény, Tonda Smrčka. Tonda byl jako mladý vysokoškolák u toho, když se Slávkem Jandou v roce 1976 zakládali Abraxas. Záhy byli tak slavní, že díky častému koncertování začaly problémy se školou. Škola a vlastní zodpovědnost tehdy nad profesionální hudební kariérou zvítězila. Netrvalo ale dlouho a na pražské Hanspaulce se začala klubat sestava první české jižanské kapely Žlutý pes. Tonda byl u toho a dokonce do kapely přivedl Honzu Martínka, jak nám potvrdil sám Honza, host Hurá na jih v minulém měsíci


27.5.1979 Pražské jazzové dny, Žlutý pes ještě s Ivanem Hlasem a Tondou Smrčkou (třetí zprava)

V letech 1981 až 1984 byl Tonda u Michala Němečka v Pumpě a i tady se svou invencí pomáhal ovlivňovat sound kapely. Byl i autorem několika písniček, z nichž tři se objevily na prvním albu Ozvěny. To sice bylo natočeno v roce 1983, ale Michal Němeček je mohl vydat až v roce 2002. Jako ukázku té doby uslyšíte v pořadu písničku Pokaždé, když jsme někde hráli.

Protože měl Tonda většinou své “normální” zaměstnání, další kapely, kterými prošel, byly spíš jeho zábavou a koníčkem. Můžu uvést třeba Tondovo vystupování s Yo-Yo Bandem, SLS Leška Semelky a kapelami Dobrohošť, Blues Union nebo Hlava B. V tom výčtu by se samozřejmě dalo pokračovat až po dnešní aktivní hraní s víceméně hard rockovou partou Míchačky Betonu, nebo bluesové uskupení Tony Blues Band.


Tonda Smrčka vždy hodně inklinoval k bluesové muzice. Když vznikal náš současný největší bluesový festival Blues Alive v Šumperku, Tonda byl jeho prvním hudebním dramaturgem. A tak je kapela Tony Blues Band možná jakýmsi propojením mezi Tondovou jižanskou minulostí ve Žlutém psu a Pumpě s jižansko bluesovou současností. Tony Blues Band vždy pracoval s ženským vokálem. Zpívaly zde bluesové zpěvačky Tonya Graves, Juwana Jenkins nebo Kaia Brown a dnes v sestavě najdeme mj. i Martinu Dolečkovou, kterou dobře známe z pražských The Cell


Tonda Smrčka s Juwanou Jenkins

Možná jsem se teď dopustil velké konstrukce, ale co není, může být. Tonda je přístupný každé muzice, která aspoň trochu voní po blues. Při našem rozhovoru jsme se dostali až k festivalu Southern Rock & Blues Kolín a Tonda je ochotný dát dohromady sestavu, která by zahrála southern rockový repertoár… V roce 2018 to určitě ještě nebude, ale co kdyby se v roce 2019 objevil v Kolíně Tonny´s Southern Section a vedle něj třeba Los Vobos s Jindrou Vobořilem ? No, konec snění, ale nikdy neříkej nikdy.


Tonda Smrčka s Honzou Martínkem v jednom z příležitostných seskupení

Na závěr tohoto posledního letošního promo článku k pořadu Hurá na Jih si dovolím trochu odbočit od southern rocku a blues ke country a zpět k vánoční atmosféře. Našel jsem totiž na YouTube nádhernou vánoční písničku, v češtině známou jako Tichá noc, kterou zpívají tři hvězdy americké country: Kelly Clarkson, Trisha Yearwood a Reba McEntire.


Touto písničkou bych se s vámi pro tektokrát rád rozloučil, popřál vám příjemný poslech posledního letošního 35. dílu pořadu Hurá na Jih a v novém roce 2018 opět na našem webu a při poslechu Rádia Dixie, za sebe, za Pavla Hartla i Jirku Petrů:  SWEET HOME …


Playlist Jižanský pelmel 14 - Southern rockové Vánoce
Lynyrd Skynyrd – Christmas Time Again                           
38 Special - Hallelujah! It's Christmas                               
Black Oak Arkansas - Christmas Everywhere                   
Point Blank - Merry Christmas Baby                                 
The Outlaws - What Child Is This                                         
Artimus Pyle Band - God Rest Ye Merry Gentlemen     
The Georgia Satellites - Run Run Rudolph                       
Steve Morse - We Three Kings of Orient Are                   
The Charlie Daniels Band - Christmas Time Down South
Elvis Presley -  Santa Claus Is Back In Town                       
Lynyrd Skynyrd - Classical Christmas                                 

Playlist Hurá na Jih 35 – Rozhovor s Tondou „Tony“ Smrčkou
Míchačky betonu - Ptáci
Žlutý pes - Ruzyňský boogie
Pumpa - Pokaždý, když jsme někde hráli
Jimi Hendrix - Changes
Steve Wilson - Four Trees Down
Captain Beyond - Dancing Madly Backwards
Jiří Šlupka Svěrák - Miláčku vrať se
Atlanta Rhythm Section - Spooky
Dalibor Mierva

Dalibor Mierva

Nenápadný, skoro introvert, když ale dojde na SOUTHERN ROCK, šel by na kraj světa. Neúnavný propagátor domácí jižanské rockové scény.

Všechny články autora

Eagles: Nesmrtelná legenda opět na pódiu

Eagles: Nesmrtelná legenda opět na pódiu

Petr Mečíř , Kalifornská country-rocková legenda jménem Eagles posílená Vince Gillem vyráží na turné a do Mnichova se chystají Shooter Jennings a Dale Watson.

Honkytonk Jukebox 14: Démoni a nemrtví kovbojové na mejdanu u sousedů

Honkytonk Jukebox 14: Démoni a nemrtví kovbojové na mejdanu u sousedů

Martin Pešek , Metalový sebevrah Danny Worsnop se dal na country, honkytonk písničkář Jason Eady si pobrnkává vzadu na verandě a hellbilly eskadrona Ghoultown je opět v sedle.

Noční můra 31: Jayke Orvis speciál aneb Pankáči s banjem a mandolínou

Noční můra 31: Jayke Orvis speciál aneb Pankáči s banjem a mandolínou

Mr. Beman , Dupárnou proletí nejzajímavější esa ze stáje Farmageddon Records a Noční můra bude celá věnována jejich zdaleka největší hvězdě, vizionáři moderní root music Jayku Orvisovi.