Hurá na Jih 34: Jižanské Dušičky a profil kytaristy Honzy Martínka

Hurá na Jih 34: Jižanské Dušičky a profil kytaristy Honzy Martínka

Vzpomínka na muzikanty, kteří už svůj part hrají v nebeské kapele, a velký rozhovor s kytaristou Žlutého psa Honzou Martinkem.


Dolů

Tento měsíc mám, opět po čase, program celého Hurá na jih pod palcem já. Pavel Hartl s Jirkou Petrů mají volno a prostor pro vymýšlení dalších skvělých lahůdek pro naše ouška. Co jsem si tedy pro vás teď v listopadu připravil?

Od pradávna, už z dob osídlení našich zemí Kelty, Slovany a i po pozdějším přijetí křesťanství, jako hlavního náboženství, se v těchto podzimních časech vzpomínalo na zemřelé. V minulosti a různých oblastech to bylo nazýváno jakkoli. Z Ameriky se k nám snaží proniknout tradice „Halloweenu“, ale většina lidí zná a respektuje Památku zesnulých, nebo lidově Dušičky.

Pojďme si tedy v první hodině zavzpomínat aspoň na několik z mnoha a mnoha jižanských rockerů, kteří už opustili tento svět, a v posledních dvou letech rozšířili ten nebeský southern rockový band…

Jedním z těch, na které vzpomeneme, je i Gregg Allman

Do rozsahu jedné hodiny se mi vešlo celkem devět písniček, ale těch pomyslně zapálených svíček bylo víc. V těch uplynulých dvou letech totiž ta zubatá mrcha sáhla do některých kapel i víckrát. Pokud bychom se podívali nejdříve do zahraničí, tak zavzpomínáme na zpěváka kapely Swamp Da Wamp Giga Michaelse (+6.1.2016), kytaristu Point Blank Rusty Burnse (+22.2.2016), producenta mj. ZZ Top a Point Blank Billa Hama (+20.6.2016), zpěváka Jimmie Van Zanta (+7.4.2016), bubeníka ABB Butche Truckse (+24.1.2017), kapelníka, klávesáka a zpěváka ABB Gregga Allmana (+27.5.2017) a při té příležitosti i jeho bratra, kytaristu Duanne Allmana (+29.10.1971). Nezapomeneme ani na muzikanty kapely Molly Hatchet, baskytaristu Bannera Thomase (+10.4.2017) a kytaristu Dave Hlubeka (+3.9.2017). Nešlo při tom nevzpomenout ani na skvělého zpěváka této kapely Danny Joe Browna (+10.3.2005).


Z domácích „luhů a urnových hájů“ zavzpomínáme v prvé řadě na výborného kamaráda a baskytaristu kapel Vejfuk a General Lee Vaška Čádu Růžičku (+8.7.2016). Potom vyrazíme na severozápad do Teplic a Ústí n.Labem, kde v místních kapelách (mj. 1202 Station nebo Petr Bultas Band) hrával na baskytaru Vašek Pip Čavojec (+4.12.2016). No a když už padla zmínka o kapele Petr Bultas Band, musel jsem se zmínit i o jejím dřívějším bubeníkovi Dixie Joe Gavurovi (+10.12.2002), který na některém nebeském obláčku už na Pipa čekal.


V letošním roce v červenci pak zaskočila české rockové fanoušky informace o nečekaném úmrtí kytaristy Zdeňka Juračky (+3.7.2017). Tento, v pravdě veterán rockové kytary, prošel od konce šedesátých let do současnosti úctyhodným počtem kapel. Nás jižany pak Zdeněk těšil svým několikaletým členstvím v kapele Žlutý pes. No když Žlutý pes a vzpomínání na zemřelé, tak tu nesmí chybět ani další kytarista Franta Kotva (+18.3.2007)


Žlutý pes v době, kdy s ním hráli Zdeněk Juračka i Franta Kotva

No a protože se ve studiu ukázalo, že do konce první hodiny nějaká chvilka zbývá a vešla by se jedna písnička, zavzpomínali jsme operativně i na výborného kamaráda a kytaristu pražských The Cell Martina Endla (+16.7.2015)


Hostem listopadového Hurá na jih je skvělý kytarista a člověk, který se hodně angažoval ve veřejném životě, Honza Martinek. Na tomto místě musím zmínit, že Honza, kromě svého pestrého hudebního života, si sáhl prostřednictvím novinařiny i do politiky a v současné době je ředitelem odboru mediální komunikace Akademie věd České republiky. Takže na rozhovory profík jako dělaný. Nečekejte ale pohodové povídání typu: krátká otázka, jednoduchá odpověď, krátká otázka, jednoduchá odpověď. Honza Martinek je totiž velmi výřečný.  Pokud jsem mu chtěl položit všechny otázky, které jsem si na něj připravil, dost často jsem mu, jak mám nehezkým zvykem, skákal do řeči.


Honza Martínek 

Honza Martinek byl u toho, když v létě 1978 vznikla první česká jižanská kapela Žlutý pes. Dobré reference na něj měl basák a spoluzakladatel kapely Tonda Smrčka, mj. i znalec pražské hudební scény. Honza s sebou přivedl i mladého a šikovného kluka z baráku, kde bydlel – Petra Roškaňuka. Honza se s Petrem dobře znal a už nějaký čas Petra zasvěcoval do kytarového kumštu. Spolu se Žlutým psem Honza Martinek absolvoval ty známe peripetie s bytím a nebytím kapely, kličkování a přejmenovávání kapely, kdy Žlutý pes (a později Tomahawk a Hudebně zábavná skupiny Ondřeje Hejmy) čelil komunistickému šikanování.


Žlutý pes v roce 1981

Když v roce 1992 Žlutý pes nahrával album Hoši z východního bloku, Honza Martinek u toho už nebyl. Jeho práce v týmu spolupracovníků kolem prezidenta Václava Havla nebyla obyčejnou prací od – do.  Pak začalo angažmá v redakci zpravodajství v České televizi a na nějaké aktivní hraní si stále musel Honza nechat zajít chuť. Jako host si aspoň vystřihl kytarové sólo v písničce Pearl Street Surprise na albu Yellow Dog z roku 1994. 


Návrat do sestavy Žlutého psa se konal až někdy v roce 2008, kdy začal Honza Martinek pracovat pro Akademii věd České republiky. Víceméně pevná pracovní doba dovolila návrat k muzice a to dokonce nejen k mateřské kapele. Na vedlejšák Honza hraje společně s Petrem Roškaňukem v sestavě kapely Underground Blues Session


Underground Blues Session

Velkým zážitkem, nejen pro Honzu Martinka, ale i pro celý český jižanský národ a příznivce southern rocku, byl koncert Lynyrd Skynyrd v květnu 2015 v Plzni. Žlutému psu se dostalo té cti jižanské legendě předskočit a rozehřát publikum. Kdo by pak odolal společné fotce s Johnny Van Zantem nebo s Ritchie Medlockem, že…


Jak jsem se už zmínil výše, s Honzou Martinkem se mi hezky povídalo a stihli jsme toho probrat poměrně dost. Pokud vás to zajímá, neváhejte a rozklikněte si odkaz na druhou hodinu našeho listopadového pořadu Hurá na jih …

Playlist Jižanský pelmel 13 - Jižanské dušičky
Swamp Da Wamp – Do Thinks
Point Blank – Mean To You Queenie
Jimmie Van Zant – Reason
General Lee – Si druhá
Petr Bultas Band – Vše zkazilo jen pár slov
Allman Brothers band – Midnight Rider
Žlutý pes – Zůstaň klidná
Molly Hatchet – Fall Of The Piecemakers
The Cell – Give Me An Answer

Playlist Hurá na Jih 34 - profil kytaristy Honzy Martinka
Rolling Stones – Get Off My Cloud
Jimi Hendrix – Hey Joe
Žlutý pes – Pro maličkou parádu
Ten Years After – I Can´t Keep From Crying
Molly Hatchet – Bounty Hunter
Barefoot Servants – Jealous Man
Žlutý pes – Praha je zlatá loď
Dalibor Mierva

Dalibor Mierva

Nenápadný, skoro introvert, když ale dojde na SOUTHERN ROCK, šel by na kraj světa. Neúnavný propagátor domácí jižanské rockové scény.

Všechny články autora

Hurá na jih 22:  Smokey Fingers - southern rock made in Italy

Hurá na jih 22: Smokey Fingers - southern rock made in Italy

Dalibor Mierva , Rozhovor s jednou z nejlepších evropských jižanských kapel, italskými Smokey Fingers. Už máte jejich nové album?

Hurá na jih 25: Jindra Vobořil – Velekněz i dělník českého bigbítu

Hurá na jih 25: Jindra Vobořil – Velekněz i dělník českého bigbítu

Dalibor Mierva , Živá rocková encyklopedie, zpěvák, muzikant, textař a především príma člověk Jindra Vobořil hostem našeho jižanského speciálu. Do historie nejen southern-rockové se poprvé ponoří Pavel Hartl.

Hurá na Jih 33: 40 let od letecké katastrofy Lynyrd Skynyrd

Hurá na Jih 33: 40 let od letecké katastrofy Lynyrd Skynyrd

Dalibor Mierva , Trochu netradiční speciální pořad věnovaný nejslavnější southern-rockové kapele všech dob. Uvádějí Dalibor Mierva, Pavel Hartl a Jirka Petrů.