Ricky Skaggs: Od bluegrassu ke country a zase zpět

Ricky Skaggs: Od bluegrassu ke country a zase zpět

V šesti letech už hrál s Billem Monroem, užil si slávu velké country hvězdy a dnes sbírá se svým bluegrassem jednu cenu za druhou.


Dolů

Ricky Skaggs opsal během své dlouhé a úspěšné kariéry vlastně takový kruh. Už jako šestiletý si zahrál s Billem Monroem, v osmdesátých letech si užil slávu velké country hvězdy a poté se vrátil k muzice svého srdce. S bluegrassovou muzikou sbírá jednu Grammy za druhou a oprávněně. Nejprve si ale dáme přehled těch nejzajímavějších zpráv z country music za posledních měsíc.

Ricky Skaggs

Country zprávy březen 2019 

Brad Paisley se objeví na nové výběrovce The Rolling Stones. Legendární rockeři vydají 19. dubna kompilaci s názvem Honk, která představí 36 jejich největších hitů a 10 živých nahrávek. Jednou z nich bude i společné vystoupení s Paisleym s písní Dead Flowers, kterou si s nimi zahrál jako host na koncertě ve Philadelphii v roce 2013 u příležitosti turné k 50. výročí The Rolling Stones. Mick Jagger se pak později objevil na Paisleyho albu Love And War a zazpíval si v duetu Drive Of Shame.

Brad Paisley s Mickem Jaggerem

Darryl Worley vydává po osmi letech nové album, které nabídne nové verze jeho nejslavnějších hitů včetně Tennessee River Run a Have You Forgotten spolu s několika novinkami. Nová deska nazvaná Second Wind: Latest & Greatest vychází 26. dubna.

Garth Brooks oznámil vydání 7-diskového vinylové boxsetu The Legacy. Obsahem bude jeho druhá deska No Fences, čtvrtá The Chase, pátá In Pieces a šestá Fresh Horses a dále nový 3-diskový živák Triple Live. Boxsety budou k dispozici ve 3 verzích: v původní analogové verzi, remasterované verzi v digitálu a limitované verzi, na které jsou všechny aranže zmodernizované do nového zvuku. Projekt vyjde 1. listopadu a Brooks začátkem března spustil předprodeje, kde nabízel komplet všech tří krabic (tj. celkem 21 vinylů) za 100 dolarů. A zájem je obrovský - během prvního dne přišlo přes 400 tisíc objednávek a pak spadl server Brooksových stránek.

Garth Brooks

Na letošních koncertních štacích bude v Americe k vidění celá řada unikátních spojení. Po mnoha letech se ke společným show vrací Mark Chesnutt a Tracy Byrd, Blake Shelton je právě na turné spolu s Bellamy Brothers a Johnem Andersonem, oznámeno bylo společné turné Trace Adkinse a Clinta Blacka a poslední novinkou je, že společnou šnůru po letech absolvují také Charlie Daniels a Travis Tritt.

Crowdfundingový portál PledgeMusic se topí v problémech a zcela přestal vyplácet prostředky vybrané v jeho kampaních. Vedení firmy totiž použilo vybrané finance na rozšiřování kanceláří a najednou skončilo bez peněz. Jejich diletanstvím je postižen i Ray Scott, kterému fanoušci prostřednictvím PledgeMusic poslali přes 50 tisíc dolarů na novou desku a on nakonec nový maxisingl Honky Tonk Heart musel financovat z vlastních úspor.

Ray Scott

Zpěvačka Kelsea Ballerini se ve svých 25 letech stane nejnovějším a zároveň nejmladším členem souboru Grand Ole Opry. A jako tradičně přišla pozvánka v podobě překvapení. Kvartet Little Big Town vystupoval v Opry během stejného večera jako Kelsea, a tak ji pozvali, aby si zazpívala v jejich hitu Girl Crush. A jak se jim pozvání povedlo, se můžete podívat na videu:

Poslouchejte: Ricky Skaggs a Country zprávy březen 2019

V eshopu naší značky DixieGear najdete i trička s hudební tématikou. Třeba tohle: Tennessee

Ricky Skaggs: Od bluegrassu ke country a zase zpět

Ricky Skaggs se narodil roku 1954 v Kentucky, poblíž hranic se Západní Virginií. Hudební talent se u něho projevil velice brzy - od svých čtyřech let zpíval spolu s matkou v kostele a v pěti letech se naučil hrát na mandolínu. Brzy si vypěstoval pověst zázračného dítěte, a když se o rok později rodina vypravila na koncert Billa Monroea, místní publikum trvalo na tom, že musí vystoupit i malý Ricky a ten si tak ve věku pouhých šesti let zahrál se svým idolem. 

Rickyho rodiče věděli, že neobyčejný talent svého syna musí rozvíjet, a proto se roku 1961 přestěhovali do Nashvillu, aby byli hudebnímu dění blíže. Ricky si ještě téhož roku poprvé zahrál s dalšími legendami - vystoupil v televizní show spolu s Flattem a Scruggsem a jelikož se jednalo o placený kšeft, vydělal si na svou dobu a především na svůj věk poměrně vysoký honorář 52 dolarů a 50 centů. A protože šlo o televizní vystoupení, máme k dispozici záznam:

Ve svých 15 letech se Ricky skamarádil s dalším puberťákem z Kentucky jménem Keith Whitley a založili kapelu. Začali si říkat East Kentucky Mountain Boys, jejich repertoár se skládal převážně z cover verzí bluegrassových legend Ralpha a Cartera Stanleyových a brzy si vypěstovali skvělou pověst. Jednoho večera se vypravili na koncert svého vzoru, samotného Ralpha Stanleyho, do Západní Virginie. Kapela ale měla zpoždění, a tak majitel klubu požádal Rickyho a Keitha, aby zatím něco zahráli oni. A jak později vzpomínal přímo Ralph Stanley: „Vešel jsem do baru a tam dva kluci hráli muziku od Stanley Brothers lépe než Stanley Brothers!“ Oba dva dostali ihned nabídku angažmá do Stanleyho doprovodné kapely, se kterou hráli dalši tři roky. Roku 1971 Ricky a Keith vydali také své první album s názvem Second Generation Bluegrass.

Skaggs jako mandolinista v kapele J.D.Crowea

Roku 1974 přestalo Rickyho bavit hraní u Ralpha Stanleyho za nuzný peníz a v dalších několika letech posbíral zkušenosti v dalších kapelách. Chvíli hrál s progresivnější formací Country Gentlemen, chvíli v kapele J. D. Crowea a na nějaký čas založil i vlastní kapelu Boone Creek, ve které se na několik měsíců ohřál i mladičký Vince Gill. Roku 1977 však přišlo lano, aby Ricky nahradil odcházejícího Rodneyho Crowella v legendárním Hot Bandu zpěvačky Emmylou Harris. V dalších letech pak významně ovlivnil její zvuk, napsal většinu aranží na její slavné album Roses In The Snow a sám se více přeorientoval do countryové polohy. S pomocí Emmylou Harris také natočil svou první sólovou desku Sweet Temptation, která vzbudila ohlas v bluegrassové komunitě a pomohla Rickymu získat exkluzivní nahrávací smlouvu s Sugar Hill Records, což znamenalo vstupenku 1. třídy do countryového mainstreamu.

Ricky Skaggs jako houslista s Emmylou Harris

Debutové album na značce Sugar Hill s názvem Waitin‘ For The Sun To Shine vyšlo v květnu 1981 a okamžitě se stalo velmi úspěšné. Vzešly z něj dva #1 hity a v závěru roku 1981 už z Rickyho Skaggse byla velká nová hvězda. Spolu s Georgem Straitem byli tehdy dvěma čelními představiteli návratu country zpět ke kořenům a činili protipól tehdy ještě populárního country-popu. Toho roku se Ricky rovněž oženil se Sharon White, zpěvačkou z rodinné kapely The Whites. Druhá deska Highways & Heartaches se stala komerčně nejúspěšnějším albem Rickyho kariéry a objevila se na ní pecka Highway 40 Blues, která je zároveň nejznámější Skaggsovou skladbou vůbec. Na předávání cen CMA Awards byl roku 1982 Ricky vyhlášen nejlepším zpěvákem roku.

Ricky Skaggs s manželkou Sharon White

Na titulní skladbu následujícího alba pak použil song Don‘t Cheat In Our Hometown, který už patnáct let předtím hrával s Keithem Whitleym. Jednalo se o další mimořádný úspěch a z alba vzešly hity jako Honey (Open That Door) a Uncle Pen, svěží předělávka starého hitu Billa Monroa. Čtvrtá a zároveň poslední komerčně úspěšná studiová deska Rickyho Skaggse se jmenovala Country Boy a titulní song s divokým instrumentálním závěrem vyvolal hotovou senzaci. Pompézní videoklip k tomuto songu byl jedním z nejdražších klipů v historii a Ricky Skaggs v rámci jeho natáčení provedl husarský kousek, který by byl dnes prakticky už nemyslitelný - na celou noc si pronajal nejvytíženější stanici metra na světě – vyhlášené Times Square v New Yorku!

Roku 1985 byl Ricky Skaggs na vrcholu slávy. Byl vyhlášen umělcem roku a rovněž vydal ikonický živák Live In London, který si vysloužil zlatou certifikaci. Ve svých 35 letech se stal živoucí legendou. Druhá polovina 80. let už pro něj tolik příznivá nebyla. Přestože stále vydával kvalitní desky, prodeje se stále propadaly a rovněž z hitparád začínal neúprosně mizet a svůj poslední větší hit zaznamenal roku 1989 s písní Lovin‘ Only Me. Když se pak na scénu vrhla mladá generace nových tradicionalistů, Skaggsova produkce byla vytlačena ještě více do pozadí a jeho desky vydané v první polovině 90. let zcela zapadly.

Impulsem v dalším směřování Rickyho Skaggse pak bylo úmrtí Billa Monroa v září 1996. Ricky se tehdy zcela přeorientoval na bluegrass a stal se novým ambasadorem celého žánru. Posledních 20 let vydává bluegrassové desky se svou kapelou Kentucky Thunder na vlastní značce Skaggs Family Records. Jeho blugrassová produkce je velmi ceněna, o čemž svědčí i 15 cen Grammy, z nichž naprostá většina je právě za bluegrass.

Ricky Skaggs v čele svých Kentucky Thunder

Z jeho počinů týkajících se country muziky můžeme jmenovat album High Notes z roku 2008, na které nahrál své dávné countryové hity v bluegrassovém aranžmá a pak album duetů Hearts Like Ours se svou manželkou Sharon White z roku 2014. Nejvyšší pocty se pak Ricky Skaggs dočkal v roce 2018, kdy byl uveden do countryové síně slávy.

Poslouchejte: Ricky Skaggs a Country zprávy březen 2019

PLAYLIST:
Brad Paisley - Drive of Shame (feat. Mick Jagger)
Darryl Worley - Awful Beautiful Life
Garth Brooks - The Beaches Of Cheyenne
Charlie Daniels & Travis Tritt - Southern Boy
Ray Scott - Honky Tonk Heart
Kelsea Ballerini – Dibs
Ricky Skaggs & Keith Whitley - Don't Cheat In Our Hometown
Ricky Skaggs - Don't Get Above Your Raising
Ricky Skaggs - Highway 40 Blues
Ricky Skaggs - I'm Tired
Ricky Skaggs - Cat's In The Cradle
The Chieftans - Cotton-Eyed Joe (feat. Ricky Skaggs)
Ricky Skaggs - Cajun Moon
Ricky Skaggs & Sharon White - If I Needed You

Petr Mečíř

Petr Mečíř

Nejsem hudební kritik, ale hudební chválič, protože píšu jen o tom, co se mi líbí. Za dobrou muzikou pojedu kamkoliv.

All articles of the author

Noční Můra 40: Ženský hlas v temnotách IV

Noční Můra 40: Ženský hlas v temnotách IV

Mr. Beman , Hvězdný muzikantský grupáč Sary Watkins, královna horalského clawhammer banja Ola Belle Reed a pochmurný norsko-švédský folk Ane Brun.

Od auťáků po tacos aneb Countrymani v reklamách

Od auťáků po tacos aneb Countrymani v reklamách

Petr Mečíř , Párky George Jonese? OK. Alan Jackson a trucky od Forda? Fajn. Johnny Cash a mast na hemeroidy? Cože???

Trace Adkins: Držkopády a návraty dvoumetrového obra

Trace Adkins: Držkopády a návraty dvoumetrového obra

Petr Mečíř , Životní dobrodružství drsňáka Trace Adkinse a aktuality z americké country scény.