Trace Adkins: Držkopády a návraty dvoumetrového obra

Trace Adkins: Držkopády a návraty dvoumetrového obra

Životní dobrodružství drsňáka Trace Adkinse a aktuality z americké country scény.

Dolů

Hudební dráha Trace Adkinse rozhodně není procházka růžovou zahradou a jen málokterý umělec se může pochlubit tolika nezdary a comebacky. Životní dobrodružství drsňáka Trace Adkinse si představíme v dnešním medailonku. Zde je však nejprve přehled aktualit z americké country scény.

Trace Adkins

Country zprávy říjen 2018

Garth Brooks před rokem oznámil vydání pětidílného knižního životopisu a příští měsíc vydá jeho třetí díl The Antology, Part III. Po loňské jedničce, která mapovala prvních pět let jeho dráhy, se rozhodl dvojku zatím přeskočit a nyní vydá třetí díl, který je celý tématicky věnován živému hraní. Jako bonus bude opět přiloženo 5 CD, mezi kterými je i nový projekt Triple Live, jež obsahuje živé nahrávky pořízené během posledního koncertního turné.

Garth Brooks

Na konci září vyšlo album Small Town, Big Sound, které vzdává hold nahrávacímu studiu v Muscle Shoals v Alabamě, kde vznikla řada hitů od hvězd jako Rolling Stones, Lynyrd Skynyrd nebo Aretha Franklin. V nových nahrávkách slavných písní, které se zrodily právě v Muscle Shoals, si  mimo jiné zazpívali Steven Tyler, Alan Jackson, Alison Krauss, Chris Stapleton a Vince Gill.

Dívčí kapele Pistol Annies, která se letos vrací po pěti letech, pomalu vzniká konkurence. Čím dál hlasitěji o sobě totiž dává vědět nové dívčí trio Kitty Hawk. Z jejích členek vám může být povědomá zrzavá houslistka Megan Mullins, která před lety vydala několik sólových singlů a na koncertních šnůrách doprovázela Alabamu, Shaniu Twain a dokonce i Shakiru. Mrkněte na jejich video a uvidíte, že to Kitty Hawk nejen dobře zpívá, ale i hraje!

Josh Turner příští měsíc vydá gospelové album I Serve A Savior. Jelikož však půjde o skutečně ortodoxní křesťanské songy, countryoví fanoušci Joshe Turnera toto album zřejmě přeskočí. Mezi deseti tradičními nahrávkami se objeví i živé verze dvou starších nábožensky orientovaných skladeb z Turnerova katalogu – Me And God a jeho slavný debutový singl Long Black Train.

Josh Turner

Toby Keith u příležitosti výročí 25 let své dráhy chystá reedici svého prvního alba z roku 1993. Remasterovaná deska se bude nově jmenovat Should’ve Been A Cowboy podle jeho debutového singlu a jako bonus bude obsahovat tři dříve nevydané skladby z Keithova archivu.

Na konci srpna vyšlo vymazlené album k poctě Rogera Millera. Deska vznikala několik let, o čemž svědčí i účast dnes již zesnulého Merlea Haggarda. Klasické nahrávky geniálního textaře a interpreta Rogera Millera natočily hvězdy jako Brad Paisley, Ronnie Dunn, Dolly Parton, Eric Church a celá řada dalších. Celý all-star band si pak zazpíval na Millerově nejznámější skladbě King Of The Road.

Poslouchejte: Trace Adkins a Country zprávy říjen 2018

Trace Adkins: Džkopády a návraty dvoumetrového obra

Trace Adkins se narodil roku 1962 na severu Louisiany a nějaké hudební ambice v mládí vůbec neměl. Jeho pěvecké nadání bylo jednoho dne objeveno zcela náhodou, když měl jako puberťák v kostelním sboru zahrát na basu a jen mimoděk zkusil zazpívat nějaké křoví, přičemž všechny přítomné překvapil svým zvučným a mimořádně hlubokým barytonem. Začal tedy vystupovat pravidelně jako člen gospelového bandu The New Commitment Quartet, se kterým později dokonce natočil desku. Brzy se oženil a vzal práci na ropné věži. 

Adkinse celý život provází nejrůznější nehody a vážná zranění - svou nešikovností je totiž pověstný - od vážné bouračky v autě, při které málem zemřel, až po ufiknutí si malíčku na levé ruce, když se nožem snažil otevřít kbelík s vazelínou. (A před lety jsme i v našich médiích mohli číst, jak na sebe Adkins převrátil traktor, když se snažil upravit štěrkovou cestu). 

Po nějakém čase, když zrovna neležel v nemocnici, začal Adkins koketovat s country muzikou a začal hrát po místních barech. Měl ohromný úspěch a manažer mu rychle zařídil vlastní turné. Jak dnes jeho kapela vzpomíná, ženské publikum na Adkinse reagovalo jak na Elvise a prakticky na každém hraní na podium létaly kousky spodního prádla. Navzdory své křesťanské výchově se Adkins na koncertních šňůrách choval jak neřízená střela a hojně konzumoval alkohol, drogy i holky. Po jednom návratu domů ale bylo zle a Adkins se rozhodl s hudbou okamžitě skoncovat, aby zachránil své manželství. Vrátil se k práci v ropném průmyslu a kariéru považoval za skončenou. Manželství ale ani tak nevydrželo, Adkins dostal do opatrovnictví dvě malé dcery a po nějakém čase se znovu oženil. 

Za pár let mu volal bývalý manažer, jestli by to nechtěl znovu zkusit s country muzikou a ať přijede do Nashvillu. Tam se potkal s manažerkou Rhondou Forlaw, které imponoval jeho hluboký hlas a zařídila mu exkluzivní smlouvu s Arista Records. Jeho kariéra tak mohla odstartovat ve velkém a Trace Adkins mohl začít slavit. Jenže se neradoval dlouho a o tři dny později bylo vše jinak. Doma se pohádal s manželkou, která mu vyčítala, že podpis nahrávací smlouvy vydatně zapíjí, a když Trace ve vyhrocené chvíli řekl, že si sbalí věci, vezme své malé dcery a vypadne z domu, žena na něj vytáhla kvér.

 A jak Adkins vzpomíná: „Kdybych mohl jedinou věc v životě vrátit zpět, tak by to byl tento moment, kdy jsem měl na výběr mezi konfrontací a zběsilým úprkem.  Býval bych byl tehdy zdrhnul. Ale místo toho jsem řekl: ‚Okamžitě mi tu bouchačku dej, nebo ti jí vezmu a vymlátím ti s ní mozek z hlavy!,‘ jelikož jsem tak nějak doufal, že ji tím vyděsím a ona pistoli odloží. Jenže ona se na mě podívala a řekla: ‚Jako fakt?‘ BANG!!! Skácel jsem se k zemi, a když jsem o pár chvil později znovu nabyl vědomí, uvědomil jsem si, že krvácím na zbrusu nový koberec, který jsme podkládali jen týden předtím a v tu chvíli mi hlavou blesklo ‚jestli zakrvácíš ten novej koberec, tak tě střelí znovu!‘ Tak jsem se z posledních sil odvalil do vedlejší místnosti.“ 

Přestože mu kulka prošla skrz obě srdeční komory a obě plíce, Adkins jako zázrakem přežil. Kariéra byla ale ohrožena - vydavatelství Arista totiž nehodu bralo jako varovný signál a z kontraktu vycouvalo.

Rhonda Forlaw ale v Adkinse věřila a seznámila ho se Scottem Hendricksem, šéfem Capitolu, který jakmile uslyšel Traceův hlas, nabídl mu smlouvu. Debutové album Dreamin' Out Loud vyšlo v červnu 1996, kdy bylo Adkinsonovi 34 let. Vzešly z něj úspěšné hity Every Light In The House Is On a také Adkinsonův první #1 singl (This Ain't) No Thinkin' Thing. Ve videoklipu k této písni veřejnost také poprvé uviděla Adkinsonovy svérázné taneční kreace, které předvádí při svých živých show. Alba se prodalo přes milion kusů, Adkins byl vyhlášen nejlepším novým umělcem na ACM Awards a s manažerkou Rhondou se oženil. 

Trace s manželkou Rhondou

Adkins měl všechny důvody být na samém vrcholu blaha, ale věci najednou nabraly strmý spád. Krátce po vydání druhé desky Big Time dostal Hendricks v Capitolu vyhazov. Adkins tak přišel nejen o svého producenta, ale také o svého největšího podporovatele. Nové vedení vydavatelství Capitol v Traceovi nevidělo stejný potenciál jako Hendricks a prakticky přestalo jeho singly propagovat. Další čtyři roky se Adkins velmi trápil, třetí album s názvem More zcela zapadlo, prodeje desek se dramaticky propadly a stejně tak i zájem o Adkinsonovy koncerty prudce opadl. A jak už byl Adkins zvyklý, řešení svých trablí hledal na dně láhve.

Vysvobození přišlo roku 2001, když se v Capitolu opět změnily poměry a ke kormidlu se dostal Mike Dungan - člověk, který o mnoho let dříve nabídl Adkinsonovi smlouvu u společnosti Arista. Trace se svěřil do jeho rukou a společně vytvořili album Chrome, které zachránilo jeho kariéru a možná i život. Podmínkou však bylo, že se Adkins postaví znovu na nohy, takže ihned po vydání alba nastoupil na měsíční pobyt v protialkoholní léčebně. Z alba vzešly čtyři singly a kromě comebackové skladby I'm Trying se hitem stala i titulní skladba Chrome. Adkins následně vydal výběr největších hitů a na rok 2003 připravil další desku Comin' On Strong, na které zabodoval s hitem Hot Mama. Prodeje alb opět stoupaly a Trace se pomalu ale jistě vracel na výsluní. Téhož roku byl rovněž uveden jako nejnovější člen souboru Grand Ole Opry.

Skutečného úspěchu ale Adkins dosáhl až s následující deskou Songs About Me. Kromě titulní skladby zabodoval s patriotickým hitem Arlington a se třetím singlem se pak strhla hotová smršť. Tou byla bizarní nahrávka Honkytonk Badonkadonk o dívčích zadnicích kroutících se v klubu, kterou countrymani Jamey Johnson a Randy Houser původně napsali jen jako vtip. V podání kohokoliv jiného by šlo o totální trapas, ale v případě Trace Adkinse do sebe vše neuvěřitelně zapadalo. Adkins se totiž právě takovým typem písní proslavil: songy s rychlejším tempem a poněkud hravými až lechtivými texty. Jeho předchozí podobné blbinky jako I Left Something Turned On At Home, Hot Mama nebo Chrome tak zcela přirozeně vyústily v pecku Honkytonk Badonkadonk. Stal se z toho celosvětový taneční hit a desky Songs About Me se prodalo přes dva miliony kusů.

Navazující deska Dangerous Man z roku 2006 byla rovněž úspěšná. Adkins na ní zabodoval se svým druhým #1 hitem se skladbou Ladies Love Country Boys, jejíž popularitě hojně pomohl i vydařený videoklip. Bonusem na albu pak byl remix Honkytonk Badonkadonk. Trace začal ihned pracovat na novém albu a vydal nový singl I Got My Game On, jenže po jeho chladném přijetí vycítil, že komerční potenciál jeho kariéry rychle klesá a rozhodl se z toho ještě vyždímat maximum. 

Místo nového alba tak vydal další výběr hitů American Man: Greatest Hits II. Jednalo se o skvělý tah a bylo z toho další platinové album (a jak Adkins tušil, tak i poslední). Pro Capitol vydal ještě jednu desku nazvanou X, která zaujala vtipnou věcičkou Marry For Money a tím jeho kariéra na výsluní country music nadobro skončila.

Posledních 10 let Adkinsovy dráhy můžeme shrnout poměrně stručně, protože se mnoho významného nestalo. Trace Adkinse se coby odepsaného veterána ujal kolega Toby Keith, který ho pozval na svůj nezávislý label Show Dog Records. Pod jeho patronací Adkins natočil tři desky, které však příliš nezabodovaly a celkově přinesly jen jeden menší hit s názvem Just Fishin‘. Úpadek své dráhy nesl Adkins velmi špatně a zase začal s pitím.

V lednu 2014 byl najat jako hlavní hvězda na luxusní zámořskou plavbu, kde se v opilosti porval se svým dvojníkem, který na lodi vystupoval coby Adkinsonův imitátor. Neprodleně na to opět nastoupil na protialkoholní léčení. S alkoholem však nepřestal ani po návratu do běžného života a na Youtube lze nalézt řadu klipů, kde se na podiu snaží zpívat v silné opilosti, což není moc hezký pohled. 

Zatímco jeho hudební kariéra prudce uvadala, slibně se naopak začala rozvíjet jeho filmová dráha. Trace Adkins si za poslední dekádu zahrál řadu hlavních rolí ve filmech jako The Virginian nebo Traded a nedávno se objevil i v kasovním trháku Deepwater Horizon, kde chytil pod krkem i hlavní hvězdu Marka Wahlenberga. Adkins nakonec ale šel přece jen do sebe a na značce Broken Bow Records před rokem vydal své zatím poslední a kritikou velmi dobře přijaté album Something’s Goin‘ On, které ho představilo jako vyzrálého muže s vyzrálými songy. I po řadě životních a profesních držkopádů Trace Adkins ještě neřekl poslední slovo a rozhodně se ho vyplatí dále sledovat.

PLAYLIST:
Garth Brooks - All Day Long
Jamey Johnson, Willie Nelson, Chris Stapleton & Lee Ann Womack - Gotta Serve Somebody
Kitty Hawk - Caged Bird
Josh Turner - Long Black Train
Alison Krauss - You Oughta Be Here With Me & I've Been A Long Time Leaving (feat. The Cox Family)
Trace Adkins - I Left Something Turned On At Home
Trace Adkins - Lonely Won't Leave Me Alone
Trace Adkins - I'm Tryin'
Trace Adkins - Honky Tonk Badonkadonk
Trace Adkins - Ain't No Women Like You
Trace Adkins - You're Gonna Miss This
Trace Adkins - Lit

Rebel - dokud kola u mý mašiny neupadnou. Tohle heslo by se k Traci Adkinsovi docela hodilo... Reedici trika Rebel Chopper najdete v našem eshopu DixieGear

Petr Mečíř

Petr Mečíř

Nejsem hudební kritik, ale hudební chválič, protože píšu jen o tom, co se mi líbí. Za dobrou muzikou pojedu kamkoliv.

All articles of the author

Brad Paisley - kytarový ďábel ze Západní Virginie

Brad Paisley - kytarový ďábel ze Západní Virginie

Petr Mečíř , Charismatický zpěvák, excelentní kytatista a neúnavný showman Brad Paisley míchá country s rockem a bojuje za práva válečných veteránů.

Honkytonk Jukebox 21: Starý dobrý rock´n roll

Honkytonk Jukebox 21: Starý dobrý rock´n roll

Martin Pešek , Jižanští rockeři Hogjaw, ze kterých vám dva dny zvoní v uších, megaživák Erica Churche a reinkarnované album Lucindy Williams.

Sara Evans – Vrcholy a pády country-popové hvězdy

Sara Evans – Vrcholy a pády country-popové hvězdy

Petr Mečíř , Strmá cesta na vrchol a ještě prudší pád za asistence bulvárních plátků a rozvodových právníků. I z nejhlubšího bahna se dá vydrápat znovu zpět.