Noční Můra 40: Ženský hlas v temnotách IV

Noční Můra 40: Ženský hlas v temnotách IV

Hvězdný muzikantský grupáč Sary Watkins, královna horalského clawhammer banja Ola Belle Reed a pochmurný norsko-švédský folk Ane Brun.


Dolů

Protože typicky rekapitulační Noční Můra proběhla minule (určitě si ji pusťte ZDE), ta dnešní pokračuje v nejpravidelněji se vracejícím tématu a tím jsou samozřejmě ženské autorky. V Dupárně si připomeneme koncerty Boba Wayna a Cash Savage and The Last Drinks, s Larkin Pole posoudíme kam se dostalo blues za dobu svojí existence, Thunder And Rain nám předvedou, jak by to vypadalo, kdyby Guns´n´Roses hráli bluegrass, zavzpomínáme na klasika a velkého baviče Johna Hartforda, zjistíme, že Jack White zakládá výhradně superskupiny a ještě si na pomoc přizve Rickyho Skaggse a nakonec Merediah Sisco zazpívá největší hit Oly Belle Reed. Právě díky této vysoké koncentraci hvězd se třicátá osmá Dupárna jmenuje Hvězdná sešlost.

Poslouchejte: Dupárna 38 - Hvězdná sešlost

Poslouchejte: Noční Můra 40 - Ženský hlas v temnotách IV 

Ane Brun – Pochmurným folkem proti klimatickým změnám

Se severskými interprety se v poslední době v Noční Můře setkáváme stále častěji. Je to ostatně poměrně logické. Dlouhé noci a chladné podnebí nahrávají pochmurné atmosféře a potomci severských skaldů ji velmi umně přetavují do svých skladeb. Dalším zajímavým jménem na pomezí temného popu a folku je norská, ve Švédsku žijící zpěvačka Ane Brun. Původním jménem Brunvoll z rodného Norska odešla nejprve do Španělska, kde v Barceloně studovala a poté přesídlila do Švédska, kde se začala naplno věnovat svojí hudební kariéře. 

Její první deska A Temporary Dive zaznamenala velký ohlas a vynesla ji norskou obdobu Grammy známou jako Spellemannpris. Druhou získala za spolupráci se skupinou Madrugada. Její tvorba vyniká velkým smyslem pro detail, žádný ton nezazní zbytečně, dokonce by se dalo mluvit o jakémsi folkovém minimalismu. Ještě dodám, že Ane se, jako každá správná seveřanka, věnuje boji proti klimatickým změnám.

Sara Watkins – Když se banjo k banju vine

Sara Watkins patří k oné šťastné generaci současných amerických muzikantů, pro které není muzika na pomezí folku a bluegrassu jenom srdeční záležitostí zděděnou po předcích, ale i slušným živobytím. Aby to ovšem nevypadalo, jako že stačí hrábnout do strun a je z vás hvězda. Za každým slavným jménem se skrývá nejen pozoruhodný talent, ale i píle a spousta tvrdé práce. Přesto nelze necítit radost, když můžeme sledovat, jak někdo od dětství hraje muziku, kterou má rád a propracuje se k nefalšované virtuozitě nejen jako muzikant, ale i jako autor. Pro tuto generaci je typický velmi neformální, ale zároveň seriózní přístup k žánru a velká chuť ke spolupráci s podobně zaměřenými kolegy. 

Sara Watkins spolupracovala snad s každým, kdo v současné tradiční muzice ve Státech něco znamená. Ať už se jedná o jednorázová setkání nejrůznějších hvězdných sestav, nebo o stálejší formace. Sara začínala ve skupině Nickel Creek, poté zabodovala sólo se svou doprovodnou kapelou, čas od času posílenou o hvězdné hosty, poté jen tak pro radost natočila album se členy své rodiny pod názvem Watkins Family Hour. V současnosti ji fanoušci mohou vídat jako členku superskupiny I´m With Her, triu které kromě ní tvoří Aoife O´Donovan a Sarah Jarosz.

Ola Belle Reed – Horalská lady

Pokud se nějaká dáma stala synonymem pro muziku Appalačského pohoří, byla to bezesporu Ola Belle Reed. Narodila se roku 1916 v Grassy Creek v Severní Karolíně jako čtvrté ze třinácti dětí. Na banjo začala hrát v pěti letech a poměrně záhy ovládla horalský styl známý jako clawhammer. V dobách, kdy neexistovala televize a rádio si mohli dovolit pouze ti lépe situovaní, bylo domácí muzicírování nejpřirozenější cestou k hudbě. V patnácti se rodina přestěhovala do Pennsylvánie, kde se Ola Belle stala členkou skupiny New River Boys And Girls

Pro muziku, kterou Ola Belle celý život hrála, je typická nejen naprostá neokázalost, ale i velmi nezřetelná hranice mezi převzatým a vlastním materiálem, běžná po generace appalačských muzikantů. Největší hit High On The Mountain se objevil hned v několika filmech a seriálech a pokud byste se běžného Američana zeptali na nějakou appalačskou písničku, uvedl by pravděpodobně tuhle. Ola Belle Reed zemřela v roce 2002 ve věku osmdesáti pěti let a na její počest se v Lansingu v Severní Karolíně pořádá festival, který nese její jméno.

Čtyřicet Nočních Můr za námi, doufám, že jste se bavili a co je před námi, nu to bude překvapením i pro mě. Než to společně zjistíme, přeji vám sladké sny!

Playlist Dupárna 38 - Hvězdná sešlost
Bob Wayne – Skyfall
Bob Wayne – Spread My Ashes On The Highway
Cash Savage And The Last Drinks – Run With The Dogs
Cash Savage And The Last Drinks – Rat – A – Tat – Tat
Tommy Emmanuel feat. Jason Isbell – Deep River Blues
Larkin Poe – Preachin´ Blues
Gregory Porter – It´s Probably Me
Thunder And Rain – Sweet Child Of Mine
Glenn Campbell And John Hartford – Gentle On My Mind
John Hartford – Big Rock Candy Mountain
The Raconteurs feat. Ricky Skaggs And Ashley Monroe – Old Enough
Merideth Sisco – High In The Mountains

Playlist Noční Můra 40 - Ženský hlas v temnotách IV
Ane Brun – These Days
Ane Brun – All My Tears
Ane Brun feat. Madrugada – Lift Me Up
Ane Brun – Big In Japan
Nickel Creek – Smoothie Song
Sara Watkins – When It Pleases You
Watkins Family Hour – Steal Your Heart Away
I´m With Her – Crossing Muddy Waters
Ola Belle Reed – Im The Man, Thomas
Ola Belle Reed – Undone In Sorrow
Ola Belle Reed – Bonaparte´s Retreat
Ola Belle Reed – My Epitaph
Ola Belle Reed – I´v Endured

Mr. Beman

Mr. Beman

Jsem fanatickým příznivcem všeho, co se týká Ameriky devatenáctého století. Mám rád parní stroje, perkusní zbraně a hluboké lesy.

All articles of the author

Bemanova Noční můra 10: Pár starých vražd

Bemanova Noční můra 10: Pár starých vražd

Mr. Beman , Písně s tématem hrdelních zločinů. Murder ballads v podání Crooked Still, The Heavy Horses a strýčka hříšníka Uncle Sinnera.

Bemanova Noční můra 16: Ženský hlas v temnotách II

Bemanova Noční můra 16: Ženský hlas v temnotách II

Mr. Beman , Gillian Welch, Kasey Chambers a Laura Marling – tři zajímavé písničkářky představí tři způsoby jak se vyrovnat s vlastními démony.

Noční můra 38: Severská stopa

Noční můra 38: Severská stopa

Mr. Beman , V Norsku se daří špinavé, temné a hříšné country, o čemž náš přesvědčí Helldorado nebo The Brigade. A v Dupárně to roztočí punk-grassoví houmlesáci v čele s Black Eyed Vermilion.