Noční můra 38: Severská stopa

Noční můra 38: Severská stopa

V Norsku se daří špinavé, temné a hříšné country, o čemž náš přesvědčí Helldorado nebo The Brigade. A v Dupárně to roztočí punk-grassoví houmlesáci v čele s Black Eyed Vermilion.


Dolů

Léto nevypadá jako ideální období pro poslech pořadu o šílenství a zkáze. Naštěstí existují místa, kde to ani v létě nevypadá jako reklama na limonádu. Například Norsko. Třicátá osmá Noční můra vás zve na osvěžující exkurzi do metropole Rogalandu, do Stavangeru.

Takhle nějak bude hrát dnešní Dupárna

Poslouchejte: Dupárna 34 – Prach všech cest

Zatímco Můra nás má zchladit, Dupárna to pořádně roztopí. Ty nejdivočejší punk-grassové skvadry, bandy bezdomovců, fetek, zevláků a psanců předvedou, jak se dá pod mostem naučit brnkat na banja a mandolíny a přitom vyřvávat své sociální obžaloby. No někteří jenom tak nějak romanticky povypráví o svém tuláckém životě a prašných cestách. Mimo jiné uslyšíte Black Dead Stars na cestě do kriminálu, Black Eyed Vermilion na cestě za alkoholismem, Slug´s Revange na cestě do Oklahomy a Long Gone přidají navrch moudro „moje pizza, můj domov“.

Poslouchejte: Noční můra 38 - Severská stopa

Helldorado – Noc, prérie a psanci

V roce 872 zvítězil Harald I. Krásnovlasý v bitvě u Hafrsfjordu a v roce 1983 Olaf V. odhalil monumentální památník ve tvaru tří mečů od Fritze Roeda tamtéž. S kapelou Helldorado to souvisí pouze geograficky, chlapci žijí v blízkém Stavangeru. Teď už ale vít,e co je to za skulpturu v titulce. A Helldorado jsou taky super. Dali se dohromady v roce 2000 a v roce 2002 přišli s prvním EP originálně nazvaným Lost Highway. Od začátku bylo jasné, že trio si libuje v rockabilly, cowpunku, metalu, americaně, tex-mexu, film noiru a spaghetti westernech. To by nebylo až tak zvláštní, spousta lidí poslouchá spoustu muziky, ale Helldorado se to všechno pokusili vmněstnat do svojí produkce.
 

Výsledkem je příjemně hutný mix, sice nijak zvlášť originální, ale přesto návykově poslechuhodný. Noc, prérie a psanci. Stačí zavřít oči. S touhle muzikou je váš život kovbojkou od Tarantina s Johnem Waynem v hlavní roli, i kdybyste zrovna myli nádobí. Co se Helldorado týče, pořád vesele koncertují a nahrávají a mohli by někdy opustit Skandinávii a vyrazit na turné do východní Evropy. Úspěch zaručen.

Stonefish Brigade – Svaz norsko-texaského přátelství

Přirovnávat Stavanger k Denveru je možná přehnané, ale i na severu Evropy se hraje zajímavá muzika a i tady vychází v průměru čtyři a půl kapely na jednoho muzikanta. Stavanger se také před pár lety stal evropským městem kultury a ať už si o podobných anketách myslíte cokoliv, určitou výpovědní hodnotu to má. Mezi družební města Stavangeru patří i texaský Galveston a Houston, takže se dá předpokládat, že Norové mají v rámci kulturní výměny možnost poslechnout to nejzajímavější z nových i zavedených kapel státu osamělé hvězdy. 

Morten Fiska. 

A z tohoto podhoubí vzešla v roce 2006 parta temných romantiků Stonefish Brigade. Za dobu své krátké, pouze tříleté existence vydali dvě alba plná valivých kytarových bloků, které střídají melancholický klavír nebo flétna jako vyšitá z irské balady. Nad vším se vznáší hluboký hlas zpěváka Mortena Fisky kombinovaný s vokálem zpěvačky Silje Vige. Po ukončení existence Stonefish Brigade přetavil Fiska část členů původní sestavy do nového projektu pod zjednodušeným jménem The Brigade.

The Brigade – Temní, špinaví a hříšní

A tím se dostáváme ke třetímu jménu dnešní epizody. The Brigade jsou šestičlená country-rocková úderka, kde mimo jiných hraje basák Helldorada Hans Wassvik, čímž se nám to pěkně zacyklovává. Těžký kytarový spodek tu vylepšuje třeba banjo nebo mandolína. Depresivní texty popisují misantropické prostředí, kde náboženství a alkohol jsou základy unavených životů. Tmavé, špinavé a hříšné. Deska z roku 2010 Dead Man´s Gold je zatím jejich jedinou, ale protože je skupina podle svých slov momentálně ve studiu, zřejmě se brzy dočká sestřičky a my s ní. Ideálně by mohlo následovat celosvětové tour po klubech se špatnou pověstí a osvíceným hudebním dramaturgem.

Tolik k Norsku. Doufám, že jste se zchladili, osvěžili a teď se těšíte na další Můru jako já.

Playlist Dupárna 34 - Prach všech cest
Black Dead Allstars – Jail
Black Eyed Vermilion – Pass the Bottle
Days´n´Daze – Blue Jays
Days´n´Daze – Call in the Coroner
Slug´s Revenge – If You´re Ever in Oklahoma
Tramplet By Turtles – Never Again
Outlaws – Our House
Steve´n´Seagulls – Thunderstruck
Riley Coyote – Aint´ Got No Use
The Hackensaw Boys – Look Out Dog, Slow Down Train
Long Gone – My Pizza My World
The Last Revel – Engine Troubles
The Stay all Night Rounders feat. Cory and Hank – On the Road Again
Annoying – Broke and Hungry

Playlist Noční Můra 38 - Severská stopa
Helldorado – The Ballad Of Nora Lee
Helldorado – Hellraising Outlaws
Helldorado – A Drinking Song
Helldorado – Guitar Noir
Stonefish Brigade – Streets Of Gold
Stonefish Brigade – Houselord
Stonefish Brigade – Downhill
Stonefish Brigade – Scream
The Brigade – Winter
The Brigade – We All Fall Down
The Brigade – Right In Front Of You
The Brigade – She Wouldn´t Let Me Drown

Mr. Beman

Mr. Beman

Jsem fanatickým příznivcem všeho, co se týká Ameriky devatenáctého století. Mám rád parní stroje, perkusní zbraně a hluboké lesy.

All articles of the author

Noční můra 27: Čerstvá krev

Noční můra 27: Čerstvá krev

Mr. Beman , Upírská ochutnávka z žil začínajících nebo ne zcela slavných muzikantů. Toulaví psi, pohřebácký bluegrass, prérie obarvená na černo a v Dupárně profil vydavatelství Sugar Hill Records.

Noční můra 31: Jayke Orvis speciál aneb Pankáči s banjem a mandolínou

Noční můra 31: Jayke Orvis speciál aneb Pankáči s banjem a mandolínou

Mr. Beman , Dupárnou proletí nejzajímavější esa ze stáje Farmageddon Records a Noční můra bude celá věnována jejich zdaleka největší hvězdě, vizionáři moderní root music Jayku Orvisovi.

Překroč tu čáru! aneb 10 filmů z americko-mexické hranice

Překroč tu čáru! aneb 10 filmů z americko-mexické hranice

Mr. Beman , Nejlepší border movies, plné vražd, drog, rozpáleného písku a podivných existencí.