Žádná jiná country hvězda není spjata s Čechami tak silně jako George Hamilton IV. Svými koncerty v Praze roku 1974 přepsal dějiny a i poté u nás díky přátelství s Jiřím Brabcem opakovaně koncertoval i nahrával. Jeho dráhu si blíže představíme v dnešním profilovém článku. Dřív nás ovšem čeká přehled novinek ze zámořské country scény.
Poslouchejte: George Hamilton IV a Country zprávy březen 2021
Country zprávy – březen 2021
Luke Combs začal oficiálně pracovat na své třetí desce. Ke své poslední megaúspěšné kolekci What You See Is What You Get v loňském roce vydal deluxe verzi s bonusovým diskem se šesti novými písněmi, z nichž některé se tématicky přímo týkaly aktuální pandemie. Countryový svět nyní vyhlíží světlo na konci tunelu a těšíme se tak na spousty nových songů, které nejen Luke Combs, ale i ostatní napsali během lockdownu.
Luke Combs
Reba McEntire podepsala smlouvu s produkční společností Timelife a zahraje si ve dvou nových filmech. Zatím byl oznámen rodinný vánoční film Christmas In Tune, který bude uveden letos před svátky a Reba pro něj rovněž natočí nové vánoční písně.
Reba McEntire
Kariéra Scottyho McCreery nabrala v posledních letech druhý dech – vítěz Americal Idol z roku 2011 se po několika neúspěšných letech vyšvihl zpátky do sedla, na kontě má nyní tři #1 hity v řadě a velmi slibně má našlápnuta i jeho nejnovější píseň You Time.
Richie McDonald opět opouští Lonestar. Sólový zpěvák jedné z nejúspěšnějších kapel přelomu milenia odešel už v roce 2007, aby se pokusil rozjet sólovou dráhu. To se mu nepodařilo a po pěti letech se do Lonestar vrátil. Nyní svým párťákům dává už zase sbohem, aby se mohl naplno věnovat svému hobby projektu, a to kapele The Frontmen of Country, což je trio, kde kromě McDonalda zpívá ještě Tim Rushlow (bývalý hlavní zpěvák Little Texas) a Larry Stewart (hlavní zpěvák Restless Heart). Příležitostně spolu vystupují již řadu let, v lednu 2018 hráli např. na Trumpově inauguraci a nyní to chtějí rozjet ve velkém.
The Frontmen of Country: Richie McDonald, Larry Stewart a Tim Rushlow
Ve stejný den, kdy McDonald ohlásil odchod, kapela Lonestar oznámila, že jejich novým zpěvákem se stává Drew Womack, bývalý zpěvák z The Sons of the Desert. Tato kapela zabodovala několika menšími hity na konci 90. let a nejvíce se proslavili hostováním na megahitu I Hope You Dance od Lee Ann Womack.
Nový line-up kapely Lonestar – sólo zpěv Drew Womack
Triston Marez je 23-letý kluk z Texasu, který ve svém okolí už nějakou dobu sbírá dílčí úspěchy s nezávislými singly. Možná by už dávno prorazil i na celostátní úrovni, kdyby start jeho dráhy už druhý rok nebrzdil koronavirus. S jeho novým singlem Where The Neon Lies se mu to však už možná podařit může - jedná se totiž o duet s legendárním Ronniem Dunnem.
Triston Marez
Travis Tritt v květnu vydá nové album po dlouhých 14 letech. Deska se jmenuje Set In Stone a Travis z ní zatím uvolnil první singl Smoke In A Bar, ke kterému rovnou natočil i klip.
Poctivá country muzika je nesmrtelná. Stylové tričko s originálním designem Country Music Will Never Die najdete v našem vidláckém eshopu DixieGear.cz. Díky za vaše objednávky – jen díky Vám můžeme vysílat a připravovat pro Vás speciální pořady jako třeba Country servis Petra Mečíře.
Poslouchejte: George Hamilton IV a Country zprávy březen 2021
George Hamilton IV: Mezinárodní velvyslanec country hudby
George Hamilton IV se narodil roku 1937 v Severní Karolíně jako čtvrtý George v rodové linii. Jelikož byli v době jeho narození jeho pradědeček, dědeček i otec stále naživu, do rodného listu mu byla napsána římská číslice IV.
George jako malý chlapec se svým dědečkem pravidelně poslouchal rozhlasová vysílání z Grand Ole Opry, a když trochu povyrostl, přivydělával si prodejem novin a za ušetřené peníze jezdil autobusem do Nashvillu, aby mohl koncerty v Grand Ole Opry sledovat naživo. Ve svých 18 letech poslal kazetu se svými amatérskými nahrávkami již tehdy slavnému producentovi Chetu Atkinsovi, který mu dopisem udělil několik rad ohledně startu kariéry.
V roce 1956 se Georgovi naskytla příležitost natočit během studia na vysoké škole baladu A Rose And A Baby Ruth od místního 22-letého textaře Johna D. Loudermilka. Georgovi na písni moc nezáleželo, jelikož se jednalo o pop a nikoliv o country, ale z písně se stal nečekaný obrovský hit a singlu se prodalo přes milion kusů. Z 19-letého George byla rázem popová superstar a dřív než se nadál, měl svého manažera, neustále vystupoval v televizi a koncertoval po celých Spojených státech spolu s Chuckem Berrym, Buddym Hollym, Eddiem Cochranem a Everly Brothers.
Na konci roku 1959 se však rozhodl vyslyšet volání srdce, popovou dráhu hodil za hlavu a přestěhoval se do Nashvillu, aby se stal country zpěvákem. Opět se spojil s Chetem Atkinsem, který s ním podepsal nahrávací smlouvu s RCA a také mu zařídil přijetí do souboru Grand Ole Opry, čímž se Georgovi splnil životní sen. Zabodoval s menšími hity Before This Day Ends a If You Don't Know I Ain't Gonna Tell You, když se mu opět ozval John D. Loudermilk, že pro něj má perfektní píseň. Jelikož „Baby Ruth“ z jeho popového hitu A Rose And A Baby Ruth je značka čokoládové tyčinky, George pak žertem vyprávěl, že tehdy Loudermilkovi odpověděl: „A co je to tentokrát? Petunie a tyčinka Mars?“ Píseň se ale jmenovala Abilene a v Hamiltonově podání vyletěla na 1. místo hitparády, kde se udržela čtyři týdny v řadě.
George Hamilton IV pak zabodoval i s dalšími úspěšnými country hity jako Fort Worth, Dallas Or Houston nebo Truck Drivin‘ Man. V polovině 60. let se začal přiklánět spíše k folkové tvorbě, velmi ho zaujala kanadská hudební scéna a zejména pak písničkář Gordon Lightfoot. Hamilton na country hitparádě slavil úspěch s Lightfootovou písní Early Morning Rain a s kanadskou tématikou pak vydal i několik alb, z nichž nejúspěšnější byla deska Canadian Pacific z roku 1969. George se v Kanadě velmi dobře uvedl a řadu let měl v kanadské televizi vlastní show.
Od roku 1967 jezdil pravidelně koncertovat do Anglie, kde si postupně vybudoval obří posluchačskou základnu. V roce 1970 v Londýně proběhl druhý ročník country festivalu ve Wembley, kam se z Československa vypravil i Jiří Brabec se svým Country Beatem. Zde se Brabec s Hamiltonem seznámil a brzy mezi nimi vzniklo velké přátelství. Roku 1974 se Brabcovi podařil husarský kousek, když domluvil vystoupení George Hamiltona IV v Praze.
Tehdy to byla ohromná událost – Hamilton se v březnu 1974 stal prvním americkým country umělcem v historii, který kdy vystoupil na východ od Berlínské zdi. V Praze za doprovodu Country Beatu odehrál čtyři vyprodané koncerty ve Sportovní hale, na základě kterých byl pak Hamilton pozván na koncert do Moskvy. George Hamilton IV si těmito show vysloužil přezdívku „Mezinárodní velvyslanec country hudby“ a zároveň tím otevřel dveře i dalším umělcům ze západu – krátce na to pak proběhlo velké turné kapely Nitty Gritty Dirt Band po Sovětském svazu a roku 1978 v Praze vystoupil i sám Johnny Cash.
George Hamilton IV se do Československa vrátil v roce 1982, kdy s Country Beatem Jiřího Brabce v Praze natočil dnes již legendární LP desku. Také do Prahy pozval své přátele – bratrské trio The Moody Brothers, kteří rovněž natočili s Country Beatem album. Spolupráce mezi Hamiltonem a Brabcem pokračovala i po revoluci. Jiří Brabec jezdil do Nashvillu natáčet svůj TV pořad Country Express Praha-Nashville a Hamilton mu pomáhal domlouvat rozhovory s americkými hvězdami. Sám se vracel i do Čech, a to až do roku 1993.
Hamilton celá 80. a 90. léta pilně zastával neoficiální roli vylvyslance country hudby a pravidelně koncertoval po celém světě včetně celé Evropy, Austrálie a Japonska, ale také třeba Afriky, Středního východu nebo Jamajky. Od 80. let ho na koncetech doprovázel syn George Hamilton V.
George Hamilton IV s Jiřím Brabcem
George také neustále vydával nové nahrávky, z nichž mnohé byly gospelové. Hamiltonovi předci přišli do Ameriky ze Skotska, avšak původně se jednalo o následovníky Mistra Jana Husa z českých zemí. Hlásili se proto k Jednotě bratrské a na území státu Severní Karolína zakládali vlastní kostely (v angličtině Moravian Church), které jsou tam dodnes. A jelikož byl Hamilton hrdým členem Jednoty bratrské, často vystupoval v kostelech Moravian Church a vyprávěl Američanům o Husovi. A samozřejmě to byl také jeden z důvodů, proč se tak rád vracel do Čech a navštěvoval pražské a brněnské kostely, a zejména pak Betlémskou kapli na Starém městě.
V roce 2005 jsem s Georgem Hamiltonem IV navázal kontakt a natočil s ním rozhovor. Při mých dalších cestách do Nashvillu mi pak George vždy ochotně pomáhal, a to hlavně se vstupy do zákulisí Grand Ole Opry. V roce 2010 se mi podařilo dát dohromady Hamiltonův návrat do Čech po 17 letech. Na Portě v Ústí nad Labem u té příležitosti proběhl slavnostní koncert u příležitosti nedožitých 70. narozenin Jiřího Brabce a George se tam po mnoha letech mimo jiné setkal s Naďou Urbánkovou, Karlem Kahovcem a Mirkem Černým. George v Čechách strávil týden a kromě koncertů v Ústí a v Chrastavě jsme postupně navštívili řadu jeho dávných přátel, z nichž mnozí byli bývalí hodnostáři Jednoty bratrské, s nimiž George na přelomu 80. a 90. let spolupracoval. O Georgově pobytu v Čechách jsem tehdy napsal podrobnou reportáž.
Tuto zdravici poslal George IV do Čech před svým příjezdem na Portu v roce 2010
Na pódiu Grand Ole Opry
George mnoho let platil za jednoho nejoblíbenějších a nejuznávanějších veteránů Grand Ole Opry a v roce 2010 oslavil 50. výročí svého členství. V pozdějších letech také přijal roli VIP průvodce a po zákulisí Opry prováděl skupinky turistů, kterým se tak dostalo fundovaného výkladu přímo od jedné z největších legend tohoto svatostánku. I na prahu sedmdesátky měl George energii na rozdávání a byl schopen klidně sednout do auta a sám si odřídit devět hodin dlouhou cestu na koncert do Kanady a druhý den zase zpět.
V roce 2008 se George dostal do hledáčku médií, když natočil parodii na svůj největší hit Abilene. Nový text se jmenoval Gasoline a jednalo se o satirický povzdech nad tehdejšími extrémně vysokými cenami benzínu, které Ameriku trápily po hospodářské krizi v roce 2008.
Velmi činný byl George i v pokročilém věku ve studiu a neustále tvořil nové nahrávky. Jen z těch posledních alb můžeme jmenovat bluegrassově laděné gospelové album On A Blue Ridge Sunday (2003), výroční desku k 50. výročí kariéry Heritage And Legacy (2006), gospelové dvojalbum Old Fashioned Hymns And Gospel Songs For Those Who Miss Them (2010), na kterém si zazpívala řada hostů včetně Rickyho Skaggse, Martyho Stuarta, Charleyho Pridea nebo Billa Andersona, kolekce texasských countryovek In The Heart Of Texas (2011), album k poctě alter ega Hanka Williamse – A Tribute To Luke The Drifter (2012) a poslední album Texas Cowboy Church (2013), na kterém natočil duety se svým synem Georgem V.
George Hamilton IV dostal 13. září 2014 infarkt a o čtyři dny později zemřel v nashvillské nemocnici. Bylo mu 77 let.
Poslouchejte: George Hamilton IV a Country zprávy březen 2021
Playlist:
Luke Combs - What You See Is What You Get
Reba McEntire - I'm A Survivor
Scotty McCreery - You Time
Little Texas - Amy's Back In Austin
Lonestar - Walking In Memphis
Triston Marez - Where The Neon Lies (with Ronnie Dunn)
Travis Tritt - Ghost Town Nation
George Hamilton IV - A Rose And A Baby Ruth
George Hamilton IV - Abilene
George Hamilton IV - Early Mornin' Rain
George Hamilton IV - Country Music in My Soul
George Hamilton IV - Glad To Come Around
George Hamilton IV - Break My Mind
George Hamilton IV - Truck Drivin' Man
George Hamilton IV - Forever Young