Honkytonk Jukebox 22: Proč je country v Čechách (pro někoho) sprosté slovo?

Honkytonk Jukebox 22: Proč je country v Čechách (pro někoho) sprosté slovo?

Náš odborník na současnou americkou country Petr Mečíř se ve velkém rozhovoru dostane z Nashvillu domů do Čech a zase zpátky.


Dolů

Poslední letošní Honkytonk Jukebox je poněkud netradiční. Celé dvě hodiny si budu povídat s Petrem Mečířem – člověkem, který má současnou americkou prvoligovou country music zmáknoutou jako málokdo v téhle zemi a povídání si samozřejmě proložíme muzikou, která bude dokreslovat to, o čem půjde řeč. Libo-li malou ochutnávku?

Tenhle klip byl jedním z těch, které nastartovaly celoživotní lásku Petra Mečíře k moderní americké country

Jaká je současná americká country? Ještě je v ní místo pro tradici nebo už housle a steelkytary podlehly v boji s rapem, R&B a metalem? Jaké jsou naživo velké country hvězdy? Je to jen banda nafoukaných panáků s thymolinovými úsměvy nebo normální lidi? A pořád si náš ještě pletou s Čečenskem? Jak vypadají country koncerty v zemi, kde se tahle muzika zrodila? Dá se vůbec ozvučit hala pro sto tisíc posluchačů? To vše a ještě mnohem víc se dozvíte v rozhovoru, ve kterém jsme samozřejmě vypíchli autentické zkušenosti a zážitky, kterých má Petr ze svých cest za muzikou nepočítaně.

Petr Mečíř právě zpovídá Rickyho Skaggse

Poslouchejte: Honkytonk Jukebox 22 – Rozhovor s Petrem Mečířem, díl 1

Poslouchejte: Honkytonk Jukebox 22 – Rozhovor s Petrem Mečířem, díl 2

Co se stane, když Trump a Obama vyrazí společně vyloupit zastavárnu. Tuhle kapelu si zapamatujte. Brothers Osborne.

Ale nezůstali jsme jen v USA, v rozhovoru s Petrem Mečířem jsme se dostali i do Evropy a máme pro vás i pár tipů, kam vyrazit za prvotřídním hudebním zážitkem. A nebudete muset ani urazit tisíce kilometrů, stačí přejet Šumavu a navštívit The Four Corners Music Hall v bavorském Untermeitingenu. 17.února tam bude hrát nezávislý rebel a písničkář Ray Scott, 12.března legendární Texasan Dale Watson a jeho The Lonestars a 2.června country –rockový divočák a Waylonův vskutku povedený synek Shooter Jennings. Ale bacha, vzhledem k malé kapacitě podniku (cca 100 míst) už je na nákup lístků skoro pozdě – neváhejte!

Pocta Merle Haggardovi. Kromě Dale Watsona uslyšíte a uvidíte Ray Bensona z Asleep At The Wheel

Samozřejmě v rozhovoru s Petrem Mečířem nemohlo nedojít i na jeho názor na naší country scénu. A světe div se, i zmlsané ucho znalce (to myslím s laskavou nadsázkou) našlo v našich luzích a hájích pár kapel, které by srovnání s americkou prvoligovou scénou sneslo. A kdo to je? Jo, to si holenkové budete muset poslechnout sami. Ale napovíme vám tímhle klipem...

Semleli jsme toho s Petrem Mečířem požehnaně a po exkurzi do Evropy jsme se vrátili zpátky za velkou louži. Ohlédnutí za rokem minulým i tipy na muziku, která nás čeká v roce 2018 a na kterou se Petr nejvíc těší – toť další náplň velkého dvouhodinového rozhovoru s člověkem, který sice nemá patent na rozum, ale jeho názory (nejen) na country muziku stojí rozhodně za poslech. A kdyby vám to bylo málo, není nic snazšího než zabrousit na Petrovy internetové stránky CountryZone.net, kde najdete reportáže z koncertů či rozhovory s řadou velkých hvězd americké country.

Petr Mečíř, Kix Brooks a Ronnie Dunn. Kdo je kdo, to asi poznáte sami.

No a pochopitelně si musím přihřát vlastní country polívčičku. Jsem moc rád, že Petra Mečíře máme už nějaký čas na palubě Rádia Dixie a dle ohlasů na jeho zasvěcené články o hudbě či o tématech s muzikou souvisejících a samozřejmě i podle stále rostoucího počtu posluchačů Petrova speciálního audiopořadu Country Servis soudím, že to byl šťastný tah a muzika, kterou má Petr rád, kterou hraje a o které píše, je ta pravá i pro spoustu z vás. Přehled článků Petra Mečíře na našem webu najdete ZDE a všechny díly Country Servisu připravené k okamžitému poslechu najdete TADY.

Holky bysme u nás doma měli, nějaký ty pickupy bysme taky našli, tak ještě toho Brookse s Dunnem sem nějak dostat. Nemáte někdo zbytečnejch 15 mega?

Poslouchejte: Honkytonk Jukebox 22 – Rozhovor s Petrem Mečířem, díl 1

Poslouchejte: Honkytonk Jukebox 22 – Rozhovor s Petrem Mečířem, díl 2

Tak a to by bylo z Honkytonk Jukeboxu pro letošní rok všechno. Spolu s Petrem Mečířem Vám děkujeme za čas, který jste našemu plkání věnovali a přejeme Vám do Nového Roku hodně zdraví, spokojenosti a spoustu príma muziky! Mějte se fajn a nezapomeňte - další, tentokrát regulérní díl Honkytonk Jukeboxu má premiéru už za týden, jako obvykle každý první čtvrtek v měsíci. Stay tuned, folks!

Díky našemu eshopu DixieGear si svoji oblíbenou muziku můžete i voblíknout...

Playlist Honkytonk Jukebox 22 – Rozhovor s Petrem Mečířem, část 1
The Charlie Daniels Band – In America
The Charlie Daniels Band – The Legend Of Wooly Swamp
Alan Jackson – The Older I Get
Garth Brooks - Pure Adrenaline
George Strait – Kicked Outta Country
Montgomery Gentry – If You Ever Stop Lovin´ Me

Playlist Honkytonk Jukebox 22 – Rozhovor s Petrem Mečířem, část 2
Mark Chesnutt – Oughta Miss Me By Now
Shooter Jennings – Gone To Carolina
Tomáš Linka – Když tě zítra nepotkám
Billy Joe Shaver – Live Forever
Brothers Osborne – It Ain´t My Fault
Rick Trevino – Cowboys Like Me
Brooks & Dunn – My Maria

Martin Pešek

Martin Pešek

Konzervativní Kozoroh na trnité cestě ke splnění svého amerického snu. Tenhle svět potřebuje opravdu trochu víc buranů.

All articles of the author

Honkytonk Jukebox 7: Ďábel přešel z blackmetalu na country

Honkytonk Jukebox 7: Ďábel přešel z blackmetalu na country

Martin Pešek , Nové desky (nejen) pro posluchače Rádia Dixie. Seveřanský redneck Aaron Lewis, alkoholický gospelgrass The Devil Makes Three a americký tulák Matt Woods. Slavné americké vlaky v country i rockových písních.

Hurá na jih 22:  Smokey Fingers - southern rock made in Italy

Hurá na jih 22: Smokey Fingers - southern rock made in Italy

Dalibor Mierva , Rozhovor s jednou z nejlepších evropských jižanských kapel, italskými Smokey Fingers. Už máte jejich nové album?

Travis Tritt: Pistolník, který se nikdy neohlíží zpět

Travis Tritt: Pistolník, který se nikdy neohlíží zpět

Petr Mečíř , Bouřlivák, odpůrce klobouků a fanda do zbraní Travis Tritt přinesl do country pořádnou dávku jižanského rocku.