Honkytonk Jukebox 7: Ďábel přešel z blackmetalu na country

Honkytonk Jukebox 7: Ďábel přešel z blackmetalu na country

Nové desky (nejen) pro posluchače Rádia Dixie. Seveřanský redneck Aaron Lewis, alkoholický gospelgrass The Devil Makes Three a americký tulák Matt Woods. Slavné americké vlaky v country i rockových písních.


Dolů

První hodina Honkytonk Jukeboxu bude opět poněkud netradiční, ovšem dneska zase trochu jinak než posledně. Pojal jsem ji jako soundtrack (nebo chcete-li „hudební doprovod“) ke článku našeho vláčkařského guru Richarda Spitzera Skutečné americké vlaky, které inspirovaly slavné písně. Dozvíte se v něm, kudy jezdil slavný Oranžový expres, jak to bylo s havárií Starý devadesátsedmičky, co bylo dřív – jestli vlak nebo píseň Wabash Cannonball, zapátráme po předobrazu Leadbellyho Půlnočního rychlíku a projedeme se Amerikou ve Willie Nelsonem proslaveném expresu City of New Orleans. Hrát nám k tomu budou kapely americké i české a povedlo se mi vybrat fakt pěkný chuťovky… Tak nasedat a nezapomeňte si pak přečíst ten Richardův článek! Druhý díl už se připravuje…

Takhle vypadal vlak Orange Blossom Special v dobách své největší slávy. Chcete vědět víc? Čtěte ZDE

Poslouchejte: Píšťaly, pražce a dunění kol slavných vlaků – část 1

Ve druhé hodině Honkytonk Jukeboxu jukneme (jako ostatně vždycky) na trojici nových desek, které mi řízením osudu uvízly v uchu, a věřím, že se budou líbit i vám. Písně z nich zcela jistě najdete i v běžném playlistu našeho internetového Rádia Dixie.

Poslouchejte: Honkytonk Jukebox 7 – Ďábel přešel z blackmetalu na country

Aaron Lewis – Hříchy a ztráty seveřanského rednecka

Když zpěvák a kytarista úspěšné rockové kapely začne zpívat a nahrávat country, dost často je to průšvih, protože to nebývá přirozené a od srdce. To ovšem není případ Aarona Lewise. Sám s kytarou hrál po barech a malých klubech už ve svých sedmnácti letech a svoje vlastní písně skládal do šuplíku i během své úspěšné kariéry s metalovou kapelou Staind. Před čtyřmi lety debutoval na nashvillské scéně svou prvotinou The Road a letos vydává svou druhou country (nebo přesněji country-rockovou) desku Sinner. Natočena byla na jeden zátah během jediné osmnáctihodinové nahrávací frekvence a najdeme na ni muziku, která by mohla klidně znít z alb Hanka Juniora nebo Kid Rocka

Písně o bojích s osobními démony, o lásce, ztrátách, hříchu i o naději se nesou jak v tradičním country duchu, tak v modernější a tvrdší podobě, s výrazným Aaronovým barytonem v popředí. Změna image z drsného metalisty do venkovským vzduchem ošlehaného vidláka je ovšem naprosto věrohodná, rozhodně neposloucháte jednorázový recyklát na téma whiskey, pickupy, baby a southern pride, tenhle týpek z Massachusetts vám nic nevnucuje, on to prostě takhle měl vždycky a jeho metalová kariéra byla podle mě jen taková dočasná odbočka. Nakonec je mu přes čtyřicet a to už je tak akorát na trochu míň hlučnou hudbu. Za mě palec nahoru a šup s ním do playlistu!

Aaron Lewis - Sinner
16.9.2016
Dot Records
http://www.aaronlewismusic.com/

The Devil Makes Three – Z putyky do kostela a zpět

Na kalifornském triu The Devil Makes Three spolehlivě pohoří každý hudební škatulkovatel. Takhle prostě vypadá současná americká akustická muzika – mix bluegrassu, dřevního blues, tradičních old-time kutálek a lehce elektrifikovaných kytar (občas) se snaze o přesnější žánrové zařazení úspěšně vzpouzí, což je jednoznačně ku prospěchu věci. Pátou řadovou desku pojala tahle ďábelská trojka jako cestu od divoké a hříšné sobotní nocí plné pančovaného chlastu a laciných voňavek k pokoře, smíření a odpuštění v chrámu Páně. Všechny písně (s výjimkou tradicionálu Down In The Valley) na albu jsou covery, najdeme zde vesměs méně známé kousky Roberta Johnsona, Willie Nelsona, Muddy Waterse či Toma Waitse a sound kapely citlivě doplňují hosté, mezi nimiž vyniká fenomenální Jerry Douglas na dobro a steelkytaru či Emmylou Harris zpívající druhý hlas ve Van Zandtově hitu Waiting Around To Die – mimochodem asi nejsilnější verze téhle písně, kterou jsem kdy slyšel. Jako průvodce rockera po méně hlučné, ale možná o to víc oslovující americké muzice, mi tohle album přijde ideální.

The Devil Makes Three - Redemption & Ruin
16.9.2016
New West Records
http://www.thedevilmakesthree.com/

Matt Woods – Tulák po vedlejších cestách

Neuvěřitelný úspěch Chrise Stapletona v nejvyšší lize americké country by mohl v cestě k většímu zájmu posluchačů pomoci i dalším nezávislým zpěvákům, autorům a kapelám. Jedním z těch, kteří by si to zasloužili, je i Matt Woods. Talentovaný písničkář a charismatický zpěvák působí na první pohled jako jeden z dnes tak cool kavárenských hipsterů, ale stačí se zaposlouchat do jeho písní a máte rychle jasno. Tohle je doopravdy.

Stejně jako na před dvěma lety vydaném albu With Love From Brushy Mountain vás Matt nenásilně, ale o to hlouběji vtáhne do opravdového světa. Do Ameriky vedlejších cest, obytných přívěsů, tvrdě pracujících lidí, kteří nejsou dokonalí, mají své chyby, ale perou se se životem, jak se dá. Protože jen takhle se dá přežít. A o lásku jde až v první řadě. Po hudební stránce nepřináší album How To Survive nic převratného, písně plynou vesměs ve středním tempu a kytarový sound lehce a citlivě zdobí steelka či piano, ale v uších vám rozhodně ulpí Mattův zpěv. Příběhy, které nasbíral při svém putování Amerikou, jsou v jeho podání silné a uvěřitelné a to je v tomhle případě to hlavní.

Matt Woods – How To Survive
7.10.2016
Lonely Ones Records
http://www.therealmattwoods.com/

Playlist Píšťaly, pražce a dunění kol slavných vlaků – část 1
Johnny Cash – Orange Blossom Special
Greenhorns – Oranžový expres
Pavel Bobek a Greenhorns – Havárka starý sedmadevadesátky
The Smoking Guns – Wreck Of Old 97
Flatt & Scruggs – Wabash Cannonball
Zdeněk Kocman – Wabash Cannonball
The Kansas State Pride of Wildcatland Marching Band – Wabash Cannonball
Creedence Clearwater Revival – The Midnight Special
Paběrky – Půlnoční rychlík
The Seldom Scene – City Of New Orleans
The Highwaymen - City Of New Orleans
The Charlie Daniels Band – Orange Blossom Special

Playlist Honkytonk Jukebox 7 – Ďábel přešel z blackmetalu na country
Aaron Lewis (feat.Willie Nelson) – Sinner
Aaron Lewis – Whiskey And You
Aaron Lewis – Northern Redneck
Aaron Lewis – Lost And Lonely
The Devil Makes Three – Drunken Hearted Man
The Devil Makes Three – There´ll Be A Jubilee
The Devil Makes Three – Waiting Around To Die
The Devil Makes Three – Down In The Valley
Matt Woods – The American Way
Matt Woods – Fireflies
Matt Woods – Bound to Lose

Martin Pešek

Martin Pešek

Konzervativní Kozoroh na trnité cestě ke splnění svého amerického snu. Tenhle svět potřebuje opravdu trochu víc buranů.

All articles of the author

CMA Awards již popadesáté, Grand Ole Opry v New Yorku a Gretchen Wilson na tahu

CMA Awards již popadesáté, Grand Ole Opry v New Yorku a Gretchen Wilson na tahu

Petr Mečíř , Další díl Country Servisu Petra Mečíře přináší nejčerstvější aktuality z první ligy nashvillské country music a profil rebela se zlatým hrdlem Ronnie Dunna.

Honkytonk Jukebox 6: Dálnice, bary, tvrdá muzika, bahno a návrat ke kořenům

Honkytonk Jukebox 6: Dálnice, bary, tvrdá muzika, bahno a návrat ke kořenům

Martin Pešek , Výběr z nejžhavějších novinek americké country a southern-rockové scény. Noví Blackberry Smoke, zabahnění Texasani Whiskey Myers a přemýšliví tuláci po Americe Reckless Kelly. Předtím ještě Indra Vostrá, „Nad dopisy diváků“ a soundtrack k prezidentským volbám v USA.

Skutečné americké vlaky, které inspirovaly slavné písně (1.díl)

Skutečné americké vlaky, které inspirovaly slavné písně (1.díl)

Richard Spitzer , Kudy jezdil Oranžový expres? A jak to bylo s havárií staré Sedmadevadesátky? Slavné vlaky, které se staly inspirací pro textaře a skladatele neméně slavných písní.