Filmy o country music, které stojí za to poznat

Filmy o country music, které stojí za to poznat

Těhle osm kousků skoukne bez problémů kotlíkář i bigbíťák. Nejsou jen o country, jsou především o Americe. Ale muzika je tam všude parádní.

Dolů

Filmů, které jsou více či méně spojené s muzikou, je spousta. V řadě z nich hraje hlavní roli country music. Do našeho výběru jsme zařadili ty z nich, které s potěšením skoukne i rocker či bigbíťák. Jsou totiž nejenom o hudbě a slavných hvězdách, ale především o Americe.

NASHVILLE (1975)

Nashville patří k nejvýraznějším snímkům Roberta Altmana (MASH, McCabe a paní Millerová). Je stejně trhlý a v dobrém smyslu neuctivý jako Altman sám: napůl dokument, napůl hořká satira na hudební průmysl. Příjezd kandidáta jisté politické strany vede k řadě trapných estrád, které však málem vyvrcholí tragédií. Oscarovou písničku I’m Easy tu zpívá herec Keith Carradine.
COAL MINER’S DAUGHTER (1980)


Film Coal Miner’s Daughter, uváděný u nás pod názvem První dáma country music, pojednává o životě populární Loretty Lynn. Předlohou se stala zpěvaččina předčasná autobiografie – v době uvedení snímku do kin bylo Lorettě teprve 48 let. Dceru horníka z Kentucky, kterého zajímavě ztvárnil bubeník skupiny The Band Levon Helm, hrála v dobře napsaném příběhu Sissy Spacek, známá z hororu Carrie. Ne náhodou za svou roli získala Oscara.HONEYSUCKLE ROSE (1980)

Film s Williem Nelsonem v hlavní roli je známější pod svým druhým názvem: On The Road Again. Příběh zpěváka jménem Buck Bonham, váhajícího mezi životem s manželkou a atraktivní milenkou, byl nominován na Oscara za titulní, dnes už klasickou píseň. Scénář nestojí za moc, ale Williemu úloha proutníka na cestách evidentně sedne. A muzika? Nemá chybu. Takhle to přesně vypadalo na Nelsonových koncertech, jejich atmosféra je zde zachycená dokonale, což platí i pro souběžně vydaný stejnojmenný soundtrack dostupný i dnes na CD.

SWEET DREAMS (1985)

Zfilmovaný životopis Patsy Cline bývá obviňován z mnoha nepřesností. Na druhou stranu v něm osudem stíhanou star hraje charismatická Jessica Lange. Vyberte si! Teprve třicetiletá zpěvačka (Patsy Cline byl její pseudonym) zemřela v roce 1963 při leteckém neštěstí. Zanechala po sobě hity I Fall To Pieces, Crazy a titulní Sweet Dreams.

FALLING FROM GRACE (1992)

Znáte Johna Mellencampa? Velký svéráz, něco mezi Dylanem a Danem Bártou. Potížista, aktivista a rocker až na půdu. Zároveň ale rád putuje ke kořenům americké hudby, ať už k angažovanému folku Woodyho Guthrieho, nebo k blues a předválečné country music. V roce 1992 natočil film Upadnout v nemilost o úspěšném muzikantovi, co se po letech vrací na skok domů do malého města v Indianě. Samozřejmě ho tato cesta promění…
O BROTHER, WHERE ART THOU? (2000)


Bizarní biják z přelomu tisíciletí, režírovaný bratry Coeny, může posloužit jako taková hodně zběsilá lekce z dějin americké „roots music“. Na cestě podobné dobrodružstvím bájného Odyssea čeká tři uprchlé trestance v čele s Georgem Clooneym iniciační setkání s gospelem, blues i hillbilly. Soundtrack sestavený producentem T-Bone Burnettem může za oživení zájmu o původní nahrávky Ralpha Stanleyho a jiných průkopníků bluegrassu.A PRAIRIE HOME COMPANION (2006)

A ještě jednou režisér Robert Altman. V brilantní retrokomedii Zítra nehrajeme! o protagonistech rozhlasové country show, kterou se kdosi nahoře – reprezentovaný smrtelně vážným Tommy Leem Jonesem – chystá po mnoha letech zrušit. Meryl Streep je v roli stárnoucí zpěvačky prostě skvělá a půvab nepostrádají ani přisprostlé songy v podání Woodyho Harrelsona. Film je také známý tím, že v něm zazněl snad největší kameňák v historii humoru vůbec. Dva tučňáci stojí na kře. První povídá: Vypadáš, jako bys měl frak. Druhý na to: Kdo říká, že nemám?


CRAZY HEART (2009)

Nebýt tohoto místy vtipného, místy dojemného filmu o vyhořelém psanci Bad Blakeovi, většina z nás by ani nevěděla, že herec Jeff Bridges je také zkušeným zpěvákem a kytaristou. V hudební režii T-Bone Burnetta se mu povedlo skórovat hitem Fallin’ & Flyin’ a chvíli na to vydal debutovou desku. Jeho image větrem ošlehané sosny je pro žánr country naprosto dokonalá. Sám Jeff se nechal slyšet, že svou postavu vytvořil podle osoby kultovního písničkáře Ramblin’ Jacka Elliotta.Michal Bystrov

Michal Bystrov

Novinář, překladatel, muzikant. Autor knižní trilogie Příběhy písní. Články: LN, HN, Reflex, Aktuálně, UNI, Rock & All.

All articles of the author

Bemanova Noční můra 9: Na pokraji šílenství

Bemanova Noční můra 9: Na pokraji šílenství

Mr. Beman , Průzkum hudebních experimentů a temných zákoutí lidské duše. V Dupárně muzika z kultovního seriálu True Detective.

Mohl Jih zvítězit? Alternativní historie americké občanské války

Mohl Jih zvítězit? Alternativní historie americké občanské války

Lukáš Visingr , Na světovém i českém knižním trhu se vyskytuje dlouhá řada knih, které se s větší nebo menší vážností věnují hypotetickému vítězství Konfederace.

To nejlepší z Dixie - část 1: Od zaprášených pickupů až k holkám z Playboye

To nejlepší z Dixie - část 1: Od zaprášených pickupů až k holkám z Playboye

Martin Pešek , Do rubriky Lifestyle se schová skoro vše. Výběr z těch nejúspěšnějších článků o americkém „way of life“, které vám možná unikly. Teď to můžete napravit.