Jak je těžké zahrát Hanka Williamse

Jak je těžké zahrát Hanka Williamse

Film I Saw The Light o životě krále americké country music Hanka Williamse se chystá do kin a hned se kolem něj zvedla vlna emocí. Hanka totiž hraje Angličan!


Dolů

Je to zvláštní. Jeho kariéra trvala jen pár let, za svého života vydal pouhých třicet singlů. Zemřel v devětadvaceti. A přesto zůstává Hank Williams i po půl století králem americké country music. Letos o něm natočili film I Saw The Light, a hned se zvedla vlna emocí. Jako kdyby nikdy neumřel. Hankův fenomén patří k stejným úkazům jako UFO nebo polární záře. A není o nic méně tajemný…

Škatulka COUNTRY je pro Hankovy písně příliš těsná

Zkraje bychom si měli povědět, že i když se písně Hanka Williamse strkají do škatulky s nápisem COUNTRY, jeho vlastní dcera Jett Williamsová to odmítá. A má pravdu. Ne náhodou patří autor hitů Jambalaya (On The Bayou), Hey, Good Lookin’ a I’m So Lonesome I Could Cry k velkým vzorům muzikantů, kteří s country nebo jižanskou hudbou nemají skoro nic společného, a když, tak jenom okrajově. Za geniálního zpěváka a skladatele ho považuje Bob Dylan – a když tohle řekne člověk, kterého statitisíce považují za nejlepšího písničkáře všech dob, už to něco znamená. Williamsovy šlágry vzkřísili v padesátých a šedesátých letech lidé jako Ray Charles, Jerry Lee Lewis a Carl Perkins. U nás je zpíval třeba Karel Gott (Ptačí nářečí) nebo Karel Hála (Dej mi pár okovů). Můžeme tedy směle prohlásit, že starý dobrý Hank zasáhl i do historie rock’n’rollu a středního proudu.

Vlevo britský herec Tom Hiddleston, vpravo sám velký Hank Williams

Prvním filmovým Hankem měl být sám Elvis

Před pěti lety dostal Williams posmrtně Pulitzerovu cenu! To se countrymanům běžně nestává. Zkrátka – ve dvacátém století najdeme málo příkladů tak inspirativních osobností, ke kterým by vzhlíželi posluchači i hudebníci napříč všemi žánry a generacemi. Když k tomu přičteme nešťastnou smrt na vrcholu slávy, je jasné, proč se o životě Hanka Williamse také točí filmy. Začalo to v roce 1964 snímkem Your Cheatin’ Heart s Georgem Hamiltonem v hlavní roli. Původně měl být obsazen Elvis Presley, to ale zatrhla sama Hankova vdova, Audrey WilliamsováPísně svého otce pro film Your Cheatin´ Heart nazpíval jeho syn Hank Williams Jr.

Na konci roku 1980 vznikl film Hank Williams: The Show He Never Gave, který se začal natáčet přesně v den, kdy byl zastřelen John Lennon. 

Film Hank Williams: The Show He Never Gave je vlastně záznam koncertu, který nikdy neproběhl. V hlavní roli Sneezy Waters.

Pokus o williamsovskou road movie moc nevyšel

Tvůrci osamělé road movie The Last Ride se před třemi lety pokusili zrekonstruovat zpěvákovy poslední chvíle. (Hank zemřel prvního ledna 1953 kolem půlnoci na zadním sedadle auta, cestou z malého bistra v Bristolu ve Virginii na benzínovou stanici v Oak Hillu. Důvod? Kombinace chloralhydrátu a alkoholu.) Nakonec ale to jediné, co si diváci z „Poslední jízdy“ zapamatovali, je bizarní skutečnost, že Williamse představuje Henry Thomas, který kdysi ztvárnil hlavní dětskou roli ve Spielbergově bijáku E.T. – Mimozemšťan.

Film The Last Ride možná není nic moc, ale reálie padesátých let jsou v něm dokonalé. A ty auťáky…

Nejnovější filmový Hank je Angličan

A teď se tedy filmaři rozhodli, že je čas na pořádný životopis. Ale už obsazení ústřední úlohy v letošním filmu I Saw The Light bylo přinejmenším odvážné. Hanka Williamse totiž hraje Tom Hiddleston, který se nenarodil v Alabamě, ani ve Virginii, ba ani v Tennessee. Jde o shakespearovského herce původem z londýnského Westminsteru. Dětství strávil ve Wimbledonu, mládí v Oxfordu, studoval na Eton College. Není divu, že na něj zpěvákův vnuk Hank Williams III podrážděně vybafl: „Tome Hiddlestone, roli Hirama Hanka Williamse, Sr. nejenže musí hrát Američan, ale ještě ho musí hrát Američan z Jihu, který dýchá a zpívá tak, jako dýchal a zpíval on. Ty nemáš jižanskou duši a v hlase nemáš ten táhlý tón.“

Jestlipak se filmu I Saw The Light dočkáme i v našich kinech? 

Na Hiddlestonovu obranu uvěďme, že je to vážně inteligentní a nadaný mladý muž. Co se týká osoby režiséra, Marc Abraham sice předtím natočil jen jeden celovečerní film, ale jako scenárista se podílel na úspěchu seriálů 21 Jump Street a Měsíční svit a jako producent či koproducent zaštítil kultovní hudební snímek The Commitments i špionážní trhák Spy Game s Robertem Redfordem. Není to tedy úplný neználek. I Saw The Light asi nemá šanci zaujmout široké masy, určitě však přispěje k oživení zájmu o jednu z největších poválečných hvězd, která zářila pouhé tři roky a těsně před třicítkou dala fanouškům adieu přesně podle hesla: „Lepší shořet než vyhasnout…“První díl vynikajícího dokumentu BBC o životě a hudbě Hanka Williamse. Další čtyři díly už si na youtube najdete asi sami.


Michal Bystrov

Michal Bystrov

Novinář, překladatel, muzikant. Autor knižní trilogie Příběhy písní. Články: LN, HN, Reflex, Aktuálně, UNI, Rock & All.

All articles of the author

Dukes of Hazzard: Kratochvíle jižanského rednecka

Dukes of Hazzard: Kratochvíle jižanského rednecka

Vojta Dobeš , Rychlá auta, nelegální pálenka a country. To je všechno, co jižanskému redneckovi stačí ke štěstí. A v tomhle filmu najdete všechno. Jo, a holky. A vtipy.

Moonshine whiskey: Samohonka z Jihu

Moonshine whiskey: Samohonka z Jihu

Mr. Beman , Doma pálená whiskey se stala poslední baštou odporu Konfederace proti vítězným USA a jejim úřadům. Hlavně proti berňáku. Což platí dodnes.

Justified aneb Strážce pořádku: Zločin, uhlí a rapující banja v TV seriálu z amerického Vidlákova

Justified aneb Strážce pořádku: Zločin, uhlí a rapující banja v TV seriálu z amerického Vidlákova

Mr. Beman , Seriál Justified se stal kultem. Drsná detektivka s drsnou muzikou v kulisách ještě drsnějšího amerického venkova. Vítejte v Kentucky.