Hurá na Jih 65: Pěkně divoké kořeny The Wild Roots

Hurá na Jih 65: Pěkně divoké kořeny The Wild Roots

R.I.P. Charlie Daniels, dlouho očekáváné album Big Boy bandu je na světě, pozvánka do Teplického rockáče K.N.A.K. na Livin Free  a rozhovor s Adamem „Krakenem“ Virtem, hlavní osobností The Wild Roots. 


Dolů

Když jsem od začátku července plánoval, co do nového dílu pořadu Hurá na jih dám, měl jsem to celkem jednoduché. Tento měsíc to je celé na mě a mohl jsem si vymýšlet cokoli. Hlavní náplň byla jasná. Začátkem června jsem natočil rozhovor s kapelníkem The Wild Roots, ale co do Drbárny? Nejdříve to vypadalo, že to bude lautr celé domácí záležitost, než do toho 6.července hodil vidle Charlie Daniels tím, že umřel. 

Poslouchejte: Hurá na Jih 56 –The Wild Roots

Dališova Drbárna

Charlie Daniels byl mimořádnou osobností southern rocku. Kapelník Charlie Daniels Bandu, kytarista, houslista, zpěvák, organizátor, propagátor … I když sound jeho kapely byl spíše countryový, a proč ne, vždyť country je jedním z důležitých kořenů southern rocku, tak ho můžeme směle považovat za důležitou osobnost a propagátora southern rocku, jako svébytného hudebního stylu v celé jeho pestrosti. 

Charlie Daniels

Kromě cca 32 studiových řadových alb a nepočítaně kompilací a koncertních alb si my, rockově založení jižani, vážíme Charlie Danielse také za jeho aktivity spojené s pořádáním Volunteer Jamu. Koncertních setkání muzikantů, které začalo prvním ročníkem v roce 1974. Z našeho pohledu byl velmi významný V.ročník v lednu 1979, kdy se na pódiu, společně s Charlie Daniels Bandem jeden rok a tři měsíce po leteckém neštěstí, objevili někteří muzikanti Lynyrd Skynyrd

Nebudu tady dnes uvádět žádné detaily ze života Charlie Danielse. To zde v nedávné minulosti naprosto skvěle udělal Petr Mečíř ve svém Country Servisu v Charileho profilovém článku doprovázeném podcastem a dokonce se mu povedl i exkluzivní rozhovor.

Spíš bych připomněl XIII. Ročník Volunteer Jamu z 6.září 1987, kdy Charlie Daniels poprvé přivedl na pódium znovuobnovené Lynyrd Skynyrd a poprvé s Johnny Van Zantem u mikrofonu. Za zmínku a zaznamenání stojí také moment na začátku písničky Workin´For MCA, kdy na pódium přivezou Allena Collinse, který v té době už byl připoután na invalidní vozík po předcházející autonehodě. Allen pak za cca rok a půl zemřel 23. ledna 1990 na chronický zápal plic a je pohřben vedle své manželky v Jacksonville na Floridě. Fenomenální úspěch tohoto vystoupení LS následně nastartoval druhou kariéru Lynyrd Skynyrd. Díky Charlie za vše a R.I.P.

Už víc než rok tady do vás hustím informace o domácích kapelách, které průběžně oznámily práce na svých albech. Vzpomínáte? Big Boy Band, Full House, Last Rebel, Petr Bultas band, Pumpa … Sem tam jsem z někoho vytáhl nějaký promo singlík (Big Boy Band a Full House) a nejpracovitější a nejrychlejší na cílové pásce se ukázal plzeňský Big Boy Band. 3.července 2020 spatřilo světlo světa první řadové album této kapely Outlaws.

Nebylo žádným překvapením, že současná produkce Big Boy Bandu je hodně country rocková. Ostatně proč ne. Takových kapel, hrajících současnou americkou country u nás zas tak moc není. Během natáčení alba došlo v kapele k personálnímu zemětřesení. Odešli dva bývalí hráči (houslista a bubeník) a nový hráč na steel kytaru, dobro a banjo Jan Seidl dokonce zemřel, když podlehl dlouhé zákeřné nemoci. Mimochodem celé album mu kapela věnovala.

Big Boy Band s H.Seidlem úplně vpravo

Jak jsem psal výše, kapela obdržela zásilku s novým albem z výroby v pátek 3.července, a tak si ho mohli vzít s sebou 4.7. na akci Bizon Hill Days, kde hráli a kde jsem se, shodou okolností, taky vyskytoval. Bylo mi ctí přijmout pozvání na pódium a stát se, společně s Bejkem, kmotry tohoto hudebního miminka a uvést je do života politím skvělým bourbonem Bulleit.

křest CD Outlaws na Bizon Hills Day

Nesmím zapomenout na ještě jeden úspěch Big Boy Bandu. V hlasování posluchačů Country Rádia vyhráli soutěž „Talent Country Rádia 2020“. A to se taky počítá. V pořadu samotném si zahrajeme dvě písničky z alba Outlaws a tak by se slušelo dát sem taky nějaké video. Že jo. Tak tady je a další si najdete sami. A pokud byste se o téhle kapele chtěli dozvědět víc, máme tady starší rozhovor s kapelou z 30. dílu Hurá na jih.

Jo a hrajeme a natáčíme jen a jen díky tomu, že si občas koupíte něco v našem vidláckém eshopu DixieGear.cz. Díky!

Než se pustím do hlavní části programu dnešního Hurá na jih, povídání s Krakenem, musím připomenout jednu důležitou věc. Dál pokračuje dlouhodobý projekt Rádia Dixie. 31.7.2020 se uskuteční třetí pokračování Dixie On The Road v rockovém klubu K.N.A.K. v Teplicích. Tentokrát se představí skvělá blues rockově jižanská kapely Livin Free v čele s Honzou Holečkem, Vl. Gumou Kulhánkem a dvěma mladíky Tomášem Frolíkem a Michaelem Noskem. Nejen o Livin Free jsem si před časem povídal s Honzou Holečkem a ten rozhovor najdete tady.

Protože už (ještě) jsou opatření pro pořádání takových koncertů vstřícnější, je možné do K.N.A.K.u přijít v plném počtu k naplnění kapacity sálu. To bych vřele doporučil. Kdo má ale přesto smolíka a má něco neodkladného, může využít tradičního live streamu z pohodlí domácího obýváku. Taky nezapomeňte na další perličku. Z každého koncertu jsou natáčeny zvukové záznamy, které později vyjdou na albu. To si můžete už teď objednávat a taky mrknout, které koncerty nás ještě v budoucnu čekají a to zde

Poslouchejte: Hurá na Jih 65 – The Wild Roots

Pěkně divoké kořeny The Wild Roots 

Dnešní rozhovor s hostem pořadu Hurá na Jih nás zavede do Mariánských Lázní, kde má zkušebnu a domácí studio mladá nadějná kapela The Wild Roots. Přesně před rokem 26.7.2019 jsem je viděl poprvé naživo v pražské Výtoni, když mě předtím uhranulo jejich čerstvě vydané album, které jsem dostal od kamaráda Luboše Gnojka

The Wild Roots 26.7.2019 na Výtoni

Už tenkrát na Výtoni jsme se domluvili, že někdy v budoucnu udělám s kapelou pro Rádio Dixie rozhovor. No, trvalo to celý rok a nakonec jsem se sešel jen s kapelníkem, bubeníkem, zpěvákem a ideologem kapely Adamem Krakenem Virtem.

s Krakenem ve zkušebně

The Wild Roots jsem pak viděl naživo ještě jednou, v říjnu 2019 v pražském klubu Futurum, sleduji jejich aktivity na webu a FB a jsem jejich velký fanoušek. I proto jsem je propašoval do tohoto pořadu Hurá na jih, když jsem 54. díl nazval Jižanský crossover a představil čtyři kapely, které hrají tu více, tu méně zřejmý southern rock. Vzpomínáte? Black Velvet Suicide, Nandha Blues, SoundtrucK a právě The Wild Roots

The Wild Roots samozřejmě nejsou southern rocková kapela, jak by si to pod tímto pojmenováním mohl ortodoxní jižan představit. Tahle mladá partička hraje muziku, kterou jejich kapelník sám nazývá crossoverem, protože v té hudbě si může zalíbení najít každý, kdo má muziku rád a neposlouchá ji jen u ranní snídaně, nebo svačiny, nebo někde na dílně jako zvukovou kulisu (např.Rádio Blanííííík … apod.) Tam The Wild Roots fakt nehledejte. Tahle partička umí namíchat správný hudební koktejl. Rozpálit pořádný rock´n´roll, ostré i jemné kytarové blues, něco psychedelie, stejně jako něžnou skotskou baladu. Třeba jako tohle nejposlednější video.

Kraken v rozhovoru prozradil, že se teď už chtějí od těchto baladických písniček odpíchnout jinam a nechat je minulostí. Určitě si ale i ten další starší a nový repertoár najde dost příznivců mezi staršími rockery a bluesmany, stejně jako mezi omladinou, které dlouho netrvá a pustí se při koncertech do tance.

Při povídání jsme se dostali i k otázce, jak se může u nás mladá začínající kapela prosadit a dostat do širšího povědomí posluchačů, jak se to zatím The Wild Roots daří. Kraken to přičítá jednak pracovitosti kapely, zatvrzelém trvání na svém vlastním přístupu k muzice (nenechat se moc ovlivňovat komerční produkcí), dobrém managementu (skvělý Ricardo Delfino), dobrém týmu spolupracovníků (zvukař a fotograf) a v neposlední řadě i štěstí být ve správný čas na správném místě.

Právě managerovi The Wild Roots Ricardovi Delfinovi se v roce 2019 povedl majstrštych, když dostal své kámoše na jeden z našich nejuznávanějších festivalů Colors Of Ostrava. A tam se The Wild Roots vůbec neztratili. Na tenhle fesťák totiž jezdí publikum všech věkových kategorií a širokého hudebního rozhledu.

The Wild Roots na Colors Of Ostrava

Protože The Wild Roots hrají převážně v tříčlenném obsazení, jen občas se v některých písničkách přidá Ricardo s foukací harmonikou nebo vokálem, ptal jsem se Krakena, jaké to je, když musí každý jít se svou kůží na trh a nemůže se při vystoupení naživo za nikoho schovat. I na tuto otázku jsem dostal zajímavou odpověď a sám o sobě si dost cením umění kytaristy a zpěváka Honzy Šišky, alias Johnnyho.

Johnny

Při povídání s Krakenem jsme semleli všechno možné, a protože nebyla na místě přítomná etéricky krásná (a rozhodně ne blbá blondýna) baskytaristka Anguis Alice, došlo i na téma „ženského elementu v kapele“. Nejdříve jsem kolem toho tématu chodil jako kolem horké kaše, ale sám Kraken potvrdil, že to je dost častý dotaz při rozhovorech i při koncertech. Kraken to vysvětlil naprosto skvěle a vy si to poslechněte v samotném pořadu. A tady máte speciální fotku s Alicí, abyste viděli, že nekecám.

Anguis Alice

V současné době jsou The Wild Roots vlastně amatérskou kapelou a hudba je neživí. Ani by je zatím neuživila, jako naprostou většinu kapel u nás.  Krakena živí výtvarno, Johnny je státní zaměstnanec a Alice ještě studuje. Vizi ale mají všichni stejnou. Jednou by rádi tu muziku dělali naplno a častěji se vraceli na pódia v Evropě, kde už taky v minulosti občas hráli. Našlápnuto mají dobře, tak jim držme palce, choďme na jejich koncerty, kupujme si jejich desky a šiřme o nich pozitivní informace a reference. Oni si to jistě zaslouží.

Takže sweet home přátelé. Doufám, že jsem vám dnešní dílem Hurá na jih příjemně provětral ouška a mozkové závity a zachovejte nám přízeň.
Jo a kdybyste chtěli zažít The Wild Roots naživo a dokonce jim přitom pomoct natočit živé CD, doražte ve čtvrtek 24.9.2020 do klubu KNAK v Teplicích. Svým pátým dílem bude pokračovat naše koncertní série Dixie On The Road a na pódiu i ve vašich počítačích či mobilech zahrají právě The Wild Roots.

Celou koncertní sérií Dixie On The Road vás provází plzeňská legenda a "Amík" tělem i duší - Míša Leicht

Poslouchejte: Hurá na Jih 65 –The Wild Roots

Playlist:
Big Boy Band – Outlaws
Big Boy band – Sittin´At The Bar
Livin Free – Dirty Old Town
The Wild Roots - Back Into The Wild
The Wild Roots - Shelter Home
The Wild Roots - Judgement Day
The Wild Roots - Death Is Not Coming Tonight
The Wild Roots – Honey
The Wild Roots - Fire In My Heart

Dalibor Mierva

Dalibor Mierva

Nenápadný, skoro introvert, když ale dojde na SOUTHERN ROCK, šel by na kraj světa. Neúnavný propagátor domácí jižanské rockové scény.

All articles of the author

Dixie On the Road Vol.3: Jan Holeček, ‘Guma’ Kulhánek a Livin Free

Dixie On the Road Vol.3: Jan Holeček, ‘Guma’ Kulhánek a Livin Free

Ricardo Delfino , V pátek 31.7. vystoupí v teplickým klubu KNAK superformace Livin Free. Jižanský hardrockový mejdan přenášíme opět živě na našem Facebooku, YouTube a webu.

Charlie Daniels: Houslový ďábel nepřišel z Georgie, ale ze Severní Karolíny

Charlie Daniels: Houslový ďábel nepřišel z Georgie, ale ze Severní Karolíny

Petr Mečíř , Vypadá jak Děda Mráz, na housle a kytaru hraje i v osmdesáti jak ďáblův mladší brácha, miluje Boha, zbraně a Ameriku. Legenda jižanské muziky v hudebním speciálu Petra Mečíře.

Tenhle svět vážně potřebuje trochu víc pořádnejch buranů

Tenhle svět vážně potřebuje trochu víc pořádnejch buranů

Martin Pešek , Zásadní stanovisko majitele, zakladatele a šéfredaktora projektu RadioDixie.cz k současnému pokusu o neobolševickou revoluci nejen v USA. Redneck Lives Matter!