Zac Brown Band: Vítejte zpátky doma!

Zac Brown Band: Vítejte zpátky doma!

Konec experimentů, zpátky ke kořenům. Zac Brown Band jsou zpět z divokého výletu. A k tomu obvyklý přehled country novinek ze zámoří za poslední měsíc.


Dolů

V jubilejním dvacátém Country Servisu si představíme formaci Zac Brown Band, která na countryovou scénu vtrhla jako velká voda přesně před 10 lety a která se po letech experimentování nedávno opět vrátila ke svým kořenům. Nejprve nás však čeká přehled novinek ze zámoří za poslední měsíc.

Zac Brown

Country zprávy březen 2018

Jake Owen na letošek chystá novou desku a jako první nahrávku z ní zveřejnil song I Was Jack (You Were Diane), což je předělávka starého hitu od Johna Mellencampa z roku 1982. Jack prozradil, že před nahráním této skladby si pro jistotu vyžádal svolení přímo od slavné rockové legendy.

Na nashvillské Broadway finišují přípravy na otevření baru Blakea Sheltona. Ambiciózní projekt, který se nachází jen dva bloky od Rymanova Auditoria, nabídne několik pater barů, koncertní sál a restauraci na střeše. Slavnostně bude otevřen v květnu a byl pojmenován po jednom z Sheltonových největších hitů – Ol‘ Red.

David Lee Murphy, který v 90. letech zabodoval s megahitem Dust On The Bottle, se po dlouhých 14 letech vrací s novou deskou  vtipně nazvanou No Zip Code. V posledních letech Murphy slavil úspěch jako textař a bodoval s řadou hitů pro Kennyho Chesney. Chesney novou Murphyho desku, která vyjde 6. dubna, rovněž koprodukuje a má na ní s Davidem duet.

Nesmrtelný Willie Nelson oznámil vydání nové desky na 27. dubna, což je jen několik dní před jeho 85. narozeninami. Projekt se jmenuje Last Man Standing a představuje Nelsona jak posledního žijícího veterána ze staré éry.

Willie Nelson

Někdejší vítěz American Idol Scotty McCreery zabodoval se svým prvním #1 hitem. Jde o velkou událost, protože takový úspěch neměl ani během působení u velkého vydavatelství. Když ho před pár lety vykopli, McCreery léta strádal a skladbu Five More Minutes vydal nezávisle, která si nakonec našla cestu až na vrchol žebříčku. McCreeryho nová deska Seasons Change vychází 16. března. 

12. února nečekaně zemřel honkytonkový zpěvák Daryle Singletary v pouhých 46 letech. V sobotu večer ještě odehrál koncert a v pondělí ráno zemřel na krevní sraženinu. Singletary se proslavil v polovině 90. let s hity jako Too Much Fun, I Let Her Lie nebo Amen Kind Of Love. Svou poslední desku vydal loni v červenci a bylo to album tradičních duetů s bluegrassovou královnou Rhondou Vincent.

Poslouchejte: Zac Brown Band a Country zprávy březen 2018 

Zac Brown Band: Vítejte zpátky doma!

Zac Brown se narodil roku 1978 v Georgii jako jedenácté z dvanácti dětí. Na střední škole začal hrát po místních barech countryové a popové předělávky a jeho největším vzorem tehdy byl James Taylor. Hned po škole se profesionalizoval, začal křižovat Ameriku s bubeníkem a basákem a jako trio hráli kolem 200 show ročně. V roce 2004 v Georgii spolu se svým otcem otevřel restauraci a hudební klub nazvaný Zac's Place. Podnik měl úspěch a jeden developer brzy projevil zájem o jeho koupi. Za utržené peníze si Zac koupil zájezdní autobus, rozšířil kapelu o dalších pár členů a založil nezávislý label, na kterém vydal debutovou desku Home Grown.

První album obsahovalo skladbu Chicken Fried a o rok později Browna kontaktovala začínající kapela Lost Trailers, která ji chtěla nahrát. Zac souhlasil s podmínkou, že ji nevydají jako singl, protože stále doufal, že by s ní jednou mohl mít úspěch sám. Lost Trailers ji tedy nahráli a o několik měsíců později získali nahrávací smlouvu se Sony Music. Šéf společnosti, Joe Galante, rozhodl, že prvním singlem bude právě song Chicken Fried. Zac vzpomíná, že když poprvé slyšel svůj nejlepší song v rádiu v podání někoho jiného, byla to pro něho ta nejhorší noční můra. Ihned zavolal svého právníka, aby zařídil stažení skladby z rádia, protože Lost Trailers porušili dohodu. Brown nedbal varování, že pokud si znepřátelí šéfa Sony Music Joea Galanteho, který byl tehdy jedním z nejmocnějších lidí v Nashvillu, už si taky v country music nemusí škrtnout. 

Na jedno klubové hraní v Nashvillu se na Zaca Browna přišel podívat producent Keith Stegall, který později řekl, že prostě musel na vlastní oči vidět blázna, který poslal do háje Joea Galanteho. Udělala na něho dojem jak Brownova muzika, tak i jeho postoj a zahájili spolupráci. Stegall platil v country music za legendu a mimo jiné stvořil i sound Alana Jacksona, kterému produkoval většinu desek. Zac Brown Band vydali své první album na velkém labelu v roce 2008. Pro Browna to bylo po mnoha letech živoření a nekonečném spaní v karavanu, protože byl věčně švorc a neměl na slušné bydlení,  konečně zadostiučinění. Album se jmenovalo Foundation, prvním singlem byla pochopitelně hitovka Chicken Fried, která okamžitě vyletěla na 1. místo hitparády a z kapely byla rázem senzace. Jejich zvuk byl tradiční a zároveň velmi svěží a navíc ho umocňoval Brownův čistý vokál a geniální instrumentální party. Desky Foundation se nakonec prodalo přes 5 milionů a vzešly z ní čtyři #1 hity a jeden #2 hit.

Velký moment pro kapelu Zac Brown Band přišel v listopadu 2009 na předávání cen CMA Awards. Živá vystoupení na předávání cen jsou vždy ukrutně drahý byznys a velká vydavatelství platí za každý hudební slot horentní sumy, čímž se obvykle snaží propagovat aktuální singly svých umělců. Přestože Zac Brown Band měli z první desky hned pět velkých hitů, na CMA Awards překvapili se zvláštní strategií, když zahráli ultra divokou verzi Danielsovy klasiky The Devil Went Down To Georgia

Byl to geniální tah, který představil jejich koncertní a především pak instrumentální mistrovství celé Americe. Další důležité vystoupení pak přišlo o pár měsíců na Grammy, kde Zac Brown Band vystoupili s Leonem Russelem s písní America The Beautiful následovanou peckou Chicken Fried s Brownovým brutálním závěrem na akustickou kytaru.

Druhá deska You Get What You Give přišla na podzim 2010 a byla ve znamení kolaborací. První singlem byl duet s Alanem Jacksonem As She's Walking Away, který vyhrál hitparádu. Jacksonovi v té době bylo 52 let a rozhodně nečekal, že by si ještě někdy mohl připsat další #1 hit. Úspěch songu mu udělal takovou radost, že Zacovi Brownovi daroval cadillac a o dva roky později s ním natočil duet Dixie Highway na svou vlastní desku. Dalším velkým hitem z druhého alba byl duet s Jimmym BuffettemKnee Deep. Jednalo se o skvělou kombinaci, protože v soundu Zac Brown Bandu můžeme kromě country slyšet i prvky reggae a ostrovních rytmů, což je žánr, který Buffett prakticky vymyslel. Kapela v té době s Jimmym Buffetem také natočila společný koncert ze série CMT Crossroads.

Ve spanilé jízdě pokračovali i na třetí desce s názvem Uncaged. Toto album přineslo hity Wind, Jump Right In a Sweet Annie a kapela za něj dostala svou třetí Grammy. Jenže problémem bylo, že po třech podobně znějících albech se už Zac Brown začal trochu nudit a chtěl se někam žánrově posunout. V roce 2013 se dal dohromady s rockerem Davem Grohlem, bývalým bubeníkem z Nirvany a frontmanem Foo Fighters, který pro Browna začal produkovat nové nahrávky. Projekt The Grohl Sessions, Vol. 1 vyšel na konci roku a přestože se jednalo o pouhé čtyři skladby, tento maxisingl vyšel i na CD spolu s doprovodným DVD, které dokumentovalo vznik projektu. Žánrově se však jednalo spíše o rock než o country a přestože šlo o nahrávky docela zajímavé, z komerčního hlediska to byl jednoznačný propadák. 

Ačkoliv jejich odklon od country nebyl jejich fanoušky přijat příliš pozitivně, Zac Brown byl od vydání desky Uncaged doslova vypuštěn z klece a nešlo ho zastavit. Radikálně změnil image, nechal se výrazně potetovat a svůj tradiční kulich vyměnil za retro klobouk. Přešli k vydavatelství Big Machine a jejich následující deska Jekyll + Hyde byla naprostým žánrovým mišmašem, který obsahoval nahrávky od keltské muziky, přes jazz až po disco. Labelu se z desky i tak podařilo vybrat pár písní pro rádio, které aspoň trochu připomínaly country, takže kapela zabodovala i na country hitparádě s písněmi Homegrown a Loving You Easy.

Roku 2016 řešila kapela dilema - stále měli spousty country fanoušků, kterým však vadilo, že se žánrově čím dál vzdalují od country, jejichž někdejší komerční úspěch uvadal a pak tu byl excentrický frontman, který chtěl experimentovat ještě víc. Zapeklitou situaci nakonec vyřešili šalamounsky. Zac Brown si založil druhou kapelu s názvem Sir Rosevelt, se kterou se mohl realizovat a nahrávat svůj extravagantní funky-rock-pop a Zac Brown Band se vrátili ke country. Jejich loňské album Welcome Home bylo doslovným návratem ke kořenům a čistému tradičnímu zvuku, který je před 10 lety proslavil. 

PLAYLIST:
Jake Owens - I Was Jack (You Were Diane)
Blake Shelton - Ol' Red
David Lee Murphey - Loco
Willie Nelson - Last Man Standing
Scotty McCreery - Five More Minutes
Daryle Singletary - Take Me Home, Country Roads
Zac Brown Band - Chicken Fried
Zac Brown Band - Whatever It Is
Zac Brown Band - The Devil Went Down To Georgia
Zac Brown Band - As She's Walking Away (featuring Alan Jackson)
Zac Brown Band - The Wind
Zac Brown Band - Let It Rain
Zac Brown Band - Beautiful Drug
Zac Brown Band - My Old Man

Petr Mečíř

Petr Mečíř

Nejsem hudební kritik, ale hudební chválič, protože píšu jen o tom, co se mi líbí. Za dobrou muzikou pojedu kamkoliv.

All articles of the author

Garth Brooks: fantom je zpět a silnější než dřív!

Garth Brooks: fantom je zpět a silnější než dřív!

Petr Mečíř , V USA prodal víc desek než Elvis a jeho bombastické koncerty se nedají vůbec s ničím srovnat. Jeho comeback trhá rekordy v návštěvnosti a zavítá i do Evropy!

Honkytonk Jukebox 25: Tam poblíž hranice

Honkytonk Jukebox 25: Tam poblíž hranice

Martin Pešek , Honkytonkový trubadúr Wade Bowen, vintage country ze solných pláni Ugly Valley Boys a Feleena z jižní Kalifornie - debutující  nadějná písničkářka Jade Jackson.

Stopařův průvodce po Music City USA

Stopařův průvodce po Music City USA

Petr Mečíř , Pokud plánujete výlet do Nashvillu, hlavního města country music, bude se vám hodit pár praktických informací a tipů jaká místa navštívit a co určitě nevynechat.