Kenny Rogers: Nejslavnější gambler jde do důchodu

Kenny Rogers: Nejslavnější gambler jde do důchodu

Po 60 letech v showbyznysu a 165 milionech prodaných desek je čas na poslední koncert. 


Dolů

Kenny Rogers je globální superhvězdou, kterou zná skoro každý, i když třeba country zrovna neholduje. Celosvětově prodal přes 165 milionů desek a také se objevil v řadě filmů. Tento měsíc po 60 letech v showbyznysu odchází na zasloužený odpočinek. Ještě než si Rogersovu pozoruhodnou dráhu blíže představíme, ohlédneme se za nejzajímavějšími novinkami v country music za poslední měsíc. 

Kenny Rogers

Country zprávy říjen 2017

Shania Twain je zpět a na konci září po 15 letech vydala novou studiovou s názvem Now. V rámci celosvětového turné na její podporu zavítá příští rok i do Prahy - lístky na její koncert 6. 10. 2018 jsou již v prodeji!

Garth Brooks vydá sérii 5 knih o svém životě a kariéře. První z nich, která zachycuje prvních 5 let jeho dráhy, se jmenuje The Anthology Part 1 a vyjde 14 listopadu. Kniha v luxusním provedení a se spoustou dříve nezveřejněných fotek bude rovněž obsahovat 5 bonusových CD. 

Tracy Lawrence v listopadu vydá album duetů Good Ole Days. Jeho největší pecky si společně s ním zazpívali Luke Bryan, Jason Aldean, Chris Young nebo Zac Brown Band

Chris Young 20. října vydává svou šestou desku nazvanou Losing Sleep a o týden později se stane nejmladším členem slavného souboru Grand Ole Opry, kam ho v srpnu pozval Vince Gill

Útok šíleného střelce v Las Vegas, který na koncertě Jasona Aldeana zabil 59 diváků, ještě více rozdělil countryovou obec v otázce regulace zbraní. Zatímco přibývá hlasů pro jejich omezení, je i spousta takových jako třeba Jamey Johnson nebo Mark Wills, kteří si své právo garantované druhým dodatkem ústavy rozhodně vzít nenechají. 

Festival Country 2 Country, který proběhne od 9. do 11. března 2018 zároveň v Londýně, Dublinu a Glasgow zahajuje prodej lístků 20. října. Hlavními hvězdami festivalu jsou tentokrát Tim McGraw, Faith Hill, Little Big Town a Kacey Musgraves.

Jamey Johnson rozhodně nevypadá, že by někoho nechal sáhnout na svý bouchačky...

Poslouchejte: Country zprávy říjen 2017 a profil Kenny Rogerse

Kenny Rogers: Nejslavnější gambler jde do důchodu

Kenny Rogers se narodil v Houstonu v roce 1938 a svou hudební dráhu začal už jako puberťák. Než se dokázal prosadit, vyzkoušel si pěknou řádků žánrů. Začínal s rokenrolem a s prvním menším hitem zabodoval už ve svých 19 letech. Po krátkém experimentování s psychedelic rockem se začal věnovat jazzu a řadu let nahrával v Los Angeles. V roce 1967 založil folk-country-popovou kapelu The First Edition, se kterou zaznamenal řadu hitů a bodoval s nimi jak na countryové, tak i na popové hitparádě. 

Z tohoto období patří mezi nejznámější pecky But You Know I Love, Something's Burning nebo Ruby Don't Take Your Love To Town nebo kultovní záležitost Just Dropped In (To See What Condition My Condition Was In), která později v roce 1998 znovu ožila ve filmu Big Lebowski. (Zajímavé je, že když si v Čechách koupíte nějaký výběr hitů Kennyho Rogerse, s největší pravděpodobností bude obsahovat právě tyto rané vykopávky s The First Edition z konce 60. let a na jeho pozdější countrové pecky, které z něho udělaly celosvětovou superhvězdu, vůbec nenarazíte.)

Kenny Rogers (vpravo samozřejmě) jako člen The First Edition 

The First Edition se rozpadli v roce 1976 a Kenny Rogers se vydal na sólovou dráhu. Jeho debutová deska příliš úspěšná nebyla, ale vše si vynahradil hned o rok později se svým druhým sólovým albem nazvaným jednoduše Kenny Rogers. Skladba Lucille se okamžitě stala obřím hitem po celém světě a Rogers za ní posbíral řadu cen včetně Grammy a titulů za nejlepšího zpěváka roku a singl roku od různých asociací.

V roce 1978 Rogers utvořil duo se zpěvačkou Dottie West, se kterou během let nahrál několik úspěšných alb a zabodoval s řadou komerčně velmi úspěšných duetů včetně klasik Every Time Two Fools Collide nebo What Are We Doin' In Love. Rogers byl jednou z nejviditelnějších country hvězd své doby a na předávání ACM Awards v roce 1978 převzal nejvyšší trofej pro umělce roku a zároveň pravidelně sbíral i ceny za nejlepší countryové duo s Dottie West. Rogersova hvězda však stoupala ještě výš.

V roce 1978 Rogers vydal album The Gambler, které mu navždy změnilo život a titulní píseň se stala největším hitem jeho kariéry. Celosvětový úspěch této písně mu přinesl slávu v mnoha zemích a Rogers za ni opět posbíral celou řadu trofejí. Na motivy tohoto songu Rogers také natočil úspěšný televizní film, kterým zároveň odstartoval svou hereckou dráhu a který se nakonec dočkal hned čtyř pokračování. O rok později vyšla další veleúspěšná deska s názvem Kenny, která další celosvětový hit Coward Of The County, který se rovněž brzy dočkal filmového zpracování s Kennym Rogersem v hlavní roli.

Rogers často slavil úspěchy v country i popu a začátkem 80. let začal s popem koketovat ještě víc. Lionel Richie pro něho napsal píseň Lady, která v Rogersově podání strávila celých 6 týdnů na vrcholu popového žebříčku. Krátce zato začal Rogers spolupracovat s Barrym Gibbem z Bee Gees, který už byl v té době díky úspěšnému soundtracku k filmu Horečka sobotní noci popovou ikonou. 

Gibb pro Rogerse produkoval album Eyes That See In The Dark, které přineslo megahit Islands In The Stream v duetu s Dolly Parton a oba zpěváci se mohli těšit z dalších milionových prodejů po celém světě. Kenny a Dolly nečekaný úspěch dokázali plně zužitkovat, podnikali společná koncertní turné a během let natočili také několik společných vánočních alb.

Po fenomenálním úspěchu v popu se už návrat ke country Rogersovi úplně nevydařil a po roce 1990 ho potkal stejný osud jako všechny ostatní tehdejší veterány - nastoupila mladá generace v čele s Garthem Brooksem, Alanem Jacksonem a Clintem Blackem. Kenny Rogers a spol. dostali nálepku legend a rádia je přestala hrát. Rogers pokračoval v nahrávání solidních desek a v roce 1999 se mu povedl takový malý zázrak. Album She Rides Wild Horses nečekaně vyprodukovalo #1 hit s baladou Buy Me A Rose, ve které si s Kennym zazpívali i Alison Krauss a Billy Dean. Kenny Rogers, kterému v té době bylo 61 let, drží dodnes rekord, že je nejstarším sólovým umělcem, který kdy vyhrál singlovou country hitparádu. 

Jedním z faktorů, které přispěly k Rogersově celosvětové slávě, byl kromě jeho působivého chrapláku bezesporu i jeho vzhled. Rogers od poloviny 70. let vypadá víceméně pořád stejně a rychle se stal jednou z nejznámějších tváří v showbyznysu. Když navštívíte nějakou estrádní show ve Vegas, Renu, Bransonu nebo Pigeon Forge, narazíte na desítky imitátorů Kennyho Rogerse. 

Rogers byl vždy také velmi pečlivý ohledně výběru písní a spousta jeho textů se zabývá etickými otázkami nebo nabízí morální ponaučení, ať už je to spílání nevěrné ženě v Lucille, krvavá pomsta v Coward Of The County nebo návod na spokojené manželství v Buy Me A Rose.

Hvězdné duo Kenny a Dolly

Největší pocty se Rogersovi dostalo v roce 2013, kdy byl uveden do síně slávy Country Music Hall of Fame. Ve stejném roce vydal i své zatím poslední studiové album You Can’t Make Old Friends, jehož titulní písní byl po mnoha letech nový duet s Dolly Parton. Rogerse však čím dál více trápilo, že nemá čas na svou rodinu a zejména na svá dvojčata Jordana a Justina, která má se svou pátou manželkou. 

Na podzim 2015 nakonec zveřejnil emotivní video, ve kterém oznámil svůj odchod na odpočinek poté, co odjede ještě jednou velké světové turné. Tato rozlučková šňůra v těchto dnes právě končí a svůj úplně poslední koncert nyní 79-letý Kenny Rogers odehraje 25. října v Nashvillu za účasti mnoha hostů, kde jedním ze zlatých hřebů večera má být i úplně poslední vystoupení s Dolly Parton s jejich velehitem Islands In The Stream. Rozlučková show se bude natáčet na video, takže Gamblerovo loučení ve velkém stylu dříve či později uvidíme také.

PLAYLIST:
Tim McGraw - Truck Yeah
Garth Brooks - Standing Outside The Fire
Chris Young - Holiday
Tracy Lawrence - Find Out Who Your Friends Are (feat. Tim McGraw & Kenny Chesney)
Ray Scott - Tell Me I'm Wrong
Shania Twain - Rock This Country
Kenny Rogers - Ruby, Don`t Take Your Love To Town
Kenny Rogers - Lucille
Kenny Rogers - Anyone Who Isn't Me Tonight (with Dottie West)
Kenny Rogers - Coward Of The County
Kenny Rogers - Islands In The Stream (with Dolly Parton)
Kenny Rogers - Buy Me A Rose (feat. Alison Krauss & Billy Dean)
Kenny Rogers - Harder Cards
Kenny Rogers - You Can't Make Old Friends (with Dolly Parton)

Petr Mečíř

Petr Mečíř

Nejsem hudební kritik, ale hudební chválič, protože píšu jen o tom, co se mi líbí. Za dobrou muzikou pojedu kamkoliv.

All articles of the author

Alan Jackson: Strážce tradiční country

Alan Jackson: Strážce tradiční country

Petr Mečíř , Sympaťák, který si vždycky stál za svým a nikdy se nenechal zlákat moderními trendy. V životě i v muzice. 

Glen Campbell: Ve velkém stylu až do úplného konce

Glen Campbell: Ve velkém stylu až do úplného konce

Petr Mečíř , Dokázal dobýt svět country i popu a čelem se postavil i ke své nevyléčitelné chorobě.

Honkytonk Jukebox 16: Staří psi s pěkně ostrými zuby

Honkytonk Jukebox 16: Staří psi s pěkně ostrými zuby

Martin Pešek , Willie Nelson, Marty Stuart, John Mellencamp i ZZ Top se do důchodu rozhodně nechystají a hrají jak o život.