Hurá na Jih 69: Charlie Slavík

Hurá na Jih 69: Charlie Slavík

Rozhovor s jedním z nejlepších hráčů na foukací harmoniku u nás, Charlie Slavíkem. SoundtrucK a Blackberry Brothers – řecký a polský výsadek na Southern Rock & Blues Kolín 2021.


Dolů

Letos to řeckým SoundtrucK a polským Blackberry Brothers v Kolíně nevyšlo a tak vám připomenu, na co se můžete v Kolíně těšit příští rok.  Charlie Slavík právě vydává své vlastní profilové album a to je, mj. i důvod, proč jsem ho pozval před náš mikrofon. Southern rockový speciál Hurá na jih je stále plný energie a zajímavé muziky v širokém rozpětí žánru, kterému říkáme jižanský, nebo chcete-li southern rock. A to z domova i za zahraničí.

Poslouchejte: Hurá na Jih 69 – Charlie Slavík

Dališova Drbárna

Druhá vlna čínského sráče Covid 19 je už snad na ústupu, ale s živou muzikou to je stále hodně špatné. Jakoby kultura byla tím posledním, co lidi potřebují. Aniž bychom přehlíželi ekonomické problémy, které absence živých vystoupení hudebníkům i jiným umělcům přináší, máme tady aspoň naše Rádio Dixie s novinkami z domova i ze světa …

Minulý měsíc jsem tady připomínal kapelu MGB&, ve které hraje mj. i kamarád Pavel Omar Bocheza, a která vydala své první album. Není to sice jižárna, jak ji všichni známe a máme rádi, ale je to rozhodně zajímavý autorský počin. Minulý měsíc jsem ještě neměl k dispozici žádné video a ukázku jsme si zahráli jen v audio verzi pořadu. Dnes to bude obráceně. Video je zde, ale v pořadu samotném, z časových důvodů, zmínka nebude.

Protože těch novinek, o kterých by se tady dalo zmínit, na naší scéně tolik není (jednu horkou výjimku vám v zápětí představí Charlie Slavík), rozhodl jsem se připomenout dvě kapely, kterým letos nevyšlo vystoupení na kolínském festivalu, a operativně jsme se dohodli, že přijedou příští rok.

Blackberry Brothers 2019

Polští Blackberry Brothers patří k tomu nejlepšímu, co současná bohatá polská hudební scéna nabízí. Vystupují na mnoha bluesových festivalech, kterých je v Polsku nepočítaně, a jsou držiteli hodnotných ocenění. Ani téhle kapele se letos nevyhnuly personální problémy. Odešli hráč na klávesy Krzystof Borodziuk a bubeník Krystian Kot

Blackberry Brothers 2020

Novou posilou za bicí soupravou se stal Tomasz Burzinski, ale do dnešní doby kapela nemá nového klávesáka. Doufám, že se s tím brzy vypořádá, protože klávesy byly v jejich soundu hodně typické a zatím mi chybí – viz další video. Zatímco v audio verzi našeho pořadu uslyšíte písničku Tell Me z prvního alba Blackberry Brothers Old Soul – 2017, tady nabízím současnou „dietní“ podobu kapely ze září tohoto roku.

O řecké kapele SoundtrucK jste na Rádiu Dixie slyšeli už několikrát a neměla by být, pro pravidelné posluchače, nějakou neznámou. V 8.díle Hurá na jih jsme měli rozhovor s jejich prvním zpěvákem Nickem Melasem, kde jsme se mj. dozvěděli, že SoundtrucK hráli v roce 2012 jako předskokani před Lynyrd Skynyrd na jejich tehdejším koncertu v Athénách.

Soundtruck s Nickem Melasem

Asi před rokem a půl jsem propagoval druhé album kapely SoundtrucK v 54.dílu, věnovaném jižanskému crossoveru.  To druhé album, nazvané Voodoo, se mimořádně povedlo a pochvalné recenze na něj se hrnuly ze všech stran. Přesto se druhý zpěvák kapely Romanos Alexadros rozhodl SoundtrucK opustit a věnovat se profesionálně zpívání. 

SoundtrucK a Panos Vintzileos

Náhradu si Soundtruck sehnali okamžitě. Novým zpěvákem je dnes Panos Vintileos a já jsem moc zvědavý, jak zapadne do party a udrží dost vysoko nastavenou laťku. V audio verzi pořadu vám nabídnu svou oblíbenou písničku The Calling z alba Voodoo, jako videoukázku si připomeneme, jak to SoundtrucK hrálo v časech s Nickem Melasem.

Pokud byste to náhodou nevěděli, tak Radio Dixie i speciál Hurá na Jih existují jen díky tomu, že si kupujete náš merch. Podpořit nás můžete tím, že si něco vyberete ve vidláckém eshopu DixieGear.cz. Díky a Stay tuned! 

Poslouchejte: Hurá na Jih 69 – Charlie Slavík

Rozhovor s Charlie Slavíkem


Po nějakém čase máme v Hurá na jih opět rozhovor se zajímavým hostem. Dnes je jím Charlie Slavík, jeden z našich nejlepších hráčů na foukací harmoniku, člen mnoha bluesově orientovaných kapel, host na mnoha albech známých i méně známých skupin, oblíbený sideman na mnohých jam session a v posledních letech kapelník vlastních kapel. Jak možná někteří z vás pamatují, někdy začátkem tohoto roku jsem se v Hurá na jih zmínil, že mi volal Charlie Slavík, že jede do Ameriky nahrávat své vlastní autorské sólové album … A je to tady. Album je nahráno, v těchto dnech přichází na trh a to je důvod, proč jsme se s Charliem sešli, aby nám o tom svém čerstvém děťátku něco pověděl.


I když všechny písničky, které během našeho povídání v audioverzi pořadu zazní, pochází z tohoto nového alba, ve vlastním povídání, ani v tomto promo článku, se nemůžu vyhnout širší zmínce o hudební osobnosti Charlie Slavíka. Každého ze svých hostů před mikrofonem jsem se ptal, co ho přivedlo k muzice. Podle očekávání mě Charlie odkázal na tuto geniální skladbu, kterou snad musel slyšet úplně každý. Nabízela se celá paleta videí. Od velkých orchestrálních verzí, až k této kratší filmové, které jsem dal přednost:

Při šmejdění na YouTube a hledání materiálu, který by se tady dal použít k představení Charlieho Slavíka, jsem narazil na takovéto krátké video, kde Charlie předvádí svou retro sbírku aparátů. Mimochodem na detailech svého image si Charlie opravdu hodně zakládá a je v tom fakt dobrej.

Já jsem se poprvé s Charlie Slavíkem setkal zprostředkovaně přes kamaráda Karla Svobodu, který hraje v countryové kapele na foukačku a u Charlieho byl na nějaké škole nebo kurzu. Přivezl s sebou taky dvě CD kapely St.Johnny & The Sinners a tak jsem poprvé slyšel Honzu Stehlíka (kytara a zpěv) a Charlie Slavíka. K nim tam samozřejmě byli spoluhráči na basu a bicí. Hudba této sestavy byla skvělá. Kdo znáte Honzu Stehlíka, víte, jaký má vlastní specifický styl hraní a nezaměnitelný hlas a všechno to dohromady i s Charlieho foukačkou báječně klapalo.

Nezaváhal jsem ani trochu a v roce 2012 jsem kapelu St.Johnny & The Sinners pozval na první ročník nově vzniklého festivalu Southern Rock & Blues Kolín. Bohužel v termínu našeho festival byl Charlie Slavík pracovně zaneprázdněn a v sestavě kapely za něj zaskočil Marcel Flemr. Na naše první setkání face to face jsem tak musel ještě dva roky počkat.
K tomu našemu prvnímu skutečnému setkání došlo opět na kolínském festivalu v roce 2014, kdy Charlie Slavík hrál, nejen v Kolíně, ve dvojici se slovenským bluesmanem Lubošem Beňou. Mimochodem to bylo poprvé (a zatím naposledy), kdy nám v Kolíně na fesťáku pršelo a část odpoledne vystupujících kapel jsme operativně rovnou posílali do kulturáku. Charlie s Lubošem byli naštěstí schovaní pod stanem a tak své vystoupení čestně zvládli.

Charlie Slavík a Luboš Beňa

Jak to Charliemu s Lubošem hrálo, si můžete poslechnout tady:

Po tom, co Charlieho přestalo bavit být „jen členem“ nějakých uskupení, začal si dávat dohromady své kapely, ve kterých se také prostřídalo několik muzikantů. Z těch známějších třeba Marcel Flemr, Juwana Jenkins. Jak to této sestavě hrálo na festivalu Blues Alive v roce 2010 v Šumperku si můžete poslechnout tady:

Z tohoto hudebního vření a klokotu postupem času vykrystalizovala nová stylová kapela Charlie Slavík Revue, které Charlie vtiskl typickou stylovou hudební i vizuální podobu. Zatímco v předcházejících kapelách Charlie hrál víceméně bluesovou muziku, tady zvolil komerčně přijatelnější a líbivější retro směs rock´n´rollu a swingu. Navíc k mikrofonům přivedl i trojici vokalistek a všechny dohromady oblékl do pestrých oděvů. V případě děvčat do pruhovaných sukní a v případě muzikantů do countryově kostkovaných flanelových košil. Celé to působilo naprosto dokonale vizuálně, ale i pro ucho divákovo. Posuďte sami.

Tuhle sestavu, z finančních důvodů bohužel bez děvčat, jsem v roce 2018 pozval na 7.ročník našeho kolínského festivalu a Charlie se svými boys nezklamal. Na první, odpolední části festivalu na kolínském náměstí si to báječně užili jak muzikanti, tak i početné publikum, které Charlie dostal do varu a v případě dámské části publika je doslova a do písmene roztancoval. Postupně si na pódium přivedl několik přítomných dam a společně tam rozjeli super odvázaný taneček. Dole pod pódiem se pak k těm cca třem zviditelněným přidaly i další, včetně jedné babičky s invalidním chodítkem…

Charlie Slavík na pódiu v Kolíně v roce 2018

V letošním roce došlo v kapele Charlie Slavík Revue k zásadní změně, když kytaristu Jirku Maršíčka nahradil zkušený americký kytarista a proucent žijící v Praze Steve Walsh. Když Charliemu dozrála myšlenka realizovat si svůj velký sen vlastního autorského alba, chtěl, aby mu to album produkoval právě Steve. Ten mu pak navrhl, že by to mohli nahrát v Americe a z několika doporučených studií si Charlie vybral Sound Emporium Studios v Nashville, kde Steve v minulosti také pracoval a s techniky se znal. 


Steve Walsh navíc doporučil Charliemu další výborné studiové hráče, se kterými často spolupracuje i Robben Ford, americký kytarista, patřící mezi přední bluesové a jazzové hráče na elektrickou kytaru. Pak už nic nebránilo vrhnout se do práce… 

Sestava z amerického nahrávání. Odleva Steve Walsh – kytary; Charlie Slavík – harmonika, zpěv; Brian Allen – bass a Wes Little – drums a percussion.

V Nashville muzikanti nahráli veškerou hudbu a tady doma Charlie se Stevem a dalšími hosty dodělávali zpěvy a vše ostatní. V době, kdy jsme nahrávali naše povídání, by už Charlie měl mít alba skutečně fyzicky hotová v rukách a tak se náš rozhovor pro pořad Hurá na jih stává první součástí propagace. Křest měl původně proběhnout na letošním Blues Alive v Šumperku, ale člověk míní a Covid mění … Takže si to bude muset Charlie vymyslet znovu jinde a jinak. Já věřím, že si to album, jak je hudebně pestré a zajímavé, své posluchače najde. Ty první určitě dnes a tady.

Nové CD Charlie Slavíka si určitě nenechte ujít.

Tady máte na závěr video s jednou instrumentálkou na foukačku, kterou Charlie složil už dříve v minulosti a taky ji na album zařadil.

Sweet home přátelé. Oba s Charliem děkujeme za pozornost a já vás už teď zvu na příští, silvestrovský a současně kulatý 70. díl pořadu Hurá na jih. Zachovejte nám přízeň.

Poslouchejte: Hurá na Jih 69 – Charlie Slavík

Playlist:
Blackberry Brothers – Tell Me
SoundtrucK – The Calling
Charlie Slavík – Hillbilly Stomp
Charlie Slavík – Highway Man
Charlie Slavík – Devil Inside
Charlie Slavík – Riding In The Moonlight
Charlie Slavík – Juke Joint
Charlie Slavík – Fool Time Boogie
Charlie Slavík – Love Me Let Me Go

Dalibor Mierva

Dalibor Mierva

Nenápadný, skoro introvert, když ale dojde na SOUTHERN ROCK, šel by na kraj světa. Neúnavný propagátor domácí jižanské rockové scény.

All articles of the author

Dixie Night Ride 1 – Swampdawamp aneb Bahno s chutí rokenrolu

Dixie Night Ride 1 – Swampdawamp aneb Bahno s chutí rokenrolu

Petr Jirásek , Swampdawamp, zlobivá kapela nezapomenutelného jižanského obra s laskavým srdcem, odstartuje první díl nového southern-rockového speciálu Dixie Night Ride. 

Hurá na Jih 59: Honza Holeček - český Greg Allman?

Hurá na Jih 59: Honza Holeček - český Greg Allman?

Dalibor Mierva , Vzpomínka na Petara Introviče, novinky z Maďarska i z domácí scény a rozhovor s klávesákem a zpěvákem Honzou Holečkem.

Hurá na Jih 67: Na jižanské tancovačce I

Hurá na Jih 67: Na jižanské tancovačce I

Dalibor Mierva , Dnes si můžete u Hurá na jih zakřepčit a zatrsat. DJ Dališ bude hrát do skoku i k ploužení a uslyšíte třeba Skinny Molly, Outlaws nebo General Lee.