Hurá na Jih 55: Doc Holliday Rides Again!

Hurá na Jih 55: Doc Holliday Rides Again!

Profil výborné a znovuvzkříšené kapely Doc Holliday, line-up otrokovického Stetson & Bourbon festivalu a nějaký songy o autech. 


Dolů

55.díl southern rockového speciálu Hurá na jih se v první hodině po měsíci vrací ke klasickému schématu. Dališova Drbárna zdrbne situaci na českých koncertních pódiích a zahálku domácích kapel ve studiích. Marty pak dojede první hodinu a Jirka Petrů vzdá hold výborné kapele Doc Holliday, kolem které jsme zatím chodili po špičkách.

Poslouchejte: Jižanský pelmel 34 – Drby, káry a kytary

Poslouchejte: Hurá na Jih 55 – Doc Holliday Rides Again!

Dališova Drbárna

Až poměrně pozdě jsem se dozvěděl o letošním letním evropském turné Skinny Molly a proto o něm chyběla zmínka v minulém pořadu Hurá na jih. Dnes už jdu téměř s křížkem po funuse, protože v okamžiku vydání tohoto dílu Hurá na jih bude před námi už jen poslední vystoupení Skinny Molly v České republice. Kdo si to tady, nebo z jiných zdrojů,  přečtete, může 30.září  vyrazit do Ústí n.Labem do Národního domu. Skinny Molly tam, aspoň podle informací, které mám teď k dispozici, uzavřou letošní evropské turné, po předcházejících koncertech v Anglii, Skotsku, Holandsku a čtyřech vystoupeních v České republice. Celé turné se Skinny Molly tentokrát odehraje vedle Mika Estese, jako druhý kytarista Pavel Marcel (ex Pumpa)

Pavel Marcel se Skinny Molly

Kapele Skinny Molly jsme se dost obsáhle věnovali v 50. díle pořadu Hurá na jih, kde vyšel rozhovor s kapelníkem Mike Estesem. Tento rozhovor byl natočen, s pomocí Pavla Marcela, na loňském ročníku festivalu Stetson & Bourbon v Otrokovicích a pokud jste ho neslyšeli, není nic snadnějšího, než si to rozkliknout zde. No, a když vzpomínáme na loňské Otrokovice, pojďme se podívat, jak to tam vypadalo při vystoupení Skinny Molly. Jen to otitulkování první písničky se autorovi videa nepodařilo udělat správně.  Ale my jsme nad věcí…

Od začátku roku v těchto pořadech a na těchto stránkách uvádím, jak se několik našich southern rockových kapel chystá vydávat svá nová a většinou vůbec první alba. Už loni o těchto plánech mluvil na Mlejně Michal Vojnar – kapelník Last Rebel a letos se přidali Full House, Big Boy Band a také Petr Bultas, který signalizoval obnovení činnosti Petr Bultas Bandu a nějaké případné studiové aktivity. Postupně všechny kapelníky kontaktuji, jestlipak by už nebylo k dispozici něco, čím by se mohli v našem pořadu pochlubit, ale bohužel. Další měsíc v p...i (nenávratnu) a zase nic. Tak uvidíme. Je to na nich, jejich času a možnostech. V pořadu samotném si jako ukázku domácí tvorby zahrajeme písničku Preacher od Full House a tady máte amatérské video z roku 2010 ze 4.kolínské jižanské noci. Full House jsou zde ještě s Gabčou Konopkovou a původním bubeníkem Jakubem Novotným.

Za měsíc, 2. listopadu 2019, se v Otrokovicích uskuteční poslední letošní velký festival, specializující se na southern rock a jemu blízké hudební žánry. V říjnovém vydání Hurá na jih bude ještě dost času se otrokovickému festivalu věnovat podrobněji, ale určitě neuškodí si o něm říci už dnes.

Koho můžeme letos v Otrokovicích očekávat? Festival zahájí a dále bude hrát i o přestávkách v předsálí u baru Petr „Džetro“ Ritzka – moravský bluesový bard, kterého jsme letos mohli vidět a slyšet i v Kolíně společně s Rosťou Orságem. Jako druzí vystoupí polští Blackberry Brothers. Aniž bych tuhle kapelu někdy slyšel naživo, jsem si jistý, že to bude první vrchol festivalu a nechci moc sýčkovat, možná i vrchol celého letošního Stetson & Bourbonu. Nechápu, kde se v Polsku bere tak velké množství skvělých muzikantů a skvělých kapel. Od Blackberry Brothers mám jen jedno jejich album Old Soul z roku 2017, a je to jedna lahůdka vedle druhé. Jako třeba na tomto videu.

Po Blackberry Brothers bude pódium patřit francouzské kapele Nico ZZ Band. Hledal jsem na YouTube, co to je za partu a co hrají a našel jsem pár jejich písniček, většinou coverů. Kytarista a pravděpodobný šéf kapely ale byl dost dobrý a já věřím, že se to bude líbit. Finále pak obstará kapela, která si říká The Allman Company a pořadatel festivalu k této sestavě připsal podtitulek „Allstars team českého southern rocku“. Minimálně první dvě osobnosti této sestavy určitě těmi hvězdami jsou. Příležitostný basák, klávesista a zpěvák Honza Holeček (Freeway Jam, Afterglow, Energit, Blues Amplified) a s ním kytarista Pavel Marcel (ex Pumpa a Skinny Molly). Žádné video s kapelou The Allman Company jsem nenašel, ale už samotný název napovídá inspiraci, o kterou se bude zřejmě repertoár skupiny opírat. Je na co se těšit.

Honza Holeček

Hurá na Jih není (stejně jako naprostá většina našich podcastových audiospeciálů) primárně o omílání těch několika největších hitů pořád dokola. Toho si můžete do sytosti užít na jiných stanicích. Vždycky nám šlo, nacházet v té záplavě americké (a i české) muziky nová a zajímavá jména, a současně vám připomenout ty kapely, které si nezaslouží, aby jejich desky a písně zapadaly na věčné časy prachem. Ale nějakou tu klasiku je potřeba občas taky oprášit. A o tom bude Martyho dnešní, lehce improvizovaná vložka a zároveň záskok za pod pracovními povinnostmi úpícího Petra Jiráska.

Nezáleží na tom, jak je tenhle song starej. Pořád je aktuální, možná víc než tenkrát, když ho Charlie Daniels psal.

K novém singlu Hot Rod Billy F Gibbonse ještě není video, tak skoukněte aspoň tohle. Káry jsou tam taky a dost hustý. O kunách ani nemluvě…

A auťáků ještě zůstanem. Pořádná gangsterská historka se bez nich neobejde. Tenhle klip považuju za jeden z nejlepších. Travis Tritt prostě umí.

No a The Vegabonds vám ukážou, že dole na Jihu se dá užít spousta legrace a zábavy, stačí skočit do pickupu a vyrazit ven z města. Mimochodem jejich verze slavnýho hitu Charlie Danielse nemá chybu. Naživo to prej hrajou ještě asi o šest minut delší…

Poslouchejte: Jižanský pelmel 34 – Drby, káry a kytary

Poslouchejte: Hurá na Jih 55 – Doc Holliday Rides Again!

Doc Holliday Rides Again!

Druhou hodinu má tento měsíc ve své moci Jirka Petrů. Tentokrát to nebude nic z archeologického průzkumu southern rockového pravěku, i když… také trochu. Dnes si Jirka vybral jako ústřední téma své hodiny výbornou americkou jižanskou kapelu Doc Holliday

Příprava na pořad o Doc Holliday

Kapela Doc Holliday pochází z města Macon ve státě Georgia a vznikla už začátkem 70. let minulého století. Nejdříve si říkali Roundhouse a asi deset let trvalo, než se otřískali a etablovali na hudební scéně a dostali pořádnou nahrávací smlouvu. S tím se ale také přejmenovali a za název zvolili jméno legendárního pistolníka Doca Hollidaye. V roce 1981 vydali eponymní debutové album, které zaznamenalo úspěch a umístění v Top 30. A protože měli mládenci z předcházejících let „našetřeno“ spoustu hudebního materiálu, v témže roce nahrávají i druhé velmi úspěšné album s názvem Rides Again, ze kterého je i naše videoukázka.

Jak se i v Českých zemích říká, po hodech přišla sračka. Doc Holliday a jejich posluchači se prvními dvěma alby tak namlsali, že se nasazenou laťku nepodařilo v dalších letech udržet. Třetí, víceméně experimentální album nezabralo a kapela se v roce 1983 rozpadá. Svou vinu na tom má, možná také doba – tedy polovina 80. let, kdy kralovalo disco, automatické bicí a zvuková chemie a poctivý bigbít (či v našem případě southern rock) paběrkoval v ústraní na periferii. 

Tu dobu si vedle Doc Holliday odskákali mimo jiné také Blackfoot a Molly Hatchet. Lynyrd Skynyrd přežili se ctí díky tomu, že se dávali dohromady po známém leteckém neštěstí. ZZ Top zařazením syntezátorů svou hudbu zpřístupnili širšímu okruhu posluchačů, proslavili se v Evropě a dostali se i do uší naší domácí většinové posluchačské obci. Samozřejmě i díky skvěle vymyšlené dřevácké image s dlouhými vousy. Nicméně přišel rok 1986 a sním i nová sestava Doc Holliday a s ní i čtvrté, tvrdé album Danger Zone.

Do konce 80. let dávají Doc Holliday dohromady ještě první živé album Song For The Outlaw (1989), které je přijato a hodnoceno velmi dobře. Větší úspěch ale má následující řadové studiové album Son Of The Morning Star z roku 1993. V dalších letech Doc Holliday vystupují často v Evropě a nahrávají další alba, ve kterých znovu a znovu předělávají starší úspěšné písničky a k nim přidávají nové kousky. 

Zajímavým momentem pro nás tady doma, je informace, že hlavní osobnost kapely Bruce Brookshire v šedesátých letech vyrůstal v Německu, kde jeho otec pracoval na vojenské základně Spojených států a jeho rodina byla pochopitelně s ním. Malý Bruce měl velkého kamaráda – jistého Georga Bayera a spolu poslouchali hudbu amerického jihu. Jak snad ani jinak být nemohlo, v dospělosti Georg Bayer založil a dlouho vedl nejlepší německou southern rockovou kapelu Lizard a obě kapely, Doc Holliday a Lizard, spolupracovaly a často se potkávaly i na pódiích. Když pak v roce 2009 Georg Bayer umírá, Bruce Brookshirea to zasáhlo natolik, že v roce 2011 kapelu rozpustil a dál se věnuje své farnosti, jako pastor.

I když se Bruce Brookshire aktivně muzice nevěnuje, stále je v kontaktu se svými německými přáteli a někdy v roce 2014 nabyl povědomí, že by o hudbu Doc Holliday mohl být mezi posluchači v Evropě zájem. Zavolal tedy klávesákovi Eddie Stoneovi, jestli by neměl zájem dát znovu kapelu dohromady a i bez něj dál pokračovat. Slovo dalo slovo a noví Doc Holliday znovu vyrazili za svými posluchači a aktivní by měli být až do dnes. No a my si tady na konec povídání o kapele Doc Holliday dáme jejich snad nejslavnější písničku Lonesome Guitar, jak ji zahráli v červnu 2011 na koncertu v Habachu.

Poslouchejte: Jižanský pelmel 34 – Drby, káry a kytary

Poslouchejte: Hurá na Jih 55 – Doc Holliday Rides Again!

Playlist Jižanský pelmel 34 – Drby, káry a kytary
Skinny Molly – Too Bad To Be True
Full House – Preacher
Blackberry Brothers – Tell Me
The Charlie Daniels Band – Simple Man
Scooter Brown Band, Charlie Daniels – American Son
The Charlie Daniels Band – High Speed Heroes
Billy F Gibbons – Hot Rod
Rodney Crowell, Billy F Gibbons – 56 Fury
Travis Tritt – Modern Day Bonnie And Clyde
The Vegabonds – Long Haired Country Boy

Playlist Hurá na Jih 55 – Doc Holliday Rides Again!
Doc Holliday - Never Another Night / LP-Doc Holliday 1981
Doc Holliday - Lastride / LP-Rides Again 1981
Doc Holliday - Southernman / LP-Rides Again 1981
Doc Holliday - Danger Zone / LP-Danger Zone 1986
Doc Holliday - Rendeck Rock´n´Roll Band / LP-Danger Zone 1986
Doc Holliday - Son Of The Morning Star / LP-Son Of The Morning Star 1993
Doc Holliday - Renegade / LP-Legacy 1996
Doc Holliday - Jailbreak / LP-A Better Road 2001
Doc Holliday - Dead Man´s Road / LP-A Better Road 2001
Doc Holliday - Glendale Train  / LP-From The Valut 2011
Doc Holliday - Lonesome Guitar / LP- Rides Again 1981

Dalibor Mierva

Dalibor Mierva

Nenápadný, skoro introvert, když ale dojde na SOUTHERN ROCK, šel by na kraj světa. Neúnavný propagátor domácí jižanské rockové scény.

All articles of the author

Hurá na Jih 42: Molly Hatchet ušima rockového archeologa

Hurá na Jih 42: Molly Hatchet ušima rockového archeologa

Dalibor Mierva , Hlučný Američan v Reichu Ski-King, vzpomínka na R-Force Petra Roškaňuka a perly southern rockových archívů Jirky Petrů. 

Hurá na Jih 50: Mike Estes – Forrest Gump jižanského rocku

Hurá na Jih 50: Mike Estes – Forrest Gump jižanského rocku

Dalibor Mierva , Rozhovor s leaderem americké southern-rockové kapely Skinny Molly Mikem Estesem, profil kapely Cry Of Love, jedné z velkých nadějí hard&southern rockové scény devadesátých let a Dališova Drbárna plná novinek a aktualit.

Hurá na Jih 53: Famózní jízda .38 Special a čeština z louisianských bažin

Hurá na Jih 53: Famózní jízda .38 Special a čeština z louisianských bažin

Dalibor Mierva , Profil .38 Special, rozhovor s americko-českým rockerem Davidem Gorem a ohlédnutí za 25. ročníkem festivalu Mlejn.