Honkytonk Jukebox 5: Studený pivo, žhavý holky, hillbilly zombie a taliánská jižárna jak z Alabamy

Honkytonk Jukebox 5: Studený pivo, žhavý holky, hillbilly zombie a taliánská jižárna jak z Alabamy

Výběr z nejlepších nových desek mezi country a beatem pokračuje. The Cadillac Three, Jesse Dayton a Smokey Fingers a jejich nová alba.

Dolů

Nových desek vychází každý měsíc tuny. Což samozřejmě platí i pro muziku, kterou každý den slyšíte ve vysílání našeho internetového Radia Dixie. Všechno to sledovat je nad síly kohokoliv, proto si rychlý výběr songů z těch nejzajímavějších desek, které mi v poslední době padly do ucha, v žádném případě nedělá ambice být kompletním průvodcem po světě hudby amerického Jihu. Desky, ze kterých si budeme dneska hrát, mi prostě (často náhodou) přišly do cesty a jsem přesvědčen, že by mohly udělat radost i vám, kdo tuhle muziku máte rádi stejně jako my na Dixie.

Eagles měli ke country vždycky blízko. Don Henley se na své desce Cass County vrátil ke svým kořenům a domů do Texasu

V první hodině budeme plnit náš imaginární jukebox a budeme pokračovat v rychlé exkurzi po deskách, které se na americké scéně urodily zhruba v posledním roce. Vezmeme to jako obvykle napříč žánrovými škatulkami, zahraje nám mimo jiné jedna z největších country hvězd Eric Church, veterán ze slavných Eagles Don Henley, tvrdí jižanští rockeři Black Stone Cherry, na kotlíkařství (dočasně) obrácený Ozzyho kámoš Zakk Wylde nebo i z pražských koncertů známý alt-country písničkář Austin Lucas

Whitey Morgana a jeho The 78´s uslyšíte v první části pátého dílu Honkytonk Jukeboxu

Poslouchejte: Z jukeboxu do playlistu 5 – Resty za rok a půl zpátky podruhé

Ve druhé hodině Honkytonk Jukeboxu se budeme trochu podrobněji věnovat novým deskám, které se líbí mně, mohly by se líbit i vám a songy z nich zcela jistě skončí v playlistu našeho rádia.

Poslouchejte: Honkytonk jukebox 5 – Studený pivo, žhavý holky, hillbilly zombie a taliánská jižárna jak z Alabamy

The Cadillac Three – Bro-country s mastnými vlasy

Umřít v botách. Jet naplno, neubírat plyn a až to s náma sekne, tak ať je to rychle. Tohle heslo (pod které se rád podepíšu i já) si trojice nashvillských rockerů jménem Thee Cadillac Three vybrala jako název své druhé desky i titulní písně alba, které se nese přesně v tomhle duchu. Jeho základem jsou spíš rockové svižnější kousky plné elektrických kytar, s výrazným a místy až k rapu lehce inklinujícícm zpěvem frontmana a autora většiny songů Jarena Johnstona, ovšem paleta použitých nástrojů (dobro, lap steel a různé slide kytary) dobarvuje v zásadě southern-rockový zvuk kapely jasně do country. Respektive do její nejmodernější odnože zvané br-country, střihnuté RnB, hip-hopem či funkem.

Témata textů písní jsou samozřejmě tisíckrát omletá – whiskey, ženský, silnice, auťáky, jižanství – ale The Cadillac Three je dokážou podat uvěřitelným a nápaditým způsobem, prostě nepůsobí jako tisíckrát provařený recyklát stejného guláše.  Jejich songy spolehlivě fungují na mejdanech, v narvaných koncertních halách, v rádiu i jako kulisa k poklidnému relaxu v houpací židli v ospalém líném odpoledni. Tak tedy vítejte ve světě, kde je pivo studenější, holky žhavější a ten zatracenej moderní chaos nechte daleko za sebou. Vítejte na Jihu! No a kdyby to přeci jen náhodou byla póza, tak je aspoň hodně dobře udělaná...

The Cadillac Three – Bury Me In My Boots
5.8.2016
Big Machine
http://www.thecadillacthree.com/

Jesse Dayton – Zombie v hillbilly převleku

Viděli jste horror Halloween II režiséra Roba Zombieho? Pokud ano, tak si z něj určitě pamatujete šílenou psychobilly kapelu Captain Clegg & the Night Creatures. Roli jejího frontmana si s gustem střihnul právě Jesse Dayton. Jeho hudební kariéra je ale mnohem pestřejší, kromě hraní v punkových kapelách X nebo Supersuckers je Jesse vyhledávaným kytaristou, který mimo jiné odjezdil stovky koncertů s takovými legendami, jako jsou Willie Nelson nebo Waylon Jennings

Tak tomuhle říkám záhrobní country.

V muzice, kterou natáčel na své vlastní desky, byly kromě old school punku a rockabilly vždycky cítit tradiční country kořeny a nejinak je to i na jeho nejčerstvější novince.  Hudebně se to tady míchá hlava nehlava – divoká rokenrolová jízda jak z dílny Jerry Lee Lewise, tradiční country klasika ve stylu George Jonese, rané rockabilly made in Memphis či waylonovský psanecký country-rock, vše zarámované Jesseho podmanivým barytonem, který asi nejvíc připomíná právě Waylona Jenningse.

Pochvalu zaslouží i vtipné a nadčasové texty, které jsou o pověstný fous lehce nad věcí a dodávají písním ten správný šmrnc. Bourat hitparády tahle deska určitě nebude, ale jako potvrzení názoru, že nejlepší country hrajou střednímu věku dorostlí pankáči, poslouží dokonale.

Tohle video si fakt pusťte. Nejen kvůli textu, ale hlavně kvůli vynikajícím dobovejm fotkám. Taťka byl fakt číslo.

Jesse Dayton – The Revealer
16.9.2016
Blue Elan Records
http://jessedayton.com/

Smokey Fingers – Putování do zaslíbené země

Že by zaslíbenou zemí jižanského rocku byla zrovna Itálie, to asi ne. Nicméně nová deska kapely Smokey Fingers zní tak americky, že vás ani náhodou nenapadlo, že tihle čtyři chlapíci pocházejí z Evropy. Jejich Amerika je přesně taková, jak to u nás v Rádiu Dixie máme rádi. Je v ní blues, vícehlasy elektrických kytar, nekompromisní rockový základ i countryový feeling a velkou jedničku zaslouží i v rámci žánru dokonalý pěvecký projev frontmana Lukeho. Zpívá se tu (mimochodem bezchybnou „jižanskou“ angličtinou) o nesmrtelných amerických tématech, která sice nejsou nijak nová, ale to ani dost dobře není možné. Důležité je, že texty za uši netahají a písně nejsou jen halabala poskládané sbírky omletých sloganů a klišé.

Kluci talijánský to mají dotažený do konce. Pěknej pickup...

Ostřejší southern-rockové kousky jsou proloženy pomalejšími, spíše do country laděnými písněmi a vyloženě slabé místo budete na albu hledat jen těžko. Do playlistu Rádia Dixie půjde prakticky celé a jak ho strčíte do přehrávače vašeho auťáku, garantuju vám, že ho hned tak nevyndáte… Nejlepší současnou evropskou jižanskou kapelu si budete moci vychutnat naživo i u nás doma – 28.10. v Kutné Hoře v klubu Česká 1 a 29.10. na festivalu Stetson a bourbon v Otrokovicích. Tak neseďte na zadku doma a koukejte dorazit!

Smokey Fingers – Promised Land
9.9.2016
Tanzan Records
http://www.smokeyfingersofficial.com/

Playlist Z jukeboxu do playlistu 5
Supersonic Blues Machine feat. Billy F.Gibbons – Running Whiskey
Zakk Wylde – Lost Prayer
Black Stone Cherry – Cheaper To Drink Alone
Austin Lucas – Wrong Side Of The Dream
Eric Church – Knives Of New Orleans
Joe Ely – Magdalene
Chuck Ragan – Vagabond (Live)
Don Henley – Where I Am Now
Crooks – Cold Sweat
Eric Strickland – Aces And Eights
Whitey Morgan And The 78´s – Waitin´ ´Round To Die
A Thousand Horses – First Time

Playlist Honkytonk Jukebox 5
The Cadillac Three – Party Like You
The Cadillac Three – Soundtrack To A Six Pack
The Cadillac Three –  The South
Jesse Dayton – Holy Ghost Rock n´ Roller
Jesse Dayton – Daddy Was A Badass
Jesse Dayton – Match Made In Heaven
Jesse Dayton – Eatin´ Crow And Drinkin´ Sand
Smokey Fingers – Rattlesnake Trail
Smokey Fingers – The Road Is My Home
Smokey Fingers – Stage
Smokey Fingers – Last Train

Martin Pešek

Martin Pešek

Konzervativní Kozoroh na trnité cestě ke splnění svého amerického snu. Tenhle svět potřebuje opravdu trochu víc buranů.

All articles of the author

Bemanova Noční můra 16: Ženský hlas v temnotách II

Bemanova Noční můra 16: Ženský hlas v temnotách II

Mr. Beman , Gillian Welch, Kasey Chambers a Laura Marling – tři zajímavé písničkářky představí tři způsoby jak se vyrovnat s vlastními démony.

Country servis 2: Country hvězdy otevírají hospody, lítají po soudech a stíhají i vydávat nové desky

Country servis 2: Country hvězdy otevírají hospody, lítají po soudech a stíhají i vydávat nové desky

Petr Mečíř , Aktuality a novinky z Nashvillu, centra americké country music. Profil Elizabeth Cook – divoké rebelky, která pro členství v Opry pořád není dost dobrá.

Hurá na jih 20: Stetsonské boogie zpod Radhošťa

Hurá na jih 20: Stetsonské boogie zpod Radhošťa

Dalibor Mierva , Novinky ze světové i domácí southern-rockové scény a vysokooktanovým domácím vínem poznamenaný rozhovor s muzikanty z kultovní rožnovské kapely Stetson.