Bouchačky, whiskey, letadla i rakovina: Předčasná úmrtí country hvězd

Bouchačky, whiskey, letadla i rakovina: Předčasná úmrtí country hvězd

Známé i méně známé příběhy country hvězd, které nás opustily až příliš brzy.

Dolů

Na podzim minulého roku celý hudební zpět šokovala tragická zpráva o náhlé smrti Troye Gentryho z dua Montgomery Gentry, který 8. září zahynul při pádu helikoptéry na letišti v New Jersey. Gentrymu bylo 50 let, byl na vrcholu kariéry, se svým parťákem Eddiem Motgomerym zrovna dotočili novou desku a velmi intenzivně koncertovali.

Troy Gentry však zdaleka není jedinou country star, jejíž kariéra byla tragickým způsobem předčasně ukončena. Pojďme se podívat na některé známé i méně známé příběhy country hvězd, které nás až příliš brzy opustily na vrcholu svých tvůrčích sil.

Keith Whitley – Žít, jako by zítřek neměl už nikdy přijít

Keith Whitley by se bezesporu býval stal jednou z nějvětších superstar 90. let. Během své krátké kariéry stihl vydat jen dvě desky nabušené řadou hitů jako Don't Close Your Eyes, When You Say Nothing At All nebo I'm No Stranger To The Rain. Už od svého mládí měl však problémy s pitím, který se mu nakonec stal osudným a Whitley zemřel na otravu alkoholem 9. května 1989 ve věku pouhých 33 let, těsně před vydáním své třetí desky. Neskutečně našlápnutá kariéra tak skončila těsně před svým vrcholem a do čela nové generace country zpěváků se tak dostal Garth Brooks.

David "Stringbean" Akeman – Nevěřte bankám

Stringbean byl velkou hvězdou Grand Ole Opry v 50., 60. a 70. letech. Byl velmi vysoký a schválně nosil prodloužené košile s pruhy a kalhoty zavázané na pásek přes kolena, aby efekt svého vysokého zjevu ještě umocnil. Po Nashvillu se tehdy tradovalo, že Stringbean nevěří bankám a že veškerou hotovost schovává doma. Když se 10. listopadu 1973 se svou manželkou Estelle vrátil domů z vystoupení v Grand Ole Opry, čekali tam na ně lupiči.

Stringbeana ihned zastřelili. Jeho manželka klečela a prosila o milost, ale byla z blízkosti též zastřelena. Lupiči nic cenného nenašli a odnesli si jen motorovou pilu. Těla našel druhého dne Stringbeanův soused a kolega z Opry Grandpa Jones. Lupiči byli brzy dopadeni a uvězněni. V roce 1996, o 23 let později, se za komínem Stringbeanova domu našlo ukrytých a ohořelých 20 tisíc dolarů v hotovosti. Lupič, který Stringbeana a jeho ženu zavraždil, byl v roce 2014 podmínečně propuštěn na svobodu po 41 letech strávených ve vězení. 

Stringbeanův song o holce se zlozvykem neustále všude žvejkat žvejkačku...

Wayne Mills – Poslední cigáro

Wayne Mills byl uznávaný nashvillský "badass“, který patřil do stejné party jako Ray Scott a Jamey Johnson, se kterými často vystupoval. Vydal pět studiových alb a v Evropě měl silnou posluchačskou základnu. 23. listopadu 2013 v ranních hodinách proběhla v jednom nashvillském baru hádka mezi Millsem a majitelem klubu kvůli tomu, že si Mills zapálil cigaretu v prostoru pro nekuřáky. Spor vyeskaloval tak, že majitel baru vytáhl pistoli a střelil Millse do hlavy, který krátce na to v nemocnici zemřel. 44-letý Mills za sebou zanechal ženu a 7-letého syna. Majitel klubu se pokoušel hájit nutnou sebeobranou, ale nakonec byl odsouzen za vraždu 2. stupně a poslán na 20 let do vězení.

Chris LeDoux – Jezdec na divokých koních

Přestože si většina country zpěváků ráda hraje na kovboje, jediný Chris LeDoux opravdovým kovbojem byl. Tento šampion v rodeu natáčel své písně na vlastní kazety, které prodával přímo ze svého pickup trucku a do konce 80. let jich prakticky bez propagace prodal přes 250 tisíc. V roce 1989 jeho jméno zmínil Garth Brooks ve svém debutovém singlu Much Too Young (To Feel This Damn Old). Najednou byl díky tomu známý všude a získal nahrávací smlouvu. Koncerty Chrise LeDouxe byly známé obrovským množstvím energie, akcí a ohňostroji. LeDoux během svých show také předváděl jízdu na mechanickém býkovi. LeDouxe později trápila řada zdravotních problémů a v roce 2000 potřeboval translantaci jater. Garth Brooks se tehdy nabídl jako dárce, ale lékařské vyšetření zjistilo, že Brooksova játra nebyla pro dárcovství vhodná. LeDoux se na čas uzdravil a natočil dvě nové desky, jenže pak se komplikace opět vrátily a Chris LeDoux nakonec zemřel na rakovinu v březnu 2005.

    
Kimber Clayton – Tancuj se zlobivými hochy

Kimber Clayton byla velmi nadějnou zpěvačkou z Alabamy, jejíž hudebním mentorem se stal Merle Kilgore - manažer Hanka Williamse Jr. a také muž, který kdysi dávno s June Carter Cash napsal monster hit Ring Of Fire pro Johnnyho Cashe. Kilgore mladou Kimber v roce 1997 dovedl k nahrávací smlouvě s Curb Records, jenže záhy se na scéně objevila žhavá senzace v podobě 15-leté LeAnn Rimes a vydavatelství Curb zaměřilo veškerou pozornost a publicitu na ni. Kimber Clayton od nich po 4 letech odešla, aniž by se dočkala vydání jakékoliv desky. Začala natáčet nezávisle a stala se velkou hvězdou v Evropě a zejména v Anglii. Remixy jejích pecek Good Girls Love Bad Boys, Jose Cuervo nebo If Wishes Were Horses patří dodnes mezi nejoblíbenější fláky v line dance klubech. Aniž by se dočkala slávy v Americe, Kimber Clayton v roce 2006 zemřela na selhání ledvin ve věku pouhých 41 let.

Ještě než se podíváme na nejznámější případ předčasného úmrtí, na který nejspíš čekáte, pojďme si v krátkosti shrnout další významné hvězdy, jejichž dráha skončila až příliš brzy: letecká neštěstí si vyžádala smrt Patsy Cline (30), Jima Reevese (40) a Johna Denvera (53). Při automobilových nehodách zase zahynuli Johny Horton (35) a Dottie West (58). Rakovina zkrátila život Eddiemu Rabbitovi (56), Danovi Sealsovi (61) a Dawn Sears (53). Na silný infarkt nečekaně zemřela Lynn Anderson (67) a Emilio Navaria (53). S dalšími zákěřnými chorobami pak svůj boj předčasně prohráli Marty Robbins (57), Conway Twitty (59), Tammy Wynette (55) a Waylon Jennings (64). Mindy McCreedy (37) jako jediná ze známějších country hvězd spáchala sebevraždu.

Film Sweet Dreams o životě Patsy Cline jste, předpokládám, viděli. Pokud ne, tak vřele doporučujeme.

Hank Williams – Blues opuštěné dálnice

Hank Williams byl neskutečně nadčasový umělec, který se upil ve věku 29 letech a přesto je jeho odkaz i po více než 60 letech stále živý. Za otce rokenrolu se sice považuje Bill Haley s peckou Rock Around The Clock z roku 1954, ale když si pustíte o 7 let starší Move It On Over od Hanka Williamse, bude vám jasné, kde se pro vznik rokenrolu inspirace vzala. Přestože byl Wiliams geniálním zpěvákem a textařem, měl velké problémy s pitím a byl neuvěřitelně nespolehlivý. Kvůli častému opilectví a zameškávání show dostal v srpnu 1952 padáka z Grand Ole Opry a o pár měsíců později nad ním zlomil hůl i vydavatel a producent Fred Rose

Hank senior a Bocephus (Cvalík). První dvě generace hudebního rodu Williamsů. 

Hank Williams zemřel na Nový rok 1953 a příčina smrti stejně jako přesný čas a místo jeho skonu jsou dodnes opředeny tajemstvím. Hank Williams měl 1. ledna vystoupit na koncertě v Západní Virginii, ale kvůli špatnému počasí musel jet autem. S šoférem vyjeli v 7 večer z Knoxvillu v Tennessee a po příjezdu do Oak Hill ve Virginii v nočních hodinách šofér zjistil, že Williams nežije. Hank Williams byl první superhvězdou country music a o jeho životě byl loni natočen film I Saw The Light s Tomem Hiddlestonem v hlavní roli.

Zapomněli jsme na někoho, kdo by si zasloužil zmínku? Pokud ano, napište nám do komentářů pod článkem.

Petr Mečíř

Petr Mečíř

Nejsem hudební kritik, ale hudební chválič, protože píšu jen o tom, co se mi líbí. Za dobrou muzikou pojedu kamkoliv.

All articles of the author

Kdyby mohla oválná pracovna vyprávět aneb ujeté zvláštnosti amerických prezidentů

Kdyby mohla oválná pracovna vyprávět aneb ujeté zvláštnosti amerických prezidentů

Ivo Strejček Jr. , Tiskovky na záchodě, souboje, lehké ženy, chorobná lenost, panická hrůza z elektřiny a filmy s opicemi. I prezident USA může být občas poněkud bokem.

Noční můra 31: Jayke Orvis speciál aneb Pankáči s banjem a mandolínou

Noční můra 31: Jayke Orvis speciál aneb Pankáči s banjem a mandolínou

Mr. Beman , Dupárnou proletí nejzajímavější esa ze stáje Farmageddon Records a Noční můra bude celá věnována jejich zdaleka největší hvězdě, vizionáři moderní root music Jayku Orvisovi.

Stopařův průvodce po Music City USA

Stopařův průvodce po Music City USA

Petr Mečíř , Pokud plánujete výlet do Nashvillu, hlavního města country music, bude se vám hodit pár praktických informací a tipů jaká místa navštívit a co určitě nevynechat.