Hurá na Jih 64: Calvin Russell, feťák, drogový dealer a skvělý muzikant

Hurá na Jih 64: Calvin Russell, feťák, drogový dealer a skvělý muzikant

S Jirkou Petrů dnes objevíme Calvina Russella, divokého Texasana, který svou muzikou uchvátil západní Evropu a v Dališově Drbárně se vrátíme k prvnímu dílu koncertní série Dixie On The Road.


Dolů

64.díl našeho southern rockového speciálu krátce zahájí Dališ a připomene první díl projektu Dixie On The Road, který odstartoval 28.5. v teplickém klubu KNAK. Poslechneme si ukázku z nového alba amerických Larkin Poe a připomeneme domácí talenty The Wild Roots. Hlavní prostor dnešního Hurá na jih má pod palce Jirka Petrů. Připomene vám člověka, na kterého by bylo škoda zapomenout. Calvin Russell si to fakt zaslouží.  

Poslouchejte: Hurá na Jih 64 – Calvin Russell, feťák, drogový dealer a skvělý muzikant

Dališova Drbárna

Přestože jsme se už snad konečně dostali z těch koronavirových karanténních sraček, rozběh normálního, i toho hudebního života je pomalý a opatrný. Proto se šéf Rádia Dixie Márty rozhodl, že když se letos nepodařilo dát dohromady druhý ročník „normálního“ fesťáku Dixie On The Road, byla by škoda tento projekt zmačkat a zahodit a připravil Dixie On The Road 2020 trochu jinak. Detaily o tomto projektu najdete na webu DixieOnTheRoad.cz.

Průvodcem a moderátorem celé série Dixie On The Road 2020 je Míša Leicht, kterého určitě znáte jako frontmana plzeňského bluegrassového COPu

Každopádně první díl tohoto projektu už máme za sebou. 28.5. v teplickém rockovém klubu KNAK vystoupili The Cell s hosty Dominikem Wallenfelsem a Petrem Samkem a celý koncert byl live streamován a prostřednictvím sociálních sítí mohli být koncertu přítomni diváci prakticky na celém světě. Pár prvních nedočkavců bylo přítomno i fyzicky na místě, což kapele určitě pomohlo k dobrému výkonu.

Pokud jste se do Teplic nedostali, ze záznamu si můžete celý koncert The Cell pustit zde. A nezapomeňte podpořit kapelu nějakým tím drobáskem na portálu Donio.cz

Z každého koncertu Dixie On The Road 2020 bude pořízen i zvukový záznam, který projde masteringem zvukového mistra Zdeňka Šikýře v jeho Studiu Hostivař a který si budete moci následně koupit na CD v e-shopu DixieGear.cz. Na ten první kousek si už můžete udělat objednávku ZDE.

The Cell na pódiu RC KNAK v Teplicích 28.5.2020

Před dvěma měsíci, v 62.dílu pořadu Hurá na jih,  jsem se zmínil o připravovaném vydání pátého alba americké kapely Larkin Poe. Tuhle kapelu tvoří hlavně dvě sestry Rebecca a Megan Lovellovy, v poslední době vystupující i s chlapskou rytmikou v plnohodnotném bigbítu. Obě ségry jsou nejen pořádné kočky, ale hlavně neuvěřitelně skvělé, hudebně nadané bytosti. Rebecca hraje na všechny možné akustické, elektrické i rezofonické kytary a je hlavní zpěvačkou. Megan pak kraluje s lap steel kytarou a zpívá druhý hlas. Před týdnem 12.6.2020 holky vydaly své páté album Self Made Man.

Jak jsem se zmiňoval už minule, Larkin Poe měly letos v květnu hrát u nás v Lucerna Music baru, ale koncert byl ze známých koronavirových důvodů přeložen na 2.3.2021. Je to sice ještě za dlouho, ale já věřím, že i díky těmto našim zmínkám o kapele Larkin Poe uděláme dostatečnou propagaci a osvětu a koncert bude pořádně našlapaný, ke spokojenosti všech.

Před deseti měsíci jsem náš 54.dílu pořadu Hurá na jih nazval Jižanský crossover. Napadlo mě toto slovní spojení z toho důvodu, že všechny čtyři prezentované kapely, byť jsou jejich hudební produkce rozdílné, mají minimálně jeden společný bod. Lásku a respekt, nebo, chcete-li, vztah a vliv k jižanskému rocku. Ať už vědomě nebo i třeba podvědomě. Čtvrtou z těch zmíněných kapel byli The Wild Roots z malého západočeského městečka Lázně Kynžvart. 

Měl jsem tu čest vidět The Wild Roots už 2x naživo a vždy mě dostali. Vícekrát jsem už prezentoval, že jsou pro mě velkým objevem naší domácí hudební scény a jsem rád, že oslovili i našeho šéfa Mártyho. Zřejmě proto budou The Wild Roots účastníky a hlavní hvězdou pátého dílu Dixie On The Road 24.9.2020 opět v teplickém RC KNAK. A proč se o The Wild Roots zmiňuji už dnes? Tento týden kapela vydala svůj nový videoklip se starší písničkou z prvního EP. Kdo máte rádi přírodu a někdy v minulosti jste třeba i trampovali, musíte tu minimalistickou práci kameramana i producenta ocenit. A to nemluvím o té magické skotsko, irsko keltské atmosféře …

Keep Rockin´! Samozřejmě myslíme i na pány, obě verze tohoto motivu najdete nejlíp mezi ostatními novinkami na eshopu DixieGear.cz


Poslouchejte: Hurá na Jih 64 – Calvin Russell, feťák, drogový dealer a skvělý muzikant

Calvin Russell, feťák, drogový dealer a skvělý muzikant

Byl jsem hodně zvědavý, s čím tento měsíc přijde Jirka Petrů. Tento známý archeolog jižanského rocku dokázal už nejednou překvapit a rozšířit obzory posluchačům, kteří si třeba mohli myslet, že znají z této hudební škatule vše. Dnes Jirka přišel s osobností jménem Calvin Russell a věnoval jí celou hlavní část dnešního Hurá na jih.


Calvin Russell rozhodně nepatřil mezi prototyp řádných mužů, kterým byste dali svou dceru za manželku. Tento, po babičce z kmene Komančů, čtvrtinový indián se narodil v Austinu ve státě Texas 31.10.1948 jako Calvert Russell Kosler (Wikipedie uvádí narození až o den později 1.11.1948), jako šesté dítě servírce a kuchaři z malého baru. S rodiči žil v malém dřevěném domku na vrakovišti na okraji Austinu a ve svých 12 letech objevil kytaru.

Ve svých 13 letech už Calvin Russell hrával po barech a v šestnácti odešel z domova. Protloukal se po Texasu a Mexiku jak se dalo a v té době už také začal kšeftovat s drogama. To mu záhy vyneslo dost tvrdé vězení. Po propuštění z lochu téměř deset let žil se svým přítelem Samem Brownem a začal skládat hudbu a psát texty.

Když koncem roku 1982 Sam Brown zemřel, vrátil se Calvin zpět do Austinu, kde začal hrát po místních barech a také zde založil svou první kapelu. S tou pak na vlastní náklady natočil první singl Baby I Love You.

Hraní po barech ale nebyl finančně žádný velký šlágr a tak si Calvin se svým bráchou začal opět přivydělávat pašováním drog z Mexica. V roce 1983 ale opět sklapla klec a byly z toho tři roky natvrdo v mexickým vězení. V roce 1986 se Calvin Russell vrací zpět do Austinu a v místní alkoholicko-drogové komunitě se snaží navázat kontakty s hudebníky, jako Leon Russell nebo Willie Nelson. V roce 1987 dává dohromady kapelu Characters, která vydala i jedno album, ale žádná sláva to ještě nebyla. Navíc v roce 1989 Calvin opět zamířit, tentokrát jen nakrátko, opět do vězeňských tepláků za přechovávání drog a plány šly opět stranou.

Z basy se vrátil právě včas, aby se zúčastnil jednoho silvestrovského večírku, kde byl jako host i majitel jednoho francouzského labelu. O přestávce, když se šli muzikanti občerstvit, vzal si Calvin kytaru a sám zahrál několik písniček. Milého Francouze to doslova dostalo do kolen a vyprosil si od Calvina nějaké další písničky na kazetách. Další den už nabídl Calvinovi vydání jeho písní na svém labelu. Konečně smlouva, která Calvinovi zajistila budoucnost. V roce 1990 tak vychází první oficiální album Calvina Russella A Crack In Time. V následujícím roce pak prvotinu následuje dvojka Sounds From The Fourth World a v roce 1992 třetí album Soldier.

Začátkem 90. let minulého století koncertoval Calvin Russell převážně v Evropě a to hlavně v Německu, Švýcarsku a Francii. Všechna alba se prodávala náramně. Ve Švýcarsku s albem Soldier vedl několik týdnů žebříček nejprodávanějších alb. Atmosféru té doby a koncertů Calvina Russella zachycuje čtvrté album Le Voyageur z roku 1993.


Po tak velkém úspěchu na sebe nenechala čekat nabídka a smlouva od firmy Sony a to se přece neodmítá. Sony okamžitě opět vydává první čtyři alba i s bonusy a potom šest dalších řadových alb. V roce 1995 se Calvin Russell na chvíli vrací domů, kde je ale zatčen a uvězněn za držení malého množství kokainu. 

Celá devadesátá léta až do roku 2000 byl Calvin Russell v západní Evropě, tedy hlavně v Německu, Švýcarsku a Francii, nejoblíbenějším Texasanem (po ZZ Top), tedy aspoň podle prodejů desek. Zatímco doma jej téměř neznali, hrál jen v malých klubech a byl jedním z mnoha, tady plnil haly a zvali ho na velké festivaly. Přechodně žil ve Švýcarsku, kde se oženil a kde vlastnil i rockový klub, ale Texas byl jeho domovem. Jeho oficiální diskografie obsahuje celkem 15 alb. Zemřel 3. dubna 2011 doma v Texasu na rakovinu jater. Bylo mu 62 let. 

A to je pro dnešek vše, zachovejte nám přízeň a za měsíc opět Hurá na jih!

Poslouchejte: Hurá na Jih 64 – Calvin Russel, feťák, drogový dealer a skvělý muzikant

Playlist:
The Cell - How ´bout You
Larkin Poe - Ain't Gonna Wait
The Wild Roots - She´s A Self Made Man
Calvin Russell - A Crack In Time
Calvin Russell - Wild Wild West
Calvin Russell - Crossroad
Calvin Russell - Characters
Calvin Russell - Don´t Turn Your Head
Calvin Russell - Are You Ready
Calvin Russell – Halloween
Calvin Russell - Soldier

Dalibor Mierva

Dalibor Mierva

Nenápadný, skoro introvert, když ale dojde na SOUTHERN ROCK, šel by na kraj světa. Neúnavný propagátor domácí jižanské rockové scény.

All articles of the author

Hurá na Jih 54: Jižanský crossover

Hurá na Jih 54: Jižanský crossover

Dalibor Mierva , Čtyři různé přístupy k jižanskému rocku dvou domácích a dvou zahraničních kapel. Nové CD kapely synů slavných otců z Allman Brothers Bandu a vzpomínka na ikonickou polskou kapelu Džem.

Hurá na Jih 59: Honza Holeček - český Greg Allman?

Hurá na Jih 59: Honza Holeček - český Greg Allman?

Dalibor Mierva , Vzpomínka na Petara Introviče, novinky z Maďarska i z domácí scény a rozhovor s klávesákem a zpěvákem Honzou Holečkem.

Jak jsme streamovali The Cell aneb Postkoronáčový redneck mejdan online

Jak jsme streamovali The Cell aneb Postkoronáčový redneck mejdan online

Martin Pešek , O sockách, záhadně zmizelých džínách zpěváka The Cell a o zákulisí prvního online koncertu ze série Dixie On The Road.