Hurá na Jih 58: Vánoční nadílka Rádia Dixie

Hurá na Jih 58: Vánoční nadílka Rádia Dixie

Novinky od Natchez, Smokey Fingers a Asphalt Horsemen, blahopřání k 70.narozeninám Billy Gibonsovi a další klenoty ze southern rockové truhly Jirky Petrů.


Dolů

58.díl southern rockového speciálu Hurá na Jih uzavírá 5.rok existence tohoto pořadu na Rádiu Dixie. Za těch pět let, měsíc co měsíc (s výjimkou dvou jinak extrémně vytížených) vám přinášíme novinky naší hudby z domova, Evropy i Ameriky. Kdo nestihne aktuální díl, je mu k dispozici náš podcastový archív, kde můžete starší a staré díly poslouchat až do aleluja.

Poslouchejte: Hurá na Jih 58 – Vánoční nadílka Rádia Dixie

Dališova Drbárna

Celou dnešní Drbárnu můžeme uvést gratulací kytaristovi ZZ Top Billy Gibbonsovi, který 16.prosince 2019 oslavil své 70. narozeniny. Happy Birthday Billy from czech Radio Dixie! K dispozici máme, kromě spousty videí se ZZ Top, nebo sólovým Billy Gibbonsem, také tuto veselou vánoční reklamu. Sluší mu to!

A teď už zpět domů k jedné skvělé hudební novince.

Už minulý měsíc, když jsem krátce vzpomínal na festival v Otrokovicích, jsem vysoko ocenil vystoupení kapely The Allman Company, jejíž vůdčí osobností je hráč na klávesy a zpěvák Honza Holeček. Tahle kapela je jen takovým vedlejším projektem zúčastněných muzikantů, kteří milují a hrají hudbu The Allman Brothers Bandu. Honza Holeček má ale taky vlastní autorský projekt, kapelu Livin Free, se kterou letos nahrál první album Voices From Beyond a minulý měsíc jsme si z něj jednu písničku zahráli. Protože jsme si s Honzou v Otrokovicích správně „kápli do noty“, sešli jsme se 10. prosince a natočili rozhovor o Honzovi a jeho hudebních aktivitách.  Když to dobře dopadne, za měsíc s tím půjdeme ven. Zatímco v pořadu samotném si zahrajeme druhou píseň z alba Dirty Old Town, na tomto místě můžete vidět Livin Free naživo.

Jak se blíží vánoce, začínáme si přát s kamarády a přáteli z blízka i daleka. Z Francie, od kamarádů z kapely Natchez, přišlo kromě přání i několik fotek s novou posilou kapely. Syn sólového kytaristy Manu Aesbacha, Tom je tím správným jablkem, které nepadá daleko od stromu. Nejenže má po tátovi nepřehlédnutelné háro, ale je také výborným kytaristou. Že by se Natchez plynule přerodili v tříkytarovou sekci?

Natchez s Tomem Aesbachem

… a že si už nevzpomínáte co a jak Natchez hrají? Není nic snazšího, než si je připomenout. Mimochodem, s Natchez jsme měli v 31.dílu Hurá na Jih rozhovor.

Dalším milým setkáním z poslední doby byla návštěva zpěváka italské kapely Smokey Fingers Gianluca Paterniti u nás. Přijel soukromě se svou přítelkyní na výlet do Prahy, a protože posledně nebylo dost času na prohlídku Kutné Hory, přijeli oba i k nám. Strávili jsme jedno krásné podzimní odpoledne mezi středověkými památkami s milými přáteli.

S přáteli z Itálie v Kutné Hoře

I na Smokey Fingers byste si mohli pamatovat. Hráli u nás celkem 2x. V roce 2014 v Kolíně na festivalu Southern Rock & Blues Kolín a pak 28.10.2016 v Kutné Hoře v České 1 a 29.10.2016 v Otrokovicích na fesťáku Stetson & Bourbon. Takto jsme si s těmi italskými kluky povídali ve 22.dílu Hurá na Jih.  A takto báječně jim to hraje.

Poslední partou, se kterou mě pojí velmi úzké a přátelská vztahy jsou maďarští Asphalt Horsemen. Stejně jako s Natchez a Smokey Fingers i s Asphalt Horsemen jste mohli slyšet rozhovor, tentokrát v 17.dílu Hurá na Jih. Teď na podzim ale chlapci potěšili vydáním nového alba, tedy dokonce dvojalba nazvaného Unplugged In My Old Town. Zakoupit si ho můžete v e-shopu kytaristy Gézy Matyasovszkeho:  mgrecords.hu
Jasně, že nejúdernější jsou Asphalt Horsemen hlavně ve svých ostrých rockových skladbách a v akustické verzi to nemá tu sílu, ale třeba mě to album donutí změnit názor. Zatím jsem unplugged vystoupení Asphalt Horsemen slyšel jen jednou 24.11. 2017 v Karlových Varech a od té doby si myslím své. V pořadu samotném si dáme ten správný asphalťácký nářez a tady si udělejte sami svůj názor o neelektrickém projevu kapely.

Od začátku roku zde inzeruju, že se několik domácích kapel chystá v tomto roce vydat své první album. Full House, Big Boy Band, Last Rebel … Několikrát v průběhu roku jsem těm kapelám nabízel pomoc s propagací a žádal je o nějakou již hotovou písničku, kterou bych mohl zahrát a fanoušky navnadit. Konec roku je za dveřmi a stále nic. Já se ale nevzdal a z Full House se mi nakonec něco podařilo vymámit. Není to sice již hotová píseň připravená pro zařazení na album, ale jen jedna z verzí nahraná naživo ve zkušebně. 

Full House

Zajímavostí je, že ji zpívá nadějný mladík jménem Jarda Bartoš, který se pokoušel o úspěch v soutěži Hlas Československa, a když to dobře dopadne, možná by mohl rozšířit řady kapely. Martin Škoda by se asi rád věnoval jen své hře na kytaru a případným doprovodným vokálům. To je ale ještě daleko a ve hvězdách. V pořadu samotném uslyšíte písničku One Last Soul od Black Country Communion a tady jsou její interpreti – Full House.

Za to, že tenhle audiopořad můžete poslouchat a číst, poděkujte všem těm, kteří si něco koupili v našem vidláckém eshopu DixieGear.cz. Možná tam něco zajímavého najdete i vy. A když to stihnete do 24.1.2020, stylová a originální trička a mikiny můžete mít se slevou až 70%.

Poslouchejte: Hurá na Jih 58 – Vánoční nadílka Rádia Dixie

Jirka Petrů – poklady ze southern rockové truhly

Jirka Petrů dnes opět nezklamal. Do svého silvestrovského příspěvku v pořadu Hurá na Jih zařadil hned pět prakticky neznámých kapel a interpretů. Prvního z nich Les Dudka mohou někteří z vás znát z úspěšné spolupráce s The Allman Brothers Bandem např. na albu Brothers & Sisters, jako jednoho z mnoha životních partnerů Cher, nebo z jeho úspěšné sólové kariéry.

Les Dudek dnes

Jirka nám Les Dudka připomene dvojicí písní a my si tady dáme jedno video s jeho velkým hitem:

Další kapele Bandit věnuje Jirka v pořadu také dvě písničky z jejich jediného alba. Pokud by vás oslovily, můžete si na tomto místě poslechnout to eponymní album z roku 1975 celé.

Také v případu další kapely Boomerang vám Jirka Petrů připravil k poslechu dvě písničky, a já vám nabízím jinou, kterou jsem našel na YouTube. Všechny pak pocházejí z jediného eponymního alba kapely Boomerang z roku 1971.

U následující kapely je Jirka v jejím představování hodně skoupý, ale CD kapely Wits End si váží nadevše.  Album se jmenuje Rock And By God Roll, je jediné od této kapely a Wits End ho vydali v roce 1979. O jeho kvalitě dost vypovídá to, že si z něj Jirka pro vás vybral hned čtyři písničky. Já tady mám tu titulní, po které se celé album jmenuje.

A nakonec přeci jenom, z dnešního pohledu, silvestrovská taškařice v podobě písničky Surfing Bird od kapely The Trashmen. Nahrávka pochází z roku 1963 a patří k těm, při kterých nejen mládež v polovině 60. let minulého století doslova šílela. Zatímco mládežníci při takovém rokenrolu tančili a třepali hlavami a celým tělem, rodiče šíleli z toho kraválu a rozbíjeli svým dětem magneťáky… Na této muzice ale vyrůstala poválečná generace Lynyrd Skynyrd a dalších pozdějších skvělých kapel.

Tak a jsme na konci dnešního posledního letošního pořadu Hurá na Jih a já se s vámi, spolu s Jirkou Petrů a Pavlem Hartlem, loučím. Všichni vám přejeme klidný a pohodový závěr roku 2019 a do toho nového, krásně kulatého roku 2020, jen to nejlepší. Samozřejmě hlavně zdraví a pak už bude čas i na skvělou southern rockovou muziku. Ať je jí co nejvíc a třeba i s pořadem Hurá na Jih na Rádiu Dixie.Poslouchejte: Hurá na Jih 58 – Vánoční nadílka Rádia Dixie

Playlist:
Livin Free – Dirty Old Town
Asphalt Horsemen – Thank You
Full House – One Last Soul
Les Dudek - Jailabamboozle 
Les Dudek - Hot Fun In Dixieland 
Bandit - Keep On Laughin´ 
Bandit - Midnite Rider 
Boomerang - Juke 
Boomerang - Hard Times 
Wits End - This Rhythm Aint Blues 
Wits End - Rock And By God Roll 
Wits End - Fly High 
Wits End - See It Through  
The Trashmen - Surfin´Bird 

Dalibor Mierva

Dalibor Mierva

Nenápadný, skoro introvert, když ale dojde na SOUTHERN ROCK, šel by na kraj světa. Neúnavný propagátor domácí jižanské rockové scény.

All articles of the author

Dixie Night Ride 2 – Zbustrovaná country a metalové riffy z Tennessee

Dixie Night Ride 2 – Zbustrovaná country a metalové riffy z Tennessee

Petr Jirásek , The Cadillac Three jsou nářez. Tři kluci, co spolu vyrůstali a chtěli dobýt svět. Všechno ostatní mají u prdele. A dokázali to!

Raggare: Chlast, káry a rokenrol po švédsku

Raggare: Chlast, káry a rokenrol po švédsku

Vojta Dobeš , Pořádají největší sraz amerických aut na světě. Poslouchají klasický rokenrol a rockabilly. Chlastají. Občas jezdí na střeše a vypadají hrozivě. Ale ve skutečnosti to už dávno nejsou nebezpeční chuligáni jako před desítkami let...

Samopal Thompson – legenda legend

Samopal Thompson – legenda legend

Tibor Šiška , Nezbytná výbava gangsterů, policistů i vojáků. Příběh legendárního samopalu se čte jako detektivka i jako válečný román.