Hurá na jih 26: Ohnivá voda malíře a metalisty Milana Fibigera

Hurá na jih 26: Ohnivá voda malíře a metalisty Milana Fibigera

Hudební putování po státech Konfederace s Jirkou Petrů a rozhovor s akademickým malířem Milanem Fibigerem o muzice i lecčems dalším.


Dolů


Jirka Petrů - Velký fanoušek rockové a bluesové muziky 60-tých až 80-tých let, Jihočech a dlouholetý nadšenec domácího kina.

Naši pravidelní čtenáři a posluchači už vědí, že se nám letos podařilo rozšířit tým spolupracovníků pořadu Hurá na jih o dva zkušené hudební znalce Pavla Hartla a Jirku Petrů. Zatímco Pavel si svou premiéru odbyl v minulém měsíci, Jirka dostává svou první příležitost dnes. 

Než ho ale pustíme ke slovu, představíme našim posluchačům novou českou (vlastně moravsko-velšskou) kapelu King Bee. Pro bližší seznámení doporučujeme si ji najít na Bandzone,  kde je i několik písniček. Věříme, že vás dostane už ta první naše ukázka.

Poslouchejte: Jižanský pelmel 9 - Hudební putování po státech Konfederace s Jirkou Petrů, část 1

Převážnou část dnešní první hodiny naplní Jirka Petrů svým výletem po jednotlivých státech jižanské Konfederace a z každého z nich vám představí jednu hudební skupinu. Nebudou to jen ty všeobecně známé a na našem rádiu často přehrávané kapely. Naopak, Jirka se zaměřil na party, které znají jen ti největší odborníci. Takže si dneska mnoho z vás výrazně rozšíří své hudební obzory. Playlist pořadu najdete na konci tohoto článku, kdyby ještě někdo náhodou nevěděl…

Mě osobně z Jirkou uvedených 10 písniček nejvíc oslovila kapela Hydra a titulní song z jejich druhého alba Land of Money z roku 1975. 

Poslouchejte: Hurá na jih 26 - Ohnivá voda malíře a metalisty Milana Fibigera

Takhle si kapelu General Lee pamatujeme z devadesátých let. První sestava kapely - zleva Milan Fibiger, Karel Zástěra, Dominik Wallenfels, Zdeněk Šikýř, Víťa Havlíček.

S hostem březnového vydání pořadu Hurá na jih Milanem Fibigerem jsem se osobně nikdy nepotkal a tudíž jsme se vůbec neznali. Věděl jsem o něm jen, že působil v kultovní metalové kapele Master's Hammer, byl spoluzakladatelem legendární české jižanské kapely General Lee (společně s bubeníkam Karlem Zástěrou a kytaristou Víťou Havlíčkem) a později založil a vedl další výborný southern rockový band Ohnivá voda. Hrál a do dneška hraje v mnoha dalších kapelách, které už s „naší“ muzikou nemají nic společného a celý svůj život je profesionálním malířem a ilustrátorem. Vřele doručuji návštěvu jeho webu http://www.milanfibiger.com/web/.

Ohnivá voda v plném nasazení. Proč a jak došlo k jejímu rozpadu, se v našem rozhovoru určitě dozvíte...

Protože dostat většinu hostů na nahrávání do našeho pardubického studia je dost složité, začal jsem před časem používat svůj záznamník. Řada věcí se tak zjednodušila, jiné problémy ale naopak přibyly. První „záznamníkový“ rozhovor s kapelníkem Nickem Melasem z řecké kapely Soundtruck proběhl prakticky bez jakýchkoli rušivých zvuků a pazvuků uvnitř auta, další nahrávání pak většinou probíhala v soukromých a uzavřených prostorách, takže byla po technické stránce taky v pohodě, ovšem při posledním rozhovoru s Jindrou Vobořilem jsme se v jedné karlínské hospůdce dostali díky okolním provozním ruchům až na samou hranici použitelnosti nahrávky.

Milan Fibiger, Dališ a archivní cédéčka kapely Ohnivá voda.

Vrcholem, za který už ale opravdu jít nehodlám, bylo pak nahrávání rozhovoru s Milanem Fibigerem. Našli jsme si sice prázdný salónek jedné hospůdky v Dejvicích, ale než jsme se seznámili a domluvili se, co a jak namluvíme a zahrajeme, salónek se z části zaplnil a jak sami uslyšíte, těch rušivých zvuků je tam opravdu přespříliš. Tak nám to, prosím, protentokrát odpusťte a berte to jako autentickou ukázku obtížné terénní práce na většinou neprobádaném poli naší domácí jižanské muziky. Příště už to bude určitě lepší…

Jak se metalista dostane k jižanskému rocku? To už si budete muset poslechnout sami. A dojde i na ohnivou vodu...

Playlist Jižanský pelmel 9 - Hudební putování po státech Konfederace s Jirkou Petrů, část 1
King Bee – Oh No
Marshall Tucker Band – Can´t You See
Gants – Smoke Rings
Alias – True Love
Alabama – Dixieland Delight
Hydra – Land Of Money
Le Roux – Let Me Be Your Fantasy
Bloodrock – Double Cross
Winters Brothers Band – Misty Mountain Morning
Black Oak Arkansas – Fever In My Mind
Black Oak Arkansas – Dixie

Playlist Hurá na jih 26 - Ohnivá voda malíře a metalisty Milana Fibigera
Lynyrd Skynyrd – Free Bird                 
Molly Hatchet – Tatanka                
Stará cesta a MBA Band  - Život je skvělej    
Ohnivá voda – Facka X                
Atlanta Rhythm Section – Large Time         
Ohnivá voda – Gimme The Way

Dalibor Mierva

Dalibor Mierva

Nenápadný, skoro introvert, když ale dojde na SOUTHERN ROCK, šel by na kraj světa. Neúnavný propagátor domácí jižanské rockové scény.

All articles of the author

Honkytonk Jukebox 12: Johnny Cash speciál aneb Pocta muži v černém

Honkytonk Jukebox 12: Johnny Cash speciál aneb Pocta muži v černém

Martin Pešek , 85.narozeniny Johnnyho Cashe si připomeneme dvouhodinovým speciálním pořadem. A dojde i na zajímavé cover verze jeho slavných písní.

Hurá na jih 25: Jindra Vobořil – Velekněz i dělník českého bigbítu

Hurá na jih 25: Jindra Vobořil – Velekněz i dělník českého bigbítu

Dalibor Mierva , Živá rocková encyklopedie, zpěvák, muzikant, textař a především príma člověk Jindra Vobořil hostem našeho jižanského speciálu. Do historie nejen southern-rockové se poprvé ponoří Pavel Hartl.

Charlie Daniels: Houslový ďábel nepřišel z Georgie, ale ze Severní Karolíny

Charlie Daniels: Houslový ďábel nepřišel z Georgie, ale ze Severní Karolíny

Petr Mečíř , Vypadá jak Děda Mráz, na housle a kytaru hraje i v osmdesáti jak ďáblův mladší brácha, miluje Boha, zbraně a Ameriku. Legenda jižanské muziky v hudebním speciálu Petra Mečíře.