Legendární General Lee je zpátky

Legendární General Lee je zpátky

Letos v říjnu uplyne 25 let od založení jedné z nejlepších českých jižanských kapel General Lee. Přestože kapela už více než 10 let neexistuje, nedávno se sešlo pár bývalých hráčů, slovo dalo slovo a padlo rozhodnutí připomenout si výročí založení velkým a slavnostním koncertem, který se uskuteční na konci září.

Dolů

Když pomineme historickou postavu generála a vrchního velitele vojsk Konfederace z doby občanské války Severu proti Jihu (1862–1865), v českých poměrech by všichni milovníci southern rocku měli vědět, že General Lee je jižanská kapela, která na rozhraní tisíciletí pomáhala výraznou měrou psát historii domácího southern rocku. Po Žlutém psu a Pumpě to byla třetí kapela, co pronikla mezi celorepublikově známé a uznávané southern kapely hrající vlastní repertoár s českými texty a hlásily se hrdě k jižanskému rocku. Na rozdíl od svých dalších vynikajících vrstevníků (například kapely R-Force) General Lee vydržel na scéně přes 10 let a zanechal po sobě víc než jen jedno CD.

Když se metalisti a folkaři spojí

Začátek a „inkubační dobu“ kapely můžeme umístit do léta 1989, kdy se v Hostivaři v nahrávacím studiu potkali „metálisti“ z kapely Masters Hammer Milan Fibiger (basa) a Karel Zástěra (bicí) se zvukovým technikem, kytaristou a majitelem studia Zdeňkem Šikýřem. Bylo dost času na to zjistit, že všichni tři poslouchají a mají rádi southern rock a to už nebylo daleko ke spřádání odvážných plánů.

Do nově se rodící kapely přišli v září 1989 ze skupiny Folk Groups kytarista Víťa Havlíček a zpěvák Dominik Wallenfels. Oba se v průběhu let stali hlavními autory vlastního repertoáru Generálů. Kapela začala pilně cvičit a brzy i koncertovat.

Od začátku bylo jasné, že se nebude jednat o kopii některé z věhlasných veličin jižanského rocku, ale o zcela samostatně se vyvíjející a především po svém tvořící kapelu. Jižanský rock, Lynyrd Skynyrd, Molly Hatchet, 38 Special, Allman Brothers Band, Atlanta Rhytm Section? Samozřejmě, ale po svém.  Od jara 1990 Generálové pilně koncertovali a vystupovali jak v rockových klubech, tak i festivalech se svým vlastním repertoárem.

Do konce roku 1990 stihli General Lee natočit své první demo pod názvem K bábovce a čaji a dvě písničky (Tutovej paroháč a Údolí dutejch hlav) přidali do prvního českého sampleru jižanských kapel, který vyšel v roce 1991 pod názvem Whiskey & Fazole.

Personální obměny

Rok 1991 znamenal první změny v sestavě kapely. Místo Karla Zástěry přišel k bicí soupravě Ben Vítek, kterého přivedl z kapely Vítkovo kvarteto Zdeněk Šikýř (oba tam spolu před časem hráli). Zásadnější změnou ale bylo rozšíření a obohacení kytarového zvuku třetí kytarou Luďka Sedláčka, který přišel z kapely Vejfuk. Ani tato sestava ale nevydržela dlouho.

Po roce Generály opouští Milan Fibiger, aby si mohl realizovat své představy a své písničky ve své kapele (Stará cesta… Zlatá cesta… Ohnivá voda…). Volné místo u baskytary rychle obsazuje další muzikant z kapely Vejfuk Václav „Čáda“ Růžička a v této sestavě General Lee v roce 1992 nahrává ve studiu další demo Starý party.

O rok později došlo u Generálů k dalším personálním změnám, které ale kapelu na dlouhý čas stabilizovaly a řekl bych, že i přivedly na ten pověstný vrchol.  Bena Vítka u bicích vystřídal Milan Milata, který přišel od Los Vobos a časem se projevil také jako výborný a schopný organizátor.  Záhy přišel i kytarista Jirka Hrubeš, jenž nahradil Luďka Sedláčka, který odešel k Milanovi Fibigerovi do jeho Ohnivé vody.

Generál šlape naplno

Sestavu kapely General Lee ve složení Dominik Wallenfels (zpěv), Víťa Havlíček (kytara), Zdeněk Šikýř (kytara), Jirka Hrubeš (kytara), Václav„Čáda“ Růžička (basa) a Milan Milata  - (bicí) považuji za nejlepší a nejslavnější sestavu, v jaké kdy General Lee hrál. Na větších akcích pak tuto základní sestavu doplňovaly dvě vokalistky (jak to ve správné a klasické jižanské bandě má být) Magda Rezková a Marie Urbánková. Kapela zvyšovala obrátky a bylo možné ji slyšet a vidět na pravidelných koncertech, motorkářských srazech CCMC Bohemia a rockových i bluesových festivalech.

V roce 1994 nemohl General Lee chybět při nahrávání další kompilace českých southern rockových kapel, která vyšla v roce 1995 pod názvem Whiskey & Buráky. Na albu se objevily jejich písně Konečná a Jasná věc. A zase následovaly koncerty a festivaly a to už nejen doma, ale i v sousedním Německu, které pro southern rock bylo a je zemí zaslíbenou.

Vrcholem celé doby existence kapely bylo v roce 1996 vydání prvního eponymního alba. Album vydalo v té době agilní nakladatelství Snake Records. Písničky prověřilo šestileté pilování na koncertech a tak nebyl problém vybrat ty nejlepší a nejúspěšnější. Velkou akcí roku 1996 také byla organizace festivalu Blues Rock Open ´96, kde se nejvíc angažoval Milan Milata. Objevily se i dva nové dívčí hlasy Šárky Janouškové a Lucie Kukulové

Další kolo obměn

Velký zápřah a únava z neustálého cestování si vyžádaly svou oběť. Zdeněk Šikýř se chtěl více věnovat práci ve svém nahrávacím studiu a kapelu opustil. Tím pomalu načal, po čtyřech letech personální stability, lavinu dalších změn. Jeho samotného u třetí kytary občas a krátkodobě nahradil Omar Khaouaj, který ale svou hlavní lásku našel v jazzu.

Na konci roku 1998 odešel Milan Milata. Náhradu za něj Generálové našli v Oldřichu Borovičkovi. Tato sestava ale vydržela jen rok a na konci roku 1999 odchází Jirka Hrubeš, v té době třetí služebně nejstarší hráč. Tím ovšem nastal pro Generály velký problém. Omar nebyl pro trvalé hraní volný. Nejdříve vyplňoval mezeru po třetí kytaře Zdeňka Šikýře a pak v nouzi nejvyšší odehrál druhou kytaru za Jirku Hrubeše. Prostě situace na hraně. Díky Omarovi kapela překlenula dlouhé období hledání vhodného kytaristy. Toho pravého našli v roce 2000 v podobě Michala Pelanta.

Zájem o kapelu sice neopadal, stále měli spoustu hraní po klubech, zajímavá byla určitě účast kapely na velkém open air festivalu v Německu a finančně atraktivní bylo možná i hraní pro firmu CCMC, ale personální stabilita pro nějakou systematickou práci na novém repertoáru chyběla.

V závěru roku 2002 kapelu opustil bubeník Olda Borovička a místo něj nastoupil Zdeněk Pospíšil. Poslední ranou do vazu byl odchod Vaška „Čády“ Růžičky, který už nestíhal svou řádnou práci skloubit společně s časově náročným programem kapely. Čádu sice ještě na nějakou dobu nahradil basák kapel Ohnivá voda a Dux Michal Němec, ale to už byla jen „labutí píseň“ kapely.

Nenápadný konec

V závěru své existence se Generálům ještě podařilo vydat demo 1997 – 2001 All in One, které je složeno z nahrávek z několika posledních let a zachycuje tak výše zmíněné personální šachy.

I když General Lee svou činnost pomalu a do ztracena ukončil, většina jeho bývalých členů dál nesla „vlajku southern rocku“. Milan Fibiger dlouho táhl kapelu Ohnivá Voda. Víťa Havlíček s Jirkou Hrubešem a Oldou Borovičkou dodnes hrají v bluesrockové kapele Second Band. V Second Bandu zpívá Michal Cerman, který je zase kmenovým zpěvákem kapely The Cell a tu vede Milan Milata… Snad jen Dominik Wallenfels a Čáda Růžička po ukončení svých aktivit u Generálů nepokračovali v hudební kariéře dál a věnovali se jen svým pracovním aktivitám. 

Uvidíme, s kterými muzikanty se 24. září v pražském Lucerna Music Baru setkáme. Určitě dojde na prolínání všech těch sestav, co kapelou prošly a třeba i na nějaký „majstrštych“ v podobě společného vystoupení všech. To bych už ale předbíhal. Nechme se překvapit.
 

Dalibor Mierva

Dalibor Mierva

Nenápadný, skoro introvert, když ale dojde na SOUTHERN ROCK, šel by na kraj světa. Neúnavný propagátor domácí jižanské rockové scény.

All articles of the author