Bemanova Dupárna Special: Letní jízda

Bemanova Dupárna Special: Letní jízda

Místo temných vizí a nočních můr vyrazíme s Mr.Bemanem na rozpálenou letní jízdu po americké akustické muzice a bluegrassu.


Dolů

Vlna veder přinesla do naší redakce příjemně ospalou jižanskou náladu, která postupně přešla přes fázi jakéhosi zpomalení až k naprosto neskrývané lenosti, která se navenek projevuje například recyklací staršího materiálu. Berte to prosím jako příležitost zavzpomínat, jak jsme byli v uplynulém roce pilní a jako příslib našich právě probíhajících dobrodružství, o kterých vás zpravíme v již teď pilně připravovaných článcích. 

Třeba tam vevnitř mají klimatizaci. Funkční…

Ani Noční Můře, respektive jejímu autorovi, se následky extrémního počasí nevyhnuly, a proto jsem pojal ďábelský plán. Jistě jste si všimli, že Dupárna je v číslování o něco pozadu za Noční Můrou. Jedná se totiž o formát poněkud novější. A abych dorovnal tento rozdíl, rozhodl jsem se pro tentokrát zařadit dvě Dupárny za sebou. Genialitu tohoto kroku netřeba nijak zvlášť vyzdvihovat, jsem si jí plně vědom. Takže srpen bude po několika letech měsícem prostým Noční Můry, zato vás čeká báječná Letní jízda!

V rámci co největší objektivity jsem skladby seřadil v abecedním pořádku a s těmi nejzajímavějšími vás také seznámím pěkně od a po zet.

Poslouchejte: Dupárna 35 - Letní jízda 1

Poslouchejte: Dupárna 36 - Letní jízda 2

Portlandská pětice Blitzen Trapper je na scéně již osmnáct let a za tu dobu stihli vydat devět desek, přičemž nejzajímavější je jejich spolupráce se seattleským labelem Sub Pop, stojícím za vznikem fenoménu grunge rocku v devadesátých letech. Blitzen Trapper hrají muziku na pomezí country a alternativního folku a vy uslyšíte jeden z jejich největších hitů Black River Killer.

O první coververzi této Dupárny se postará trojice ze Západní Virginie Bud´s Colective. Posíleni o kytaristku Lee Michael Swinburne si na paškál vzali klasický hit Johnyho Cashe.

Půvabná parta Della Mae, původně zformovaná v Bostonu a nyní usazená u zdroje tradiční muziky v Nashville, nám předvede svůj čistě ženský náhled na bluegrass. Znějí skvěle a také skvěle vypadají, není divu, že ve Státech rozhodně platí za hvězdy.

Jeden ze zakládajících členů The Old Crow Medicine Show Gill Landry navodí ten správný outlaw pocit díky tématu své balady se skvěle padnoucími trubkami a přenese nás do žhavého tex-mex pohraničí. A video skvěle souzní s názvem dnešní Dupárny.

S poněkud neobvyklým nástrojem, v našich končinách známým jako niněra, si dobře rozumí zpěvačka z německého Dusseldorfu, která si říká Patty Gurdy. (Hurdy Gurdy je libozvučný anglický název pro niněru.) Trocha toho středověkého retra ještě nikoho nezabila, nebo alespoň o nikom takovém nevím.

Video orlandských Lonsome City Travelers má takovou správnou vidláckou párty náladu, otázkou zůstává, jestli museli určitě spálit to piáno.

Roztomilý animovaný klip od dua Mary Ann and One Eyed Dan vám objasní okolnosti jejich seznámení a zároveň vás nepochybně pobaví.

Název polské kapely Paula and Karol mě zmátl natolik, že jsem je ve vysílání ohlásil jako dívčí duo. Schválně si to pusťte! Nu, ideální příležitost svést to na to vedro.

To, že vedro znají i za oceánem, nám doloží i talentovaná, populární a v neposlední řadě i velmi pohledná zpěvačka a houslistka Sara Watkins. V Dupárně ji neslyšíme poprvé a rozhodně ani naposledy.

Dupárna toho samozřejmě nabízí podstatně víc, viz playlist, ale ta lenost, chci říci to vedro! Přeji vám, abyste ho úspěšně přežili a příště už u regulerní Noční Můry nashledanou!


Jo a kdybyste náhodou sháněli něco na sebe, děláme taky nějaký trička...

Dupárna 35: Letní jízda 1
Billy Strings – Dust In A Baggie
Blitzen Trapper – Black River Killer
Brown Bird – Fingers to The Bone
Buds´s Colective – Tenesee Stud
Della Mae – Empire
Doc Walker – That´s All
Friction – Dead Come Knockin´
Gill Landry – The Ballad Of Lawless Soirez
Patty Gurdy – Gurdy´s Green
Chuck Ragan – Do What You Do
Leslie West – Turn Out The Lights
Lonesome City Travelers – The River

Dupárna 36: Letní jízda 2
Mary Ann And One Eyed Dan – Shovels And Rope
Summe Broke And Mountain Faith – Dont´t You Forget About Me
Noah And The Whale – L.I.F.E.G.O.E.S.O.N.
Paula And Karol – Calling
Billy String – Meet Me At The Creek
Railroad Earth – Storms
Rosie And The Riveters – Ain´t Gonna Bother
Sara Watkins – Long Hot Summer Days
Sons Of The East – Hold On
Steep Canyon Brothers – Stand And Deliver
The Avett Brothers – Backwards With Time
The Stray Birds – This World
The Tallest Man On Earth – K ing Of Spain
Doc And Richard Watson – Walk On Boy

Mr. Beman

Mr. Beman

Jsem fanatickým příznivcem všeho, co se týká Ameriky devatenáctého století. Mám rád parní stroje, perkusní zbraně a hluboké lesy.

All articles of the author

Bemanova Noční můra 8: Kovbojové z pekla

Bemanova Noční můra 8: Kovbojové z pekla

Mr. Beman , Muži, kteří jsou drsní, aniž by se museli nutit do jakékoliv pózy. Slackeye Slim, Chuck Ragan a britská kapela Salter Cane. A jako předkrm jižanské písně z Občanské války v podání originální plukovní kapely The 2nd South Carolina String Band.

Noční můra 20: Jižanská gotika

Noční můra 20: Jižanská gotika

Mr. Beman , Nebezpečně syrové blues od Dorothy, Hozierovy nešťastné balady o lásce a víře a romantický strašidelník King Dude.

Noční můra 33: Třetí století páry

Noční můra 33: Třetí století páry

Mr. Beman , Steampunková diskotéka a v ní Abney Park, vzdušní piráti v parní vzducholodi, bojovníci proti digitálnímu světu The Cog Is Dead a kámoši Jacka Rozparovače Ghostfire.