Noční můra 33: Třetí století páry

Noční můra 33: Třetí století páry

Steampunková diskotéka a v ní Abney Park, vzdušní piráti v parní vzducholodi, bojovníci proti digitálnímu světu The Cog Is Dead a kámoši Jacka Rozparovače Ghostfire. 

Dolů

Nebe zahalené nepropustným příkrovem spáleného uhlí, temné uličky začouzených velkoměst, přístaviště vzducholodí, dobyvatelé posledních neznámých koutů naší planety, zákeřní zabijáci, mechaničtí roboti, šílení vědci a oblíbené vize alternativní minulosti. Třicátá třetí Noční můra si za téma tentokrát zvolila steampunk.

Poslouchejte: Dupárna 29 – Nová modrá tráva

A Dupárna si tentokrát zvolila za téma bluegrass. Už bylo načase. Poslechneme si několik zajímavých nových a ještě novějších uskupení. Současný bluegrass je hodně jemný a romantický, ale to neznamená, že by to muzikantům nešlapalo. Mimo jiné zazní The Steel Wheels, Front Country, Joy Kills Sorrow nebo Whiskey Shivers.

Steampunk vznikl jako literární žánr na konci osmdesátých let minulého století, v době kdy ve sci-fi  literatuře kraloval cyberpunk. A zatímco druhak jmenovaný se zabýval počítači, virtuální realitou a budoucností informačních technologií, steampunk se zhlédl v technice a estetice devatenáctého století a oblíbené literární postavy viktoriánské literatury zkombinoval s vynálezy, k jejiž objevu sice nedošlo, ale o to zábavnější je jejich použití v ději. Postavy knih J. Vernea, H. G. Wellse, A. C. Doyla nebo H. P. Lovecrafta se tu potkávají s parními roboty, parními tanky, parními raketoplány nebo parními počítači, to vše zabalené do různorodých literárních možností od detektivky přes hard SF až třeba po western. 

Devatenácté století nikdy nebylo víc sexy. A protože vize mechanické minulosti, která nikdy neexistovala, je i nesmírně vizuálně vděčná, začal steampunk pronikat i do filmu, komiksu a počítačových her. Dnes má širokou fanouškovskou základnu po celém světě a cosplayeři se mohou přetrhnout během přešívání korzetů a zdobení cylindrů svářečskými brýlemi. No, a protože je steampunk tak populární, začali se  k němu hlásit i muzikanti. Tři zajímavé projekty si dnes představíme.

Poslouchejte: Noční můra 33 - Třetí století páry

Abney Park – Vzdušní piráti v parní vzducholodi

Seattleská formace Abney Park se dala dohromady v roce 1997, tehdy ovšem ještě jako gothic-rocková. Název odkazuje na londýnský hřbitov. Sestava se během prvních čtyř desek neustále měnila a ze zakládajících členů dodnes zůstal jenom kytarista a zpěvák Robert Brown. V kapele se dodnes vystřídalo více než dvacet muzikantů. Stejně turbulentní byla i změna stylu na pátém albu, nazvaném Lost Horizons (2008), kde se ve větším začal prosazovat zvuk world music a kabaretu, to vše v kombinaci s původním gothic-rockovým drivem a texty plnými steampunkových dobrodružství. 

A protože se pořád bavíme o sci-fi, chtělo to ještě nějaký příběh, který by zdůvodnil jejich žánrovou přeměnu. Podle něj se letadlo skupiny během časoprostorové bouře srazilo s obří létající základnou Ophelia postavenou Dr. Leuminousem Calgorim. Přeživší členové kapely se rozhodli pro kariéru vzdušných pirátů a v tomto duchu se také od té doby nese jejich tvorba. Pro steampunkovou scénu platí Abney Park v současnosti za jakési klasiky i mluvčí.

The Cog Is Dead – V digitálkách bydlí ďábel

Kouzlo parních strojů a ozubených koleček oslovilo i floridskou trojici The Cog is Dead. Dohromady se dali v roce 2006 a hbitě naskočili na vzmáhající se steampunkovou vlnu. Podle oficiální verze z jejich webu se jedná o cestovatele časem z roku 1893. Vyrazili do budoucnosti, aby varovali naše současníky před používáním ďáblova vynálezu, totiž digitálních elektrických hodin. 


Díky tomu, že jejich stroj času je nesen vzducholodí, pokračují stále ve své misi a cestujíce z místa na místo hlásají pomocí svojí hudební produkce krásu nejlepšího zdroje energie všech dob – parního stroje. Kapela zatím vydala dvě alba Steam Powered Stories (2010) a Full Steam  Ahead (2013). Tak tedy plnou parou vpřed!

Ghostfire – Kámoši Jacka Rozparovače

Ze samotného srdce impéria, z Londýna, je šestice Ghostfire. Na rozdíl od svých zámořských kolegů nepůsobí tak komiksově, ale zato o poznání temněji. V jejich hudbě jakoby Robura Dobyvatele nahradil Jack Rozparovač. Hudebně vycházejí z kabaretu, anglického folku a starých námořnických popěvků. Jejich doménou jsou tajuplné historky z neznámých krajů, které dokonale rozezvučí každou přístavní krčmu od Bristolu po Boston. Názvy jejich desek hovoří za vše. 

V roce 2009 to bylo EP Drunk Lullabies, obsahující původní verzi jejich velkého hitu Masters of the Sea, další hit The Last Staempunk Walz vyšel na stejnojmenném singlu o rok později. Jejich zatím jediná dlouhohrající deska vyšla v roce 2011 pod názvem Tyburn Jig And Others Popular Dances a sérii barvitých názvů uzavírá EP z roku 2013 Skeleton Coast. Poté si kapela vybrala na tři roky volno, aby se část jejich členů připojila ke skupině Yuma Territorial Prison Band, která se označuje za steam west, tedy spojení westernu a steampunku, což musí být teprve palba!

Třetí století páry je teprve na svém začátku. Bude zajímavé sledovat, jestli je současná vlna popularity steampunku jenom dočasným módním výstřelkem nebo něčím dlouhodobým. Pokud by vás lákal nějaký kvalitní film na toto téma, nelze než doporučit absolutní klasiku z dílny Karla Zemana.

Playlist Dupárna 29 - Nová modrá tráva
The Steel Wheels – Mountain Quake-Find Your Mountain
Mandolin Orange – Daylight
Punch Brothers – This Girl
Three Brothers Classic Bedroom Jam - Sleepy Man
The Infamous Stringdusters – Gravity
Front Country – Sake of the Sound
Joy Kills Sorrow – Such Great Heist
Sara Watkins, Sarah Jarosh, Aoife O´Donovan – Crossing Muddy Water
Jeremy Douglas feat. Mumford and Sons – Boxer
Hurray For Rif Raf – Blue Ridge Mountain
Whiskey Shivers – Graves/Swarm
Evil Man – Return To The Steampunk Studio
Vernian Proces – Something Wicked

Playlist Noční Můra 33 - Třetí století páry
The Cog is Dead – Cunning Casanova
The Cog is Dead – The Girl and the Clockwork Dragon
The Cog is Dead – The Iron Horseman
The Cog is Dead – Kinetic Typography
Abney Park – End of Days
Abney Park – My Life
Abney Park – The Story That Never Starts
Abney Park – Two Elixires
Ghostfire – Masters of the Sea
Ghostfire – The Last Steampunk Walz
Ghostfire - Dance of Fate
Ghostfire – The Styx
Ghostfire - Vaudevillain

Mr. Beman

Mr. Beman

Jsem fanatickým příznivcem všeho, co se týká Ameriky devatenáctého století. Mám rád parní stroje, perkusní zbraně a hluboké lesy.

All articles of the author

Budoucnost je zkurvená noční můra: 10 nejděsivějších filmových totalit

Budoucnost je zkurvená noční můra: 10 nejděsivějších filmových totalit

Mr. Beman , Blízká i vzdálenější budoucnost ve znepokojivě aktuálních vizích filmových tvůrců. Nebo je to už dnešní realita?

Noční můra 20: Jižanská gotika

Noční můra 20: Jižanská gotika

Mr. Beman , Nebezpečně syrové blues od Dorothy, Hozierovy nešťastné balady o lásce a víře a romantický strašidelník King Dude.

Noční můra 32: Pohané

Noční můra 32: Pohané

Mr. Beman , Šamanský doom finských vikingů Tenhi, balady o dracích a krásných pannách v podání Neun Welten a Angels of Light, postindustriální andělský neofolk.