Rebel Flag v Česku podruhé: Podzimní kolekce triček 
DixieGear ve znamení Konfederace

Rebel Flag v Česku podruhé: Podzimní kolekce triček
DixieGear ve znamení Konfederace

Někdo ji má rád a někoho z ní má pěnu u huby. My máme novejch triček s konfederační vlajkou plnej eshop.

Dolů

Když jsme před pár měsíci publikovali moje malé zamyšlení nad tím, z jakých důvodů je u nás tak populární konfederační vlajka, strhla se okolo tohohle článku docela pěkná mela. Hlavně na facebooku, to je pochopitelné, ale příjemně mě překvapilo i množství reakci, které přišly mailem a několik zajímavých telefonátů. A i při pokecu s kamarády či úplně neznámými lidmi v našem stánku na některé z letních akcí, kterých jsme se zúčastnili, na tohle téma samozřejmě taky došla řeč.


Vlajka může vyblednout, ale sláva a hrdinství s ní spojené tu zůstanou navždy. 

Důvodů, proč si tolik lidí v Čechách a na Moravě na sebe natáhne triko s rebel flag, jsem v tom článku vymyslel několik. Buďto se jim prostě „jen“ libí ta vlajka jako taková nebo mají rádi muziku, se kterou je symbol amerického Jihu úzce spojen (jižanský rock především, ale i outlaw country nebo bluegrass). Pro spoustu z nás je červená vlajka s modrým, bíle lemovaným svatoondřejským křížem a třinácti hvězdami symbolem té „správné“ vidlácké Ameriky a hodnot, které tam dole na Jihu a obecně ve venkovských oblastech USA stále ještě nepokryl prach.

"Vlastenecký dobrovolník, bojující za svou vlast a její práva, je tím nejspolehlivějším vojákem na zemi." Stonewall Jackson, generál, který mohl Konfederaci vyhrát válku.

Bývalá vlajka konfederačního námořnictva se během let stala i symbolem rebelství jako takového, touhy po svobodě a právu zařídit si svůj život tak, jak chci já, moje rodina, moje obec a moje země, ne podle diktátu nějakého anonymního byrokrata kdesi v Bruselu nebo ve Washingtonu. Rebel Flag je bytostně americká aniž by s sebou vlekla pachuť z toho, co se pod klasickým praporem USA s hvězdami a pruhy děje zejména v poslední době. 

Buranská revoluce začíná právě teď. Nejvyšší čas, aby hlas obyčejného pracujícího člověka byl zase slyšet. A pořádně nahlas. 

Podle vašich reakcí jsem to zřejmě trefil. Každej to máme trochu jinak, ale aspoň na jednom z důvodů, proč je pro nás vlajka Dixie sexy, se shodneme. Ovšem existují tu ještě dvě skupiny fandů „stars and bars“ a u té první musím dodat slůvko bohužel. Ano, pro řadu lidí je tahle vlajka symbolem primitivního rasismu, touhy pověsit všechny negry na nejbližší strom, prostě nenávisti, násilí a bůhvíčeho ještě. Nenaděláme s tím vůbec nic, vážení. Můžu jen znovu opakovat: Pro tým lidí, kteří pro vás Radiodixie.cz připravují a zaplaťpámbů i pro převážnou většinu z našich čtenářů a posluchačů platí, že lidi je potřeba posuzovat podle jejich skutků, ne podle barvy kůže. I když to pokaždé není lehké…

Parťák do nepohody. Americký pickup - opravdový hrdina s modrým límečkem. 

Naštěstí je tady ta druhá skupina lidí, kterou jsem do svého seznamu nezahrnul. A to lidi, kteří tohle vůbec neřeší a prostě tak žijí. Nejlíp to asi vystihnul jeden z českých reenactorů americké občanské války, Olaf Ketchupson, četař 1st Louisiana Special Battalion Co. B "The Tiger Rifles". „Já Jižan jsem a žiju tak fakt dlouho. Prostě jsou jen věci jižanský, eventuelně louisiánský a pak ty ostatní.“ 

Armáda Konfederace potřebuje právě tebe!

Zajímavých reakcí jsem tedy obdržel dost a dost, díky moc za ně, ovšem vybrat z nich ty nejvtipnější či nejzajímavější, které oceníme některým z našich triček DixieGear, to byla teda práce šílená. A jelikož triček s konfederační vlajkou už zůstalo v eshopu pomálu, rozhodli jsme se počkat s vyhodnocením na novou kolekci. Libovolné triko DixieGear tedy od nás kromě Olafa Ketchupsona obdrží další Jižan tělem i duší – Olin ze severní Moravy a čtenář s facebookovým nickem Matthew Quigley. „Kdo ví, tomu netřeba vysvětlovat. Kdo nechce vědět, tomu to vysvětlovat nemá smysl.“ Tak teď už teda víte…

Sny jsou od toho, abychom je plnili, ne?

Ztracená šance? Tak proč to nezkusit znovu...

Nová kolekce triček DixieGear na letošní podzim by se měla trefit do vkusu všem, pro které vlajka Dixie něco znamená. Při výběru motivů jsme sáhli do časů války Severu proti Jihu (slavný generál Stonewall Jackson do série k Robertu E.Lee nebo pokus o „konfederační Iwo Jimu“), zabrousili do světa good old redneck boys i tvrdě pracujících chlapů za volanty trucků a pickupů a zkusili jsme to nebrat zas až tak moc vážně. 

U nás dole na Jihu si užijeme spoustu zábavy, třeba s rychlejma auťákama. Obzvlášť když maj na střeše tu správnou vlajku. 

Nezapomněli jsme ani na slavnou historii americké armády za druhé světové války, kterou kromě sličné Hellfire Holly z kanadsko-americké Ďábelské brigády symbolizuje asi nejlepší americký generál (a původem samozřejmě Jižan) George Patton.


Pin-up girls v uniformách amerických jednotek z druhé světové války jsou naše srdcovka. Hellfire Holly z 1st.SSF se obzvlášť povedla. A v záloze čekají další... Ovšem drobná chybička se vloudila - povedlo se nám zrcadlově otočit kulomet Johnston, takže vyrobená trika šla do šmelcu a bleskem tiskneme opravenou verzi. Naštěstí jich nebylo tolik...

Vůbec poprvé se na trikách DixieGear objeví téma války ve Vietnamu. Choppery První jízdní divize byly jednoznačnou volbou a dalším motivem jsme chtěli vzdát náš hold veteránům z války, kterou jim jejich politici zakázali vyhrát. 

1st Cavalry Division - slavná jednotka US Army v pekle vietnamské války a její Hueys v akci.

A jako třešinka na dortu jedno malé šťouchnutí do Evropské unie pro ty z vás, kteří dospěli k názoru, že tady už není co reformovat.

Střelba do dopravních značek či reklamních cedulí je oblíbenou kratochvílí nejen na americkém Jihu.

Kompletní podzimní kolekci triček DixieGear najdete ode dneška samozřejmě v našem eshopu, nevylučuju, že se do Vánoc ještě jedno, dvě překvapení neobjeví. Rád bych i avízoval příjemnou zprávu – podařilo se nám snížit koncovou cenu z původních sedmi stovek na pouhých 590 Kč. 

Navíc v balení každého trika z nové série najdete jako dárek arch unikátních echt redneck samolepek jako poděkování za vaši podporu, bez které bychom portál Radiodixie.cz provozovat fakt nemohli.

A nezapomeňte – Always Keep On Southern Side!

Pozor - do redneck zóny vstupujete na vlastní nebezpečí! 

Martin Pešek

Martin Pešek

Konzervativní Kozoroh na trnité cestě ke splnění svého amerického snu. Tenhle svět potřebuje opravdu trochu víc buranů.

All articles of the author

Corvette pod rebelskou vlajkou

Corvette pod rebelskou vlajkou

Vojta Dobeš , General Lee nebyl jediným slavným autem s konfederační vlajkou. Celé roky předtím, než se Dukes of Hazzard objevili na obrazovkách, závodila na těch nejvýznamnějších amerických okruzích jedna nenápadná Corvette...

John Singleton Mosby: Příběh ducha v šedém a jeho nepolapitelných rangerů

John Singleton Mosby: Příběh ducha v šedém a jeho nepolapitelných rangerů

Jan Korbel , Byla jich hrstka a nikdy se nevzdali. Zajali i seveřanského generála. V podvlíkačkách.

Rebel Flag jako symbol „jiné“ Ameriky aneb 7 důvodů, proč v ČR nosit triko s jižanskou vlajkou

Rebel Flag jako symbol „jiné“ Ameriky aneb 7 důvodů, proč v ČR nosit triko s jižanskou vlajkou

Martin Pešek , V našem eshopu DixieGear.cz je největší zájem jednoznačně o trička s motivem konfederační vlajky. Nejžádanější motivy jsme právě opět dotiskli a to je i důvod zkusit zjistit, proč jde rebel flag tak na dračku.