Hurá na Jih 63: Karanténě navzdory

Hurá na Jih 63: Karanténě navzdory

Requiem za letošním Southern Rock & Blues Kolín, nová alba Blackberry Smoke a Blackfoot, pozvánka na Dixie On The Road 2020 a speciální antivirový mix Pavla Hartla.


Dolů

Drbárna naposledy připomene, kdo všechno letos mohl potěšit návštěvníky festivalu Southern Rock & Blues Kolín 2020, kdyby ovšem nemusel být zrušen v souvislosti s karanténou … a smutek vystřídá veselí v podobě nově vydaných a v brzké době vydávaných albech Blackberry Smoke a Blackfoot. Že se už blýská na lepší časy, ukáže odkaz na akci Dixie On The Road, která ostartuje 28.5. v teplickém klubu KNAK. V hlavní části dnešního Hurá na jih pak potěší Pavel Hartl své kamarády a příznivce nažhavenou směskou nadupaných songů.  

Poslouchejte: Hurá na Jih 63 – Karanténě navzdory

Dališova Drbárna

Nemůžu začít jinak, než vzpomínkou na letošní zrušený ročník festivalu Southern Rock & Blues Kolín 2020. Protože jsem prakticky zůstal na všechno sám, vítám každou pomoc. Letos mi hodně pomohl bývalý místostarosta Kolína Tomáš Růžička. S organizačními věcmi i hledáním finanční pomoci.  Když už se začaly potřebné peníze shromažďovat na účtu, přišla stopka v podobě karantény a stopky mj. i na veškerou kulturu. Nějakou dobu jsem ještě živil naději, že by se akce dala uskutečnit aspoň s domácími kapelami, ale i tento plamínek naděje brzy uhasl. Tak jsem aspoň vyhlásil na den konání festivalu, 16.5. na 12:00 setkání posluchačů a kolínském náměstí. Sešlo se nás celkem sedm a díky otevřenému výčepu na jedné zahrádce jsme si to užili.

účastníci setkání fanoušků kolínského festivalu

Pojďme si představit program, který letos v Kolíně mohl být. Na náměstí měli od 12:00 zahrát Old Dogs z Olomouce:

Další kapelou, na které jsme se marně těšili, jsou Rebel Hot z Itálie:

Třetí kapela, která měla zahrát je z domácích luhů a hájů. Tomáš Homuta quartet:

Vystoupení na kolínském náměstí měli zakončit SoundtrucK z Řecka:

Za normálních okolností bychom to na náměstí kolem 17:00 zabalili a přesunuli se do sálu MSD Kolín. Tam by už byli připraveni a od 18:00 zahráli Blackberry Brothers z Polska:

Já osobně jsem se moc těšil na Petra Roškaňuka a jeho projekt Blackout. Bohužel nemáme k dispozici použitelné video s Blackout, a tak musíme vzít zavděk jinou Petrovou bývalou kapelou. Vynikajícími R-Force:

Hlavní bluesovou hvězdou měl být letos v Kolíně mladičký talentovaný americký kytarista a zpěvák Jamiah Rogers:

Závěr festivalu by obstaral Tom Jegr se svým Gangem z Brna:

K hudební pestrosti festivalu by určitě přispěl i Lubomýr Bužma Khýr svými písničkami v předsálí u baru v době střídání kapel na hlavním pódiu:

Tolik tedy k letošnímu Kolínu a dost. Král je mrtev, ať žije král a Southern Rock & Blues Kolín 2021. Už se to peče, už se to vaří a bude to VELKÉ.

Poslouchejte: Hurá na Jih 63 – Karanténě navzdory

V posledním roce je mi velkou inspirací FB profil, který zřídil Vláďa Hradil a pojmenoval jej Blueradio. Nejdříve odkazoval na hudební programy domácích i zahraničních rádií (včetně Rádia Dixie), ale později začal zveřejňovat vlastní i převzaté recenze na koncerty, alba a vůbec dobrou muziku. Následující dva příklady jsou toho důkazem. Třeba hned ten první o tom, jak Blackberry Smoke vydávají nové, šestipísničkové EP.

Vláďa ve svém článečku píše: „ … Blackberry Smoke oznámili 19. červen 2020 jako datum vydání svého nového EP s názvem Live From Capricorn Studios. Je to pocta historickému studiu v Maconu, v Georgii. Mimo coveru Allmanů Midnight Rider EP obsahuje písně Marshall Tucker Bandu, Wet Willie a dalších. Jimmy Hall, který byl členem kapely Wet Willie během slavného období Capricornu, se vrátil do studia a nahrál vokály na obě skladby. Šestipísňové EP je prvním projektem v tomto studiu po 40 letech. Album vyjde v produkci členů Blackberry Smoke a po něm bude následovat turné skupiny s názvem Spirit Of The South Tour: Celebration Of Southern Rock and Roll Music…“ 

S další zajímavou informací pak ale přišel Pepa „Kulatý“, ale Vláďa Hradil ji dovedl k dokonalosti. Našel na sociálních sítích podrobnější informace o novém albu skvělých Blackfoot. Nejde o čerstvou novinu mladíků, kteří dnes v „dresu“ téhle kapely plní představy majitele klubu Rickey Medlocka, ale o originál sestavu ze začátku 80.let minulého století. Vláďa o této novince vyšťoural tyto informace: 

„ ... Jedná se o 2 kompletní rozhlasové záznamy koncertů v Chicagu 1980 a v Los Angeles 1983. Tahle nahrávka obsahuje dvě vynikající, dříve nevydaná, živá vystoupení Blackfoot, obě převzatá z rozhlasového vysílání. První z nich pochází z března 1980 a byla zaznamenána v Chicagos Universal Amphitheatre, zatímco druhá z roku 1983 je z Hollywood Palladium Show v LA, ve kterém skupina vystupovala v srpnu roku 1983. Recenze hovoří o fascinujících a nesmírně příjemných představeních, zaznamenaných ve výborné kvalitě, která potěší fanoušky této skvělé a vysoce uznávané rockové sestavy…“  V pořadu samotném vám pustím, jako ukázku z tohoto alba písničku Got a Line On You, vy si ale můžete celé album s oběma koncerty poslechnout ZDE.

Než se rozepíšu o hlavní části dnešního Hurá na jih, které vévodí Pavel Hartl, nesmím zapomenout na pozvánku. Tento díl Hurá na jih vychází 26.5. a už o dva dny později se sejdeme v teplickém rockovém klubu KNAK na novém ročníku akce Dixie On The Road, kterou letos Márty pojal trochu jinak. Detaily se dozvíte na webu DixieOnTheRoad.cz a v zasvěceném článku na webu RadioDixie.cz. Na nic nečekejte a doražte. Buď do Teplic, nebo před své compy a nalaďte si nás na webu, youtube či facebooku ve čtvrtek 28.5. přesně v osm večír!

Poslouchejte: Hurá na Jih 63 – Karanténě navzdory

Pavel Hartl dnes opět nezklamal. Jeho výběr je luxusním spojení klasiků s novou, mladou krví a ukázka, že i v Evropě umíme… Taky se projevilo, jak jsme propojeni společným předivem nápadů a myšlenek. Oba dnes sdílíme nápady a inspiraci u našeho společného kamaráda Vládi Hradila. Navíc mi Pavel po nějaké době připravil i text do tohoto článku. Díky pane!

Nitroville – Cheat The Hangman – 2016

Skupina NitroVille vznikla v Londýně v roce 2010 a tehdy byla skutečně mezinárodní. Místní zakladatelé, zpěvačka Tola Lamont a kytarista Kuat Michael přibrali na basu dánského rodáka Fussi Andersena a za bicí sedl Cyro Zuzi z Brazílie. Tola Lamont je srovnávána s Dale Krantz Rossington, ale Nitroville zní mnohem, mnohem tvrději. Metal Hammer napsal: čistý energický rock se silnými riffy, složitou kovbojskou kytarou a rychlými melodiemi má velké koule. Jejich tvrdá a řízná muzika zaujala natolik, že CD Cheat The Hangman vydává v roce 2016 label Mighty Music/SPV !  V současné době zakládající dvojici doplňují Grizzy Rose Lee - rhythm guitar, Paolo Succo – bass a Hugo Terva – drums.

Diapositive – Give Me A Ride – 2020

Z Katovic do Krakova je to 80 km, ale muzika se tu hraje trochu jiná. Zatím co mnozí slezšťí interpreti neopouští stín Riška Riedla, v Krakově se hraje moderněji. Jednou z mladých kapel je i pětice  Diapositive, která po pěti letech existence v únoru letošního roku vydala své první album. Jejich hudba je inspirována americkou scénou, stojí ale pevně na vlastních nohách, konečně – na albu jsou jen jejich skladby, výborně nahrané muzikantsky i technicky. Anna Kopec – zpěv, Piotr Nawrocki - kytara, Jakub Pytka - kytara, Pawel Szarnicki -basa, Grzegorz Fieber - bicí.

Aniž bychom se s Pavlem na tom domluvili, i Pavel chválí Vláďu Hradila a jeho FB profil Blueradio. Píše: „Pro některé uživatele facebooku to nebude nic nového – zakládající místopresident Spolku přátel jižanského rocku Vláďa Hradil se mezi nás velmi výrazně vrátil svojí aktivitou Bluerádio.  Hrne tam obrovské množství hodně zajímavých informací z rockové i bluesové hudby. Mimo jiné upozornil na nevydané album skupiny Atlanta Rhythm  Section

Atlanta Rhytm Section -  Sleep With One Eye Open 

Jak Vláďa napsal:   „V roce 1981 se albem Quinella ocitla ARS na křižovatce. Quinella jim přinesla úspěch singlem Alien, jenže časy se najednou změnily a southern rock vypadl z oblíbenosti. V tomhle klimatu se ARS vrátila do studia ve stabilní sestavě, s Buddy Buiem jako producentem a autorem písniček a známým hvězdným týmem Barry Bailey a JR Cobb na kytarách, zpívajícím Ronnie Hammondem, Deanem Daughtryem na klávesách, Paulem Goddardem na basu a Royem Yeagarem na bicí.“

V análech „nevydaných“ alb se hodnotí album Sleep With One Eye Open jako dobré a okamžitě rozpoznatelné jako ARS. Kvůli rozporům Buieho s vedením CBS, které chtělo na albu víc hitů, nebylo album nikdy vydáno a skupina CBS opustila, aby se poté rozpadla. Takže,  kde to můžete slyšet? Nikdy tato deska nebyla oficiálně vydána, v diskografii skupiny se neuvádí. Kapela otevřela své poslední album With All Due Respect (2011) právě verzí Sleep With One Eye Open z oné nevydané desky. Existují už však i CD, která obsahují všechny skladby - a dají se sehnat. Celé album, pokud jej nemáte, můžete najít také na Youtube (a burzách). I po letech zní ohromně - a obalů na CD je hned několik - z let 1982 a 1983. 

Tyler Bryant & The Shakedown - Truth And Lies – 2019

Tyler Bryant dostal svou první kytaru ve věku šesti let. Když mu bylo jedenáct, prodal kolo, které mu rodiče dali na Vánoce a koupil si svou první elektrickou kytaru, červeného Epiphone Les Paula. Když byl ještě na základní škole, potkal Roosevelta Twittyho, tehdy 63letého bluesového hudebníka z Paříže v Texasu. Twitty učil Tylera jak hrát blues. Ve třinácti začali Tyler a Twitty představovat v Texasu svoji show. Tyler také začal skládat písně. Když mu bylo patnáct, založil Tyler Bryant Band. Kapela cestovala po Texasu a okolních státech, hráli i v Německu a mohli jsme je vidět i v Praze. V roce 2006 mu byla udělena cena Roberta Johnsona pro ctižádostivé mladé kytaristy. Později se přestěhoval do Nashvillu, kde vznikla nová formace s názvem Tyler Bryant & The Shakedown. Na kontě mají tři desky. Nejnovější CD je z minulého roku.

The Steepwater Band - Turn of the Wheel – 2020

Chicagskou kapelu The Steepwater Band není doufám v České republice třeba až tak podrobně představovat. Sympatičtí muzikanti zde odehráli sérii koncertů a úspěšně vystoupili na festivalu v Kolíně, Od té doby trojici Jeff Marsey – kytara, zpěv, Joe Winters – bicí, Eric Saylors – kytara, zpěv doplnil v loňském roce nový baskytarista Joe Bishop. 24. dubna 2020 vydali u Daimond Day Records sedmé studiové album, vydali také tři alba živá. Polská agentura Delta plánovala s kapelou podzimní turné….. doufám, že to vyjde alespoň napřesrok.

Sonny Landreth - Blacktop Run – 2020

Mělo by stačit napsat jen Sonny Landreth, ale pro jistotu doplním: skvělý, nebojím se napsat geniální slide kytarista z Louisiany. Eric Clapton prohlásil,  že Sonny Landreth je jedním z nejvyspělejších kytaristů na světě, ale zároveň  nejvíce podceňovaným. A nebylo to jen ze slušnosti – Clapton Landretha pozval 5x! na svůj slavný Crossroads Guitar Festival. Byl mnohokrát přizván k nahrávání a spolupráci s  mnoha slavnými (mj. Mark Knopfler, Little Feat, Gov´t Mule, John Hiatt, John Mayall…) muzikanty. Naštěstí si ho všimli i akademici a v roce 2005 ho Americana Music Association vyhlásila instrumentalistou roku a v roce 2016 dostal cenu Blues Music Award instrumentalista – kytarista. Sony Landreth vychází v hudbě I textech z kořenů místa kde vyrostl a žije, v začátcích byl dokonce jedinným bílým členem skupiny krále zydeco Cliftona Cheniera. Připouští, že jeho texty jsou take silně ovlivněny tvorbou slavného jižanského spisovatele Williama Fauknera.

Jeho strhující vystoupení na polském festivalu Rawa  blues v roce 2017 bylo zajímavé také tím, že na velkoplošnou obrazovku nesnímali celou kapelu nebo jeho samotného, ale skoro celý koncert jen jeho ruce, aby byla vidět jeho originální hra, takový je to kytarový mág. Používá totiž své prsty tak, že máte dojem několika kytaristů. A několik polských kytaristů bylo nadšeno nejen koncertem, ale i účastí na jeho workshopu. Je moc dobře, že na počátku své hudební cesty přesedlal z trubky na kytaru.

RattleBone -  World's Gone Crazy - 2020 

Dvě výrazné osobnosti jižanské rockové scény se spojily pod názvem RattleBone – kytarista Chris Anderson a klávesista Johnny Neel, oba také zpívají. Podporuje je zkušená rytmika Dennis Gulley – basa/zpěv a Daryl Burgess – bicí/zpěv. Johnny Neel vydal několik vlastních alb, hrál  s Dickey Betts Bandem i s Allman Brothers, vydal 12 vlastních alb a na nekonečném množství se podílel jako muzikant i skladatel. Stejně jako Anderson žije v Nashvillu, kde oba často působí jako studioví hudebníci. Kytarista Chris Anderson začínal jako bedňák a technik, za pomoci těch kterým zajišťoval zázemí vydal v roce 1995 album Old Friend, úvodní společnou píseň hrával Warren Haynes i s Allman Brothers. Krátce hrál v Grinderswitch a v polovině osmdesátých let se stal členem The Outlaws a hrál také v countryovém triu zpěváka The Outlaws Henry Paula - Blackhawk. Rattlebone jsou působivým pokračováním současného southern rocku. Na CD vydaném u vlastního vydavatelství RattleBone v doprovodných vokálech uslyšíte bývalou členku Little Feat Shaun Murphy


                                    
A to je pro dnešek vše, zachovejte nám přízeň a za měsíc opět Hurá na jih!

Poslouchejte: Hurá na Jih 63 – Karanténě navzdory

Playlist:
Blackberry Brothers - Dusty Road
Blackberry Smoke - Ain't Gonna Wait
Blackfoot - Got A Line On You
Nitroville - Louisiana Bone
Nitroville – Ransom Game
Diapositive - J.A.C.K.
Atlanta Rhythm Section - Two Note Boogie
Tyler Bryan and The Shakedown – Trouble
The Steepwater Band - Please the Believer
Sonny Landreth - The Wilds Of Wonder
Sonny Landreth - Groovy Goddess
RattleBone - World's Gone Crazy
Atlanta Rhythm Section - Outlaw Music

Dalibor Mierva

Dalibor Mierva

Nenápadný, skoro introvert, když ale dojde na SOUTHERN ROCK, šel by na kraj světa. Neúnavný propagátor domácí jižanské rockové scény.

All articles of the author

Míša Leicht uvádí: Dixie On The Road Vol.1 – The Cell a hosté

Míša Leicht uvádí: Dixie On The Road Vol.1 – The Cell a hosté

Martin Pešek , Na Konopáči se letos nepotkáme. Vidláckej mejdan s krycím názvem Dixie On The Road se přesouvá do rockovýho klubu KNAK v Teplicích a jako live stream na internet. Startujeme ve čtvrtek 28.5. od osmi večír. Stay tuned!

Dixie Night Ride 4 – Třešně tvrdý jak šutr

Dixie Night Ride 4 – Třešně tvrdý jak šutr

Petr Jirásek , Velký profil jižanských hardrockerů Black Stone Cherry, nejaktuálnější moderní poctivá country Copper Chief a superskupina Hellyeah se zajímavou muzikou i názvem. Kurva, že jo!

Hurá na Jih 61: Ve stínu pandemie

Hurá na Jih 61: Ve stínu pandemie

Dalibor Mierva , Vzpomínka na dvě velké osobnosti southern rocku Danny Joe Browna a Jaksona Spirese, přemítání nad letošním ročníkem kolínského festivalu a další příležitost pro Jirku Petrů provětrat svůj neskutečný archiv.