Hurá na Jih 57: Odchody a návraty

Hurá na Jih 57: Odchody a návraty

Molly Hatchet a The Black Crowes se vrací na scénu, nová alba Hootie & The Blowfish a Kenny Wayne Sheperda a reportáž z festivalu Stetson & Bourbon v Otrokovicích.


Dolů

V listopadové Drbárně padne ještě jedna zmínka o letošním festivalu Stetson & Bourbon v Otrokovicích a podělím se s vámi o radost nad návratem Molly Hatchet a The Black Crowes (to jsou ti zpustlíci na titulní fotce) na scénu. Pavel Hartl pak představí dvě nová alba méně známých kapel a vzpomene na nedávno i dříve zemřelé muzikanty. 

Poslouchejte: Hurá na Jih 57 – Odchody a návraty 

Dališova Drbárna

I když jsem se na těchto našich stránkách a v pořadu Hurá na jih zmiňoval o letošním festivalu Stetson & Bourbon v Otrokovicích v posledních dvou dílech, nemůžu se nezmínit i potřetí. Tentokrát jako vzpomínku a ohlédnutí. Festival se uskutečnil v sobotu 2.listopadu 2019 a do puntíku splnil, co jsem od něj očekával.

Honza Holeček v Otrokovicích

Výborná atmosféra a skvělá muzika. Letos více bluesově a bluesrockově zabarvená, ale to vůbec není na škodu. Hudební produkce neměla slabinu. Zvukaři si lehce poradili se všemi vystupujícími, ať to byl samotný Džetro nebo šestihlavá sestava Blackberry Brothers. No a mé největší zážitky? Podle očekávání právě polští Blackberry Brothers a The Allman Company z české hudební líhně.

Kytaristé The Allman Company Jindra Musil a Pavel Marcel

A protože neexistuje žádné použitelné video kapely The Allman Company, použiju tady malý oslí můstek a díky skvělému klávesákovi a zpěvákovi téhle kapely Honzovi Holečkovi se dostanu k jeho další výborné kapele Livin Free. Vedle Honzy Holečka v ní najdeme i veterána naší bigbírové, rockové a bluesové scény Vladimíra Gumu Kulhánka s baskytarou a mladé a nadějné Tomáše Frolíka s kytarou a Michaela Noska za bicí soupravou. Livin Free hrají stylově podobnou muziku, jako The Allman Company, jenomže vlastní, autorskou. Na konci léta vydali své první album Voices From Beyond a 11. listopadu ho pokřtili na koncertě v pražské Malostranské Besedě. Na tento koncert jsem se bohužel z pracovních důvodů nedostal, ale album samotné mi Honza v Otrokovicích věnoval. Díky tomu se s vámi můžu o muziku z něj podělit. V pořadu samotném i tady v podobě videa.

Před nedávnem na mě vyplivl Facebook skvělou informaci. Molly Hatchet vydávají  29. listopadu živé album s názvem Battleground. Na koncertech bude kapela představovat nejen skladby z nového alba, ale hlavně nového zpěváka, který nahradil zesnulého Phila McCormacka“. Jak jsme se v našem pořadu zmiňovali na jaře tohoto roku, Phil McCormack zemřel 27.4.2019 ve věku nedožitých 60 let.  Náhradou za něj není to nikdo jiný, než Jimmy Elkins, který již v minulosti sdílel s Molly Hatchet nejedno podium jako frontman Bounty Hunter.


Jimmy Elkins – nový zpěvák Molly Hatchet

Když bychom se ohlédli zpět na všechny zpěváky Molly Hatchet, tak můžu s povzdechem říci, že všichni ti bývalí už nejsou mezi námi. Ten první, zakládající člen kapely, Danny Joe Brown zemřel 10.března 2005 ve věku 53 let na cukrovku. Cukrovka jej trápila už od jeho 19 let a po nahrání prvních dvou alb kapely si musel dát zdravotní pauzu. U Molly Hatchet jej za mikrofonem nahradil Jimmy Farrar, ale v roce 1982 se Danny Joe vrací. Vydržel až do roku 1989, ale chatrné a zhoršující se zdraví mu nedovolilo dál pokračovat. Hudební kariéru pak Danny Joe Brown definitivně ukončil v roce 1999 po infarktu. 

Phil McCormack

Jimmy Farrar se po odchodu od Molly Hatchet dál věnoval zpívání a vidět a slyšet jsme jej mohli například v sestavě Southern Rock Allstars. Tento svět pak Jimmy Farrar opustil 29.října 2018 ve věku 67 let. Odchod Phila McCormacka možná některé naše fanoušky překvapil, ale i on to měl se svým zdravím nahnuté. Molly Hatchet byli na podrobnější informace velmi skoupí, ale fakt je ten, že Phil byl od začátku tohoto roku už fakticky mimo kapelu a v den jeho úmrtí MH poprvé vystupovali s Jimmy Elkinsem v Staffordu (Houston, Texas). Pojďme si pustit jedno video, které nám představí současnou podobu Molly Hatchet. 

P.S. na webu Molly Hatchet i na tomto videu mi v sestavě kapely chybí druhá kytara a druhý kytarista. To u Molly Hatchet nebývalo zvykem. Že by si Bobby Ingram ještě nenašel vhodnou náhradu za, před dvěma lety rovněž zesnulého, Dave Hlubeka, nebo je to už jen ekonomicko pragmatický kalkul?

The Black Crowes

Další dobrou zprávou a dalším skvělým a milým návratem na pódia mě překvapili američtí The Black Crowes. Po další přestávce v kariéře kapely dali bratři Chris a Rich Robinsonovi dohromady novou sestavu a vyrazili za svými fanoušky. Pro ty z vás, kteří snad The Black Crowes neznáte, jen krátké a základní info z Wikipedie. Ostatní si můžete dohledat sami. „The Black Crowes je americká rocková kapela, která vznikla v roce 1989. Jejich diskografie obsahuje jedenáct studiových alb, čtyři živá alba a několik singlů, které se umístily v hitparádách. Svoje debutové album Shake Your Money Maker vydali v roce 1990. O dva roky později se jejich následující album The Southern Harmony and Musical Companion umístilo na vrcholu hitparády Billboard 200.“ Takto se The Black Crowes bavili v  show Howard Sterna – amerického rozhlasového a televizního reportéra, producenta, fotografa a spisovatele.

Pokud to náhodou ještě nevíte, tak provoz internetového Rádia Dixie a tohoto webmagazínu financujeme jen a jen z prodeje našeho vlastního originálního merche. Trička, mikiny a další drobnůstky s jižanskou tématikou najdete na eshopu DixieGear.cz. A teď už víte, proč vás v rádiu nevotravujeme žádnejma reklamama...

Poslouchejte: Hurá na Jih 57 – Odchody a návraty 

Hlavní část dnešního Hurá na Jih má na svých bedrech Pavel Hartl. I když původně ještě plánoval nějaké pokračování povídání o polské kapele Džem, rozhodl se nakonec pro pestřejší verzi. Možná i s ohledem na listopadové téma „dušiček“ a další ze smutných odchodů výborných muzikantů. K tomu se ale dostaneme až později. Na začátek došlo i na ten Džem a jeho současnou podobu.

Pro milovníky amerického southern rocku Pavel vytáhl ze svého archivu kapelu Drivin´N´Cryin´ a to hlavně z důvodu, že tahle parta vydala letos v létě své nové album Live The Love Beautiful. Pavel vám v pořadu samotném pustí dvě ukázky z tohoto alba a já vám zde nabízím jedno hezké starší video této sympatické partičky.

Další v Evropě méně známou skupinou, kterou nám Pavel Hartl představí, jsou jihokarolínští Hootie & The Blowfish. Hlavním důvodem této jejich prezentace je rovněž vydání nového alba kapely a to dokonce po dlouhých 13 letech. Frontmanem kapely je černošský zpěvák Darius Rucker s velmi příjemným a podmanivým hlasem, který uspěl se svou sólovou kariérou na countryové scéně. Nové album Imperfect Circle Pavla až tolik nezaujalo, protože se mu zdá být dalším sólovým zpěvákovým projektem, a tak nám kapelu Hootie The Blowfish připomene dvěma písničkami z debutového alba kapely z roku 1994, kterého se jen v USA prodalo 19 miliónů. To byl rovnou tip na nějaké video z té doby.

Mezi těmito dvěma méně známými kapelami nám Pavel připomněl i vynikajícího bluesrockového kytaristu Kenny Wayne Shepherda, který se svou kapelou letos také vydal nové album pod názvem Traveler. Po dvou starších písničkách vám tady a teď můžu nabídnout čerstvý autentický Kenny Wayne Shepherd Band.

Na závěr se dostáváme k tomu, o čem je titulek dnešního Hurá na Jih a o čem jsem se zmiňoval v souvislosti s Molly Hatchet. První listopadový víkend byl u nás letos věnován památce zesnulých, nebo jak se též lidově říká dušičkám. Těch výborných muzikantů tento rok do hudebního nebe odešla taky pěkná řada a byl mezi nimi i kytarista Paul Barrere z kapely Little Feat. To úmrtí je vlastně ještě dost čerstvé, protože Paul zemřel prakticky před měsícem 26.řijna, když mu bylo 71 let. Jak zmínili zástupci kapely, příčinou úmrtí byly vedlejší nepříznivé účinky probíhající léčby onemocnění jater. 

Paul Barrere

Little Feat původně vznikli v roce 1969, když od Franka Zappy odešli dva vynikající muzikanti George Lowel (kytara, zpěv) a Bill Payne (klávesy). Paul Barrere se do nové kapely původně hlásil jako baskytarista, ale nakonec se ke skupině připojil až v roce 1972 jako kytarista. Když v roce 1979 zemřel George Lowel převzal po něm Paul Barrere roli prvního kytaristy a napsal také několik hitů kapely, jako třeba tento z videa

Poslední téma, které Pavel dnes zmíní je opět dušičkové. Minulý měsíc 20.října to bylo už 42 let, kdy spadlo letadlo s Lynyrd Skynyrd na palubě a na místě zahynuli tři členové kapely Ronnie Van Zant, Steve Gaines a jeho sestra a sboristka Cassie Gaines. V dalších letech po tomto neštěstí předčasně odcházeli na druhý břeh další členové Lynyrd Skynyrd. Allen Collins, Leon Wilkeson, Billy Powell, Hughie Thomasson, Ean Evans a také Ed King. Poslední písnička dnešního pořadu je věnována památce těchto vynikajících muzikantů a velkých osobností southern rocku.

Poslouchejte: Hurá na Jih 57 – Odchody a návraty

Playlist:
Livin Free – Livin´Free
Molly Hatchet – American Pride
The Black Crowes – Hotel Illness
Džem – Do plodu
Drivin´ N´ Cryin´ - Step by Step
Drivin´ N´ Cryin´ - Spies
Kenny Wayne Shepherd Band - Long Time Running
Hootie & The Blowfish - Hold My Hand
Hootie & The Blowfish - Let Her Cry
Little Feat – Walkin All Night   
Little Feat – Just A Fever  
Lynyrd Skynyrd - Mama (Afraid To Say Goodbye)

Dalibor Mierva

Dalibor Mierva

Nenápadný, skoro introvert, když ale dojde na SOUTHERN ROCK, šel by na kraj světa. Neúnavný propagátor domácí jižanské rockové scény.

All articles of the author

Dixie Night Ride 2 – Zbustrovaná country a metalové riffy z Tennessee

Dixie Night Ride 2 – Zbustrovaná country a metalové riffy z Tennessee

Petr Jirásek , The Cadillac Three jsou nářez. Tři kluci, co spolu vyrůstali a chtěli dobýt svět. Všechno ostatní mají u prdele. A dokázali to!

Hurá na Jih 33: 40 let od letecké katastrofy Lynyrd Skynyrd

Hurá na Jih 33: 40 let od letecké katastrofy Lynyrd Skynyrd

Dalibor Mierva , Trochu netradiční speciální pořad věnovaný nejslavnější southern-rockové kapele všech dob. Uvádějí Dalibor Mierva, Pavel Hartl a Jirka Petrů.

Hurá na Jih 54: Jižanský crossover

Hurá na Jih 54: Jižanský crossover

Dalibor Mierva , Čtyři různé přístupy k jižanskému rocku dvou domácích a dvou zahraničních kapel. Nové CD kapely synů slavných otců z Allman Brothers Bandu a vzpomínka na ikonickou polskou kapelu Džem.