Hurá na Jih 37: Hořící Mississippi a keltsko-hanácké blues

Hurá na Jih 37: Hořící Mississippi a keltsko-hanácké blues

Profil temného jižanského rebela Eliase T Hotha a rozhovor s kapelou King Bee, objevem roku 2017 na české southern-rockové scéně.


Dolů

V úvodním hodinovém Pelmelu to bude opravdu pořádná procházka. Vezmeme to od Radhošťa až po Mississippi a Alabamu. 

Poslouchejte: Jižanský pelmel 16 – Hořící Mississippi

Poslouchejte: Hurá na Jih 37 - Hanácko-velšské blues King Bee

Dališova Drbárna

Vzpomínáte, když jsme v roce 2015 vydali s Rádiem Dixie Encyklopedii českého southern rocku nového tisíciletí Whiskey & Poslední rebel? Mimochodem je pořád k dispozici v e-shopu Rádia Dixie. Sisyfos českého southern rocku Pepa Buxom Odstrčil zvaný též Kulda byl už tenkrát v přípravném týmu a hodně stál o to, aby na albu byly jen česky zpívající kapely s vlastní autorskou tvorbou. Nakonec to dopadlo (k mému potěšení) jinak, ale Kuldu jeho myšlenky a nápady neopustily. Z alba si vybral z původních 19 písniček jen 12 výhradně česky zpívaných. Poskládal je za sebou tak dokonale, že s dalším přidaným textem vznikl krásný fiktivní příběh o valašském mládenci Staňovi Martinů, který v první polovině 19. století odchází do Ameriky za prací a lepším životem.

V rozsahu cca 20 – 25minut, které mám v Drbárně k dispozici, není logicky možné a ani účelné, přehrát celé album. Vybral jsem aspoň tři kousky. Každý s částí průvodního slova a následně s písničkou, která svým textem celkový příběh krásně dokresluje. Celé dílko dokonce oslovilo několik divadelníků v Ostravě a v jednu chvíli se plánovala i scénická podoba našeho příběhu. Jak to všechno dopadlo nebo třeba ještě dopadne, nevím, ale koho z vás tyto ukázky osloví, máte možnost si CD objednat u Pepy Kulatého na adrese kulatiasuchar@centrum.cz nebo přes Studio Sněženka v Sedlnicích.

Vraní mejdan a whiskey s chutí bahna

O další část první hodiny se (stejně jako minule i příště) postará hudební dramaturg našeho rádia Petr Jirásek. S jeho výběrem nejzajímavějších novinek z americké hudební scény vás v roli nadšeného objevovatele skrytých rockových pokladů seznámí Márty. A dojde i na malý profil jednoho utajeného rokenrolového jižanského hrdiny, v němž vzplane i Mississippi.

Outlaws & Moonshine

Z desek, které byste při svých hudebních potulkách po americkém Jihu neměli minout, pro vás Petr Jirásek vybral lahůdkovou kolekci mnohočlenné party kámošů Černé Vrány Richie Robinsona, kteří si říkají The Magpie Salute. Jejich živák je plný poučené, barevné, pestré a s radostí a chutí zahrané muziky, doufejme, že časem dojde i na regulérní album. 

Kapele Outlaws & Moonshine prorokuje na základě jejich debutové desky The Devil In The Moonshine Petr velkou budoucnost. „Klobouk dolů! Pecka za peckou. Doufám, že po nich vystartuje nějakej velkej label, nasere do nich prachy, a po dobrým koksu a za pomoci zaručeně inspirativních groupies udělají další skvělý placky!“ 

Album Mud Texasanů Whiskey Myers sice vyšlo už na konci roku 2016, ale pořád je to jedna z nejlepších desek, které se v tom „našem“ žánru v poslední době urodily. „Tady je to všechno“, říká Petr. „Cukr i bič, sračky i americká krása, jenom dobře, že chlapci přitvrdili.“ Takže pokud jste jejich bahenní rock doposud neznali, máte možnost to napravit.

Elias T Hoth: Hořící Mississippi

„Bigbít je nejlepší, když si na nic nehraje, je hubatej a ukazuje svaly!“ Na tvorbu postaršího britského rockera Eliase T Hotha tohle Petrovo rčení sedí dokonale. V tomto případě je přímočarý a na první ránu nekompromisně fungující sound jeho kapely (mimochodem složené z muzikantů o generaci mladších než pan frontman) zabalen do red, white & blue praporu a doplněn o okázale politicky nekorektní náhled na věc. A nespletli jsme se, Elias T Hoth opravdu není odněkud z buranské Alabamy či Mississippi, od půlky devadesátých let brázdí rocková pódia především ve své domovské Velké Británii, ale často se objevuje i v kontinentální Evropě či ve Státech.

Naživo musí jeho show fungovat perfektně, při poslechu jednotlivých jeho desek, které má na kontě tři (živáky nepočítaje), možná může dojít k lehké únavě z přímého a nikam neodbočujícího zvuku, ale pro airplay hudebního rádia je taková kapela vyloženě požehnání. O čem to celé je, mohou napovědět názvy jeho alb – Let Sleepin´ Demon Lie (2009), Wrath Widower (2012) či Confession With The Devil (2015). Nakonec posuďte sami, do playlistu dnešního Hurá na Jih se vešly čtyři jeho songy včetně jednoho zajímavého akustického kousku, který možná v ostře rockové podobě znáte i z vysílání Rádia Dixie.

Poslouchejte: Jižanský pelmel 16 – Hořící Mississippi

Poslouchejte: Hurá na Jih 37 - Hanácko-velšské blues King Bee

Hurá na jih 37 - Hanácko-velšské blues King Bee

Po dvou měsících strávených s Pavlem Hartlem a Jirkou Petrů teď přichází na řadu další povídání s hostem. Dnes to bude kapela King Bee z Kojetína, pro mě osobně objev roku 2017. Jejich kapelník Pavel Rak mi loni na jaře napsal, jestli by nebylo volné místo na kolínském Southern Rock & Blues. S nabídkou přišly i odkazy na muziku a ta mě okamžitě dostala. Skvělá, výborně zahraná a ještě lépe odzpívaná směs blues, bluesrocku a místy až suverénního southern rocku. Prostě přesně to, co mám rád. V Kolíně už loni místo nebylo, ale domluvili jsme se, že zůstaneme v kontaktu.

Kapelu King Bee tvoří tři muzikanti z Kojetína a okolí (Pavel Rak – baskytara, Vláďa Skoupil – kytara a Jarda Pluhař – bicí) a jeden týpek, Daley B.Willams z Walesu. Těm bystřejším už určitě dochází, jak vznikl název King Bee. Daley je skutečně borec k pohledání. Výborný kytarista a vynikající a suverénní zpěvák. Kapela se loni na jaře přihlásila na šumperský Blues Aperitiv, takový „malý předfestiválek“, kde mají začínající kapely možnost ukázat se a ti nejlepší si vybojují účast na našem největším bluesovém festivalu Blues Alive, který v Šumperku pořádají každoročně na podzim. Ano, hádáte správně. King Bee zabodovali jak u publika, tak i u odborné poroty a podzimní Blues Alive byl jejich.

Poprvé jsem naživo King Bee viděl až 4.listopadu 2017 v Otrokovicích na festivalu Stetson & Bourbon. No a pochopitelně jsem využil příležitosti a s kapelou jsme natočili rozhovor, který si můžete poslechnout v druhé části dnešního Hurá na Jih. Nahrávali jsme v poněkud improvizovaných podmínkách před vystoupením i po něm, bohužel zatímco první část je natočena v klidu bez nějakých rušivých vedlejších zvuků, ve druhé části povídání je slyšet v dálce dunění právě vystupující Pumpy

King Bee na festivalu Blues Alive v Šumperku (foto Jindřich Oplt)

Vzhledem k tomu, že Daley i přes déledobý život v České republice prakticky nemluví česky a ostatní členové kapely zase mizerně anglicky (jako já), překládat pomáhala jedna sličná slečna. Všechno to klaplo. Včetně toho, že jsme se shodli, že společnou inspirací pro všechny jsou třeba Blackfoot.

Šumperský Blues Alive se konal dva týdny po Otrokovicích a King Bee si tam určitě neuřízli žádnou ostudu. Samozřejmě, že v tom našem domácím hudebním hnojišti se nestanou žádnými mediálními hvězdami, ale mezi fanoušky a milovníky této hudby si pevné místo najdou. Věřím, že tomu pomůže nejen tento rozhovor na Rádiu Dixie, ale i vystoupení King Bee 19.5.2018 na Southern Rock & Blues Kolín na hlavním sále Městského společenského domu.

Poslouchejte: Jižanský pelmel 16 – Hořící Mississippi

Poslouchejte: Hurá na Jih 37 - Hanácko-velšské blues King Bee

Playlist Jižanský pelmel 16 – Hořící Mississippi
Stetson – Šohaj z pod Radhošťa
Full House – Nejsi ztracenej
Firedog – Hej Gringo
The Magpie Salute – Omission
Outlaws & Moonshine – Redneck Me
Whiskey Myers – Deep Down In South
Elias T Hoth – Down Mississippi Way
Elias T Hoth – The Road Out Of Hell
Elias T Hoth – Mississippi Burnin´
Elias T Hoth – Hex On You (acoustic)

Playlist Hurá na Jih 37 – Hanácko-velšské blues King Bee
King Bee - Oh No
King Bee - Slowdown
Kenny Wayne Shepherd - Them Changes
The Knowbody Else - Flying 
Blackfoot - Fox Chase
King Bee - Slow Blues
Rory Gallagher - Moonchild
King Bee - Steamboat Blues
Lynyrd Skynyrd - Good Teacher

Dalibor Mierva

Dalibor Mierva

Nenápadný, skoro introvert, když ale dojde na SOUTHERN ROCK, šel by na kraj světa. Neúnavný propagátor domácí jižanské rockové scény.

Všechny články autora

Honkytonk Jukebox 23: Mývalové a bizoni s modrými límečky aneb Nejlepší desky roku 2017

Honkytonk Jukebox 23: Mývalové a bizoni s modrými límečky aneb Nejlepší desky roku 2017

Martin Pešek , Taková normální megastar Chris Stapleton, high-class redneck Kid Rock a White Buffalo - nezávislý drsňák s citlivým srdcem.

Hurá na Jih 36: Perly ze zapomenutých archívů

Hurá na Jih 36: Perly ze zapomenutých archívů

Dalibor Mierva , S Jirkou Petrů se ponoříme do dob, kdy si ZZ Top teprve začínali pěstovat fousy a jižanský rock hřměl na plný pecky. Nejžhavější novinky i drby z české i americké scény.

Klan Whiteů - seznamka s prominentní rebelskou americkou rodinkou

Klan Whiteů - seznamka s prominentní rebelskou americkou rodinkou

Ondra Novotný , Chcete pořádný burany? Máte je mít. Vzhůru do Západní Virginie!