Hurá na Jih 36: Perly ze zapomenutých archívů

Hurá na Jih 36: Perly ze zapomenutých archívů

S Jirkou Petrů se ponoříme do dob, kdy si ZZ Top teprve začínali pěstovat fousy a jižanský rock hřměl na plný pecky. Nejžhavější novinky i drby z české i americké scény.


Dolů


Petr Jirásek - Průměrný běloch, heterosexuál a konzervativní pivař. Svou bezmeznou náklonnost k americké muzice ukájí jako dramaturg Rádia Dixie. 

36. dílem pořadu Hurá na jih zahajujeme čtvrtý rok existence tohoto southern rockového speciálu na Rádiu Dixie. Abychom vám nezevšedněli, připravili jsme několik dramaturgických novinek a přesunů. Náš prvohodinový Jižanský pelmel bude ještě větší míchanice než doposud, v pestré směsici všemožné muziky a informací, které ani nemusí mít nějakou vzájemnou souvislost, určitě nezapadnou ochutnávky z nejnovějších desek, které se v našem žánru ve Státech urodily a profily méně známých současných (a zase převážně amerických) kapel, které možná znáte z playlistu našeho internetového Rádia Dixie. Oboje bude mít pod palcem náš hudební dramaturg Petr Jirásek s občasnou výpomocí pana generálního Martyho.


Druhá hodina pak bude přinášet jednak (jak doufám) oblíbené rozhovory s osobnostmi domácí a evropské, převážně southern rockové scény s přesahy k příbuzné muzice. Dále pak do druhé hodiny přesouváme Jirku Petrů a Pavla Hartla. Teď budou mít k dispozici rovných šedesát minut. Jejich specializované pořady a muzika, kterou v nich hrají, si to bezesporu zaslouží a stárnoucí jižanské máničky taky.


V první části první hodiny, kterou jsem pracovně nazval „Drbárna“ vám budu přinášet informace o tom, co je nového na domácím i zahraničním hudebním rynku. Kdo a kde hraje, kdo co vydal nového, kdo kterou kapelu opustil a kam dále zamířil atd. Jako příklad může posloužit kapela Pumpa, ve které loni proběhla jedna personální změna na postu zpěváka a letos je na spadnutí odchod kytaristy Pavla Marcela. Pumpa už zkouší s novým kytaristou, ale všechny ty peripetie kapele nezabránily vydat novou písničku a dokonce ji zpracovat i jako videoklip:


V „Drbárně“ si taky pustíme dvě ukázky z nového alba sestavy, která si už cca tři roky říká Slovak Blues Project. Naši staří známí bluesmani Luboš Beňa s Bonzo Radványim se spojili s mladšími muzikanty a produkují zajímavou hudbu, kterou bez uzardění můžeme nazvat nejlepším současným slovenským southern rockem. 


Když na tomto místě pominu další dvě drobné novinky z domova, o kterých ale v pořadu samém řeč bude, zakončím Drbárnu takovým malým pochlubením se. O nedávno uplynulých vánocích jsem se domluvil s Ježichem a doplnil si diskografii několika originálními CD významných kapel. Smažené kopie jsem už prostě přestal považovat za dostatečně reprezentativní kousky ve své sbírce. Tak předně to byly 4 CD od Blackberry Smoke, jeden kousek od Swamp Da Wamp, poslední placka od Blackfoot a taky poslední projekt manželů Rossingtonových. Ani jsem se při tom chlubení nezačervenal a jako ukázku k poslechu jsem vybral Sunrise in Texas od největšího lákadla současné southern rockové scény Blackberry Smoke. A tady ji máte v podobě videa:Zbytek první hodiny už bude v režii „pana ředitele“ Mártyho. Střelivo pro jeho část Pelmelu (díky, že to vzal za mě) mu nachystal náš dramaturg Petr Jirásek. Všechno to jsou to nové věci, které ho nenechaly chladným a naopak byste je mohli brzy slyšet i v řádné hudební nabídce Rádia Dixie.

Začneme rychlým ohlédnutím za právě uplynulým rokem 2017. Pustíme si po jednom kousku z trojice desek, které loňský rok ve Státech vyšly, a které by určitě ucho jižansky naladěného posluchače nemělo minout. Kromě vynikajícího alba Revolution Come, Revolution Go pokračovatelů allmanovské tradice Gov´t Mule vedených u nás dobře známým Warrenem Haynesem (dle Petra Jiráska jednoznačně nejlepší album roku 2017), si představíme muziku texaského folk-rockového písničkáře Eda Dupase a novoanglický nezávislý blues-rock kapely Buffalo Tom.


Gov´t Mule v čele s Warrenem Haynesem v nesmrtelný skynyrdovské klasice

A pak už dojde na první z cyklu miniprofilů kapel a interpertů, jejich jména vám možná nic neřeknou, ale jejich muzika stojí rozhodně za poslech. Kromě toho mají společné ještě jedno – jejich songy můžete pravidelně slyšet ve vysílání našeho internetového Rádia Dixie. 


JoCaine

Jako první odstartuje tento seriál bývalý hráč amerického fotbalu a yankee s vidláckou duší, který si říká JoCaine. Se svým mixem outlaw country, rapu, blues a ostrého jižanského rocku je už několik let populární postavou v oblasti Detroitu a na americkém Středozápadě, od roku 2003 vydal kolem 10 alb, zažil i show před naplněnými velkými halami jako předskokan Kenny Chesneyho, Erica Churche či Kid Rocka, ke kterému má hudebně i lidsky asi nejblíž, a je jen otázkou času, kdy se mu povede zakotvit v některém velkém nashvillském hudebním vydavatelství. Hity sype z rukávu jedna radost a jeho konzervativní buranství má přesně tu správnou špetku milého nadhledu a sebeironie. Jo a taky točí docela dobrý videa – posuďte sami.Jirka Petrů - Velký fanoušek rockové a bluesové muziky 60-tých až 80-tých let, Jihočech a dlouholetý nadšenec domácího kina.


A co si pro nás teď v lednu připravil Jirka Petrů? Nejdříve připomeneme některá slavná jména a jejich začátky, ze kterých později v 70tých letech vznikly kapely tak zvučných jmen jako jsou ZZ Top, Black Oak Arkansas, Survival nebo Mama´s Pride.


ZZ Top na začátku své úspěšné kariéry

Mama´s Pride dnes už zná málokdo


Dále pak Jirka opět představí výběr z několika raritních desek, které jsou dnes prakticky k nesehnání, protože se už nenašel žádný nadšenec, který by je znovu vydal. Prostě, když perly, tak perly. Přestože o ně producenti nemají zájem, nám hudebním archeologům radost určitě udělají. Kompletní playlist pořadu najdete jako vždy o kousek níž v závěru tohoto článku.Na úplný závěr pak Jirka dá, jako pokaždé předtím ve svých příspěvcích, další verzi písně An American Trilogy. Tentokrát v podání Meat Loafa. No a já se s vámi pro dnešek touto písní z videoklipu taky rozloučím


Playlist Jižanský pelmel 15 – JoCaine, Kid Rockův chudší brácha

Pumpa – Já, Gott a Čok
Slovak Blues Project – Stále prší
Slovak Blues Project – Down On Me
Blackberry Smoke – Sunrise In Texas
Gov´t Mule – Pressure Under Fire
Ed Dupas – Tennessee Night 
Buffalo Tom – All Be Gone 
JoCaine - Fantasy Land
JoCaine – Mama
JoCaine – Fastline
JoCaine - My Bed (Oooh La La)

Playlist Hurá na Jih 36 - Perly ze zapomenutých archívů Jirky Petrů 
American Blues - Mellow / LP American Blues Is Here /1968
The Moving Sidewalks - No Good To Cry / LP Flash /1968
ZZ Top - Brown Sugar / LP ZZTop´s First Album / 1970
The Knowbody Else - Flying Horse Of Louisiana / LP The Knowbody Else /1969
Target - Holdi´n On / LP Captured /1977
Mama´s Pride - She´s A Stranger To Me Now / LP Uptown & Lowdown /1976
Raisin Cane - Rock & Roll Song / LP It´s About Time / 1978
Lafauci - My Woman / LP Lafauci /1978
Sweet Pain - Upside Down, Inside Out Woman / LP Sweet Pain / 1970
Albatros - Same Old Song / LP Rockin´ The Sky / 1975
Albatros - No Reason To Cry / LP Rockin´ The Sky / 1975
Meat Loaf - An American Trilogy / Elvis Tribute In Vegas /1987

Dalibor Mierva

Dalibor Mierva

Nenápadný, skoro introvert, když ale dojde na SOUTHERN ROCK, šel by na kraj světa. Neúnavný propagátor domácí jižanské rockové scény.

All articles of the author

Hank Williams Jr.: Říkejte mi Bocephus

Hank Williams Jr.: Říkejte mi Bocephus

Petr Mečíř , Příběh muže, který dokázal vystoupit ze stínu svého slavného otce a dokázal propojit tradiční country píseň s bouřlivým southern-rockovým boogie.

Honkytonk Jukebox 22: Proč je country v Čechách (pro někoho) sprosté slovo?

Honkytonk Jukebox 22: Proč je country v Čechách (pro někoho) sprosté slovo?

Martin Pešek , Náš odborník na současnou americkou country Petr Mečíř se ve velkém rozhovoru dostane z Nashvillu domů do Čech a zase zpátky.

Hurá na Jih 28: Bigbít Rossingtonovic famílie a dunění harleyů

Hurá na Jih 28: Bigbít Rossingtonovic famílie a dunění harleyů

Dalibor Mierva , Pavel Hartl zmapuje „neskynyrdovskou“ hudební dráhu Gary Rossingtona a v rozhovoru s Petrem Smutným (ex-Sweet Pain) dojde kromě muziky na Harley-Davidsony.