Bad Guys Toys aneb Čím jezdí zlí hoši v amerických filmech

Bad Guys Toys aneb Čím jezdí zlí hoši v amerických filmech

Čím horší charakter, tím lepší vkus na auta. Záporní hrdinové často sedlají mnohem zajímavější káry než jejich kladní protivníci. 


Dolů

Filmová auta milují skoro všichni – většinou se ale soustředíme na ta, kterými jezdí kladní hrdinové. Toužíme po Mustangu poručíka Bullitta, Chargeru bratranců Dukeových nebo DeLoreanu Dr. Emmetta Browna. Leckdy jsou ale neméně zajímavá auta, kterými jezdí záporáci. Pojďme se podívat na ta nejpůsobivější…

Černý Dodge Charger 

Filmy: Bullittův případ, Modrý samet, Auto zabiják, Blade, Rychle a zběsile


Matně černý Charger z Modrého sametu vypadá ještě o něco zlejší než v jiných filmech.

Čím jiným začít seznam aut filmových záporáků než černým Chargerem? Poprvé se objevil v nezapomenutelné honičce z Bullittova případu, řízený kamenně se tvářícím Billem Hickmanem. Ale skákání v ulicích San Franciska a ztrácení nesčetných poklic (tedy, sečíst se dají, bylo jich 8) nebylo koncem filmové kariéry Chargeru. Znovu se objevil v poněkud méně démonickém provedení na televizních obrazovkách jako vozidlo bratrů Dukeových. O to ďábelštěji se ale tvářil v roce 1986 v temném thrilleru Modrý samet od Davida Lynche. A na kombinaci záporáků (nebo minimálně dosti pochybných klaďasů) s černými Chargery už filmaři tak nějak nikdy nezapomněli. Poloviční upír Blade, klaďas s kriminálními sklony Dominic Toretto nebo vražedný kaskadér Kurta Russella ve filmu Auto zabiják – ti všichni jezdili černými Chargery. A jsem si dost jist, že další ještě přibudou.

Policejní auta

Filmy: snad každý druhý…


Policejní Plymouthy ve filmu Vanishing Point na bílý Challenger hlavního hrdiny zkrátka nestačily

Správně by policajti měli být „správňáci“. Stojí přece na té správné straně zákona a chrání počestné občany před zlotřilci, lapky a padouchy. Jenomže ve filmech se často stává, že ten, koho bereme za „klaďase“, je vlastně tak trochu záporák. A nebo je doopravdy klaďas, ale policie se nechá hloupě (jak je jejím zvykem) vmanévrovat do role záporáků. Takže v negativních rolích vídáme snad všechna policejní auta, která kdy v americe jezdila – od klasik z padesátých či šedesátých let jako třeba ve Vanishing Pointu, přes sedmdesátkové Plymouthy Fury v Dukes of Hazzard nebo Poldovi a Banditovi a klasické hranaté Capricy a Crown Victorie v nesčetných akčňácích z osmdesátých let, až po nejnovější Chargery nebo různá SUV v nových filmech. A vždycky máme škodolibou radost z toho, když se některé z nich proletí vzduchem a přistane na střeše, drtíc pod sebou sirénu a majáky.


Peterbilt 281 s cisternou

Film: Duel


Příď obrovského Peterbiltu opravdu ve zpětném zrcátku vidět nechcete…

Jen málo aut dokázalo v divácích vyvolat takovou hrůzu jako špinavý a orezlý náklaďák, který pronásledoval nenápadného obchodního cestujícího ve filmu Duel. Z jeho řidiče vidíme za celý film jen kovbojské boty a proto náklaďák samotný přebírá roli záporného hrdiny, který se snaží hlavního hrdinu zákeřně a především zcela bezdůvodně zabít.  


Auto (upravený Lincoln Continental Mark III)

Film: Auto


Filmové Auto vypadá ještě o něco víc démonicky než Lincoln, na kterém bylo postaveno.

Náklaďák z Duelu sice do jisté míry sám přebral roli záporného hrdiny, ale pořád jste alespoň věděli, že ho opravdu někdo řídí. Přinejmenším jste viděli ty boty. Ale v nízkorozpočtovém hororu Auto je to ještě horší. Zdá se totiž, že Auto nikdo neřídí – a pokud ano, pak to může být jen samotný Ďábel. Nebo je samo auto jeho ztělesněním. Navíc tentokrát nejde o žádný model, který byste mohli rozpoznat – Auto bylo sice postaveno na základě velkého kupé Lincoln Continental Mark III, ale po designové stránce z „dárce“ nezůstalo téměř nic. A výsledek vypadá opravdu pořádně strašidelně.

Plymouth Belvedere 1958

Film: Christine


Cítíte ten zlověstný pohled elegantní Christine?

Auto ale nemusí vůbec vypadat strašidelně, aby mohlo být dobrým záporákem. Plymouth Belvedere z roku 1958 nevypadá sice zrovna roztomile a v jeho přídi je stále cosi démonického, ale jinak je to v podstatě obyčejné, přitažlivé kupé z konce padesátých let. Přesně taková věc, jakou byste si chtěli vzít domů, opravit ji a dopřát jí veškerou péči. A asi by vás překvapilo, kdyby se vám za to očividně démonem posedlé auto pokusilo odměnit tím, že se vás bude snažit zabít.

KARR

Seriál: Knight Rider


„Zlé dvojče“ je tentokrát překvapivě méně černé nežli „klaďas“.

 Mluvící, uměle inteligentní auto KITT ze seriálu Knight Rider si asi pamatuje každý z vás. Vzpomenete si ale ještě na jeho „zlé dvojče“ jménem KARR? Navenek to byl téměř identický Pontiac Trans Am, ale na rozdíl od KITTa, který byl naprogramován k ochraně lidských bytostí, primárním cílem pro KARR bylo ochránit sám sebe. Což z něj dělá nevypočitatelného a nezvladatelného protivníka, který navíc nemá žádnou loyalitu ani ke svým provozovatelům. Je dokonce ochoten katapultovat svého cestujícího, aby se odlehčil a zvýšil svou šanci na únik.


Chevrolet Monte Carlo 1979

Film: Training Day


Typický polda nejezdí lowriderem ani nenosí dvě pistole. Ale Denzel Washington není typický polda.

Černý sedan nebo kupé je osvědčeným nástrojem filmových záporáků. A pokud jste prohnilý polda ve špatných čtvrtích Los Angeles, co může být lepší volba než sedmdesátkový Chevrolet Monte Carlo s volantem z řetězu, hydraulickými pumpami lowrideru, chromovanými koly a hlučnými výfuky? K Denzelu Washingtonovi se tohle auto perfektně hodilo a podtrhovalo jeho osobnost – od jasně projevované „temné stránky“ až po „etnický charakter“ lowrideru.


Film: Highwaymen


„Jednooký“ pohled dodává Eldoradu na strašidelnosti.

Nebyl to sice zrovna trhák, ale pro automobilového nadšence – zvláště pak pro toho se zálibou ve starých amerikách – je film Highwaymen opravdová lahůdka. Nás, milovníky Moparů, samozřejmě zaujme spíše vzácný Plymouth Barracuda Super Stock, kterým jezdí hlavní hrdina. Ale i zle se tvářící tmavě zelený Cadillac Eldorado ze sedmdesátých let, kterým jezdí ďábelský záporák, je působivý. Zvláště když ho protivník hlavního hrdiny používá nejen jako vražedný nástroj, ale částečně vlastně i jako náhradu za četné chybějící části svého těla…

Cadillac Eldorado podruhé

Film/seriál: Dukes of Hazzard


Správný jižanský záporák potřebuje správné jižanské auto. S rohy a pistolemi.

 A Eldorado tu máme ještě jednou. Tentokrát mnohem méně „zlé“ a s mnohem méně hrozivým záporákem. Vlastně je místy spíš legrační, stejně jako neustále v bílém obleku navlečený Boss Hogg, který se vytrvale snaží škodit mladým a zlotřilým bratrancům Dukeovým, ale nikdy se mu to nepodaří. A čím by jiným by měl jezdit bohatý a všeho schopný jižanský magnát, než bílým Eldoradem s býčími rohy na kapotě? Stejně jako Generál Lee bratranců Dukeových (oranžový Charger s jižanskou vlajkou na střeše) je tohle sice obrovské klišé, ale také to funguje.

AMC Matador 

Film: Muž se zlatou zbraní


Létající auto nejsnáze vyrobíte tak, že na auto přiděláte letadlo.

 Kdybyste si jako bohatý nájemný vrah měli vybrat rychlý a působivý automobil, asi byste ani v sedmdesátých letech dobrovolně nesáhli po něčem jako bylo kupé Matador od umírající automobilky AMC. Nebyl ani extra rychlý, ani luxusní a ani stylový. Nebýt toho, že film byl společností AMC očividně sponzorován, nejspíše by Scaramanga jezdil něčím úplně jiným. Ale všechno se změní, když na Matador přiděláte křídla, proudový motor a ocasní plochy, čímž z něj uděláte letadlo. V reálu byste to nejspíš nechtěli zkoušet – jak dokázala smrtelná nehoda podobného stroje založeného na Fordu Pinto – ale ve filmu to vypadá skvěle.

DeTomaso Mangusta

Film: Kill Bill


I dnes vypadá futuristicky. Ve své době musela Mangusta působit jako auto z vesmíru.

Není to sice americké auto, ale patří k tomu nejpůsobivějšímu, čím záporáci v hollywoodských filmech jezdili. A má alespoň americký motor. Když se v Tarantinově filmu Kill Bill poprvé objeví titulní postava, je vám už na základě jeho automobilu jasné, že tohle je muž vytříbeného vkusu a zároveň někdo, před kým je třeba mít respekt. Protože futuristicky exotická Mangusta vypadá jako auto někoho, s kým byste měli počítat…


Připadá vám, že jsme na nějaké kultovní auto v rukou amerického filmového padoucha zapomněli? Určitě se jich najde ještě dost a  dost, takže sem s vašimi tipy!
Vojta Dobeš

Vojta Dobeš

Automobilový novinář, který o amerických autech nejen píše, ale také s nimi jezdí. S oblibou provokuje svými názory nejen na auta.

All articles of the author

10 nejšílenějších aut, kterými jezdí američtí policajti

10 nejšílenějších aut, kterými jezdí američtí policajti

Vojta Dobeš , Z pohledu Evropana jsou sice už osmiválcové Crown Victorie a Chargery dost zajímavé, ale v amerických policejních sborech se často najdou ještě exotičtější stroje. Jaká nejvíc cool policejní auta tam potkáte?

Dukes of Hazzard: Kratochvíle jižanského rednecka

Dukes of Hazzard: Kratochvíle jižanského rednecka

Vojta Dobeš , Rychlá auta, nelegální pálenka a country. To je všechno, co jižanskému redneckovi stačí ke štěstí. A v tomhle filmu najdete všechno. Jo, a holky. A vtipy.

Holky v NASCAR: Od ozdob depa k úspěšným závodnicím

Holky v NASCAR: Od ozdob depa k úspěšným závodnicím

Vojta Dobeš , V 60. letech byly spoře oděné dívky nedílnou součástí závodů stock cars. Dnes je najdete spíše v závodní kombinéze.