Táto, máme doma štěně! Půjčený. Na rok…

Táto, máme doma štěně! Půjčený. Na rok…

Labradorský retrívr jako průvodce temnotou aneb Podpořte s námi projekt výcviku vodících psů.


Dolů

Rozesmátý zlatý retrívr nebo labrador vrtící zběsile ohonem, ponořený do hry s klubkem dětí – tenhle někdy až kýčovitý obrázek spokojené americké rodinky známe z fotek, reklam a spousty hollywoodských filmů. Možná takového psa máte doma i vy sami. Víte ale, že kromě role domácího mazlíčka a společníka zvládají tihle chlupáči skvěle i úlohu vodícího psa pro nevidomé?

V následujícím článku a v připojeném audiorozhovoru se dozvíte spoustu věcí o jejich práci, výcviku a o tom, jak jim v jejich náročné práci můžete pomoct i vy, naši čtenáři a posluchači. Třeba tím, že si vezmete na rok do předvýchovy jedno takové krásné a šikovné štěňátko…


Z kterého z nich se stane vodicí pes, to záleží trochu i na vás

Jestli ve vesmíru něco funguje, tak je to zákon zachování energie. Pokud chci prožít dobrej a šťastnej život, měl bych nejen brát, ale taky dávat. Rozdávat ryby nebo házet drobáky do pouličních kasiček je sice jednoduché, ale mě to nikdy nijak moc nebralo. Mnohem větší smysl mi vždycky dávalo naučit ty, kteří potřebují pomoct, rybařit. Helfnout jim se sháněním prutů, vlasců a návnad, naučit je, kde nejlíp berou a o úlovek se už ti, kteří budou opravdu chtít, postarají sami. 


Pro mnoho našich zrakově handicapovaných spoluobčanů je vodicí pes neodmyslitelnou součástí jejich života

A přesně takové lidi jsme našli mezi nevidomými. Mezi lidmi, se kterými se život nijak nemazlil a postavil je do situace, ve které by se spousta z nás sesypala. Místo toho se dokážou se svým osudem rvát a jsou možná víc v pohodě než spousta z nás, vidících. Jejich život se od toho našeho překvapivě zas až tolik neliší a velkou zásluhu na tom mají i jejich čtyřnozí pomocnící – vodící psi. A právě jim a jejich výcviku jsme věnovali následující rozhovor.

„Hlavní náplní činnosti spolku Vodicí psi srdcem z.s. je výchova a výcvik vodicích psů pro naše nevidomé a zrakově handicapované spoluobčany“, říká předseda spolku Dan Tůma. „S tím je spojena spousta dalších aktivit. Provádíme především následný servis po předání psa klientovi, organizujeme pravidelná cvičební setkání klientů a jejich vodicích psů, rekondiční pobyty, společenské, kulturní a sportovní akce, samozřejmě nezapomínáme ani na propagaci a osvětu ve školách a na veřejnosti obecně.“


S vodicími psy je potřeba i po jejich předání do služby stále průběžně pracovat, třeba během cvičebních setkání

„Finance na pořízení vodicího psa poskytuje klientům stát, respektive Ministerstvo práce a sociálních věcí, a i když tato částka není malá (jde o 250-300.000 Kč), pokryje pouze náklady na pořízení štěněte a jeho specializovaný výcvik, který probíhá mezi prvním a druhým rokem věku psa. Finance na předvýchovu budoucího vodicího pejska (první rok života štěněte), 10% spoluúčast při nákupu psa a hlavně na dlouhodobý následný servis, bez kterého se klient ani jeho vodicí pes neobejdou, je nutno shánět jinde a to je právě jednou z klíčových činností našeho spolku“, pokračuje ve vysvětlování Dan. „Je to trošku podobné jako kdyby klient dostal od státu auto, ale benzín a veškerý servis už si musel platit sám. Což je v případě zrakově handicapovaných mimo jejich finanční možnosti. A proto jsme tady my.“


Spokojená dvojice míří za svým cílem

A my, dodávám já za sebe, Rádio Dixie a doufám, že i za naše čtenáře a posluchače. Jak a s čím tedy můžeme spolku Vodicí psi srdcem a našim nevidomým spoluobčanům pomoci?

„Samozřejmě formou finančního či materiálního příspěvku na naši činnost to je asi nejjednodušší“, odpovídá dlouholetý výcvikový instruktor a předseda spolku Dan Tůma. „Veškeré údaje najdete na našem webu – číslo transparentního účtu, kontakty a tak. Další podrobnosti s vámi rádi probereme po telefonu nebo po mailu, dozvíte se přesně, k čemu bude váš příspěvek sloužit a komu pomůže. Což platí jak pro fyzické osoby, tak pro sponzory z řad firem, vše je jen otázkou dohody, určitě budeme vděčni za případné slevy při nákupu vašich produktů či služeb a tak podobně.“


Ta bílá hůl je skládací, nebojte se, že bych ji překousnul…

„Další formou podpory aktivit spojených s výcvikem a službou vodicích psů může být zakoupení některých propagačních předmětů, které jsme ve spolupráci s našimi partnery pro vás připravili“, pokračuje Dan Tůma. „Jako první přijdou na řadu originální trička, které jsme dali dohromady společně se značkou DixieGear a velice brzo je budete moci najít v eshopu DixieGear i na webu našeho spolku. A samozřejmě i na akcích, které pořádáme nebo kterých se účastníme. Prostě si u nás kupte něco, co se vám nebo vašim dětem bude líbit a ještě tím uděláte dobrý skutek“, s úsměvem doplňuje Dan.

„Do činnosti spolku Vodicí psi srdcem se můžete zapojit i osobně, dobrovolníků není nikdy dost, a protože pořádáme akce po celé ČR, určitě to k nám nebudete mít daleko.“

Na moji otázku, co by lidem se zrakovým handicapem i těm, kdo se jim snaží pomáhat, v tuhle chvíli prospělo nejvíc, odpovídá Dan Tůma jednoznačně: „Předvychovatelé. Lidé, kteří se na 10 měsíců stanou dočasnými, milujícími rodiči našich štěňat, poskytnou jim u sebe doma šťastné psí dětství a naučí je základům toho, co by každý správný a vychovaný pes měl umět.“


Třeba možná zrovna tohle roztomilé štěňátko ještě svého předvychovatele ještě nemá…

A tohle je výzva pro vás, kteří čtete náš webový magazín nebo posloucháte naše internetové rádio, máte samozřejmě rádi psy a chtěli byste udělat něco užitečného pro své okolí a nakonec i sami pro sebe. 

Staňte se předvychovateli budoucích vodicích psů! 
Co to v reálu všechno obnáší, jak taková výchova a výcvik probíhá i jak je těžké svého vypiplaného psího miláčka po roce „odevzdat“, to se dozvíte při poslechu audiozáznamu rozhovoru s Danem Tůmou a Romanou Peškovou ze spolku Vodicí psi srdcem – stačí jen kliknout a udělat si chvíli čas.
Další informace najdete samozřejmě na webu spolku a odpovědi na tucet nejčastěji pokládaných otázek, které se předvýchovy týkají, hledat nemusíte. Díky Danovi a Romče jsou právě zde.


Romča se svým už druhým štěňetem v předvýchově, černou labradorkou Glory

Mohlo by se vám také líbit
1. Co všechno musím psa naučit?
Vaším úkolem je poskytnout pejskovi to pravé psí dětství plné lásky, her, zábavy a samozřejmě výcviku přiměřeného jeho věku. Ve 12 měsících věku by váš pes měl spolehlivě zvládat základy poslušnosti (přivolání, chůze u nohy, sedni, lehni, odložení apod.), být zvyklý na celodenní kontakt se svým páníčkem, měl by umět cestovat všemi dostupnými dopravními prostředky a neměly by ho nezarazit ani pohyblivé schody v metru nebo v nákupním centru. Specializovaný výcvik pro potřeby nevidomých probíhá až po předání psa do školícího střediska, takže se nebojte, žádné složitosti po vás nikdo chtít nebude.

2. Můžu u toho chodit do práce?
Záleží na tom, jakou práci vykonáváte. Ideálními předvychovateli jsou třeba manželské páry, kdy jeden z rodičů pracuje z domova, je na mateřské dovolené, v důchodu nebo pracuje na částečný úvazek. Mohou se tak v péči o štěně střídat, protože základní podmínkou úspěšné předvýchovy je, aby štěně bylo neustále v kontaktu s jedním ze svých pánečků, tak jako bude v kontaktu se svým pánem - klientem po ukončení výcviku. Rozhodně nepřipadá v úvahu pejska ráno krátce vyvenčit, odejít na 8 hodin do práce a po tu dobu nechat psa samotného doma nebo na zahradě. Chce to tolerantního a chápavého zaměstnavatele, při jednání s ním vám rádi pomůžeme.


Spaní je důležitá část psího života. Pro hru, zlobení a nějaký ten výcvik je přece potřeba nabrat síly!

3. Nejsem žádný zkušený kynolog, poradí mi někdo, když budu potřebovat řešit problémy s výchovou, péčí o psa, s jeho životosprávou a tak podobně?
Na úspěšné zvládnutí předvýchovy svěřeného štěněte nemusíte být žádný odborník, máme i případy předvychovatelů, pro které bylo naše štěně jejich první pes a vše dopadlo k naprosté spokojenosti všech zúčastněných. Labradorský retrívr je ideální volbou i pro pejskaře začátečníky a jeho výcvik je podstatně jednodušší než třeba u pittbulla, rotvajlera nebo hyperaktivního jack russell teriéra. Důležitá je láska ke psům, cílevědomost, trpělivost a chuť se učit novým věcem. Výsledky se pak zcela jistě dostaví. Jo a taky hodně času, který budete muset vašemu „cvičenci“ obětovat. Ale on (nebo ona v případě psích slečen) vám to stonásobně vrátí, nebojte.


Na jednu stranu škoda, že rostou tak rychle…

4. Co když budu potřebovat veterináře?
Účty od veterináře (očkování, odčervení, drobné úrazy apod.) vám samozřejmě proplatíme v plné výši, pokud by se vyskytl nějaký závažnější zdravotní problém nebo úraz, štěněti zajistíme na naše náklady tu nejlepší péči u našich dlouholetých partnerů z řad špičkových veterinářů – specialistů.

5. Jak je to s krmením? Musím ho kupovat nebo ho dostanu?
Krmení neřešte. Dostanete ho od nás spolu s podrobnými instrukcemi o krmných dávkách a všem potřebném.

6. Na 14 dnů musím odjet na dovolenou a psa si nemůžu vzít s sebou. Jak to řešíte?
Žádný problém. Předem se domluvíme a pejska dočasně ubytujeme v našem školícím středisku na tak dlouho, jak bude třeba. Platí to i pro případ nějakých náhlých problémů v rodině či zaměstnání, řešení se vždycky najde.


Glory má nakupování zjevně ráda. Inu ženská, no…

7. Jednoho svého psa už doma mám. Můžu i přesto mít štěně v předvýchově?
Záleží na rase, stáří, pohlaví a povaze vašeho stávajícího pejska. Samozřejmě je toto nutné řešit individuálně, ale ve většině případů to funguje velice dobře, starší pes často plní funkci takového psího výcvikového instruktora a doma je prostě pořád veselo. Ovšem počítejte s tím, že pro vás jako pánečky je dvojice psů o něco náročnější na péči a výcvik.

8. Bude mě někdo kontrolovat, jestli to děláme dobře? Musím kvůli tomu někam jezdit?
Po celou dobu předvýchovy vám bude přidělen jeden z našich instruktorů s dlouholetou praxí ve výcviku vodicích psů, který je vám kdykoliv k dispozici pro konzultace po telefonu či mailu, zhruba 1x měsíčně se na váš přijede podívat, zacvičíte si společně a krok za krokem vás povede celým procesem výcviku. 2-3 ročně se pořádají srazy štěňat, kde se setkáte s dalšími kolegy předvychovateli, našimi klienty a s jejich psy, vyměníte si zkušenosti a zážitky, prostě se (pokud budete chtít) zapojíte do komunity fajn lidí, kteří mají společný zájem a touhu pomoci těm, kteří to potřebují. Tyto srazy se pořádají vesměs v okolí Prahy a v Poděbradech.


Dan Tůma při výcviku s jedním z frekventantů psí školy. Právě procvičují situaci, kdy se pes zastaví a upozorní tak svého pána na konec schodiště

9. Dostanu za práci předvychovatele nějakou odměnu?
Každý měsíc máte nárok na příspěvek 1000 Kč, který by měl pokrýt náklady na dopravu na akce, pamlsky, hračky apod. Hlavní vaší odměnou je výsledek vaší společné práce - zdatný a k specializovanému výcviku připravený psí dorostenec.

10. Jak hodně je těžké psa po ukončení předvýchovy předat pryč? Jak to snášejí ostatní předvychovatelé?
Tohle slýcháme neustále. „Já bych si pejska tak ráda vzala do předvýchovy, třeba hned, ale já bych se s ním pak nedokázala rozloučit…“ Samozřejmě to není lehké, přeci jen je to rok společného života, takže nějaká ta slzička určitě ukápne. Jedna z našich předvychovatelek, Romča, k tomu říká: „Je to něco úplně jiného, než když vám pejsek odejde navždycky. U předvýchovy víte předem, do čeho jdete a od začátku s tím počítáte. Je to jako když vám děti vyletí z hnízda někam daleko. Na intr, na vejšku nebo se ožení, vdají a odstěhují pryč. Víte o nich, občas se s nimi vidíte, jste hrdí a pyšní na to, co v životě dokázali a jste rádi, že se mají fajn a že jsou šťastní a spokojení. A někdy je vám bez nich smutno. S pejsky je to to samé. Jdou dál do psí školy a pak do nové smečky, ke klientům, kteří je milují a dělají práci, která je baví. Co si přát víc?“


Ne, tohle není ve fotoshopu barevně upravená fotka. Labrador Rafík je zástupcem v ČR málokdy vídané barevné varianty zvané Fox Red, která je mimořádně populární především v USA

11. Budu se moct se svým miláčkem ještě někdy v budoucnu vidět?
Těsně po předání psa do pokračovacího výcviku to z pochopitelných důvodů neděláme, ale po aklimatizaci pejska ve školícícm středisku to možné je, dost často se předvychovatelé se svými bývalými svěřenci potkávají na akcích, které náš spolek pořádá a nezřídka se i stává, že předvychovatelé navážou hlubší, kamarádský vztah s klienty a novými pánečky jejich kdysi maličkého štěňátka, jezdí spolu na výlety, píšou si, telefonují apod. Takže žádná tlustá čára a adios navždy, naopak.


Součástí dovedností vodicího psa je i vyhledání těch správných dveří

12. Proč tuhle práci dělají ostatní předvychovatelé? Co jim to přináší a co to přinese mně?
Motivaci bude mít každý předvychovatel trochu odlišnou, ale některé společné body se určitě najít dají. Touha pomoci ostatním tím, co mám sám rád a co mě baví. Láska ke psům a dobrý pocit z toho, že jsme to já i můj svěřenec dokázali. Pozitivní energie, kterou kolem sebe spokojené a šťastné štěně šíří a kterou přenáší i na lidi kolem sebe.  Pocit, že už zase nejste na světě jen tak, že se máte o koho starat a že to celé má nějaký hlubší smysl. Sebevzdělávání – během výcviku získáte zadarmo dovednosti a znalosti, které by měl mít (a bohužel povětšinou nemá) každý majitel psa bez ohledu na jeho rasu. A víte co? Zkuste se některého z našich předvychovatelů zeptat. Zkuste třeba Romču na mailu niki.zi@seznam.cz nebo Dana na vodicipsisrdcem@seznam.cz

A nezapomeňte si pustit rozhovor, kde se o výcviku vodicích psů a o tom, jak nejlépe můžete našim nevidomým spoluobčanům pomoci, dozvíte spoustu dalších informací.Na začátku je takovéhle roztomilé štěňátko a po 2 letech výcviku je z něj profík – vodicí pes. Možná i díky vám…

Tak co, přemýšlíte, zda to zkusit? Pokud ano, super, držíme vám palce! Veškeré kontaktní informace najdete na webu www.vodicipsisrdcem.cz

A jestli se na to momentálně necítíte, zkuste popřemýšlet, zda nemáte ve svém okolí někoho, koho by nabídka stát se předvychovatelem některého z našich labradorů, budoucích vodicích psů, mohla oslovit. Dejte mu přečíst tenhle článek, prohlédnout fotky a uvidíte. Líhá huba, no znáte to. Díky!


Na některé z akcí, které se spolek vodicí psi srdcem účastní, si můžete i sami vyzkoušet, jaké to je, nevidět nic a být odkázání na bílou hůl, hmat, sluch a svého vodicího psa

Pro nás v Rádiu Dixie samozřejmě článkem, který jste právě statečně dočetli a doposlechli, spolupráce se spolkem Vodicí psi srdcem z.s. nekončí, naopak právě začíná. Čas od času se u nás na webu budete moci přečíst další zajímavosti ze světa typicky amerických psů a na jejich život po boku našich nevidomých spoluobčanů se podíváme trochu zblízka. Které z těch nádherných štěňat, jejichž obrázky doprovázejí tento článek, si vezmeme pod patronát, se dozvíte už brzo, stejně jako se ještě během léta v našem eshopu DixieGear objeví první pánská, dámská i dětská trička, jejichž zakoupením přispějete na výchovu a výcvik vodících psů. 


Naživo nás i naše čtyřnohé kamarády určitě uvidíte 12.8.2017 v Pardubicích na festivalu Friends Fest 2017, na který vás tímto srdečně zveme a těšíme se na vás. 

Playlist 

Holly Williams – Highway
Red Eye Gravy – All The Marihuana
Dolly Parton – Jolene
Rodney Crowell – Jumpin´ Jack Flash

Martin Pešek

Martin Pešek

Konzervativní Kozoroh na trnité cestě ke splnění svého amerického snu. Tenhle svět potřebuje opravdu trochu víc buranů.

All articles of the author

Konfederační armáda v Česku má k boji připravenou kavalerii i silné dělostřelectvo

Konfederační armáda v Česku má k boji připravenou kavalerii i silné dělostřelectvo

Martin Pešek , Rozhovor s Colonelem von Katz alias Zdeňkem Palárcem, vrchním velitelem vojsk Konfederovaných států amerických v ČR.

Nukleární rodinka a americká hospodyňka ve zlatých padesátkách

Nukleární rodinka a americká hospodyňka ve zlatých padesátkách

Ivo Strejček Jr. , Novinky v kuchyni, silnice plné skvělých aut a v jukeboxu Buddy Holly. I to byla padesátá léta v Americe.

Z Atlanty do Arizony a zpět: Putování po jihu USA

Z Atlanty do Arizony a zpět: Putování po jihu USA

Marek Střecha , Napříč Amerikou od Atlantiku až do pouští Nového Mexika a Arizony. Tip na netradiční výlet po jihu USA.