Shiloh 1862: Šedé a modré uniformy znovu měřily síly u Železného

Shiloh 1862: Šedé a modré uniformy znovu měřily síly u Železného

Konfederační armáda překvapila unionisty a obsadila jejich tábor, vojáci Severu však provedli úspěšný protiútok a vytlačili Jižany z dobytých pozic.

Dolů

První červnový víkend opět přitáhl fanoušky války Severu proti Jihu z celé republiky do malé, ale půvabné obce Železné na jižní Moravě, kde proběhla již sedmnáctá rekonstrukce bitvy. Na tento rok byla vybrána bitva o Shiloh (známá rovněž jako bitva o Pittsburg Landing), jež se ve skutečnosti odehrála 6. a 7. dubna 1862 a ve které bojovala jižní Mississippská armáda (v čele generál Albert Sidney Johnston) a severní Armáda Tennessee (generál Ulysses Grant).

Plukovník Zdeněk Palárec (vpravo s kloboukem) vede své šiky do bitvy o Shiloh

Byla to do té doby nejrozsáhlejší bitva v amerických dějinách a obě strany byly zděšené ztrátami, aniž by tušily, že záhy přijdou ještě krvavější střetnutí.

Na bojišti se letos vyskytla pozoruhodná kolekce neobvyklých zbraní včetně této upravené perkusní lovecké pistole Pioneer kalibru .44

Příprava na nelítostnou bitvu

Podle původních plánů se již mám letošní rekonstrukce i přímo aktivně zúčastnit, a to v pozici praporečníka, kterou mi určuje vrchní velitel sil Konfederace, plukovník Zdeněk Palárec. Tato záležitost se ale bohužel nakonec nerealizuje, jelikož dva dny na brněnském zbrojním veletrhu IDET 2019 se velmi negativně podepisují na mém fyzickém stavu. Jeví se tudíž jako nereálné, abych ještě pobíhal po bojišti s praporem, takže se plukovníkovi musím (snad) zavčas omluvit a do tábora nad Železným přicházíme s mou drahou opět jako prachobyčejní civilisté.

Při našem příchodu panuje v táboře Konfederace klid, záhy však vypuká čilý ruch

Vojáci i jejich ženy nás navzdory tomu s úsměvem vítají jako staré známé. Plukovníka poté nacházíme poněkud nečekaně v sekci Unie, kde si důrazně stěžuje na logistické problémy a vyhrožuje, že místo (chybějícího) toaletního papíru použije seveřanskou vlajku.

Jeden z vojáků Jihu se pochlubil touto překrásnou dvouhlavňovou brokovnicí, jež má kované hlavně a je známa také jako „drátěnka“

Přesouváme se ke stanům, u nichž vidíme vlajky Konfederace, Texasu, Virginie a Louisiany, a plukovník se chlubí velkým úspěchem své zpravodajské služby. Ta totiž odhalila lest, kterou Yankeeové chystali na blížící se rekonstrukci, takže plukovník vymýšlí odplatu.

Modré uniformy Unie byly na tomto ročníku v evidentní početní nevýhodě, ovšem vojáci navzdory tomu dávali najevo velké sebevědomí

Usedáme ve společnosti dalších Jižanů, kde se záhy rozpoutává intenzivní a politicky silně nekorektní, ale jinak naprosto přátelská diskuse o politice. Ptám se po zajímavých zbraních a jeden z mužů ukazuje nádhernou dvouhlavňovou brokovnici s kovanými hlavněmi (tzv. drátěnku), zatímco plukovník připravuje věrný revolver Remington New Model Army neboli svého „Drobečka“.

Plukovník Palárec nabíjí svého „Drobečka“ neboli perkusní revolver Remington

Stateční vojáci z Texasu, Virginie a Louisiany nastupují do bitvy za milovaný Jih

Infanterie, kavalerie, artilerie

Tábor se nalézá na standardním místě nedaleko hřiště nad Železným, samotná bitva však musí proběhnout jinde, resp. tam, kde se rekonstrukce odehrávaly až do roku 2012, tedy za kopcem Hradisko. Na poli, kde kruté boje probíhaly v letech 2013–2018, se totiž intenzivně staví nové obytné domy.

Věděli jste, že už za války Severu proti Jihu existovala děla s motorovými tahači?

Plukovník vydává povel svým mužům, mezi nimiž jsou příslušníci 1. texaského pěšího pluku, 19. virginského pěšího pluku a pochopitelně i velice obávaných „Louisianských Tygrů“.

Plukovník Palárec s kloboukem s černými pery (tj. symbolem 1. texaského pěšího pluku) vydává povely obsluze konfederačního kanonu

Seřaďují se i unionisté, kterým jako obvykle velí zkušený Radovan Mezera. Vojáci se řadí do dvojstupu a v doprovodu svých manželek a družek vyrážejí na příjemný pochod, který nás po krásné lesní pěšině přivádí na místo boje. Kromě pěchoty se přesunuje i kavalerie Unie v síle zvýšené oproti loňskému roku o plných 100 procent, tj. v počtu dvou koní a dvou mužů, kteří se pyšní zadovkami systému Sharps.

Seveřanští kavaleristé se mohli chlubit tehdy velice moderními zadovkami Sharps

Konfederace letos nemá k dispozici jezdce (ačkoliv později vychází najevo, že se jeden kavalerista příští rok zřejmě přidá), ovšem zato má kanon, jemuž ve scénáři přísluší důležitá role, protože bitvu vlastně zahajuje.

Vojáci Unie ve svém táboře cvičí, odpočívají nebo jenom tak zabíjejí čas, protože netuší, že za chvíli přijde drtivý útok Konfederace

Rekonstrukce začíná ve čtyři odpoledne. Vojska jsou na místě zhruba o půl hodiny dříve, velitelé vydávají povely a na svahu nad bojištěm se usazují první diváci, kteří si užívají vpravdě letního sluníčka. Na bojišti stojí stanový tábor Seveřanů, kteří klidně cvičí, odpočívají, hrají karty či píšou dopisy, zkrátka dělají všechno to, co dělají vojáci ve všech armádách světa, když právě nemusejí bojovat nebo mašírovat. Yankeeové však netuší, že se rozpoutá peklo.

Jižanská pěchota s podporou dělostřelectva postupuje statečně a neohroženě vpřed

Předčasné oslavování u Jižanů

Náhle zaburácí dělo Jižanů, práskají první výstřely z perkusních předovek a vojsko Jižanů pod velením plukovníka Palárce (který se tu zhostil role generála Johnstona) neochvějně postupuje k táboru nepřítele. Překvapení Seveřané samozřejmě panikaří a potom se pokoušejí zformovat obrannou linii, kvůli střelbě jižanské pěchoty a dělostřelectva však zaznamenávají těžké ztráty a musejí ustupovat.

Jižané vytlačili nepřítele z jeho tábora a začínají (předčasně) slavit bojový úspěch

První fáze bitvy tak končí jednoznačným vítězstvím konfederačních vojsk a muži pod Johnstonovým velením nadšeně slaví. Střílejí do vzduchu a zanedlouho se pouštějí do rabování tábora, kde se zmocňují oblečení, bot a jiných užitečných věcí. Logistika mnohdy vázne, takže vojáci jsou pochopitelně vždy vděčni za kvalitní válečný materiál, o který mohou připravit protivníka.

V dobytém táboře vypuká rabování, takže řada věcí z majetku Seveřanů se stěhuje k novým majitelům, kteří jsou vděční za přísun materiálu

Oslavy jsou ovšem předčasné, jelikož Jižané se dopouštějí vážné taktické chyby. Ochabují v pozornosti a vysunují příliš daleko na pravé křídlo svoje dělostřelectvo, jež se stává lehkým cílem protiútoku jednotek Unie. Ty se totiž po ústupu přeskupují a povolávají svou jízdu, která vede zteč proti pozicím konfederačního dělostřelectva.

Příliš vysunuté pozice konfederačního dělostřelectva se hroutí pod útokem Severu

Ty se záhy hroutí pod náporem modrých uniforem, dělo se obrací proti svým původním majitelům a nyní jsou to pro změnu Jižané, kdo musí pod překvapivým náporem ustoupit. Na bojišti přibývá nehybných těl v šedém a život za Konfederaci obětuje dokonce i sám generál Johnston. Seveřané ukořisťují i prapor Jižanů a střetnutí končí jasným vítězstvím Unie.

Konfederační vojáci jsou evidentně velmi překvapeni protiútokem armády Unie a snaží se palbou krýt svůj poněkud překotný ústup

Život za Konfederaci pokládá také plukovník Palárec, jenž si zahrál úlohu (v této bitvě skutečně smrtelně raněného) generála Johnstona

Sbírka pozoruhodných zbraní

Rekonstrukci uzavírá oblíbená hromadná salva a po zaslouženém potlesku diváků se Seveřané i Jižané vydávají na pochod zpět. Část míří do tábora, ale většina zůstává na hřišti, kde vděčně usazuje unavená těla na lavice. Plukovník Palárec varuje, že kdo nemá chuť na pivo, může být bez soudu popraven.

Seveřané navzdory početní nevýhodě slaví v bitvě o Shiloh nepochybné vítězství

Já se pouštím do rozhovorů a fotografování, jelikož v letošním roce se na bojišti ukázala vskutku působivá kolekce neobvyklých zbraní. Na straně Jihu jsou to např. dvě „bizoní“ kulovnice Hawken v kalibrech .45 a .54, zatímco u unionistů je k vidění (ve své době hi-tech) opakovačka systému Spencer. Vedle pušek obdivuji také krátké zbraně, mj. revolvery Colt, loveckou pistoli Pioneer ráže .44 či malinký dvouhlavňový Derringer.

Jižané i Seveřané završují rekonstrukci divácky stále vděčnou hromadnou salvou

Přesouváme se do tábora, kde s plukovníkem a dalšími Jižany pokračujeme v diskusích o všem možném. Zdeněk potichu chválí své muže (a vlastně i ženy, jelikož v řadách Jihu jsou již hned dvě vojákyně) za to, že si i bez jeho povelu čistí pušky.

V rukou vojáků Konfederace se objevují také zcela nevojenské zbraně, např. tato impozantní puška na bizony Hawken kalibru .54

Tato chvála se ale záhy ukazuje jako předčasná, protože několik Jižanů neprochází plukovníkovou přísnou kontrolou, a tudíž musí podstoupit i trest ve formě běhu s puškou nad hlavou.

Mezi nejmodernější zbraně v arzenálu Unie patřily opakovačky systému Spencer

Zdeněk povídá o rekonstrukci u Bráníku v roce 2001, kde se objevil dokonce parník Vltava přestrojený za válečnou loď White Rose, načež se naše diskuse stáčejí k německým ponorkám. Objevují se drinky, nálada je báječná, ale čas neúprosně běží a my se musíme připravovat k odchodu. Opakovaně všem děkujeme za excelentní přijetí a už se těšíme na další takový nádherný zážitek v červnu 2020.

Plukovník Palárec provádí u svých mužů a žen kontrolu čistoty zbraní, jenže není příliš spokojen a čtyřem provinilcům nařizuje tresty

Lukáš Visingr

Lukáš Visingr

Vojenský a bezpečnostní analytik, publicista, konzervativní vlastenec, sionista a milovník života, který chce vidět smrt politické korektnosti.

All articles of the author

Doughboys z českých planin

Doughboys z českých planin

Radek Syka , První válce se v české kotlině daří. Desítky reenactorů představují rakousko-uherskou armádu, říšská vojska nebo armády Commonwealthu a československé legie ze všech tří front.

Gettysburg: Bitva o sklad bot se proměnila v masakr a těžkou porážku Konfederace

Gettysburg: Bitva o sklad bot se proměnila v masakr a těžkou porážku Konfederace

Jan Korbel , Kdyby Stonewall Jackson tehdy dokázal vstát z hrobu, umlátil by nejspíš svého velícího generála Roberta E.Lee stanovou tyčí.

Louisianští Tygři: Piráti, vrazi a rváči v maškarních kostýmech byli postrachem yankees i svých spolubojovníků

Louisianští Tygři: Piráti, vrazi a rváči v maškarních kostýmech byli postrachem yankees i svých spolubojovníků

Jan Korbel , 1. Speciální pluk Louisianské pěchoty Mjr. Ch.R.Wheata si svou přezdívku Louisianští Tygři zasloužil právem. Smrtelně nebezpeční byli svým nepřátelům i sami sobě.