Růžová auta pro Playmates

Růžová auta pro Playmates

Auta jsou součástí odměny pro nejkrásnější dívky Playboye již půl století. Od doby, kdy nejsou výhradně růžová, však tato tradice ztratila trochu ze svého kouzla. My se podíváme na ta, která růžová ještě byla.

Dolů

Dnešní bojovníci za rovnoprávnost všeho a všech by nejspíš myšlenku, že by se každé ženě měla líbit růžová, prohlásili za odporně sexistickou. Ale stejně tak by nejspíše prohlásili za nechutně sexistickou i samotnou existenci Playboye jako takového a volby Playmate roku zejména. Proto se jimi nebudeme zabývat a podíváme se na 9 aut (a jednen podivný dopravní prostředek) z doby, kdy sexismus nikomu nevadil a dávat ženám růžové automobily bylo cool. A kdy byla navíc cool ta auta.

Donna Michelle & 1964 Ford Mustang convertible

Tímhle autem to začalo, nejspíš v rámci tehdejší masivní propagace Fordova nového hvězdného produktu. Připadá vám myšlenka na osmiválcový Mustang v růžové barvě zvláštní? To ještě nic není, bude to lepší ;)

Jo Collins & 1965 Sunbeam Tiger

Maličký Sunbeam vypadá z pohledu Evropana mnohem víc jako "holčičí auto" než svalnatý Mustang. Tedy jen do chvíle, než zjistíte, že se pod jeho skrývá osmiválec právě z onoho Mustangu. Takže to nakonec byla spíše taková Shelby Cobra zamaskovaná za "barbiemobil". Jo Collins je však stále naživu, takže patrně disponovala slušnými řidičskými schopnostmi.

Allison Parks & 1966 Dodge Charger

Gloria Waldron, známější pod "uměleckým" pseudonymem Allison Parks, byla v době svého focení pro Playboy již dvojnásobnou matkou. Vydavatelé magazínu na to vzali ohled a nadělili jí praktický rodinný automobil. Protože co jiného je Dodge Charger s bigblockem o 383 kubických palcích (6,3 litrech), než praktickým rodinným autem? No prostě jiná doba.

Lisa Baker & 1967 Plymouth Barracuda

U praktických fastbacků z produkce koncernu Chrysler zůstalo i v následujícím roce. Plymouth Barracuda ale bylo přeci jen o něco více "dívčí" auto než mohutný Charger a v růžové mu to vlastně docela sluší. Sluší mu to natolik, že vznikla omezená série růžových vozů Playboy Playmate Barracuda.

Angela Dorian & 1968 AMC AMX

Další rok, a další muscle car. Je vidět, že šílenství po silných kupé v té době opanovalo celou společnost a nebylo jen záležitostí testosteronem překypujících mladíků. Dvoumístné AMC AMX patřilo k těm drsnějším svého druhu a pohybovalo se někde na pomezí klasického muscle caru a sportovního vozu.


Jedním z originálních růžových AMX se projedeme s Jay Lenem

Connie Kreski & 1969 Ford Mustang Shelby GT500

V roce 1969 dosáhlo šílenství svého vrcholu. Od sedmilitrového Mustangu z dílny Carrolla Shelbyho už se nemáte na žebříčku muscle cars příliš kam posunut - a to i přesto, že 1969 nebyl pro Shelby zrovna nejlepší ročník (narozdíl od roku 2013, viz náš test). 

Claudia Jennings & 1970 Mercury Capri

V roce 1970 byla ropná krirze ještě pár let vzdálená, ale někoho v Playboyi už zřejmě napadlo, že "zajíčci" touží i po jiných věcech než jsou stovky koní pod kapotou. Dalším autem pro Playmate roku se tak stal "evropský Mustang" - tedy Ford Capri, v USA prodávaný pod značkou Mercury. Malé, hezké a praktické. Překvapivě rozumné.

Sharon Clark & 1971 Spectra Ski Boat

Po dívčím a rozumném Capri patrně někoho v Playboyi napadlo, že to s tím rozumem trochu přehnali. A proto v následujícím roce auto vynechali úplně a místo něj obdržela Playmate roku 1971, Sharon Clark, silný motorový člun. A jak dokazuje fotka, uměla ho i řídit!

Liv Lindeland & 1972 DeTomaso Pantera

Těžko říct, jestli v tom měla prsty přicházející krize amerického automobilového průmyslu, nebo se jen zvýšil rozpočet, ale rok 1972 znamenal na dlouhou dobu definitivní odklon od silných amerických kupé. Zatím ale zůstal alespoň americký motor - nacházel se ale za sedačkami supersportu DeTomaso Pantera.

Marilyn Cole & 1973 Volvo P1800ES

S první a jedinou Angličankou, která se kdy stala Playmate roku, přišlo také velmi neamerické auto. Volvo P1800ES s prazvláštní karoserií typu "shooting brake" (tedy něco jako kupé-kombík) a čtyřválcovým motorem bylo na hony vzdálené muscle cars z let předchozích.

Mercedes 450SL, který si o rok později odvezla Cyndi Wood, sice znamenal alespoň návrat k osmiválcům, ale byl bílý. A kromě růžového Porsche 911, které si v roce 1975 odvezla Marilyn Lange, už se růžová auta nevrátila.

Vojta Dobeš

Vojta Dobeš

Automobilový novinář, který o amerických autech nejen píše, ale také s nimi jezdí. S oblibou provokuje svými názory nejen na auta.

All articles of the author

Dodge Charger R/T 1968: Z krotkého kupé povstal brutální muscle car

Dodge Charger R/T 1968: Z krotkého kupé povstal brutální muscle car

Vojta Dobeš , Příběh proměny ochočené krásky v divoké pětisetkoňové zvíře.

10 nejdrsnějších muscle cars

10 nejdrsnějších muscle cars

Vojta Dobeš , Nové Dodge Charger a Challenger Hellcat jsou důkazem, že žijeme v druhé zlaté éře muscle cars. Podívejme se na nejdrsnější svalnaté stroje z posledních 50 let!

Vidlácké Cadillaky aneb Proč v Americe dělali pickupy z osobních aut

Vidlácké Cadillaky aneb Proč v Americe dělali pickupy z osobních aut

Vojta Dobeš , El Camino a Ranchero byly svého času nezbytnou rekvizitou všech městských kovbojů. Co je udělalo tak přitažlivými?