Noční můra vol. 13 – Města na planině

Noční můra vol. 13 – Města na planině

Cizinci ztracení v městě v pustinách. Odvrácená tvář amerického folku, dánská country gotika, hardcoristi s banjem a pozvánka na Muddy Roots Europe. 


Dolů

Třináctka, jako významově nosné číslo, svádí k různým mytologicky-náboženským výkladům, zvláště pak u pořadů jako je tento. Tyto numerické kejkle jsou ale příliš prvoplánovité a navíc máme mnohem zajímavější témata. Tím hlavním je tentokrát pocit cizince, který zavítá do cizího, odlehlého a na první pohled ne právě přátelsky naladěného města, ideálně někde v pustinách dalekého západu. Titulek jsem si vypůjčil od svého oblíbence Cormaca McCarthyho, konkrétně z třetí části jeho tzv. Hraničářské trilogie.

V Dupárně si připomeneme, že nám klepe na dveře další ročník festivalu Muddy Roots, kultovní přehlídky toho nejlepšího z nezávislé root music. Evropská část festivalu proběhne 24.-26. června v belgickém Waardamme letos nabídne mimo jiné nestárnoucí Bayou Seco, gipsypunkový Ambrazar, nebo zuřivého písničkáře Willy Tea Taylora. Všechny výše jmenované uslyšíte i v aktuální Dupárně.

Poslouchejte: Dupárna 10 - Muddy Roots Europe 2016


Poslouchejte: Bemanova Noční můra 13 - Města na planině

Tenderloud: stíny, krev a osud v gotické katedrále

Prašná hlavní (a většinou taky jediná) ulice. Dřevěné stavby s falešnými štíty. Prérijní vítr ženoucí kulaté chomáče křovin a kradmé pohledy za záclonkami zavřených oken. To jsou hlavní inspirační propriety dnešní noční můry. První, koho po příjezdu do tohoto bohem zapomenutého místa potkáme, nebude šerif ani barman, ale skupina Tenderloud.

Že mají seveřané spolu s Brity na evropské scéně gothic country téměř monopol, je věc nejenom známá, ale i logická. Byli to právě obyvatelé Skandinávského poloostrova, tvořící vedle obyvatel britských ostrovů největší přistěhovalecký proud směrem do zaoceánské země zaslíbené, kdo nejvýrazněji vtisknul svou hudební tradici permanentně se formujícímu americkému folkloru devatenáctého století. Moderní country se v tomto případě vlastně vrací ke kořenům.

Kodaňská parta Tenderloud má za sebou teprve debutové album pod názvem Shadow Red Hand (název, z kterého asociace jen tečou), ale už se o ní hovoří jako o největších nadějích žánru. Není divu, jejich muzika je dostatečně temná aby zaujala gotiky, ale zároveň natolik civilní, aby neodradila posluchače, pro které je jinak slovo country spíš nadávka. Je tu všechno. Kytary, hutná rytmika, banjo, dobro i housle, osudové texty, to vše v poměru, který osloví rockera i kotlíkáře.

Highlonesome: hardcorový gospel bez svatozáře

První panák nekvalitní whiskey v místím baru a kapela na malém podiu v rohu spustí skočný dupák. Možná to budou samotní Highlonesome. Kultovní label Farmageddon Records má pod svými křídly spoustu kvalitní muziky na pomezí bluegrassu, punku, folku a blues a co jméno, to originál.

Ústřední postava Highlonesome Noah Tyson dal původní sestavu dohromady z hardcoreových muzikantů a postupné folkové profilování jejich repertoáru vyplynulo z okolností. Tysonovy temné textové vize lépe vyzněly s banjem a houslemi, než s nařezanými kytarami. Od roku 2006, kdy se parta z Milwaukee dala dohromady, stihla vydat dvě desky, eponymni debut a The Unholy Gospel. V roce 2008, když se vydali na druhý ročník festivalu Murder in the Mountains v Montaně se stali i protagonisty dokumentárního filmu z prostředí nezávislých folkařů.

Brown Bird: odvrácená strana amerického folku

Zapadákovy na západě skýtají mnohá překvapení. Třeba vás čeká osudové setkání, jako se to stalo v roce 2008 MorganEve Swain a Davemu Lambovi. Padli si do oka i ucha a kromě pohledného páru byla na světě i nová sestava skupiny Brown Bird.

Po pěti letech fungování projektu a po důkladné personální čistce se Dave díky MorganEve a její zručnosti ve hře na smyčcové nástroje rozhodl zvuk kapely posunout do poněkud komornějších poloh. Ve dvou si skvěle vystačili. MorganEve k houslím přibrala i cello, basu a violu a Dave hrál na kytaru, banjo a mandolínu. Vokálně se skvěle doplňovali. Hudební kritika jejich hudbu označovala za odvrácenou stranu amerického folku. 

Po turné s Devil Makes Three v roce 2012 byla na počátku roku následujícího u Davea diagnostikována leukémie. Přes absolvovanou transplantaci kostní dřeně a následnou chemoterapii zemřel Dave Lamb 5. března 2014. Po jeho smrti vychází na jaře 2015 ještě deska Axis Mundi, velmi intenzivní výpověď člověka v předtuše blížícího se konce.


Ne každý příběh končí šťastně, ale končí příběh vůbec někdy? Ono dětské „Co bylo dál?“ je vlastně mnohem přirozenější než z časových důvodů vynucený konec. Jestli je příběh odrazem života, musí být stejně nekonečný. Noční můra patří k příběhům, které pokračování mají. S tím příštím se sejdeme zase za měsíc. Do té doby - Šťastnou cestu!

Mr. Beman

Mr. Beman

Jsem fanatickým příznivcem všeho, co se týká Ameriky devatenáctého století. Mám rád parní stroje, perkusní zbraně a hluboké lesy.

All articles of the author

Bemanova Noční můra 10: Pár starých vražd

Bemanova Noční můra 10: Pár starých vražd

Mr. Beman , Písně s tématem hrdelních zločinů. Murder ballads v podání Crooked Still, The Heavy Horses a strýčka hříšníka Uncle Sinnera.

Nadupané osmiválce, nekonečné dálnice a muzika ostrá jak ďáblův dráp: Limitovaná série nových triček DixieGear

Nadupané osmiválce, nekonečné dálnice a muzika ostrá jak ďáblův dráp: Limitovaná série nových triček DixieGear

Martin Pešek , Tři z nových triček DixieGear  a k tomu CD Whiskey a poslední rebel získají zdarma výherci naší soutěže. 

Tam, kde se zastavil čas: Prokletá města duchů

Tam, kde se zastavil čas: Prokletá města duchů

Ivo Strejček Jr. , Hornická sídla i hlavní města zničená přírodními živly. V Americe narazíme na desetitisíce míst, kde to lidi radši zabalili a šli jinam.