Noční Můra 42: Pod obraz

Noční Můra 42: Pod obraz

Dosti smejčení, nakupování a pečení, jde se kalit! Vítejte v Bemanově Klubu zlomených srdcí.


Dolů

Prosinec se tradičně nese v duchu adventního stresu a odkládání čehokoliv na „až po novým roce“. Noční Můra toto období tradičně ignoruje a do této neklidné doby se snaží vnášet témata mnohem osobnější. Narození Spasitele slavíme každý rok, ale jak často míváte zlomené srdce, tak vážně, že hledáte smysl života, nebo alespoň něco, kvůli čemu se ráno zvednete z postele? Vítejte v Klubu zlomených srdcí, kam se lidé přicházejí vyrovnat se svými ztrátami, na místě, kde sdílená zkušenost se ztrátou, trochu naředěná alkoholem, pomůže rozmělnit i ten nejhlubší smutek. 

Dupárna bude taková zahřívací. Uslyšíte bluegrass, konkrétně Greensky Bluegrass a Steeldrivers, tradiční appalačské lidovky v podání Sary Jarosz a Chance McCoye a jeho kapely, alternativní rock devadesátých let reprezentují Fuel, Semisonic a Medicine, klasiku nesmrtelný George Jones a pak dojde na pár věcí, které se mi nechce tak úplně škatulkovat, jako třeba Dorothy nebo Violent Femmes. A jako pověstnou třešničku na dort jsem zařadil jednu z nejkrásnějších písní o lásce v podání Zuzany Navarové.

Poslouchejte: Dupárna 40 - Klub zlomených srdcí

Poslouchejte: Noční Můra 42 - Pod obraz

Pokud se rozmělňování smutku alkoholem trochu protáhne, může se stát, že skončíte pod obraz. To je také název prosincové Noční Můry. Dosti smejčení, nakupování a pečení, jde se chlastat! Tentokrát se nezaměříme na tři kapely či interprety, ale uděláme si takovou přehlídku nových zajímavých jmen, se kterými se v Noční Můře s velkou pravděpodobností ještě potkáme. Na začátek to bude starý známý Antic Clay se skladbou Sago Mine. Jestli na někoho sedí pojmenování gothic americana, tak je to tenhle chlápek! Blíže viz Noční Můra V. Blind Horses zahrají svoji temnou baladu o oběšencově pomstě, která asi ve třetině příjemně zrychlí do jakéhosi country-punkového kvapíku s dechy. Briertone začnou banjem a zapokračují smutným vokálem a vazbícími kytarami. Dohromady to dává překvapivě chutný mix.

Kapela s názvem, který už by ani nemohl být temnější, Dark Dark Dark překvapí už názvem skladby, totiž Colours. Mužský a ženský vokál se proplétají se zvukem banja a cella. Moc zajímavé!

Duo Noir s neskutečným patosem popisuje, co se dá objevit v tajemné zahradě za vysokou zdí. Další potencionální hitovka se jmenuje In My Garden. Trochu kabaretního zvuku přinesou Haun´s Mill, kapela pojmenovaná podle masakru během tzv. mormonských válek v Missouri v roce 1838. Jejich skladba se jmenuje Fitzcarraldo.

Christian Williams zastupuje v této Noční Můře sortu osamělých chlápků s kytarou, pějících neveselé písně o zradě a pomstě a ve skladbě Red se mu to daří znamenitě. V podstatě totéž se dá říci i o Marku Laneganovi, který navrch přidá ještě hezky vypitý hlas, který se tak skvěle hodí do dnešní Noční Můry. Murder by Death už jste v Noční Můře mohli slyšet, konkrétně v epizodě 19. Tentokrát zahrají dost nekompromisní záležitost o návratu domů, I´m Comin´ Home. Ovlivněni klasickým dílem Leopolda von Sacher-Masocha Venuše v kožichu, napsali Velvet Underground stejnojmennou skladbu. Ovlivněn Velvet Underground, nahrál Paul Roland coververzi této skladby. Ano, správně tušíte, že právě tuto lehce masochistickou záležitost uslyšíte jako další v pořadí. 

Mark Lanegan

Při hledání nových zajímavých jmen se příjemným překvapením stala partička Rome. Jejich nezúčastněně deklamovaný text na pozadí nervní kytary a houslí se jmenuje To Die Among Strangers. Ani The Dad Horse Experience nejsou v tomto pořadu úplnými nováčky. Jejich dixíkem lehce řízlý kabaret se jmenuje Kingdom Will Come.

Celou alkoholovou jízdu po vzpomínkách na veselejší časy dnes stylově zakončí Whiskey Folk Ramblers s písní s úžasným názvem Gamblin´ Preacher and His Daughter.

Jak už jsem předesílal, s některými jmény se v budoucnu určitě ještě setkáme. Do nového roku Vám chci popřát šťastnější vztahy, střízlivější rána a vášnivější noci. V roce 2019 se na Vás těší Beman!

Poslouchejte: Dupárna 40 - Klub zlomených srdcí

Poslouchejte: Noční Můra 42 - Pod obraz

Playlist Dupárna40 - Klub zlomených srdcí
Greensky Bluegrass – 200 Miles From Montana
The Steeldrivers – Sticks That Made Thunder
Chance McCoy & The Appalachian String Band - Gospel Plow
Sarah Jarosz – Run Away
Zuzana Navarová – Layla Tov
Semisonic – Closing Time
Fuel – Shimmer
George Jones – She Thinks I Still Care
Dorothy – Gun In My Hand
Violent Femmes – Country Death Song
Clutch – The Regulator
Bearns Courtney – Champion
Medicine – Time Baby III

Playlist Noční Můra 42 - Pod obraz
Antic Clay – Sago Mine
Blind Horses – The Revange Of The Hanging Man
Briertone – I´m Jacob
Dark Dark Dark – Colors
Duo Noir – In My Garden
Haun´s Mill – Fitzcarraldo
Christian Williams – Red
Mark Lanegan – Constant Waiting
Murder By Death – I´m Comin´ Home
Paul Roland – Venus In Furs
Rome – To Die Among Strangers
The Dad Experience – Kingdom It Will Come
Whiskey Folk Ramblers – Gamblin Preacher And His Daughter

Mr. Beman

Mr. Beman

Jsem fanatickým příznivcem všeho, co se týká Ameriky devatenáctého století. Mám rád parní stroje, perkusní zbraně a hluboké lesy.

All articles of the author

Bemanova Noční můra 10: Pár starých vražd

Bemanova Noční můra 10: Pár starých vražd

Mr. Beman , Písně s tématem hrdelních zločinů. Murder ballads v podání Crooked Still, The Heavy Horses a strýčka hříšníka Uncle Sinnera.

Noční můra 19: Kmotřička s kosou

Noční můra 19: Kmotřička s kosou

Mr. Beman , Smrt. Přímo do názvu skupiny si ji vepsali alt-rockoví noční poutníci Murder By Death, krotitelé australských upírů a vlkodlaků Graveyard Train i funebráčtí kabaretiéři Dead Brothers.

Noční Můra 37: Femme fatale

Noční Můra 37: Femme fatale

Mr. Beman , Esence všech osudových žen Jill Tracy rozdává jedovaté rady, Eliza Carthy stále čeká na svého loupežníka a denverská skupina Tarantella nahrála soundtrack k (zatím) neexistujícímu westernu Davida Lynche.