Hurá na Jih 56: Ještěři made in Germany

Hurá na Jih 56: Ještěři made in Germany

Vzpomínka na Jindru Vobořila, pozvánka do Otrokovic na festival Stetson & Bourbon a rozhovor s Lubošem Gnojkem, zakladatelem webu Herald-Dixie.cz.


Dolů

56.díl southern rockového speciálu Hurá na Jih se představuje s lautr novým ksichtem. (R)evoluční změny si vyžádaly zkrácení všech hudebních speciálů Radia Dixie na rozměr jedné hodiny, ale zato si je můžete v živém vysílání do vašich oušek pouštět úplně každý den. Tedy kromě pátka a soboty, ale to máte určitě na večer lepší program. A kdyby ne, tak náš podcastový archív je vám k dispozici a můžete poslouchat až do aleluja.

Poslouchejte: Hurá na Jih 56 – Ještěři made in Germany

Dališova Drbárna

Jindra Vobořil

Závěr minulého měsíce přinesl jednu velmi smutnou informaci. 26. září zemřel vynikající muzikant, zpěvák, rocker každým coulem a skvělý člověk Jindra Vobořil. Pro mnohé z jeho kamarádů to byl blesk z čistého nebe a jen pár jeho nejbližších vědělo, že Jindra v posledním roce bojoval s nepříjemnou nemocí. Na tomto malém prostoru se ani nedá vypsat, kde všude a s kým Jindra Vobořil hrál a zpíval. Nejlepší bude, když si rozkliknete odkaz na náš 25.díl, ve kterém jsme měli s Jindrou rozhovor. 

Díky Jindro za všechno, co jsi pro českou rockovou a taky southern rockovou muziku udělal a odpočívej v pokoji. Bylo mi ctí Tě poznat. 

Už minulý měsíc jsem poprvé utrousil zmínku, že se 2.11. 2019 chystá v Otrokovicích další ročník výborného festivalu Stetson & Bourbon, jehož duchovním otcem i matkou je Josef Huslík, bývalý dramaturg Otrokovické Besedy. Dnes už sice v důchodu, ale jako koníčka dodává tento festival Otrokovické Besedě „na klíč“. 

Pojďme si tedy zopakovat, koho v sobotu 2.listopadu v Otrokovicích uslyšíme. Petr „Džetro“ Ritzka je moravský bluesman, který by utáhl sám celý večer, ale tady svým vystoupením festival zahájí a posléze bude v přestávkách při střídání kapel na hlavním pódiu hrát i ve Stetson baru.


Petr Džetro Ritzka

Druhým vystupujícím bude vynikající polská kapela Blackberry Brothers. Ani bych se nesnažil ji podle jejího jména nějak spojovat s americkými Blackberry Smoke. Snad jen společný šuplík „southern rocku“ je může spojovat, ale jinak je každá kapela logicky a pochopitelně jiná. Tihle polští chlapci se nesnaží kopírovat americké vzory, nestylizují se do drsných jižanských rockerů. Tak nějak přirozeně a radostně z nich ta muziky plyne a je to tam! 

Třetí na Otrokovicím pódiu bude francouzský Nico ZZ Band. Bluesrockavá kapela, která má v repertoáru i covery např. depešácký Personal  Jesus. Hlavou kapely je zručný kytarista Nico Z a já jsem zvědavý, co si pro nás v Otrokovicích připraví. Možná nějaké bluesové kousky, jako je např.tento:

Finále v Otrokovicích obstará skupina, která si říká The Allman Company. Pátrání na sociálních sítích a YouTube žádný úspěch nepřineslo a ta jsem se přímo obrátil na dvě nejznámější a asi i největší osobnosti sestavy Pavla Marcela (ex Pumpa, Skinny Molly) a Honzu Holečka (Energit, Afterglow, Livin Free …), jestli by mi o téhle kapele mohli něco napsat. Pavel byl rychlejší a napsal, že poprvé hráli někdy kolem loňských vánoc, jako hudební doprovod na oslavě narozenin kamaráda. Kvůli časovému vytížení jednotlivých muzikantů byl však start tohoto projektu skoro rok u ledu, ale teď už vylezou chlapci „s kůží na trh“.

Honza Holeček pak přidal oficiální prohlášení, že: „The Allman Company je seskupení muzikantů, pro které jižanská hudba a zejména The Allman Brothers, hodně znamená. Přestože mají jednotliví členové své závazky v jiných hudebních formacích, tak se příležitostně setkávají, aby si spolu zahráli úžasné skladby The Allman Brothers.“ V Otrokovicích si to zkrátka užijeme!

Poslouchejte: Hurá na Jih 56 – Ještěři made in Germany

Ještěři made in Germany – rozhovor s Lubošem Gnojkem

Dnešní rozhovor s hostem pořadu Hurá na Jih nás zavede do Karlových Varů, kde jsem se loni na podzim sešel s kamarádem Lubošem Gnojkem. Ten roční časový odstup od nahrávání a tímto zveřejněním vysvětlí, že o některých událostech hovoříme v budoucím čase, kdežto dnes už jsou tyto události minulostí. Například zrovna akce Dixie On The Road.


Luboš Gnojek na Mlejně s kámoškou Blankou

Tento nenápadný človíček je takovou jakousi šedou eminencí domácí amatérské rockové scény. Jednak pomáhá jedné místní metalové kapele, ale ne jenom metalem živ je člověk. Řízením osudu a hlavně životním a hudebním dozráváním se Luboš postupně dostal i k jižanskému rocku. Nejdříve prostřednictvím kamarádů z německé southern rockové scény a posléze i k té domácí.


Luboš Gnojek na Mlejně s Tomášem Homutou

Když se před časem na Mlejně řešil problém s uvadajícím zpravodajem Dixie Spolku přátel jižanského rocku, přišel Luboš s nápadem, který vzápětí i realizoval. Tak vznikl informační web pro české fanoušky jižanského rocku Herald Dixie

Pojďme si teď připomenout, o jaké muzice a jakých kapelách jsme si s Lubošem povídali. V prvé řadě to je, jak bylo zmíněno výše, německá southern rocková scéna. I když je Německo ekonomicky někde jinde, než naše domácí kotlina, a díky té ekonomické síle tam hrají americké southern rockové kapely asi 100x častěji, než u nás, s německými jižanskými kapelami to tak slavné není. Dlouhodobě tam existují a dnes prakticky, stejně jako u nás spíš jen přežívají a živoří, jen dvě významnější kapely. Lizard a Flatman.


Lizard


Flatman

O skupině Lizard byla v našem pořadu minule zmínka v souvislosti s americkou kapelou Doc Holliday. Frontman Doc Holliday, Bruce Brookshire, vyrůstal jako malý kluk v Německu, kde jeho otec sloužil na americké vojenské základně. Skamarádil se tehdy s jistým Georgem Baierem a jejich přátelství vydrželo až do dospělosti. Zatímco Bruce si později v Americe založil kapelu, ze které se vyklubali Doc Holliday, Georg Baier kočíroval svou smečku Lizard. Obě kapely úzce spolupracovaly a není divu, že Lizard dodnes patří k tomu nejlepšímu, co německá southern rocková scéna nabízí.

Když v roce 2009 Georg Baier zemřel, našli si sice Lizard za mikrofon náhradu, ale pro Bruce Brookshira to byl impuls k ukončení hudební kariéry. Dále se věnuje jen práci pastora jedné americké církve ve svém bydlišti. Na následujícím videu můžete vidět oba muzikanty společně na pódiu. Lizard hrají píseň Lonesome Guitar od Doc Holliday a Bruce Brookshire s nimi vystoupil jako host.

Druhá z těch dvou známějších německých kapel také nemá na růžích ustláno. I když také byly časy, kdy Flatman hráli prakticky po celém Německu, dnešní doba southern rocku moc nepřeje. Lidé jsou asi moc zmlsaní americkou nadprodukcí téhle skvělé muziky a evropské kapely za svými vzory většinou zaostávají. 

S tou produkcí evropských southern rockových kapel to není vůbec jednoduché. Takto třeba hrají Divin´Ducks z Norska, které v povídání s Lubošem Gnojkem taky uslyšíme.

Pro zpestření dojde i na americkou produkci a Luboš nám zahraje písničku Whiskey kapely Copperhead. Videoklip k této písničce tehdy získal i nějaké ocenění televize MTV. Proč si ho tedy nepřipomenout i tady a teď.

Finále našeho povídání v karlovarském hotelu bude korunovat další méně známá kapela Shanytown s písničkou Redneck. A já vám ji teď přináším i ve videoukázce, byť trochu skromnějšího a jednoduššího formátu.

Takže sweet home přátelé. Doufám, že se vám bude i říjnový, 56.díl pořadu Hurá na Jih líbit a zachováte nám přízeň.

Poslouchejte: Hurá na Jih 56 – Ještěři made in Germany

Playlist:
Los Vobos – Schizofrenik nemůže být vlastně nikdy sám
Blackberry Brothers – One More Bird
Flatman – Horse In Flames
Rebel Storm – No Settled Man
Lizard – Ohio
Doc Holliday – Lonesome Guitar
Divin´ Ducks – It Ain´t Just For Fun
Copperhead – Whiskey
Shanytown - Redneck

Dalibor Mierva

Dalibor Mierva

Nenápadný, skoro introvert, když ale dojde na SOUTHERN ROCK, šel by na kraj světa. Neúnavný propagátor domácí jižanské rockové scény.

All articles of the author

Dixie Night Ride 1 – Swampdawamp aneb Bahno s chutí rokenrolu

Dixie Night Ride 1 – Swampdawamp aneb Bahno s chutí rokenrolu

Petr Jirásek , Swampdawamp, zlobivá kapela nezapomenutelného jižanského obra s laskavým srdcem, odstartuje první díl nového southern-rockového speciálu Dixie Night Ride. 

Hurá na jih 25: Jindra Vobořil – Velekněz i dělník českého bigbítu

Hurá na jih 25: Jindra Vobořil – Velekněz i dělník českého bigbítu

Dalibor Mierva , Živá rocková encyklopedie, zpěvák, muzikant, textař a především príma člověk Jindra Vobořil hostem našeho jižanského speciálu. Do historie nejen southern-rockové se poprvé ponoří Pavel Hartl.

Hurá na Jih 55: Doc Holliday Rides Again!

Hurá na Jih 55: Doc Holliday Rides Again!

Dalibor Mierva , Profil výborné a znovuvzkříšené kapely Doc Holliday, line-up otrokovického Stetson & Bourbon festivalu a nějaký songy o autech.