Hurá na Jih 44: Ti s jednou deskou potřetí

Hurá na Jih 44: Ti s jednou deskou potřetí

R.I.P Ed King, miniprofil americko-britských Delta Deep, pozvánky na koncerty a závěr cyklu Pavla Hartla o projektech, po kterých zbyla bohužel jen jedna jediná deska.


Dolů

Úvodní Dališova Drbárna připomene Eda Kinga, kytaristu Lynyrd Skynyrd, který zemřel ve druhé polovině srpna a pozveme vás na čtyři vystoupení americké kapely Skinny Molly, která v rámci svého evropského turné navštíví na začátku listopadu také naše končiny. Petr Jirásek do vás napere několik horkých novinek naší muziky a pro svůj miniprofil si vybral kapelu Delta Deep. Ve druhé hodině už bude šéfovat jen Pavel Hartl. Jeho třetí pokračování volného cyklu „Ti s jednou deskou“ nám tentokrát představí skutečné velikány a legendy.

Dališova Drbárna

Když 23.srpna 2018 přinesly světové agentury informaci, že odešel další člen klasické legendární sestavy Lynyrd Skynyrd Ed King, southern rockový svět oněměl a potemněl ve světle mnoha zapálených svíček. Zemřela totiž velmi uznávaná osobnost a přitom skromný člověk. Vynikající kytarista a autor velkých hitů kapely, mimo jiné i toho největšího Sweet Home Alabama.

Ed King byl členem Lynyrd Skynyrd celkem dvakrát. Poprvé v letech 1972 až 1975 a byl při nahrávání prvních tří alb kapely. Podílel se na nich celkem osmi svými písničkami. Když v roce 1975 skupinu ze zdravotních důvodů opouštěl, protože už nestačil šílenému koncertnímu tempu, netušil, že mu to možná zachránilo život. Jeho nástupce u třetí skynyrdovské kytary Steve Gaines při leteckém neštěstí Lynyrd Skynyrd v roce 1977 zahynul. Když se pak po deseti letech odpočinku dali v roce 1987 Lynyrd Skynyrd znovu dohromady, Ed King u toho nemohl chybět. 

Celých devět let úspěšně pomáhal staronové sestavě navázat na nejlepší a nejslavnější doby LS, autorsky přispěl na první dvě alba nových Lynyrd Skynyrd (Lynyrd Skynyrd 1991 a Last Rebel) a zúčastnil se i nahrávání akustického alba Endangered Species v roce 1994. Další zdravotní komplikace s nemocným srdíčkem ho pak donutily Lynyrd Skynyrd v roce 1996 opustit natrvalo. Po vyléčení akutních zdravotních problémů se Ed King dál věnoval svým hudebním aktivitám s nejrůznějšími sestavami muzikantů. My si teď tohoto vynikajícího člověka a muzikanta připomeneme výše jmenovaným hudebním klenotem ze společného projektu s bývalým bubeníkem Lynyrd Skynyrd Artymusem Pylem. Ede vzpomínáme na Tebe,  R.I.P.

Triko Sweet Home Alabama najdete v našem eshopu DixieGear. Posledních pár kousků z limitované edice by tam ještě mělo být...

Jeden by neřekl, že když se k nám už počtvrté chystá dost známá a hlavně vynikající americká southern rocková kapela, najdou se mezi naším jižanským národem, a dokonce v jeho hudebně propagačním centru Rádiu Dixie jednotlivci, kteří tuhle bandu ještě neslyšeli naživo. Fakt jsem tomu nevěřil. Přiznání je ale polehčující okolnost, a když nejmenovaný hudební dramaturg rádia slíbil, že to letos napraví, vzal jsem ho na milost. Takže přátelé, letos počtvrté u nás Skinny Molly a to hned na čtyřech koncertech. 31.10. v hotelu Benedikt v Mostu, 1.11. v klubu Vagon v Praze na Národní třídě, 2.11. v klubu OKO v Havlíčkově Brodu a 3.11. na festivalu Stetson & Bourbon v Otrokovicích. Nevím, jak v Mostu, ale v Praze a v Havlíčkově Brodu bude předskokana Skinny Molly dělat jejich spřátelená kapela Pumpa

Skinny Molly

V roce 2014 vyrazila do našeho českého southern rockového rybníka bárka s názvem BlueSable. Chlapci, původně metalového ražení, se cílevědomě rozhodli, že zla už bylo dost a víc by se jim líbilo v našem milovaném žánru. Udělali nový repertoár a dostalo se jim příznivého přijetí na podzimním i letním Mlejně a taky v Kolíně. Svou hodinku měli i mezi hosty v pořadu Hurá na jih na Rádiu Dixie, záznam rozhovoru si můžete pustit ZDE. Sympaticky se rozvíjející kariéra se ale v roce 2017 nějak zadrhla a kapela přestala komunikovat. Snad se jim z té přemíry úspěchů a pozvánek do zahraničí nezamotala hlava? Dělám si samozřejmě legraci. Chlapci si vyčistili hlavy a podle slov frontmana Pavla Berana je už zase všechno v pořádku a BlueSable se chystají nejen na koncerty, ale plánují i natáčení svého prvního studiového alba. Držím palce.

Poslouchejte: Jižanský pelmel 23 – U pramenů blues

Poslouchejte: Hurá na Jih 44 – Ti s jednou deskou potřetí

U pramenů blues

Delta Deep pojmenoval kytarista Phil Collen svůj britsko/americký ,,extrémní bluesový projekt“, jímž zamýšlel vzdát poctu prapůvodnímu základu dnešní populární hudby – totiž autentickému blues. Hudební dramaturg Rádia Dixie Petr Jirásek si tuhle kapelu vybral do dnešního miniprofilu, ovšem nejdřív se podíváme na dvojici zajímavých nových desek a dvojici neméně zajímavých koncertů, které byste si neměli nechat uniknout. 

The Magpie Salute – High Water 1

Konečně! Po loňském zahřívacím živém albu Live přichází „Vrána“ Rich Robinson (tedy šéf slavných Black Crowes) s druhou studiovou deskou své nové skupiny Magpie Salute, pojmenovanou High Water 1. Album je to bez nadsázky skvělé - pestré, mnoha barev a chutí, byť na první poslech trochu allmanovsky zakuklené a prvoplánově nehitové. Ale znáte to, takováhle muzika roste s každým poslechem a vydrží, a bude dávat hodně dlouho. The Magpie Salute zkrátka míří hned ze startu mezi instantní klasiku. Nutnost pro Crowheads a Allmanheads, potěší však dozajista i milovníky starých Rolling Stones nebo Faces.

Nashville Pussy – Pleased To Eat You

Okřídlené „Kunda sem, kunda tam“ by mohlo být mottem téhle nechvalně proslulé smečky z Atlanty, stát Georgia, oscilující mezi metalem, jižanským rockem a kravským punkem, s tomu odpovídající chlíváckou image. Na jejich fungl nové placce Pleased to Eat You (Bylo mi potěšením tě vylízat) jako obvykle najdete řídký rokenroll s minimem invence, nicméně kapela si stále udržuje určité prasácké fluidum a docela početnou fanouškovskou základnu. Tuhle partu si fakt nespletete..

A abyste taky vytáhli paty z baráku, máme pro vás dva tipy na koncerty, které proběhnou v pražském klubu Vagon.

Dirt River Radio - 30.9.2018 od 20:30

Australská banda , čtyři chlapi a dvě ženský, která hraje tak jak vypadá – jejich muzika je pestrá směs rocku, bluegrassu, folku, blues a padlého, temného šansonu. Naživo hodně intenzivní, umí to, najezdili už hodně štací. Když se podíváte na jejich videa, okamžitě dostanete chuť na pořádnýho panáka! Nemůže být lepšího doporučení..

Robert Jon And The Wreck - 21.10.2018 od 20:30

Nezatěžkané blues s vůní  jižanského rocku, tak by se dala definovat pozitivní muzika téhle party z Orange County. Letošní album má krotší zvuk než ta předchozí (od roku 2015 je vydávají každý rok), dle YouTube ovšem naživo je tahle kapela teprve mazec. Byla by fakt škoda je minout.

Delta Deep – Přímo u pramenů blues

Delta Deep pojmenoval kytarista Phil Collen svůj britsko/americký „extrémní bluesový projekt“, jímž zamýšlel vzdát poctu prapůvodnímu základu dnešní populární hudby – totiž autentickému blues.
A že se mu to daří, je víc než zřejmé.

Phil Collen

Pokud vám uvedené jméno tohoto muzikanta nic neříká, budete asi zprvu překvapeni (jako já), když se doberete k faktu, že Collenovou domovskou kapelou jsou britští Def Leppard, svého času nejmladší skupina hnutí New Wave of British Heavy Metal, hudební vlny, která na počátku osmdesátých let odstartovala mohutnou renesanci nejtvrdší kytarové muziky. Sami smůlou a tragédiemi pronásledovaní Def Leppard jsou dnes zcela právem jednou z nejrespektovanějších a největších kapel metalového žánru, a vlastně i celých dějin rockové muziky.

Poté co si Collen v osmdesátých letech vyřešil (u rockerů obligátní) závislost na chlastu a stal se vegetariánem a posléze veganem, dostavila se u něj také očistná energie a znovuzrozený, karate praktikující, osvalený Collen stvořil (vedle megaúspěšných alb Def Leppard a vlastních pěti potomků) řadu muzikantských a producentských prací. Nejznámější je asi jeho aktuální angažmá v projektu G3, kočovného, proměnlivého společného defilé tří hvězdných kytaristů, v tomto případě v sestavě Satriani-Petrucci-Collen. No a v roce 2012 (a konečně jsme u toho) nastartoval projekt Delta Deep, který je předmětem našeho dnešního krátkého miniprofilu.

Co je zajímavé, ani ostatní členové společného projektu Delta Deep rozhodně nejsou ortodoxní bluesmani – baskytarista Robert De Leo působí v původně grungeových, dodnes skvělých Stone Temple Pilots, oceňovaný černý bubeník Forrest Robinson hrál mimo jiné v holčičích devadesátkových TLC a černá zpěvačka Debbi Blackwell-Cook je známá třeba jako doprovodná vokalistka kanadského zpěváka Michaela Bublého.

Hudba Delta Deep je pestrou směsicí blues, masivního rocku, funku, černého soulu i osobitě uchopené rockové klasiky (viz. zařazené covery známých majstrštyků Mistreated nebo Black Dog). Celému hudebnímu výrazu kapely pak dominuje muzikantský nadhled, drive, neúpornost a radost ze společného hraní, jakkoliv toto zní otřepaně. 

Colenovým cílem bylo jednoduše se vrátit k opravdovým hudebním kořenům, k hudbě jeho srdce:
„Blues vzniklo z něčeho úplně jiného, než slyšíme dneska. Vyrostl jsem na rockové muzice, a až pak jsem zjistil, že celá je založená na blues. Jimmy Page, Jimi Hendrix a všichni tihle chlápci to měli z blues. Dnešní muzikanti už ani netuší, o čem blues vůbec je. Jedou tenhle styl, ale není to pravé blues. Prostě už neslyším opravdové blues, pokud neposlouchám opravdu starou muziku“, soudí Collen.

Znamenitý dojem z eponymního debutu, vydaného roku 2015, jenom podtrhuje letošní LP East Cost Live, nahrané naživo, které je více komorní a snad ještě lepší než prvotina kapely. I bluesoví puristé nastražili uši a debut kapely zaslouženě vystoupal až na druhé místo iTunes Blues žebříčku.

Doufejme tedy, že Collena projekt Delta Deep ještě drahnou dobu neomrzí, a že se dočkáme dalších nahrávek, anebo alespoň studiových videí (na Youtube je jich spousta, mrkněte na ně) téhle skutečně mimořádné kapely.

Zatím je Collen  se svojí skupinou víc než spokojen a tak nezbývá, než se těšit. „Je skvělý dělat vlastní hudbu a nebejt otrávenej věcma okolo. Pořád mě bere dělat novou muziku a získávat takovéhle umělecké vyjádření. V naších písních se dotýkáme všeho, i věcí jako je otroctví a dalších témat, o kterých lidem není příjemný psát, protože máme v kapele dva černý členy a dva bílý. Je to pro nás skutečná umělecká výpověď.“

Poslouchejte: Jižanský pelmel 23 – U pramenů blues

Poslouchejte: Hurá na Jih 44 – Ti s jednou deskou potřetí

Hurá na Jih 44 – Ti s jednou deskou potřetí 

Druhá hodina je dnes opět v plné režii našeho bruntálského kamaráda a znalce Jihu Pavla Hartla, který se už potřetí vrací k tématu „Ti s jednou deskou“. O kapelách, které stihly ve své kariéře nahrát jen jedno (znamenité / významné) album, aby se pak muzikanti z různých důvodů rozešli. Dnešní třetí díl je, zdá se, už konečným a Pavel ke svému hodinovému příspěvku napsal:

„Mohl by to být dlouhý seriál, v mých a ještě víc Jirkových (Jirka Petrů) regálech by se ještě našlo dost alb bez sourozenců, všechno má ale mít svůj konec. Na finále jsem zvolil několik známých jmen. Jen závěr pořadu obstarají dvě dnes neznámé skupiny, archaičtí bluesovo-psychedeličtí Badge & Company a o třicet let mladší skupina 3 Mile Stone založená v roce 2006.“

Úvodní miniprofil představí nenapodobitelného a nenahraditelného Allena Collinse. Od vydání alba Allen Collins Band - Here,There & Back už sice uplynulo 35 let, ale deska je stále jedním ze southern rockových pilířů. Bohužel byla labutí písní bouřliváka, který po tragické autonehodě v roce 1986 ochrnul, s obnovenými Lynyrd Skynyrd už jen z invalidního vozíku zdravil publikum a 23.ledna 1990 zemřel tam, kde se narodil – v Jacksonville na Floridě. 

EvansCapps byl jednodeskový projekt s ne zrovna optimistickým názvem Lost Time od muzikantů, kteří doplnili sestavy slavných skupin - klávesáka .38 Speciál Bobbyho Cappse a basáka Lynyrd Skynyrd Eana Evanse.  Přinesl jejich vlastní hudební názor, hudbu jinou než hráli v mateřských kapelách. 

Ještě méně než Ean Evans si v Lynyrd Skynyrd pobyl Steve Gaines, kterého do kapely přivedla v roce 1976 jeho starší sestra Cassie, která s ním a ostatními o rok později zahynula při letecké havárii. Před příchodem k LS nahrál několik písní ovlivněných funky a soulem. Až v roce 1988 je MCA Records vydala jako jeho sólové album One in the Sun.

Pride & Glory byl první krátký vedlejší projekt kytaristy a zpěváka Zakka Wylda v době roční koncertní pauzy Ozzyho Osborna, u kterého s přestávkami Zakk hraje dodnes. V roce 1999 byl titul vydán znovu s bonusem dalších šesti písní na druhém CD. Níže uvedené video jsme sice u nás už několikrát zveřejňovali, ale tahle pecka se fakt neoposlouchá a zazní i v pořadu samotném.

Vznik alba Two The Hard tehdy manželů Gregga Allmana a zpěvačky Cher neprovázelo pražádné nadšení. Deska není úplně špatná, jen nevyhovovala ani rockovým ani popovým fanouškům. Já jsem si jí podruhé pustil až při přípravě tohoto pořadu, a zřejmě i naposledy.

Za albem NDN Warriors Pride z roku 1999 najdeme dalšího známého muzikanta –  multiinstrumentalistu a zpěváka Grega T. Walkera, kterého znáte jako basáka slavných Blackfoot. Tento čistokrevný potomek původních obyvatel Ameriky se mimo hudby věnuje tradičním indiánským řemeslům - vyrábí luky, šípy, šperky, krotí divoké koně a tak podobně.

Předposlední kapelou, o které bude dnes řeč, jsou Badge & Company. Bylo to bluesovo psychedelicko jižanské trio z Augusty, bohužel – další dobrá kapela s jednou deskou z roku 1977. Úvodní skladba It's A Cryin' Shame vám určitě připomene ještě starší časy a začátky ZZ Top.

Finále dnešního třetího dílu „Ti s jednou deskou“ obstará, relativně mladá kapela 3 Mile Stone. V roce 2006 ji založili ostřílení muzikanti a po úspěšném eponymním prvním albu a mnoha výborných koncertech v Americe i v Evropě byla v očekávání úspěšná kariéra. Bohužel se ale nekonala. Muzikanti se rozešli a za 3 Mile Stone se zatáhla opona …

Poslouchejte: Jižanský pelmel 23 – U pramenů blues

Poslouchejte: Hurá na Jih 44 – Ti s jednou deskou potřetí

Playlist Jižanský pelmel 23 – U pramenů blues
Lynyrd Skynyrd – Swamp Music
Skinny Molly - None of Me No More
BlueSable – Vítr zpíval Dixie
Magpie Salute – For The Wind
Nashville Pussy – Go Home And Die
Delta Deep – Down In The Delta
Delta Deep – Bang The Lid
Delta Deep – Black Dog - Live
Delta Deep – Black Coffee – Live
Delta Deep – Mistreated

Playlist Hurá na Jih 44 – Ti s jednou deskou potřetí 
Allen Collins Band – Chapter One
Allen Collins Band - Everything You Need
Allen Collins Band - Commitments
EvansCapps – Mississippi   
Steve Gaines - One In The Sun
Pride & Glory – Cry Me A River
Pride & Glory - Losin' Your Mind
Allman and Woman - Love Me
NDN -Summoning of the Spirits
NDN –Great Spirit
Badge & Company - It's A Cryin' Shame
3 Mile Stone – The Party

Dalibor Mierva

Dalibor Mierva

Nenápadný, skoro introvert, když ale dojde na SOUTHERN ROCK, šel by na kraj světa. Neúnavný propagátor domácí jižanské rockové scény.

All articles of the author

Hurá na Jih 13: Bluesable – ani Schopné blues, ani Modrý sobol...

Hurá na Jih 13: Bluesable – ani Schopné blues, ani Modrý sobol...

Dalibor Mierva , Svérázná partička borců s metalovou minulostí a vyhraněným názorem na southern rock.

Hurá na Jih 38: Ti s jednou deskou

Hurá na Jih 38: Ti s jednou deskou

Dalibor Mierva , Miniprofil nesmrtelných excentriků a hillbilly hipíků Black Oak Arkansas a přehlídka kapel, které po prvním albu zmizely beze stop. 

Hurá na Jih 41: Ti s jednou deskou podruhé

Hurá na Jih 41: Ti s jednou deskou podruhé

Dalibor Mierva , Profil skupiny .38 Special a další pátrání po kapelách, které po prvním albu zmizely beze stop.