Honkytonk Jukebox 13: Vetešníci na tripu a plavky po babičce

Honkytonk Jukebox 13: Vetešníci na tripu a plavky po babičce

Královna outlaw country a westernová pin-up girl Nikki Lane, kapela jednoho špinavýho starýho chlápka jménem Scott Biram a hřbitovní rock Old 97´s.


Dolů

Zahřívací hodinu dubnového Honkytonk Jukeboxu zaplníme povětšinou ukázkami z nejnovějších desek, na které v druhé, „recenzní“ části pořadu, už bohužel nezbylo místo. Rozhodně nepropásněte novinku stále svěžího Marty Stuarta (59) Way Out West. V hudební poctě Kalifornii, na které spolupracoval s kytaristou Pettyho Heartbreakers Mikem Campbellem, najdete překvapivý mix tradiční country, surf music, gospelu a psychedelie a náladu tohoto tematického alba (příjemná výjimka v dnešních na kousky rozcupovaných časech) skvěle vystihuje klip k titulní písni.

Tohle video si zaslouží vychutnat. Vážně.

Po 18 letech se k novému albu odhodlali kultovní klasici cowpunku či hellbilly (říkejte tomu, prosím vás, fakt jak chcete) – Ghoultown. Novinka Ghost Of The Southern Son vychází 28.3.2017, takže si dáme na ochutnávku jejich nejslavnější videoklip (víc než 1.600.000 shlédnutí na youtube!) a na podrobnou exkurzi do světa spaghetti westernových zombií se vypravíme v příštím, květnovém Jukeboxu.

Prej menšinovej žánr…

Kompletní playlist první (i druhé) hodiny dnešního Honkytonk Jukeboxu najdete samozřejmě v závěru tohoto článku.

Poslouchejte: Z jukeboxu do playlistu 8 – Pouštní psycho a sólo na víko od rakve

Hodina druhá je již tradičně věnovaná podrobnějšímu náhledu do útrob trojice nových desek, které mi nějakým způsobem utkvěly v ušních boltcích, zvukovodech a tak podobně. Dubnový výběr byl opravdu náročný a nakonec to vyšlo celé velice alternativně. Nikki Lane, Scott Biram ani Old 97´s rozhodně nejsou hvězdy plující v poklidu v hlavním proudu americké muziky, je to přesně naopak. O to má jejich hudba větší koule a jejich nová alba to jenom potvrzují.

Poslouchejte: Honkytonk Jukebox 13  – Vetešníci na tripu a plavky po babičce

Nikki Lane – Královna z blešáku

Vizáž westernové pin-up girl z padesátých let, dokonalý vintage outfit z kousků posbíraných náhodně na cestách po celých Státech, desetigalonové stetsony, flitry a hlas s hrubostí smirkového papíru. Třiatřicetiletou Nikki Lane byste od oka zapasovali k některému z do old-school rockabilly bandů, ale to byste udělali chybu. Jako malá holka tahle dívčina z Jižní Karolíny pomáhala tátovi asfaltovat silnice, po střední škole se začala živit jako módní návrhářka v L.A. a New Yorku a dneska má v Nashvillu prosperující obchod s použitým retro oblečením High Class Hillbilly. A jen tak mimochodem je považována za královnu outlaw-country. 

I kdybyste neměli náladu číst nebo poslouchat připojený podcast, TOHLE VIDEO SI, KURVA, PUSŤTE! A celé.

Pokud „být outlaw – tedy v češtině psanec“ znamená psát a zpívat vlastní písničky o skutečném a někdy i notně depresivním životě (rozchody, samota, život na cestách, smrt, bolest i touha po štěstí a obyčejném životě – to všechno v příbězích Nikki Lane najdete), bez ohledu na módní trendy a vkus manažérů nahrávacích společností, pak je tahle deska outlaw na 100%. Jak hodně je album Highway Queen country, to je ovšem otázka složitější.

Rozhodně nečekejte žádné padesátkové westernové retro ála Patsy Cline, muzika je to jednoznačně rocková, ovšem s klasickou country (i s blues či popem) se potkává a mísí neustále, jakoby na nekonečném a silně halucinogenním tripu. Některé melodie a riffy pak budete z hlavy jen těžko vyhánět – úvodní 700.000 Rednecks nebo titulní hit Highway Queen budiž příkladem za všechny. Ne, že by předchozí album All Or Nothin´ produkované Danem Auerbachem ze slavných Black Keys bylo špatné, ale letošní novinka je prostě lepší. Nakonec přesvědčit se můžete sami, letos v květnu bude Nikki Lane hrát i v Evropě a do Berlína či Mnichova to zas až tak daleko není.

I tenhle kousek najdete na novince Nikki Lane.

Nikki Lane – Highway Queen
17.2.2017
New West Records
https://www.nikkilane.com/

Scott H. Biram – Aleluja, vy parchanti!

Poslední přírůstek do bohaté diskografie (desáté řadové album) tohoto excentrického písničkáře z Texasu vydalo v únoru tohoto roku nakladatelství Bloodshot Records. Scott H. Biram se svým jménem neoddělitelně pojí přezdívku The Dirty Old One Man Band, která jeho tvorbu vystihuje naprosto přesně. Podomácku smíchaný originální koktejl country, punku, gospelu, metalu a blues hraje sám na některou ze sbírky více či méně omlácených kytar, rytmiku ovládá nohama a svůj zpěv, řev či chropot sejmutý stařičkým mikrofonem povětšinou ještě zkreslí nějakou tou narychlo zbastlenou krabičkou. Kdyby někdy nebožtík Lemmy natočil sólovou akustickou desku plnou špinavého blues, znělo by to určitě nějak podobně.

Letošní novinka The Bad Testament je oproti předchozím Biramovým deskám o dost stravitelnější pro běžného posluchače, místy za Scottovými zády slyšíme i regulérní malou kapelku, ale nenechte se mýlit, všechny nástroje si pan šéf nahrál sám, takže žádná radikální změna se nekoná. O textech písní platí to samé. Bahno, špína, krev, whisky, ženský, hřích, vykoupení, řev, šepot, kvílení, smích a hlavně příběhy. Zběsilá ztracená duše bloudící mezi nebem a peklem po zaprášených cestách venkovské Ameriky. Hillbilly hardcore! 

Scott Biram – The Bad Testament
24.2.2017
Bloodshot Records
http://scottbiram.com/

Old 97´s – Na hřbitově se nebojíme

Své jedenácté řadové album se hrdinové alternativní country Old 97´s rozhodli natočit ve studiu Sonic Ranch na polorozpadlé farmě poblíž mexické hranice. Naposled tady nahrávali před dvaceti lety a musí to být trochu zvláštní a k bilancování vybízející pocit, být zase zpátky. Nerozdělitelná parta kolem frontmana a autora Rhetta Millera má na ohlédnutí zpět plné právo. Na rozdíl od předchozí tři roky staré desky Most Messed Up trochu ubrali na rychlosti, ale jejich country-rocková lokomotiva se valí pořád stejně spolehlivě vpřed.  

O to líp vyniknou Rhettovy texty, které se často dotýkají tématu pomíjivosti, toho, jak snadno se dobré časy mění ve zlé a jak rychle může sluneční svit zmizet za hradbou mračen špatných rozhodnutí, zbytečných slov a příliš velkých očekávání. Život někdy dokáže být pěkné drama, na Boží paletě občas převládají temné tóny a každý si s sebou vláčíme svůj pěkně těžký batoh smůly (Bad Luck Charm), ale dokud dokážeme pořádně hrábnout do strun, nechat všechny trable a to malý zaprášený maloměsto ve zpětném zrcátku (I Don´t Wanna Die In This Town) a urazit hrdlo nejbližší lahvi (Drinking Song), ještě to s námi není tak zlé. Ještě pořád je naděje. 

Old 97´s – Graveyard Whistling
24.2.2017
ATO Records
http://www.crowmedicine.com/

Playlist Z jukeboxu do playlistu 8 – Pouštní psycho a sólo na víko od rakve
Koe Wetzel And The Konvicts – Song I Can Drink Too
Marty Stuart – Time Don´t Wait
Son Volt – Back Against The Wall
Alan Jackson – Small Town Southern Man
Powder Mill – Bed Of Roses
Dex Romweber – Knock Knock (Who´s That Knockin´ On My Coffin Lid Door)
Frank Foster – Redneck Rock N´ Roll
Joey Allcorn – 50 Years Too Late
Whitey Morgan and The 78´s – Sinner
The Secret Sisters – Big River
Ghoultown – Return Of The Living Dead
The .357 String Band – Half Tank Of Gas, Full Tank Of Lies
Luke Combs – Let The Moonshine

Playlist Honkytonk Jukebox 13 – Vetešníci na tripu a plavky po babičce
Nikki Lane – Highway Queen
Nikki Lane – Big Mouth
Nikki Lane – Foolish Heart
Nikki Lane – Send The Sun
Scott H. Biram – TrainWrecker
Scott H. Biram – Long Old Time
Scott H. Biram – Still Around
Scott H. Biram – Set Me Free
Scott H. Biram – Hit The River
Old 97´s – Bad Luck Charm
Old 97´s – I Don´t Wanna Die In This Town
Old 97´s feat. Brendi Carlile – Good With God
Old 97´s – Drinkin´ Song

Martin Pešek

Martin Pešek

Konzervativní Kozoroh na trnité cestě ke splnění svého amerického snu. Tenhle svět potřebuje opravdu trochu víc buranů.

All articles of the author

Honkytonk Jukebox 12: Johnny Cash speciál aneb Pocta muži v černém

Honkytonk Jukebox 12: Johnny Cash speciál aneb Pocta muži v černém

Martin Pešek , 85.narozeniny Johnnyho Cashe si připomeneme dvouhodinovým speciálním pořadem. A dojde i na zajímavé cover verze jeho slavných písní.

Hurá na jih 26: Ohnivá voda malíře a metalisty Milana Fibigera

Hurá na jih 26: Ohnivá voda malíře a metalisty Milana Fibigera

Dalibor Mierva , Hudební putování po státech Konfederace s Jirkou Petrů a rozhovor s akademickým malířem Milanem Fibigerem o muzice i lecčems dalším.

Ray Scott: Psanec, který si na nic nehraje

Ray Scott: Psanec, který si na nic nehraje

Petr Mečíř , Všichni ti nagelovaní nashvillští kovbojíčci jsou teď najednou drsní psanci. Ray Scott se tomu tak akorát směje a dělá si věci po svém, stejně jako kdysi Waylon a Willie.