Vlajka rebelů nad Okinawou

Vlajka rebelů nad Okinawou

Nad středověkým japonským hradem zavlála vlajka Konfederace. Hvězdy a pruhy přišly až potom…

Dolů

I když bojová vlajka Army of Tennessee vlála nad bitevními poli americké občanské války jen mezi roky 1861-1865, rozhodně nezůstala jako symbol zapomenuta. V dalších válečných konfliktech, ve kterých bojovala americká armáda, tato vlajka doprovázela vojáky z jižních států USA a v nestřežených okamžicích dějin vlála nad hlavami synů Jihu. 

Vzpomínka na Iwo Jimu v kulisách vietnamské džungle. Akorát ta vlajka je maličko odlišná…

Jedním z takových okamžiků byla americká invaze na Okinawu. Zde se 1. dubna 1945 vylodilo více než 548.000 Američanů. Brzy zjistili, že japonská císařská armáda spolu s námořnictvem strávila poslední rok tím, že nutili domorodé obyvatele Okinawy k otrockým pracím na výkopech podzemních tunelů a bunkrů. Trvalo 83 dnů nelítostného boje, než byli Japonci ze svých děr konečně vykouřeni.

Originální dobové záběry v americkém dokumentárním filmu

Generálporučík Simon B.Bruckner Jr.

Nově zformované 10. armádě, která provedla invazi na Okinawu, velel generálporučík Simon Bolivar Buckner Jr. Byla složena z veteránů jednotek americké armády (7., 27., 77. a 99. pěší divize) a III. obojživelného sboru s 1., 2. a 6. divizí námořní pěchoty. Jedním z nejvýznamnějších milníků v okinawské kampani bylo dobytí strategicky položeného středověkého hradu Šuri, podzemního velitelství japonské císařské armády na ostrově.


Hlavní budova hradu Šuri na předválečné fotografii

Po dvou měsících boje proti Japoncům se 6. pluk námořní pěchoty a 7. divize armády probojovaly z jihu do blízkosti hradu Šuri. Japonci byli zalezlí v jeskyních po celé délce úseku a jediný způsob, jak je dostat ven, byl boj muže proti muži. Zatímco se mariňáci probojovávali bahnem a krví, 77. divize armády se blížila k hradu Šuri z východu. Dne 29. května, se rota A 5. praporu námořní pěchoty, které velel kpt. Julius Dusenberg z Jižní Karolíny, přiblížila na 800 yardů k hradu Šuri.

Mariňáci pátrají po japonském odstřelovači v ruinách hradu Šuri

Rebel Flag zavlála nad hradem Šuri jako první

Hrad sice ležel v zóně 77. pěší divize, ale netrpělivý generálmajor del Valle nařídil kapitánu Dusenbergovi: "Obsaďte tu zatracenou věc, pokud to půjde!“. Dusenberg zavolal zpátky, "Provedu!" Jeho mariňáci zaútočili na kamenou pevnost a přes silný odpor nepřítele se jim ji nakonec podařilo dobýt. Poté Dusenberg sundal přilbu a vytáhl vlajku, kterou v ní měl schovanou právě pro takové zvláštní příležitosti. Upevnil ji na nejvyšším bodě hradu a spustil rebelský pokřik, na Jihu známý „Rebel Yell“. Vlajka, která se mu třepetala nad hlavou, totiž neměla hvězdy a pruhy, ale konfederační hvězdy na svatoondřejském kříži. Většina mariňáků se k pokřiku připojila, ale některý z jejich yankejských spolubojovníků údajně poznamenal: "Tak, co chcete teď? Měli bychom začít zpívat Dixie?"

Tihle hoši od tankistů ve Vietnamu se zpěvem Dixie evidentně neměli problém

Gen.Simon Bruckner Sr. 

Andrew Bruce, velící generál 77. divize, protestoval u velitele 10. armády, že mu mariňáci ukradli jeho vítězství, ale generálporučík Buckner jen mírně pokáral generálmajora del Valle a řekl mu: "Za co bych měl trestat vás a vaše muže? Vždyť pod touto vlajkou bojoval můj otec!" Otec generálporučíka Bucknera byl totiž konfederační generál Buckner, který se vzdal ve  Fort Donelsonu generálu Grantovi v roce 1862.

Hrad Šuri je dnes kompletně nově postaven, po ukončení bojů z něj zbyly jen pár centimetrů vysoké zbytky zdí

Konfederační bitevní vlajka vlála na hradu Šuri místo „Old Glory“ do 31.května (tedy pouhé dva dny), kdy byla formálně svěšena a nahrazena hvězdami a pruhy. Dusenbergova vlajka byla pečlivě složena a předána generálporučíku Bucknerovi jako suvenýr. Buckner jenom poznamenal: "OK!  A teď se vrátíme zpátky k válce!"

Za 18 dní byl Buckner zabit na Mezido Ridge výbuchem japonského granátu, jen pár dnů před ukončením bojů na Okinawě...

Ani my jsme v kolekci triček DixieGear nemohli vynechat "naší" verzi vztyčování vlajky nad Okinawou. Skladem zbývá doslova pár posledních kousků, dotisk plánujeme koncem roku.

Hrad Šuri ovšem zdaleka nebyl jediným místem, kde američtí vojáci vztyčili konfederační (či chcete-li „jižanskou“) vlajku.

Gunship Huey ozdobený jižanskou vlajkou během nasazení ve Vietnamu

Rukávová nášivka pilota Corsairu z letadlové lodi USS Boxer z období války v Koreji mluví sama za sebe

Ani současná generace příslušníků americké námořní pěchoty nezapomíná na tradice

Jan Korbel

Jan Korbel

Mám rád military a vojenskou historii. Nemám rád soudruhy odkudkoli a magory z ISIS. Jsem mladej kluk, jenom už trochu dlouho.

All articles of the author

Hamburger Hill: Krvavý symbol hrdinství i nesmyslnosti vietnamské války

Hamburger Hill: Krvavý symbol hrdinství i nesmyslnosti vietnamské války

Jan Korbel , Američtí výsadkáři nakonec strategický vietnamský kopec za těžkých ztrát dobyli. Stálo to ale za to?

Když jsme táhli Georgií aneb Generál Sherman, muž který vypálil Atlantu a Columbii

Když jsme táhli Georgií aneb Generál Sherman, muž který vypálil Atlantu a Columbii

Jan Korbel , Tažení unionistických vojsk generála Shermana Georgií a Karolínou odstartovalo v roce 1864 věk válečných konfliktů, ve kterých definitivně zmizel rozdíl mezi frontou a týlem, mezi vojáky a civilisty. Vítejte v pekle.

Smrt číhá v podzemí: Tunelové krysy ve Vietnamu

Smrt číhá v podzemí: Tunelové krysy ve Vietnamu

Jan Korbel , Pod povrchem vietnamského konfliktu probíhala ještě mnohem příšernější válka. V tunelech Vietkongu se bojovalo poslepu a bez slitování.