O tom, že se ve Smržovce vyskytují nějaké tanky, jsem se dozvěděl už pár let zpět, kdy se na jednom živém vysílání vybíraly peníze právě pro toto muzeum. Už před těmi lety tam měli na české poměry velmi zajímavé exponáty a ačkoliv byly v neutěšeném stavu, bylo vidět, že se chlapi snaží dát je do kupy. Nu a tak jsem vyrazil na obhlídku osobně – a stálo to za to.
Leopard v akci.
Mimo už tradiční letní víkendovou akci, kterou
Muzeum obrněné techniky Smržovka pro veřejnost pořádá, můžete expozici navštívit přes léto prakticky každý den a mimo sezónu o víkendech. Prohlídky probíhají s průvodcem, takže se i leccos dozvíte. Mínusem je, že muzeum evidentně bojuje s prostorem a technika je zaparkována s chirurgickou přesností vedle sebe, takže si ne každý kus techniky můžete pohodlně prohlédnout ze všech stran či pořídit fotečku pouhou, pro rodinu.
Místa opravdu není nazbyt.
V rámci prohlídky se podíváte i do dílny, protože v muzeu si tanky opravují a restaurují sami. Tedy sami, občas na svém Facebooku vyzývají ochotné a pracovité lidi, aby si do muzea přijeli zamakat. Na areálu či vojenské technice je vždy co dělat, práce je sice bez nároku na honorář, ale spát hladové na studené podlaze vás nenechají. A taky, v auťáku se hrabe kde kdo, ale v tanku? Tomu říkám zážitek, kterým ohromíte i své kamarády z mokré čtvrti.
Na akci dorazil i Sherman, jenž se předvedl i v dynamické ukázce.
Muzeum se může pyšnit vlastnictvím techniky, která v naších luzích a hájích není zrovna běžná. Pro příklad je v expozici k vidění Centurion či nejnovější akvizice – Leopard 1.
V muzeu jsou k vidění i stroje, se kterými možná měli někteří z vás tu čest i v praxi.
Nynějším, asi hlavním, cílem muzea je vdechnutí života britskému křižníkovému tanku Cromwell, jenž sloužil v rukách československých vojáků, mmj. v letech 1944-45 u města Dunkerque, a po válce byl pro účely budování vlasti a posílení míru předělán na důlní jeřáb. Dále je k vidění M-36 Jackson, který možná budete znát ze smutné události, kdy byl vážně poškozen ohněm při dopravní nehodě na dálnici.
Zmíněný Cromwell, brzy snad bude opět v pojízdném stavu.
Nějaké to americké železo na pásech se najde i našem vidláckém eshopu DixieGear.cz. Je libo třeba Shermana?
Posledních asi 5 let pořádá muzeum srpnovou víkendovou akci. Vidět tam můžete tanky v pohybu, užít si hřmot jejich motorů a vůni výfukových plynů. A kdo chce zavzpomínat na vojnu, nebo dětem zprostředkovat zážitek, pro toho jsou jízdy pro veřejnost. Občerstvení, parkování, vše je zařízeno, chybět vám tak na rodinném výletu nic nebude. Výhodou je také to, že se některé exponáty přesunou ven a v halách je rázem více místa na prohlížení – takový AMX-13 jste mnozí na vlastní oči určitě ještě neviděli.

Jindy zaskládané AMX bylo hezky vidět.
Muzeum obrněné techniky ve Smržovce nemůže svojí velikostí a množstvím exponátů konkurovat například takovým Lešanům, jeho prohlídka víc jak dvě hodiny určitě nezabere. Doporučuji tedy naplánovat si v malebném Liberecku těch výletních cílů víc.
Pro nás cimrmanology je například skvělým cílem
mistrovo muzeum i s rozhlednou v
Příchovicích, které je vzdálené asi 20 minut autem od tankového muzea. Ve
Vratislavicích nad Nisou můžete zase navštívit
rodný dům Ferdinanda Porscheho. A kdo vyloženě rád jezdí ať už autem nebo na motorce, ocení třeba výjezd na
Ještěd a projížďku zatáček pod ním.

I kolová technika je ve Smržovce zastoupená, například tímhle Dafem.
A na závěr ještě nezbytné kontakty na tankové muzeum ve Smržovce, ať to nemusíte gůglit: web
ZDE a facebook
TADY.
A pokud vás napadá nějaký další cíl na Liberecku, podělte se o něj v komentářích, ať vím, kam příští rok. :)
Jackson je po zásahu ohně bohužel stále nepojízdný.
Leopard 1- novější generace budeme nejspíš vídat i v barvách AČR.
Ferret Mk. 1 v barvách OSN.
Poměrně nedávno zrestaurovaný lehký tank M3A1 Stuart.
K příležitosti letní akce dorazil mimo Shermana i tenhle M8 Greyhound.
Vloni se arénou proháněl i mohutný Centurion.